neprihlásený Utorok, 17. septembra 2024, dnes má meniny Olympia
Intel pripravuje podporu hardvérového dekódovania H.266

Značky: H.266 / VVCIntel

DSL.sk, 2.7.2024


Zrejme už v blízkej budúcnosti budú môcť prehrávače videa a ďalšie softvéry podporovať hardvérové dekódovanie nového kompresného formátu videa H.266 respektíve VVC, keď okrem avizovanej podpory v prichádzajúcich generáciách GPU od Intelu spoločnosť pripravuje aj potrebnú softvérovú podporu.

Spoločnosť totiž dnes vydala novú verziu knižnice libva 2.22.0 implementujúcej rozhranie VA-API, v ktorej pridala rozhranie pre podporu dekódovania H.266.

VA-API je multiplatformové rozhranie pre podporu hardvérového dekódovania, enkódovania a ďalšieho spracovania videa pôvodne vyvinuté Intelom pre jeho grafiky Intel GMA.

V súčasnosti ho podporujú okrem ovládačov pre Intel GPU aj ovládače pre grafiky od Nvidie a AMD a využíva ho množstvo softvéru najmä pre hardvérovo akcelerované prehrávanie a tiež enkódovanie videa.

Podpora hardvérového dekódovania videa H.266 bude prítomná v grafike novej architektúry Xe2 použitej už aj v ďalšej generácii procesorov Intelu s kódovým označením Lunar Lake pre notebooky, ktoré majú byť dostupné v tomto štvrťroku. Intel to oficiálne oznámil pri predstavení Lunar Lake v júni.

H.266 má v súčasnosti najlepšie parametre lepšie ako AV1 a podľa Intelu umožňuje oproti AV1 znížiť veľkosť videa o 10%. H.266 bol dokončený v polovici roka 2020, zatiaľ sa ale príliš nepresadil okrem iného aj kvôli voľnej dostupnosti AV1. V prípade AV1 posledné generácie Intel GPU podobne ako GPU iných výrobcov podporujú už aj hardvérové enkódovanie do tohto formátu, v prípade VVC začne Intel ako prvý podporovať zatiaľ iba dekódovanie.

K využitiu hardvérového dekódovania je okrem podpory v hardvéri a podpory vo VA-API potrebná podpora pre hardvérové dekódovanie H.266 aj v ovládačoch pre Intel grafiky a následne v jednotlivých softvéroch. Kedy Intel pridá podporu do svojich ovládačov nie je zatiaľ jasné.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Vydané nové verzie iOS 18 a macOS 15
SpaceX vynesie ďalšie navigačné Galileo satelity
Ubuntu pracuje na podpore notebookov s novými Snapdragonmi X
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation v novej verzii, trojnásobne zrýchlil
O2 oznámilo prekročenie 80% pokrytia 5G
Nový prevádzkovateľ mobilných sietí z vesmíru vypustil päť veľkých satelitov
Predstavená SD karta s rýchlosťou 1.7 GB/s
Súkromný let Polaris Dawn úspešne pristál na Zemi
NASA bude merať presný čas na Mesiaci viacerými atómovými hodinami, čas tam beží rýchlejšie
Nemecko finančne podporí vývoj Samby


Diskusia:
                               
 

Ak znizenie velkosti oproti AV1 je len smiesnych 10%, potom vela stastia VVC! Aby video miesto az 2 GB malo len 1,8GB, to je terno! To sa nezaplati ani reenconding v spotrebovanej energii vs diskova kapacita.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

A čo by si chcel, 340 MB aby z toho bolo?? To už nemusíš ani pozerať. Už takto si tie kodeky akoby vymýšľali a pozerať fľaky, kocky na tmavom pozadí nemusíš.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Samozrejme, aj oveľa menej. Kompresia videa, hlavne ak nejde o presnosť, má ešte od dokonalosti veľmi ďaleko, možno aj niekoľko rádov.

Užitočnej informácie je napríklad vo filmoch celkom málo a viem si predstaviť, že o pár rokov sa bude dať film skomprimovať hoci aj na stovky kB a zvyšok sa dogeneruje na mieste.
Odpovedať Hodnotiť:
 

dogeneruje na základe čoho? odkiaľ vezme algoritmus dáta na dogenerovanie celého obrazu? stovky KB leda tak na popis vektorov zmien pohybu v obraze pri nízkom rozlíšení na krátkom časovom úseku, pri hoc aj 1080p obraze je to nezmysel. takéto fantázie tu už dávno boli už pri zastaralom DVD a ani náznak praktického použitia... jasné, že komprimačné algoritmy h265 dokážu 4k film skomprimovať na veľkosť bývalého DVD mpeg2 pri citeľne lepšej kvalite obrazu, ale "klamanie" ľudského oka má tiež svoje limity! ale pre naivky tvojho typu by mohli skomprimovať jednoliatu plochu na také dve hodiny "obrazu" a áno, mal si pravdu, ide to!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samotné video, ak ide o farby pixelov, sa už veľmi skomprimovať nedá. Ale pritom množstvo informácie, ktoré si z filmu zapamätáš, sa meria v nanajvýš v kilobitoch, zvyšok je dosť nepodstatný: mala rozmazaná postava na pozadí v čase 36:10 modré alebo zelené tričko?

Rozdiel je asi taký, ako PCM vs FLAC vs MIDI. Dostatočne pokročilej generatívnej AI stačí detailný technický scenár a zvyšok sa dorobí na mieste, aj keď výsledok bude zakaždým trochu iný. 1 MB obyčajného textu už stačí na veľmi detailný popis ľubovoľného filmu, ktorý bol kedy natočený.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ty si "iný" detailista. Takto to vyzerá, keď sa technológií zmocnia neprispôsobivý spoluobčania.
Akože z midi nástrojov kto vyrobí kvalitný živý nástroj? A to je len zvuk. Obraz má podstatne viac informácií a ja nechcem o ne prísť a pozerať spaskvilený film a to sme v dobe prehnaných procesorov, ťažkých GB RAM, grafík neviem akých a furt to nie je o kvalite. Načo je mi 4k video, keď mám z neho urobiť obraz horší ako v PAL norme?
Odpovedať Hodnotiť:
 

dogeneruje na základe čoho? odkiaľ vezme algoritmus dáta na dogenerovanie celého obrazu? -

~ presne stejnako, na tom istom zaklade, jako ked si dam "nakreslit, / namalovat, vygenerovat od Pics-generative AI obrazky, napr.opisane len zopar kluc.slovami, /max.par vetami, napr.:

wide-open'ed, big, green-eyed, ~17years old teen tall'er girl, in blue outfits, drinking small cup of coffee,/WHISKU, with little black cat sitting on her knees,
in the harbour seaside lounge coffee-bar

Odpovedať Hodnotiť:
 

do kompu si stiahnes textaky so scenarom, hercami, nejaky konfig na efekty a umela inteligencia ti to vygeneruje.
ked sa ti to nebude pacit zeditujes hercov, das tam najkrajsie pornoherecky a hned bude film krajsi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A ked mám 10 000 2GB filmov?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak pošleme za tebou sozu alebo kriminálku.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

No nedbám, keď donesú ďalšie filmy a pukance...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A prinesú aj USB putá
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

nuz... treba potom pockat na AV2, ktore bude zase o 15% lepsie ako H266/VVC

podobne ako je AV1 o 15% lepsie ako H265/HEVC

zaklad je dnes neondit sa s H264/AVC, pretoze uz len to H265/HEVC je takmer 2-nasobne lepsie od H264/AVC
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty sedlacik, ked o 10% klesne zatazenie CDNiek streamovacich sluzieb, tak to bude par sto mega dolcov rocne. Mnau
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pri čipoch z cirka desiatich miliardách tranzistorov CISC-ovej architektúry by sa pri potrebe neustáleho dopĺňania harvérových akcelerátorov, lebo to kurwa zase nefunguje, zamyslel nad jej návrhom priekazne i nejeden sústružník.
Odpovedať Hodnotiť:
 

.... harvér a sofvér ... príkazne...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár