neprihlásený Sobota, 3. mája 2025, dnes má meniny Galina, Timea
Úrady povolili SpaceX opäť lietať, zverejnila detaily príčiny zlyhania Falcon 9

Značky: SpaceXvesmír

DSL.sk, 26.7.2024


Spoločnosť SpaceX identifikovala najpravdepodobnejšiu detailnú príčinu zlyhania pri jej poslednom lete rakety Falcon 9 pred dvomi týždňami a americký letecký úrad FAA opäť povolil Falcon 9 lietať.

SpaceX v oznámení popisujúcom príčinu zlyhania avizuje, že jej raketa môže opäť začať lietať, presný stav a kedy by mala letieť oznámenie neuvádza. Podľa stanoviska FAA pre americké médiá úrad zistil, že zlyhanie neohrozilo verejnú bezpečnosť a Falcon 9 môže začať lietať. Vyšetrovanie ale pokračuje a nebolo uzavreté.

SpaceX podľa svojich informácií zároveň uskutočňuje pre najbližšie lety úpravu svojich rakiet, aby vylúčila zopakovanie rovnakého zlyhania.

Ďalší let by sa mal uskutočniť zrejme zajtra 27. júla o 6:21 nášho času z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride, keď na takýto čas avizuje SpaceX najbližšiu misiu vynášajúcu 23 Starlink satelitov.

Doteraz posledný let sa uskutočnil 12. júla, raketa Falcon 9 štartovala z Vandenbergovej základne amerických vesmírnych síl v Kalifornii a vynášala do vesmíru 20 satelitov Starlink. Prvý stupeň sa úspešne vrátil a pristál na lodi v oceáne, pričom podľa informácií SpaceX bol prvý stupeň plne úspešný a vyniesol zvyšok rakety ako bolo plánované. V druhom stupni prišlo k zlyhaniu motora, satelity síce vypustil ale na zlú orbitu.

V reakcii na to úrad FAA spustil vyšetrovanie a zakázal SpaceX ďalšie lety.

Už krátko po incidente SpaceX avizovala základnú príčinu zlyhania, únik kvapalného kyslíka. V aktuálnom oznámení spoločnosť popisuje príčiny zlyhania veľmi detailne.

K problému a úniku kyslíka prišlo už počas prvej aktivácie motora druhého stupňa. Kyslík unikal cez prasklinu na vývode k senzoru tlaku v systéme s kyslíkom. Vývod praskol zrejme aj pre uvoľnené uchytenie vývodu.

Hoci motor dokončil prvý manéver, pri neskoršom druhom manévri už prišlo k problémom. Uniknutý kyslík príliš ochladil komponenty motora vrátane komponentov pre prívod zápalnej tekutiny. Pri štarte prišlo namiesto kontrolovanej aktivácie k tzv. tvrdému štartu a poškodeniu motora.

Druhý stupeň napriek tomu vypustil satelity, boli ale na zlej orbite. Orbita bola eliptická s veľmi nízkym najnižším bodom iba 135 km. Spoločnosti sa podľa oznámenia podarilo nadviazať spojenie s 10 satelitmi a pokúsila sa zvýšiť ich orbitu pomocou ich iónových motorov. To sa ale nepodarilo a všetkých 20 satelitov už padlo naspäť do atmosféry a zrejme bolo pri vstupe úplne zničených.

V reakcii na incident uskutočňuje SpaceX pre najbližšie štarty zmenu, ktorá má zabrániť rovnakému zlyhaniu. Spoločnosť úplne odstraňuje z druhého stupňa tento senzor a jeho vývod. Senzor sa nepoužíva letovým bezpečnostným systémom a jeho funkčnosť môže byť nahradená inými prítomnými senzormi.

SpaceX je celkovo mimoriadne spoľahlivá pri vynášaní nákladu do vesmíru a z 364 uskutočnených letov Falcon 9 a Falcon Heavy s reálnym alebo testovacím nákladom išlo pri poslednom lete celkovo iba o tretie zlyhanie aj to iba čiastočné. Pri týchto letoch spoločnosť zaznamenala iba jeden úplný neúspech, explóziu misie SpaceX CRS-7 letiacej na ISS v júni 2015. Okrem uskutočnených letov jedna raketa Falcon 9 vybuchla ešte pred štartom na štartovacej plošine, raketa ktorá mala vyniesť satelit AMOS-6 v septembri 2016.

Okrem týchto dvoch neúspechov prišlo pri vynášaní nákladu k dvoch čiastočným neúspechom. Okrem aktuálne posledného štartu ešte misia SpaceX CRS-1 v októbri 2012 síce úspešne dopravila loď Dragon na ISS, sekundárny náklad v podobe satelitu Orbcomm-G2 nebol kvôli zlyhaniu motora na prvom stupni ale vynesený na správnu orbitu.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Android smartfóny budú po pripojení monitora fungovať ako desktopové PC
Raspberry Pi zlacňuje populárne modely
TikTok dostal za nedostatočnú ochranu dát Európanov pokutu 530 miliónov eur
Populárna databáza Redis opäť mení licenciu, vracia sa k open source
Sonda Psyche má problém so svojim elektrickým pohonom


Diskusia:
                               
 

Nech sa cela NASA aj FAA strcia pod motor Boeing a zhoria.

Tak Boeing si moze lietat kade tade, polodokakany startoval aj o tom vedeli a aj tak ho pustili.

Teraz dokakany ostal trcat na ISS, problem vyriesit ako ho dostat na Zem bez ohrozenia posadky a z toho sa nevyvodili doteraz ziadne dosledky.

Being este k tomu ma milion odkladov nesplnil ani jeden jediny termin.

A oni si zastavia Space X pre pidi pricinu co nikoho neohrozila.

Pokrytectvo najvyssieho stupna
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

presne toto. a potom sa v piatok večer neožer ...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Zhoriet pod motorom Boeingu?
Sudiac podla jeho spolahlivosti je statie pod motorom mozno jedno z najbezpecnejsich miest :)
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

mno, tak dufajme ze tie gondoly motorov su priekazne prychytene nafest napevno ku kridlu!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Môžeme len priekazne hypotetizovať, že podmazanie amerického leteckého úradu je jediný spôsob ako sa môžu zamestnanci letového strediska SpaceX zúčastniť na celozávodnej dovolenke.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

..ale posadka iss, co sa ma teraz vratit nas5, uz neni taka ista, jako ked tam prilietala
uz nenii celkom, jako by sme mohli povedat, liudska..
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Co budes robit s tolkym volnym casom ktory si usetril pri slove nas5?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Cely tento humbug vznikol pre nespravnu interpretaciu utahovacich momentov skrutiek z roznych materialov do roznych materialov. Keby tam zavolali priemerneho automechanika - sezonneho prezuvaca kolies, ten by im to presne vysvetlil a ukazal, ako sa utahuju skrutky a matice tak, aby sa stroj vratil k nemu znovu.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár