neprihlásený Piatok, 6. decembra 2024, dnes má meniny Mikuláš
Nobelova cena za fyziku udelená pionierom počítačových neurónových sietí

Značky: veda a výskumumelá inteligencia

DSL.sk, 8.10.2024


Tohtoročnú Nobelovu cenu za fyziku získava dvojica vedcov za objavy týkajúce sa vytvorenia funkčných počítačových neurónových sietí.

Nobelovu cenu získavajú John J. Hopfield a Geoffrey E. Hinton, informuje Švédska akadémia vied.

Neurónové siete sú spôsobom analýzy dát, pri ktorom sa vstup pretransformováva na výstup spracovaním sieťou uzlov komunikujúcich rovnakým spôsobom ako neuróny v mozgu človeka. Programátor pri nich neprogramuje deterministický algoritmus, siete sa učia generovať požadované výstupy trénovaním na vzorke dát.

Základy pre počítačové neurónové siete začali vznikať už v 40. rokoch minulého storočia, ešte dlho ale počítače nemali dostatočný výkon na implementáciu väčších neurónových sietí. V súčasnosti sú základnou technológiou metód strojového učenia a umelej inteligencie, ktoré sú prakticky nasadzované už niekoľko desiatok rokov. Doteraz sa tieto metódy používali najmä na konkrétne špecifické úlohy, k ich väčšiemu spopularizovaniu pre laickú verejnosť prišlo od konca roka 2022 sprístupnením tzv. generatívnej umelej inteligencie v podobe chatovacích botov vďaka uvedeniu ChatGPT od OpenAI.

Praktické neurónové siete, za ktoré je aktuálne udelená Nobelova cena, vznikli pred 40 rokmi. John Hopfield prišiel v roku 1982 s modelom neurónovej siete označeným Hopfield network, ktorá dokázala rozpoznávať a opravovať vzory v obrázkoch. Spôsob jej principiálneho interného fungovania bol inšpirovaný fyzikálnym modelom pôsobenia atómov so spinom na susedné atómy a minimalizovania energetického stavu takéhoto fyzikálneho systému.

Geoffrey Hinton nadviazal na Hopfieldovu prácu a v roku 1985 prišiel s modelom neurónovej siete označenej Boltzmann machine, ktorá dokázala rozpoznávať natrénované vzory vrátane ich rozpoznávania v dátach, ktoré ešte nevidela, a tiež vytvárať nové vzory typu na aký bola natrénovaná. Princíp interného fungovania tohto typu bol tiež inšpirovaný fyzikálnymi metódami z oblasti štatistickej fyziky.

Práca týchto vedcov bola dôležitá pre ďalší budúci rozmach neurónových sietí, ktoré sa v poslednej dobe nasadzujú na čoraz viac účelov. Nie je ale úplne jasné, prečo za svoju prácu dostali Nobelovu cenu v odvetví fyzika. Hoci ako spôsob fungovania ich typov neurónových sietí využili inšpiráciu fyzikálnymi systémami, išlo o známe princípy, nešlo o žiadny objav v oblasti fyziky a išlo o počítačovú implementáciu informatického nástroja určeného na spracovanie dát v ľubovoľnej oblasti ľudskej činnosti.

Tieto neurónové siete respektíve ďalšie vylepšené technológie sa tak špecificky následne nepoužívali iba alebo najmä v oblasti fyziky, aj keď sa neurónové siete samozrejme využívali aj v oblasti fyziky a to podľa Švédskej akadémie vied už aj pri pokusoch nájsť Higgsov bozón v 90. rokoch. Neurónové siete sa tiež okrem iného intenzívne používajú pri analýze veľkého množstva dát v astrofyzike.

Nobelova cena v oblasti informatiky sa ale neudeľuje.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

HAMR disky sa majú začať konečne masovo dodávať
Linuxové jadro 6.12 označené za LTS, piatim LTS verziám skončí podpora naraz
NASA opäť posunula termín pristátia posádky na Mesiaci
Chrome na Androide za menej ako dva roky zdvojnásobil výkon
Vydaný minimalistický Alpine Linux 3.21


inzercia



Diskusia:
                               
 

Toto je taká Nobelova cena za fyziku, ako bola Nobelova cena mieru pre Obamu.
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

Keby to posudzoval v rozlišovaní vedeckých disciplín rovnako zdatna skupina odborných referentov pre inklúziu a rozmanitosť, možno i Obama by to mal priekazne za fyziku.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Kolko ludi, tolko chuti. A kedze Nobelova cena je pridelovana na zaklade hlasovania Norskej nobelovej komisie.

The Norwegian Nobel Committee is composed of five members appointed by the Storting (Norwegian Parliament). The committee's composition reflects the relative strengths of the political parties in the Storting, and is assisted by specially appointed expert advisers.

Ono nie je jedno, ci clovek dostal to iste statne vyznamenanie od Hitlera alebo Merklovej (tym nechcem tvrdit, ze Merklova ma nieco s Hitlerom spolocne).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Švédska akadémia vied.

Jedine cenu za mier dávajú Nóri... Nobel bol za svojho života ohúrený úrovňou demokracie v Nórsku, a preto to chcel takto.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

bázmeg!

ešte že u nás Nobelove ceny neudeľujeme. keby komisiu volil parlament, určite by ceny získali Kotlár, Šimkovičová, Huliak a Danko
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

im tiez uz musi dobre dbat
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

tohtorocnej nominaacii za Fyzku sa uz ale podivovali, cudovali aj mnohe kapacity a velke mena, osoby z oboru a fyz.komunity..

ocakavam, ak to pojde v naszacenom trende a smere, ze najneskor o cca 2 ~ 3 budu laureatmi N.prize in Fyz. ~ website, webove stranky nejakej neziskovky, / aabo nejakej bruselskej, libtardskej, vitacskej, negro-OPICO- -pro-negro- -musulmanskej, pro-rusackej, pro- plastelinskej, Ssorosovej polit.strany, al.hnutia..
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Keby ty si hlasoval, tak nobelovku za biologiu dostane Kokotlár za dôkaz neexistenciu vírusov: Čo nevidím, to neexistuje.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Za kritické myslenie sa nobelovka nedáva. A skutočná veda sa riadi princípmi väčšinovej demokracie priekazne ako skutočný dôkaz štatistikou.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:

Pridať komentár