neprihlásený Nedeľa, 13. októbra 2024, dnes má meniny Koloman
Austrálski zamestnanci môžu ignorovať emaily zamestnávateľa po pracovnom čase

Značky: emailzaujímavosti

DSL.sk, 29.8.2024


V pondelok vstúpila v Austrálii do platnosti nová legislatíva, ktorej cieľom je zabrániť zamestnávateľom aby zamestnancov nútili pracovať aj po pracovnom čase.

Informuje o tom agentúra Reuters.

Po nástupe mobilných telefónov a následne najmä rozličných internetových komunikačných platforiem je kontaktovanie zamestnanca pre zamestnávateľa aj po pracovnom čase výrazne jednoduchšie, keď je napríklad v komunikačných aplikáciách vidieť že zamestnanec je dostupný. Zároveň v dobe pandémie veľká časť zamestnancov začala pracovať flexibilnejšie a kontaktovanie zamestnancov mimo prácu a aj po pracovnom čase sa stalo bežné.

To samozrejme môže viesť ale tiež k preťažovaniu zamestnancov. Podľa informácií Reuters napríklad podľa minuloročného prieskumu zamestnanci v Austrálii priemerne za rok odpracovali až 281 hodín neplatených nadčasov.

Austrálska legislatíva sa situáciu pokúša riešiť tak, že zamestnancovi dáva právo ignorovať kontaktovanie od zamestnávateľa po pracovnej dobe emailom, volaním a zrejme aj ďalšími formami. Legislatívu s cieľom riešiť tento problém má už viacero krajín, úprava legislatívy v jednotlivých krajinách sa samozrejme odlišuje.

Austrálska legislatíva zamestnávateľom kontaktovanie po pracovnej dobe nezakazuje, iba zamestnancom dáva právo kontakt ignorovať a zároveň samozrejme zamestnanec za to nemôže byť trestaný. Právo nie je ale univerzálne a zamestnanec môže kontakt a požiadavku ignorovať iba ak je to primerané.

Legislatíva samozrejme nestanovuje pre jednotlivé profesie a situácie, kedy je akú požiadavku primerané odmietnuť, a podľa Reuters tak napríklad zamestnávateľský zväz Australian Industry Group považuje legislatívu za nejednoznačnú. Legislatíva tak podľa zväzu spôsobí zmätky a zároveň pracovníci budú kvôli nej menej flexibilní.

Legislatíva myslí aj na sporné situácie, kedy sa zamestnávateľ a zamestnanec nevedia dohodnúť a legislatívu si vykladajú odlišne. Takéto prípady bude riešiť úrad FWC, Fair Work Commission, ktorý má právo posúdiť primeranosť požiadavky a následne zamestnávateľovi a zamestnancovi prikázať dodržiavanie legislatívy a tiež udeľovať pokuty. V prípade zamestnanca môžu byť udelené pokuty do maximálne 19-tisíc austrálskych dolárov, v prepočte cca 11.7-tisíc eur, a v prípade zamestnávateľa do 94-tisíc dolárov, v prepočte cca 57.8-tisíc eur.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Česi neuvedú nový Turris router ani tento rok
Ďalší let Starship má byť zajtra, SpaceX sa pokúsi rampou zachytiť prvý stupeň
Nové .sk domény budú opäť dočasne lacnejšie
Trailer poslednej série animovaného Star Trek seriálu
Intel uviedol nové desktopové CPU, výrazne znížili spotrebu v záťaži
Chrome začal vypínať rozšírenia nepodporujúce nové API, aj populárny uBlock Origin
Vydané nové Ubuntu 24.10
O2 mierne zlepšilo pokrytie 5G
Predaje PC poklesli, najmä Macov
Skladateľné smartfóny ovládli čínski výrobcovia, vedie Huawei


Diskusia:
                               
 

Nastastie na slovensku sa takeho dacoho nemusime obavat lebo sme tak mizerne plateni ze nikoho ani nenapadne dvihnut telefon po praci :) Prinajhorsiom ta vyrazia a najdes si este horsie platenu pracu
Odpovedať Známka: 9.6 Hodnotiť:
 

Najväčšie Čínska bane na lítium sa budú volať Bachmut a
Avdijivka.
Môžeš ignorovať emaily aj telefonáty, ale nemôžeš ignorovať delostrelectvo RF a plány najväčšieho zamestnávateľa na svete CHN so sídlom v Pekingu.

Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

Zasa tento zbytočný nárek.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Mamička ti navarí.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Tato legislativa je bic na zamestnancov, ziadna ochrana zamestnancov to nie je. "zamestnanec môže kontakt a požiadavku ignorovať iba ak je to primerané" - cielom tejto pravnej upravy je vyvolat u zamestnancov strach, kazdy sa bude bat ako bude predmetne ustanovenie interpretovat zamestnavatel, a v prospech zamestnanca to urcite nebude. Zamestnanec sa bude bat, ze mu bude udelena pokuta 19 000,- AU$ a kazdy zdvihne telefon. "nová legislatíva, ktorej cieľom je zabrániť zamestnávateľom aby zamestnancov nútili pracovať aj po pracovnom čase" - najhorsie veci sa vzdy prezentuju pozitivne. Ak povedia, ze nieco je dobre pre obcanov, tak opak je pravda.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Skôr ani nie tak na zamestnancov ako na nadriadených. Stačí jeden taký mail a letí, lebo šak načo je komu menežér, čo hodí všetku zodpovednosť za to, čo treba robiť, na vo firemnej hierarchii priekazne nižšie postaveného zamestnanca.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

To vidíš, ako pracujem mimo pracovnej doby. Keď padla, tak padla a ani náznakom sa netvarim, že moj život sa točí okolo práce, ako napr. v USA kde im to teda z workoholizmu pekne j$b$. Ľahko sa povie, aby každý urobil hrubú čiaru medzi osobnym životom a prácou, hlavne ked väčšina ľudí je dosrata z možnej straty zamestnania, ale to už nie je môj problém.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Workoholizmus Slovákom nehrozí. Ja si počkám na ďalšiu vlnu arizácie, kolektivizácie alebo privatizácie ako každý nakazený soviet.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

slovaci by mali workoholizmus obdivovat, je to novy slovensky system
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Vidíš, ja mimo pracovnej doby vykonám hádam aj väčšinu práce.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ja tiez, ale pre seba a nie pre druheho.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mal som takého minulého šéfa... workoholik bez kamarátov a záľub, ktorý posielal emaily s robotou aj o 1:00 hodine ráno, lebo sa nudil a nemal čo robiť...
Už tam ale nerobím, a hlášky typu - však v pohode, aktualizuj to cez víkend alebo v noci, keď tam nikto nebude ...nemusím ani počúvať :D
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

A pred tým si musel? By ma zaujímalo či si sa voči tomu vyhranil, alebo "jedným uchom dnu, druhým von"?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nemusel, ignoroval som to, zasmial som sa... iba skúšal či vychová rovnakého workoholika.
Už tam ale nerobím a masíruje si nového nováčika
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ďakujeme ti, že si sa s nami o túto informáciu z tvojho života podelil.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

kto sa v dnesnej dobe boji zamestnavatela musi byt velmi hlupy.. fluktuacii zdar
Odpovedať Známka: 4.8 Hodnotiť:
 

Nie je to celkom tak. Skus to napriklad povedat ludom pred dochodkom, ktorych z roznych dubioznych dovodov vyhodili z prace (bohuzial v sulade s pravnymi predpismi) a teraz si dost tazko hladaju novu pracu.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Povedz im, ze za komancov bolo lepsie :-D
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Ty si to vobec nepochopil.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Ja som vôbec nečítal.
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

Tým je splnená základná podmienka priekazne nezávislého objektívneho hodnotenia.
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

Nastastie nam robo vybavil ze budes makat do 80-tky. Raz darmo, istoty su istoty.
Odpovedať Známka: -5.3 Hodnotiť:
 

To je vízia Bruselu, on len splní zadanie.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Presne tak, robko vzdy posluchal co mu nakazali. Dokonca ani rentu nechcel, ale prikazu z bruselu sa neda odporovat.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Tak zas v Brusely sa tiež môžu prijímať priekazne jednoznačné direktívy namiesto alibisticky mnohoznačných odporúčaní či usmernení, nakoľko nie je to zrovna úcta a rešpekt, čo priekazne kynie z ponechania si zodpovednosti externého konzultanta pri uzmutí právomocí nadriadeného.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Matelko by sa urcite vzoprel, vsakze.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ty budeš platiť miliónové pokuty zo svojho debilko? Za neprijatie schválených zákonov EÚ sú sankcie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nemusis platit. ono to funguje tak, poliaci zvolili Tuska a EU zrazu vsetky pokuty odpustila. skvele nie :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aspon mozem priekazne nieco urobit pre stat.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

To je cast problemu z jednej strany. My teraz takeho ideme poslat kadelahsie. Problemovy chlap, robotu nedotiahne nikto zo spolupracovnikov na neho nepovie nic dobre a len vytvara konflikty. Dostal moznost najst si uplatnenie na inom oddeleni a odvtedy sice seka dobrotu, ale keby sa spraval normalne a nie ako majster zemegule, nebol by dnes v tejto situacii.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Casto take tvrdia homosi co prisli po nom , a on bol prvy ktory biznis vybudoval, teraz ked uz biznis zaraba prachy ho chcu odkopnut a novucky homosi su mudry a cokolvek on spravi je pre nich zle (ochcavaju ho pred manazermi), po par rokoch to ide vsetko do sraciek, ale to uz su majitelia zahojeny a uz su v rokoch takze sa o firmu uz nestaraju...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Urcite to budes vediet lepsie, ked o tom vies hovno.
Odpovedať Hodnotiť:
 

fluktuacii zdar - to moze povedat iba 30 rocny imbecilny fluktuant, ktory nikde na ziadnom mieste nic nedokazal, po skusobnej dobe ho uz stipala rit, prispevok zamestnavatela na dovolenku si neuzije nikdy/nikde, lebo 2 roky na jednom mieste je sci-fi, nicomu a nikomu tam neprospel a bolo by lepsie keby jeho pracovna pozicia ani neexistovala

nehovorim ze je treba byt cely zivot na 2-3 miestach - ale vsetkeho vela skodi
Odpovedať Známka: 3.1 Hodnotiť:
 

Každý na dĺžku pracovného pomeru viazaný príspevok je v rozpore s politikou EU o mobilite pracovnej sily a jeho poskytovanie priekazne ako také spadá pod legislatívu o poškodzovaní finančných záujmov Európskych spoločenstiev.

Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

Takto to bolo u teba? Dnes je ina doba a ja lutujem tych, co musia sediet na jednom fleku. Je to kazdeho vec.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ľutovanie iných je zaznávaním karmickej spravodlivosti priekazne šírením náboženskej neznášanlivosti.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Cize ty pracujes na dvoch, troch poziciach naraz? Dnes je ina doba v com? Nikto samozrejme nemusi pracovat len na jednej pozicii / u jedneho zamestnavatela, ale asi je to lepsie ako pracovat v 3 zamestnaniach. Samozrejme pokial si neni influencer, youtuber a kameraman v jednom.

Verím tomu, že by sa našiel niekto kto by ľutoval aj teba.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nie, 5 in 1. Aj mikrofonista a strihač.
Odpovedať Hodnotiť:
 

dnes kuchar zajtra lekar, i tak se da
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aky si zaostaly. Tu si precitaj: https://dopice.sk/sZD
Odpovedať Hodnotiť:
 

Potom narazis na ekonomicku realitu. Firmy kupia cinania a budes vdacny ze mozes vo vecierke 24x7 dokladat tovar.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nerozumiem tomuto imbecilnemu argumentu. Ak sa zamestnavatel nestara tak nech nech zdochne.

Ked ma zamestnavatel milionove zisky tak sa stebou o ne nepodeli...

Ak sa ti naskytne lepsia prilezitost, tak je na tvojom povodnom zamestnavatelovi aby ti dorovnal ponuku alebo ju este prekonal, ak nie , dovi dopo

Stat sa ma iba starat o to aby sa trh pravidelne cistil od vychcanych podnikatelov...


U nas je zakonik napisany tak zle, ze inak ako na zivnost sa neoplati pracovat...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nehnevaj sa na mňa ale ty si toho asi veľa z pohľadu zamestanec <> zamestnávateľ nezažil.

Všetci nariekajú, že je málo pracovníkov ale firmy sa zdráhajú zamestnať ľudí 45+. Nie len u nás, ale aj v Nemecku. To znamená, že situácia na trhu práce až taká strašná nie je.

Onoho času v HP tiež vyhodili xyz ľudí a nikoho to netrápilo ... teda až pokiaľ ich znova nezačali prenajímať cez tretie strany ... ale to je už iná nákladová položka ako vlastný zamestnanec.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V tejto spojitosti treba preskúmať, či by sa toto usmernenie vzťahovalo aj na prípadných, uviaznutých na ISS, astronautov z Austrálie. Či by ich po uplynutí plánovaného pobytu na ISS bolo možné beztrestne kontaktovať.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kto sa bojí zamestnávateľa, musí byť zaostalý.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:

Pridať komentár