neprihlásený Štvrtok, 10. októbra 2024, dnes má meniny Slavomíra
Boeing a NASA na Zemi nasimulovali zlyhanie trysiek vesmírneho Boeingu

Značky: NASAvesmírISS

DSL.sk, 22.7.2024


Tímu Boeingu a NASA sa nakoniec podarilo pri testoch na Zemi nasimulovať zlyhanie trysiek, k akému prišlo na lodi Boeing CST-100 Starliner pri jej lete k medzinárodnej vesmírnej stanici ISS v júni.

Boeing o tom informuje v tomto oznámení.

Pri vývoji a testovaní novej lode Starliner sa vyskytlo už viacero problémov a prišlo k viacerým odkladom. Prvý štart s posádkou s dvojicou astronautov sa nakoniec uskutočnil 5. júna, astronauti mali pôvodne stráviť na ISS približne týždeň.

Loď štartovala už s jedným známym problémom, malým únikom hélia v servisnom module. Hélium unikalo cez jednu z prírub systému pohonu RCS, Reaction Control System, určeného pre menšie manévre. Po štarte začalo hélium unikať z dvoch ďalších prívodov k tryskám. Hélium slúži na tlakovanie paliva a jeho únik môže podľa okolností spôsobiť nefunkčnosť trysiek.

Keď sa loď začala približovať k ISS, prestalo fungovať až päť trysiek systému RCS, ktoré sa používajú aj na manévrovanie pri približovaní a spájaní s ISS. RCS má celkovo 28 trysiek. Kvôli nefunkčným tryskám loď zmeškala prvé časové okno na priblíženie k ISS, následne sa tímu podarilo sfunkčniť testovacím zapínaním štyri z nefunkčných trysiek a loď sa spojila s ISS.

Kvôli tomuto zlyhaniu trysiek sa loď nevrátila ako bolo plánované, stále zostáva na ISS a Boeing a NASA problém odvtedy analyzujú.

Už skoršie informácie naznačovali, že zlyhanie trysiek spôsobilo ich prehriatie a nie únik hélia. NASA a Boeing sa pokúsili na Zemi nasimulovať ako sa trysky RCS používali pri lete na ISS, najskôr sa im pri testoch na Zemi ale nepodarilo dosiahnuť tak vysoké teploty trysiek ako sa vyskytli pri lete na ISS.

Podľa aktuálneho oznámenia sa im to už podarilo a pri teste zároveň prišlo k úspešnému zopakovaniu zlyhania trysiek, k akému prišlo pri lete k ISS. Dáta z týchto testov tak pomôžu problém lepšie analyzovať.

Hoci to oznámenie jasne neuvádza a nevysvetľuje, evidentne sa pri používaní trysiek RCS ako sa používali pri lete na ISS nepodarilo dosiahnuť také vysoké teploty ako pri lete na ISS. Také vysoké teploty a následne degradácia trysiek sa dosiahla až pri náročnejšom použití trysiek ako pri lete k ISS. Oznámenie nevysvetľuje kvôli akým faktorom.

Podľa oznámenia inžinieri Boeingu a NASA trysky zlyhané pri teste teraz rozoberú a budú analyzovať, pričom Boeing a NASA smerujú k návratu lode v nadchádzajúcich týždňoch. Bližší termín Boeing neoznámil.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

O2 mierne zlepšilo pokrytie 5G
Predaje PC poklesli, najmä Macov
Skladateľné smartfóny ovládli čínski výrobcovia, vedie Huawei
Aj Nobelova cena za chémiu udelená za umelú inteligenciu, na predpovedanie tvaru bielkovín
Slovensko.sk bude mať od večera odstávku, bude sa zväčšovať kapacita diskov
Samsung spustil výrobu SSD, ktorý je podľa neho najvýkonnejším SSD pre PC
Starlink satelity začali umožňovať posielať SMS z bežných smartfónov, na Floride
Dvom verziám Windows 11 dnes končí podpora
Nobelova cena za fyziku udelená pionierom počítačových neurónových sietí
Microsoft Word môže zmazať súbor namiesto jeho uloženia


Diskusia:
                               
 

this is fine, this is fine
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

2018 boeing 189 mŕtvych
2019 boeing 157 mŕtvych
2020 boeing 176 mŕtvych
2021 boeing 81 mŕtvych
2022 boeing 132 mŕtvych
...
2024 boeing 2 mŕtvy

zlepšujú sa
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

rok neskoncil..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tha coze?. usetrit kus chromu sa neoplatilo?..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je pomerne zarážajúce, že súčasťou oznámenia nie je i príloha oficiálneho vyhlásenia tímu Boeingu a NASA Vatikánom za blahorečený, nakoľko zlyhanie trysiek sa v rámci testovania nedalo nasimulovať, čím ide bez akýchkoľvek pochybností priekazne o zázrak.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

co keby sa viacej snazili simulovat fungovanie trysiek?
v nefungovani uz dosiahli svetove prvenstvo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár