neprihlásený Piatok, 12. júla 2024, dnes má meniny Nina
Po oficiálnom linuxovom jadre sa skráti podpora aj jadrám pre Android

Značky: Androidlinuxové jadro

DSL.sk, 11.7.2024


Po skrátení oficiálnej podpory jednotlivých verzií linuxového jadra s dlhou podporou jeho vývojármi skráti aj spoločnosť Google podporu svojich verzií jadier označených ACK určených pre Android.

Podpora bude ale dlhšia ako podpora oficiálnych jadier.

Približne jedna verzia linuxového jadra za rok je označená za LTS verziu s dlhou podporou. Tradične je to posledná verzia v danom roku a aktuálne je poslednou LTS verziou verzia 6.6 z októbra minulého roka.

V minulosti mali LTS jadrá od vývojárov jadra dvojročnú podporu. V poslednom období sa najskôr podpora LTS jadier predĺžila až na šesť rokov, u posledných LTS verzií vývojári zase začali podporu skracovať a podľa minuloročných informácií sa štandardná podpora LTS jadier vráti k dvom rokom.

Google na LTS verziách oficiálneho jadra vytvára svoje ACK, Android Common Kernel, jadrá, na ktorých následne výrobcovia typicky stavajú jadrá vo svojich verziách Androidu. ACK jadrá obsahujú oproti oficiálnym jadrám pridané funkčnosti potrebné pre Android respektíve hardvér od rozličných významných výrobcov nepodporované v oficiálnom jadre.

ACK jadrá postavené na nedávnych LTS jadrách podporoval Google šesť rokov vrátane jadier 5.15 a 6.1, ktoré už majú kratšiu podporu vývojármi jadra.

Počnúc verziou 6.6, ktorá bude prvýkrát použitá v Androide 15, podporu ale Google skracuje na štyri roky a podľa svojich stránok odteraz plánuje ACK jadrá podporovať štyri roky.

Skrátenie podpory jadier samozrejme tak znamená aj skrátenie jednoduchej podpory zariadení výrobcom bez uskutočnenia neskoršieho prechodu na novšiu verziu jadra, ktorý je náročnejší a v niektorých prípadoch nemusí byť možný kvôli absencii potrebných ovládačov pre novšie verzie jadra.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Raketa SpaceX zlyhala prvýkrát po dlhých rokoch
Intel uvedie ešte nový CPU pre desktopy len s dvomi jadrami
Boeing zostane na ISS zrejme až do augusta, problémy spôsobilo prehriatie trysiek
V nových desktopových Intel CPU bude NPU, ale s pomerne nízkym výkonom
V Nemecku odstránia čínske komponenty z existujúcich mobilných 5G sietí
Predaje PC opäť narástli
V desiatke najpredávanejších mobilov v Telekome iba dve značky
Samsung uviedol inteligentný prsteň Galaxy Ring, za viac ako 400 eur
V roku 2028 by 20 TB SSD mohol stáť okolo 300 dolárov
V beta verzii Linux Mint 22 sú vážnejšie chyby, stabilná verzia príde zrejme ku koncu mesiaca


Diskusia:
                               
 

Einstein tvrdil, že ak sa podpora softvéru nastaví na záručnú dobu harvéru, tak ho to na rovnakú úroveň nestavia, inak by sa predsa neučilo o E=mc^2, ale E+výrobca priekazne za nič neručí=mc^2
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ahoj redakcia, ked vas niekto upozorni na preklep v titulke clanku (facepalm), tak sa komentar nemza, ale odpovie sa nan v style: Dakujeme za upozornenie, chybu sme opravili.
Mantaci mantavi.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár