neprihlásený Štvrtok, 1. mája 2025, dnes je Sviatok práce
Satelity Amazonu pre službu satelitného pripojenia budú vypustené až na konci mesiaca

Značky: Amazonsatelitypripojenie

DSL.sk, 20.4.2025


Prvé produkčné satelity pre projekt Kuiper, konšteláciu s tisíckami satelitov na nízkej orbite pre poskytovanie pripojenia k Internetu od spoločnosti Amazon, budú nakoniec vynesené na konci mesiaca.

Satelity vynesie raketa Atlas V spoločnosti ULA. Pôvodne mala raketa štartovať v noci na 10. apríla, tento štart bol kvôli zlému počasiu ale zrušený.

Novým termínom štartu je 29. apríl nášho času, pričom vhodné okno pre štart trvá od 1:00 do 3:00 nášho času, informuje ULA na svojich stránkach.

Raketa bude štartovať z Mysu Canaveral na Floride a vynesie naraz 27 satelitov. Podľa Amazonu ide o najťažší náklad, aký Atlas V doteraz vynášala.

Satelity majú byť podľa skorších informácií vynesené na orbitu 450 km a neskôr sa vlastným elektrickým pohonom posunú na vyššiu orbitu 630 km.

Amazon zatiaľ vyniesol iba dva testovacie satelity Kuiper v októbri 2023. V produkčných satelitoch sú podľa skoršieho oznámenia zlepšené všetky systémy a subsystémy.


Ilustrácia najmenšieho prenosného terminálu pre Amazon Kuiper, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Amazon)



Kuiper má mať 3236 satelitov na orbitálnych výškach 590 km, 610 km a 630 km. Podľa skoršieho oznámenia Amazon zároveň pripravuje aj druhý štart, o bližšom harmonograme ďalších štartov ale neinformoval. Projekt je oproti skôr avizovaným plánom oneskorený, prvé produkčné satelity plánoval Amazon pôvodne začať vynášať už v prvej polovici minulého roka.

Oproti Starlinku by mohol mať Kuiper jednu výhodu, keď avizovaná najmenšia anténa pre Kuiper je výrazne menšia ako zatiaľ najmenšia anténa Starlinku. Anténa štvorcového tvaru má mať stranu o dĺžke 7" teda približne 17.8 cm. Tento terminál bude vážiť len 1 libru, v prepočte približne 0.45 kg, bude prenosný a bude umožňovať rýchlosť do 100 Mbps.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Počas MS v hokeji budú v DVB-T stanice Joj v HD bezplatne
UPC v Česku spustilo 2 Gbps pripojenie
Veľkému operátorovi unikli dáta o SIM. Vymieňa ich, nemá ich ale dostatok
Vydaný Firefox 138, širšie sprístupnil podporu skupín kariet
Skupina Markízy opäť zaradila kľúčový zápas na Nova Sport 6, dostupný takmer výlučne na Voyo
Elektrina na Pyrenejskom polostrove obnovená po takmer 20 hodinách, príčina výpadku stále neznáma
Prvé satelity Amazonu pre službu satelitného pripojenia úspešne vypustené
ARM má 40 rokov, ARM čipov sa dodalo už viac ako 300 miliárd
Telekom opäť výrazne zdražuje paušál Bez záväzkov
Južnú Európu zasiahol masívny výpadok elektrickej energie


Diskusia:
                               
 

Ja tym imperialistickym mieram neverim, staci si pozriet kolko palcov a galonov a libier a laktov a cojaviemcoho pouzivaju a vysledok je vzdy iny ako sa ocakava. Tie prepoctove tabulky su len pre uspokojenie naivnych, realita je vzdy vzdialena. Cize aj toto vypustenie nebude v danom termine, lebo to bude iba skreslene interpretovany prepocet.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Máš vyrážky z iných mier ako nejakých metrických?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

skus komunikovat s aziatmi, anglicanmi a podobnou havedou v technickych zalezitostiach a zacnes mat z toho aj tiky v oku, ked budes x-ty krat vysvetlovat metricke hodnoty a budu na teba pozerat stale ako tela na nove vrata.
Zapad potreboval dobit stred a vychod europy nie preto, ze by nam chceli dobre, ale preto, ze nam zavideli ako jednoducho, efektivne a organizovane sme fungovali. Zial podarilo sa im to, lebo sme naivni :(
Ale aspon zatial si vieme udrzat zakladne dobre veci, medzi ktore patria aj metricke jednotky. :)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Fieha...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Úplne bežne komunikujem o technických záležitostiach s Aziatmi, Britmi, dokonca aj Američanmi a nikto z nich absolútne žiadny problém s metrickými jednotkami nemá, dokonca pochybujem, že by im napadlo používať akékoľvek iné.

Zvyšok je jednoducho blbosť, tu nefungovalo efektívne a organizovane absolútne nič, naposledy možno tak pred 1939.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zaujmave, a vieme ze to je pravda ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

uz som sa lakol, ze sa nenajde jediny progresivec uplne vyvracajuci moj prispevok :)

Odpovedať Hodnotiť:
 

Netrep blbiny, metricke jednotky prisli z francuzka. A ak si pod organizovanym predstavujes 5 rocnice, vyrobu nepredajnych leziakov na sklad, prvomajovy pochod a spartakiadu, tak si fakt divny. Slovakom zasa sefuje baca z ocovej a folkoristka z rakuska. A do roboty nezozenies cloveka s iq nad 90.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takmer každý, kto sa pokúsil predstaviť si kilogram ako zafixovanie hodnoty Planckovej konštanty na presnej hodnote 6,62607015⋅10−34 kg⋅m2⋅s−1 za pomoci metra a sekundy považuje práve možnosť voľby medzi verením a neverením priekazne za jednu z hlavných výhod imperialistických mier.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Och, do unikódu! 6,626 070 15*10^-34 kg.m^2.s^-1 je už samozrejme priekazne čitateľnejšie.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

bojkotujem amazon. maju nekale praktiky, napr cenovy dumping, teraz to budu robit aj s netom.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár