neprihlásený Pondelok, 15. júla 2024, dnes má meniny Henrich
Samsung by konečne mohol uviesť SSD pre PCI Express 5.0, registroval si nové mená

Značky: SSDSamsung

DSL.sk, 19.6.2024


Spoločnosť Samsung by konečne v blízkej budúcnosti mohla uviesť plnohodnotný flashový SSD pre PC podporujúci poslednú generáciu zbernice PCI Express 5.0.

Zatiaľ sa síce neobjavili konkrétne informácie o príprave takéhoto SSD, naznačujú to ale nové registrované ochranné známky Samsungu pre nové modely SSD. Upozornil na ne SamMobile.

Hoci posledná generácia PCI Express 5.0 začala byť v prvých PC podporovaná už ku koncu roka 2021 v prípade platformy 12. generácie Intel Core procesorov s kódovým označením Alder Lake, prvé SSD pre PC pre PCI Express 5.0 sú dostupné iba od začiatku minulého roka. Samsung, významný výrobca SSD aj flash pamäte, dokonca doteraz neuviedol žiadny SSD pre PC plne využívajúci možnosti tejto generácie.

SSD vo formáte M.2 sa pripájajú k PC cez štyri linky zbernice PCI Express. Posledná generácia PCI Express 5.0 zdvojnásobila prenosovú rýchlosť oproti PCI Express 4.0 a štyri linky PCI Express 5.0 umožňujú v jednom smere maximálnu rýchlosť 15.75 GB/s.

Samsung už uviedol jeden model SSD pre PC technicky podporujúci PCI Express 5.0, na začiatku tohto roka model 990 Evo. Ten síce podporuje aj PCI Express 5.0, v prípade pripojenia cez túto zbernicu podporuje ale využitie iba maximálne dvoch liniek a nie štyroch. Cez túto zbernicu tak podporuje rovnaké maximálne rýchlosti ako pri pripojení cez PCI Express 4.0, kedy podporuje štandardne štyri linky.

Predposledným modelom SSD od Samsungu bol výkonný model 990 Pro pre PCI Express 4.0 uvedený na prelome rokov 2022 a 2023, u ktorého sa vyskytovali široko medializované problémy s vykazovaním rýchleho rastu minutej životnosti.

Aktuálne si Samsung na domácom juhokórejskom úrade priemyselného vlastníctva zaregistroval ochrannú známku 990 Evo Plus, ktorá bude evidentne použitá pre nový model SSD.

Okrem toho si v rovnakom čase zaregistroval aj ochrannú známku 9100 Pro, ktorá by potenciálne mohla byť tiež označením nového modelu SSD. Známka je registrovaná pre viacero rozličných tried tovarov vrátane SSD. Hoci číselné označenie je štvorciferné, Samsung u SSD doteraz zvyšoval čísla modelov po desiatkach, modelmi 990 tak vyčerpal trojciferné modelové označenia a zrejme prejde na štvorciferné.

Informácie k ochranným známkam samozrejme neuvádzajú technické parametre produktov a nie je tak potvrdené, že tieto modely budú určené pre PCI Express 5.0. Minimálne jeden plnohodnotný PCI Express 5.0 model sa už samozrejme od Samsungu ale očakáva.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Raketa SpaceX zlyhala pre únik kyslíka, prišla o satelity a úrady jej zákazali lietať
Búrky spôsobili masívne výpadky elektriny, postihli stovky tisíc ľudí
Raketa SpaceX zlyhala prvýkrát po dlhých rokoch
Intel uvedie ešte nový CPU pre desktopy len s dvomi jadrami
Boeing zostane na ISS zrejme až do augusta, problémy spôsobilo prehriatie trysiek
V nových desktopových Intel CPU bude NPU, ale s pomerne nízkym výkonom
V Nemecku odstránia čínske komponenty z existujúcich mobilných 5G sietí
Po oficiálnom linuxovom jadre sa skráti podpora aj jadrám pre Android
Predaje PC opäť narástli
V desiatke najpredávanejších mobilov v Telekome iba dve značky


Diskusia:
                               
 

.--.
|o_o |
|:_/ |
// \ \
(| | )
/´\_ _/'\
\___)o(___/
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

nejak sa to skomolilo :(
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár