neprihlásený Pondelok, 20. januára 2025, dnes má meniny Dalibor
Microsoft sprístupnil virtuálne servery postavené na jeho vlastnom ARM procesore

Značky: MicrosoftARMserverycloud

DSL.sk, 21.10.2024


Spoločnosť Microsoft v rámci svojej cloudovej služby prenajímania virtuálnych serverov a ďalšej infraštruktúry Microsoft Azure sprístupnila virtuálne stroje bežiace na serveroch postavených na jej novom vlastnom ARM procesore, Azure Cobalt 100.

Spoločnosť o tom informuje v tomto oznámení.

Spoločnosť vyvinutie vlastného ARM procesora na tento účel oznámila na konci minulého roka, informovali sme o tom v tomto článku.

O procesore zverejnila len minimum informácií, je samozrejme 64-bitový a podľa vtedajších informácií má 128 jadier. V rámci Azure sú k dispozícii s týmto procesorom konfigurácie Dpsv6, Dplsv6 a Epsv6, ktoré sú k dispozícii s maximálne 96 virtuálnymi jadrami.

Služba Microsoft Azure ponúkala ARM virtuálne stroje aj doteraz, postavené na procesoroch Ampera. Podľa aktuálneho oznámenia majú nové VM oproti doterajším ARM VM o maximálne 50% lepší pomer výkonu a ceny, o 40% vyšší CPU výkon, o 50% vyšší výkon Java aplikácií a dvojnásobný výkon pri viacerých ďalších nasadeniach, na web servery, .NET aplikácie a aplikácie na cachovanie v pamäti.

Vlastné čipy si vyvíja aj dvojica konkurenčných veľkých cloudových služieb. Amazon AWS už viac rokov používa vlastné ARM procesory Graviton a vyvinul si aj AI akcelerátory Inferentia a Trainium, Google si zase vyvinul akcelerátor pre neurónové siete TPU.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

4ka avizuje zlepšenie pokrytia 4G siete
Vydaný Linux 6.13
Voyo opäť výrazne zdražilo, teraz základné predplatné
TikTok prestal v USA fungovať, zatiaľ zrejme iba dočasne
Havárie Starship a New Glenn sa vyšetrujú, Starship mala poškodiť majetok v Karibiku
PCI Express 7.0 sa približuje dokončeniu, vydaná nová verzia návrhu špecifikácie
Celoštátne DVB-T pokračuje v prechode na H.265, platená ponuka má prejsť celá
Štart novej generácie Starship skončil neúspechom, vybuchla krátko po štarte
Predaje PC v minulom roku mierne narástli
Vydaný Linux Mint 22.1


Diskusia:
                               
 

Môže to byť celkom zaujímavé pre naše Dev prostredie a non-critical workloady... aspoň zatiaľ
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mas chut debugovat a vychytavat prvotne problemy s vidinou kusok lacnejsej prevadzky?
Ja by som to skor ako o rok ani nezvazoval...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Co sa tyka ceny, tak standardna VM s 2CPU, 8GB RAM:
D2as_v5 (AMD CPU) = $75.92 mesacne (100%)
D2s_v5 (Intel CPU) = $83.95 mesacne (110%)
D2ps_v6 (MS ARM) = $61.17 mesacne (81%)

D2 Intel a AMD uz existuju aj v6, akurat su este drahsie. Takze velmi teoreticky mozes usetrit 20-25% prevadzkovych nakladov v Azure. Ci je to realne, neviem, ale minimalne to bude dobre vyzerat v nejakom kolacikovom grafe v PowerPoint prezentacii.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bola som beta testerkou v tomto projekte. Long story short - ukazali pekne cisla, ale ono to nevie pracovat s narocnejsimi operaciami. To co zaberie normalne 10 minut, na ARM trva aj 35 minut. Navyse ich Ai , ktore je tiez v clanku, taky moc nefunguje a robi dost vela chyb. Za mna 0/10.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A od beta testerky sa neočakáva, že sa pri pohľade na konfiguráciu s výkrikom "Bože, ja som ale piča!" jebne po čele a prekonfiguruje testy s narocnejsimi operaciami na pre daný workload priekazne určené?
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

To, ze si kokot, asi nepocujes prvy krat, vsak?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Tak samozrejme, že už sa mi to pošťastilo nepočuť mnoho krát, ale venujme sa skôr priekazne omnoho pálčivejšiemu problému. Odkedy trpíte utkvelou predstavou, že sa tieto diskusie počúvajú?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sikovny betatester doda zadavatelovi take vysledky ako si predstavuje a pozaduje, aj keby mal prekopat a prekompilovac cely tool ;)
Ale inak ti davam za pravdu, ze tento hype ohladne super vykonov ARM je umelo vytvoreny, lebo cokolvek dokonalo neoptimalizovane na danu platformu je citelne pomalsie.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár