neprihlásený Piatok, 8. novembra 2024, dnes má meniny Bohumír
NASA laserom komunikovala takmer na pol miliardy kilometrov

Značky: NASAvesmírlasery

DSL.sk, 3.10.2024


Americká vesmírna agentúra NASA úspešne uskutočnila pomocou technológie DSOC na sonde Psyche laserovú optickú komunikáciu na vzdialenosť približne 460 miliónov kilometrov.

NASA o tom informuje v tomto oznámení. Test bol uskutočnený 29. júla a krátko po jeho uskutočnení podľa oznámenia ukončila prvú fázu prevádzky DSOC.

NASA v oznámení avizuje iba komunikáciu zo Zeme na sondu a nie zo sondy na Zem. Kým komunikácia zo sondy na Zem dosahuje podľa vzdialenosti rýchlosť v megabitoch až stovkách megabitov za sekundu, komunikácia zo Zeme je výrazne pomalšia a dosahuje podľa dostupných informácií maximálne 292 Kbps.

Predtým 24. júna ale uskutočnila NASA komunikáciu aj zo sondy na Zem na o niečo menšiu vzdialenosť približne 390 miliónov kilometrov a pri tomto teste dosiahla podľa oznámenia stabilnú udržateľnú rýchlosť 6.25 Mbps a maximálnu rýchlosť 8.3 Mbps.

Vesmírne misie v súčasnosti využívajú komunikáciu najmä v rádiovom spektre. Optická komunikácia s výrazne kratšou vlnovou dĺžkou umožňuje dosahovať vyššie rýchlosti a umožní misiám odosielať viac dát. NASA tak v posledných rokoch realizuje viacero testov optickej komunikácie s rozličnými parametrami.

Donedávna komunikovala maximálne na vzdialenosť k Mesiacu, laserová komunikácia je ale inštalovaná aj na sonde Psyche aktuálne letiacej k asteroidu 16 Psyche nachádzajúcemu sa v tzv. hlavnom páse asteroidov medzi Marsom a Jupiterom. So sondou tak môže komunikovať optickou komunikáciou na desiatky až stovky miliónov kilometrov.

Sonda odštartovala v minulom októbri, následne pri teste optickej komunikácie v decembri posielala na Zem zo vzdialenosti 31 miliónov km dáta rýchlosťou až 267 Mbps.

Optická komunikácia je na sonde iba ako experimentálna technológia, štandardne komunikuje ešte v rádiovom spektre. Na sonde sa využíva pre optickú komunikáciu teleskop s priemerom 22 centimetrov, použitý je laser v blízkom infračervenom spektre. Na Zemi sa so sondou komunikuje z dvoch rozdielnych lokalít. Dáta sa na sondu odosielajú relatívne nízkou rýchlosťou pomocou teleskopu s priemerom 1 m v Table Mountain v americkej Kalifornii.

Laser zo Zeme odosielajúci dáta sonda využíva tiež na presné navádzanie lasera, pomocou ktorého sa odosielajú dáta vysokou rýchlosťou zo sondy na Zem. Tento laser je zachytávaný veľkým teleskopom s priemerom 5.1 metra v Palomar Observatory, približne 130 kilometov od Table Mountain. Teleskop využíva kryogenické chladenie a má detektor s vysokou citlivosťou schopný detekovať jeden fotón.

Na rozdiel od rádiovej komunikácie má ale optická komunikácia z povrchu Zeme väčší problém s počasím, vyžaduje jasnú oblohu pre prenos dát vysokými rýchlosťami a podľa skorších informácií NASA optickú komunikáciu so Psyche už opakovane prerušili búrky.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Austrália úplne zakáže sociálne siete mladým do 16 rokov, dokonca zrejme aj YouTube
O2 umožňuje na diaľku kúpiť paušál aj s eSIM, dá sa začať hneď používať
Ďalší let Starship má byť už o necelé dva týždne
OpenAI kúpila doménu chat.com, za mnoho miliónov
Dopyt po flash pamäti sa podľa významného výrobcu za pár rokov strojnásobí
EÚ vyšetruje výrobcu skla Gorilla kvôli možnému zneužitiu dominantného postavenia
Nvidia sa znovu stala najhodnotnejšou spoločnosťou sveta
Orange začal poskytovať pripojenie cez sieť popri vedeniach distribútora elektriny
Apple investuje do prevádzkovateľa satelitnej konštelácie využívanej iPhonmi
Enkóder AV1 videa SVT-AV1 na ARM výrazne zrýchlil


Diskusia:
                               
 

To naozaj na 500 miliónov kilometrov nie je žiadna čiastočka, objekt, úlomok? Čistá priama viditeľnosť?
Akože chápem, vesmírne merítka sú pre človeka trochu ťažko uchopiteľné, ale 500 miliónov km je už slušná vzdialenosť na priamu viditeľnosť.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

nie, ved zem je plocha a vesmir je plochy tak tam nemoze byt ziadne zakrivenie
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Treba docitat clanok az do sameho konca.. A teraz si predstav, ze zo sondy Psyche sa laserom poslu na zem data nejakou rychlostou, tie fotony z laseru letia cez polovicu slnecnej sustavy, teda pol miliardy kilometrov, a pol kilometra pred pozemskym parabolickym zrkadlom chladenym na teplotu blizku absolutnej nule, ktore ma tie fotony zachytit po ich dlhej ceste, sa priekazne len tak z nicoho nic objavi nejaky burkovy mrak.. a mas to tu.. priama viditelnost je vies kde.. .
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

To robia akurát hulváti a grobiani, ale slušný človek iným orientáciu nevnucuje, a decentne čaká, kým sa článok priekazne sám vnútorne identifikuje.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Len veľmi zjednodušene:
- v 1m3 vzduchu na zemi máš cca 10^25 molekúl - hmotnosť 1kg
- v 1m3 exosféry (najvyššia vrstva atmosféry) je približne 10^10 molekúl
- v 1m3 medziplanetárneho priestoru je cca 10^7 molekúl
Laser sa chlapcom z NASA na 500 miliónoch km rozptýli asi toľko ako tvojmu laserovému ukazovátku na vzdialenosť 0.001 milimetra ;).
Oveľa väčší problém bude zaostriť, držať lúč presne zamierený na sondu veľkú pár metrov letiacu rýchlosťou 55km/s a vypočítať jej presnú polohu (s tým, že laser/svetlo k nej letí cca 20minút :)).
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

imho je ovela vacsi problem, ze ak to robili zo Zeme, tak Zem sa toci a teda vysielac meni polohu voci tej sonde. To treba kompenzovat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

netreba ak je vysielac stacionarny voci sonde ako satelit na obeznici...
Odpovedať Hodnotiť:
 

su aj taki co veria ze 40 000 km nieje problem ... ze dokazes vidiet aj svoju rťť na taku vzdialenost ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sonda mala namontovaný portviš, keď letela, vyzametala si pred sebou. Nabudúce kus porozmýšľaj, ako niečo napíšeš.
Odpovedať Hodnotiť:
 

S presnejším mierením sa to dá trafiť na prvý šup. Musel byť ten úbohý laser priekazne celý doudieraný od toľkých nárazov do firmamentu.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Všimnime si, že 24. júna boli dosiahnuté rýchlosti aké ponúka Telekom pri svojom metalickom pripojení.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

A treba podotknut, ze za sumu akoby komunikoval s klientmi laserom.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Netreba. Keby trebalo, bola by k tomu priekazne vyhláška so zmocňovacou doložkou.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

skor by ma zaujimala komunikacia medzi vzdialenou sondou a druhou blizsou sondou vo vesmire. nech si to nasledne preposiela na zem z blizsej sondy. nie je to tak efektivnejsie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vidíš že nie. Pribalil by si tomu len ďalšie trable. Sonda má dosť čo robiť so sebou , nieto ešte s nejakou laserom komunikovať. Predbiehaš dobu. Najskôr musíme mušku vystreliť na Mars.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mesiac by bol optimalny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a teraz tu o supermanovi...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár