neprihlásený Piatok, 13. septembra 2024, dnes má meniny Ctibor
Mikrokód pre problematické Intel CPU bude len cez nový BIOS, dopad na výkon má byť väčšinou zanedbateľný

Značky: IntelCPU

DSL.sk, 9.8.2024


Spoločnosť Intel aktuálne po tom, ako prvý výrobca sprístupnil nový BIOS s aktualizovaným mikrokódom pre desktopové Intel Core procesory 13. a 14. generácie riešiaci problém s poškodzovaním vyšším napätím a následnou nestabilitou, zverejnila k situácii nové stanovisko.

Stanovisko prináša tri podstatné informácie a tvrdenia.

Kým nový mikrokód môže pri každom štarte počítača nahrávať do CPU štandardne buď BIOS alebo operačný systém a funkčnosť je podporovaná vo Windows aj Linuxe, v prípade mikrokódu riešiaceho tento problém to bude možné len nainštalovaním nového BIOS-u od výrobcov dosiek a aktualizácia nebude dostupná pre aktualizovovanie mikrokódu operačným systémom. Oznámenie Intelu nevysvetľuje prečo.

Keďže nový BIOS je typicky potrebné nainštalovať manuálne, zrejme ho nainštaluje iba nie veľká časť užívateľov s počítačmi s týmito procesormi.

Druhou podstatnou informáciou Intelu je, že situácia evidentne nie je ešte kompletne vyriešená. Podľa skorších informácií Intelu príčinou problémov má byť algoritmus v mikrokóde, v dôsledku ktorého može byť vyžiadené nesprávne vysoké napätie pre procesor. To môže spôsobiť poškodenie procesora, ktoré je trvalé, pričom poškodený procesor môže vykazovať nestabilitu a môže na ňom prichádzať k pádom operačného systému.

Nová aktualizácia mikrokódu pre tieto procesory v podobe verzie 0x129 obmedzuje použite napätia vyššieho ako 1.55 V, situáciu má zlepšiť podľa Intelu primárne na pretaktovateľných K procesoroch. Podľa skorších informácií Intelu sa problém týka ale aj niektorých iných modelov.

Podľa aktuálneho oznámenia je problém aj s výrazne zvýšeným minimálnym pracovným napätím jadier Vmin, aké všetky problémy to môže spôsobovať a či to tiež môže viesť k poškodeniu procesorov nie je jasné. Intel túto situáciu podľa oznámenia prešetruje a nové informácie poskytne do konca mesiaca.

Intel v oznámení zároveň tvrdí, že dopad riešenia problému na výkon v benchmarkoch aj hrách je celkovo zanedbateľný a pohybuje sa v rámci bežných odchýlok pri opakovanom spúšťaní testov. Má to tak byť napríklad v benchmarkoch 3DMark: Timespy, WebXPRT 4, Cinebench R24, Blender 4.2.0 a hrách Cyberpunk 2077, Shadow of the Tomb Raider, Total War: Warhammer III - Mirrors of Madness.

Výnimkou sú niektoré čiastkové testy v benchmarkoch, WebXPRT Online Homework a PugetBench GPU Effects Score, a napríklad hra Hitman 3: Dartmoor, v ktorých má byť dopad na výkon väčší. Intel ale neinformuje o presnej konfigurácii testovania, upozorňuje že sa výsledky môžu líšiť v závislosti na konfigurácii a ďalších faktoroch a pre definitívne závery sú potrebné nezávislé testy.

Intel tiež poznamenáva, že nová aktualizácia mikrokódu a nové BIOS-y naďalej dovoľujú pretaktovávanie K procesorov. Zároveň v BIOS-och si užívatelia môžu deaktovovaním nastavenia eTVB vypnúť aj obmedzenie na 1.55 V. Intel ale odporúča užívateľom, aby dodržiavali tieto odporúčania spoločnosti ohľadne nastavení napájania a spotreby Core procesorov 13. a 14. generácie.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Android pridáva podporu okien pre aplikácie
Slovenská sporiteľňa bude mať dlhšiu odstávku služieb, v oba víkendové dni
4ka spustila 5G v niekoľkých ďalších mestách, pokrytie vôbec neudáva
Samsung spustil výrobu QLC čipov takmer 300-vrstvovej flash pamäte
T-Mobile už otestoval použitie Starlink satelitov ako svojich základňových staníc
Aj Toshiba sa priblížila v kapacite HDD k 30 TB
NASA uskutočnila na sonde Voyager 1 ďalší komplikovaný zásah, upchali sa jej trubky s palivom
Veľká väčšina Slovákov pretáča reklamu
Súkromný let Polaris Dawn úspešne dostal ľudí najďalej od misií Apollo
Ďalšia generácia desktopových Intel CPU má byť uvedená v druhej polovici októbra


Diskusia:
                               
 

tak určite je strata výkonu zandebateľná, keď dali horný limit napätia z 1.6V na 1.55V. strata výkonu je na úrovni 100-200 MHz na najsilnejšom jadre, čiže 1-2% ak vôbec merateľná. otázkou je, či tých 1.55V stále nie je veľa. podľa môjho skromného úsudku je to kurevsky veľa ...
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Aj 100-200 GHz je v porovnaní s dopadmi možnosti aktualizovania len cez nový BIOS na spoľahlivosť a opodstatnenosť celej schémy UEFI Secure Boot priekazne len zanedbateľný vedľajší efekt.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Tiez si myslim, posraty netburst mal tak 1.4V, 1.5V uz bolo neuchladitelne, a ten bol 90-65nm.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Taky cyrix 80486DLC to hola neuchladitela vec
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo? Kecáš ako nikto. Cyrix boli najslabšie CPU.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Najslabší si možno bol ty Nikto...
Kecam o tom ze Cyrix 80486DLC sa neuveriteľne prehrievali, ale to ty si nepamätáš iba ak Ti stará mama pred spaním rozprávala čo čítala na Wikipédi
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale neboj. Mal som aj všakovaké 286-ky ako náhrdelníky po rokoch. Cyrix sa nemali moc šancu prehrievat, lebo 486-ky sa do 33 MHZ nechladili vôbec, iba ak 50 MHz.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podľa niekdajšej dokumentácie, keramické prevedenie, 40 MHz a na +5V papal až 700 mA, to sa bez chladiča hrial, ale lepili sa na 486ky malé chladiče, takže kde bol problém?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Síce to má veľkosť len pár kilobyte, ale kde do CPU sa to nahrá, alebo aká čiastočka z toho a kam, do akej časti?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

..sa tam priekgayzne nahra ciastocka boha, len s podmienkou nahodneho vyberu hostitela bud Vorlona, abo Tiena, skrz hodu minccou, tou Jidaasovou mincou, co zaplatil riimskiiyym psum!

len bude treba tu varku procakov, s vlozenou bozskou castici, priegayzne odoslat do Kingslanding, do Teritoorii, aby mohli tamojsii mnisi rucne namalovat, vlastni krvi, na kazdy ten CPU, logo,branch North Central Positronics, SOMBRA United Corporations, a ovsemze aj, a najma, emblem Sigul Karminoveho Krale, a signum Waltera
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

stanoviska/plany/roadmapy/slajdy intelu nie su hodne ani toho aby tvorili potlac hajzel papiera = ani rit si s nimi nehodno vytriet
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tak si vytri s AMD dokumentáciou. Nikto Ti v tom predsa nebráni. Je to o výbere.
Odpovedať Známka: -3.0 Hodnotiť:
 

Jeb na to maniak.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

:o preboha :o :D lol

ale imho, jak sa pomaly ale isto blizia fyzikalne limity a (ne)moznosti @Si-fotolito. na kremiku,
tak myslim ze tak jako intel, aaj vubec vsetci,
dalsie chipove firmy, v polovodicoch, celovodicoch, a stvrt-vodicoch, budu na tom zachvilu +- stejne, - vsetci sa zastavia na tej *Next Silicon Gap
rygole, schode, / skoku

nj, schode, mozno, pre nektere z tych firiem, az "prilis vysokom
schode
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Je úplne jedno, ako rýchlo sa blížia, nakoľko sú tak previazané jeden s druhým, že aj keby bola rýchlosť svetla 17" za štvrťhodinu, tak akurát absolútna nula nebude 0 K a príslušne sa zmenia aj ostatné, ale dokopy bude všetko priekazne stále sedieť.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

to uz kde sme, ked absolutna nula je vlastne -273,15??? To bude nejaky oyeb!
Odpovedať Hodnotiť:
 

vsetci budu sediet na priedomi u starej nevrlej prababicky, ktora bola pluhava,
alebo budu sedet na nadrazi, v putiyce!
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ako vies?
Kde je definovane previazanie rychlosti svetla vo vakuu s teplotou 0K?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako vies, ze v to neverim a priekazne v rozpore s GDPR nezistujes moje nabozenske ci filozoficke presvedcenie?
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

zato tvoje komentare su hodne presne na to. zajtra pri rannom srani dam vo velkom kancli cez wifi vytlacit na hajzlak tie srance co tu pises a vytriem si s nimi rit
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj ked teraz mi napadlo, ze vdaka obcahu potlace bude ten hajzlak pomerne relativne vyrazne zasrany uz pred spominanym vytretim
Odpovedať Hodnotiť:
 

len tých zanedbateľných dopadov na výkon je už za vrece...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pjetro ma pravdu, praUdu ma vlastne takmer vzdy, ale,
to bude za chvilu beztak 1,
lebo sa
sa blizi bud velky skok (krok), - alebo (az prilis) vysoky schod, gap, propast, v Si- fotolyto chips, mikro-elecktronike

sa dosiahnu fyzikalne, technologicke, vyrobno- ekonomicke limity vyvoja, & vyroby chipov @Si-fotolyto, pre microelectronics,

uz tam nebude moct byyt to, toten *Si"

a tie dalsie vzacne prvky drahych zemin a kovov,
ma u seba a pod sebou najma "mily strycek Si"
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár