neprihlásený Štvrtok, 1. mája 2025, dnes je Sviatok práce
Android 15 bol po viac ako polroku iba na 4.5% zariadení

Značky: Android

DSL.sk, 25.4.2025


Problém mobilného operačného systému Android s prílišnou fragmentáciou verzií a pomerne nízkym podielom najnovšej verzie podľa dát o podieloch jednotlivých verzií od Google pokračuje, keď podľa posledných dát mal zatiaľ posledný Android 15 k 1. aprílu po viac ako polroku od vydania podiel iba 4.5%.

Na základe dát sprístupnených spoločnosťou Google pre vývojárov vo vývojovom prostredí Android Studio o podieloch jednotlivých verzií informuje 9to5Google.

Google v minulosti pravidelne zverejňoval aktuálne podiely jednotlivých verzií Androidu na základe štatistík zariadení pristupujúcich do Play Store. Už dlhšie ich ale pravidelne nezverejňuje a iba občasne aktualizuje tieto podiely v Android Studio, dáta sú postavené na štatistikách prístupov do Play Store za 7-dňové obdobie.

Android 15 bol vydaný na začiatku septembra minulého roka, po takmer siedmich mesiacoch od vydania mal teda podiel iba 4.5%.

Android 14 mal podiel 27.4%, Android 13 podiel 16.8%, Android 12 podiel 12.8%, Android 11 podiel 15.9%, Android 10 podiel 10.2%, Android 9 podiel 5.8%, Android 8.x podiel 4%, Android 7.x podiel 1.2% a ďalšie verzie podiely pod 1%.

S tohtoročným Androidom 16 spoločnosť Google zmenila harmonogram vývoja nových verzií a počnúc touto verziou začne vydávať dve nové verzie ročne. Už v tomto štvrťroku bude vydaná nová hlavná verzia Android 16, vo štvrtom štvrťroku ďalšia nová verzia s novými API a funkčnosťami. Na rozdiel od verzie z druhého štvrťroku ale v tejto verzii nebudú zmeny, ktoré by mohli ovplyvniť správanie aplikácií.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Počas MS v hokeji budú v DVB-T stanice Joj v HD bezplatne
UPC v Česku spustilo 2 Gbps pripojenie
Veľkému operátorovi unikli dáta o SIM. Vymieňa ich, nemá ich ale dostatok
Vydaný Firefox 138, širšie sprístupnil podporu skupín kariet
Skupina Markízy opäť zaradila kľúčový zápas na Nova Sport 6, dostupný takmer výlučne na Voyo
Elektrina na Pyrenejskom polostrove obnovená po takmer 20 hodinách, príčina výpadku stále neznáma
Prvé satelity Amazonu pre službu satelitného pripojenia úspešne vypustené
ARM má 40 rokov, ARM čipov sa dodalo už viac ako 300 miliárd
Telekom opäť výrazne zdražuje paušál Bez záväzkov
Južnú Európu zasiahol masívny výpadok elektrickej energie


Diskusia:
                               
 

ved naco pouzivat semantic versioning.. cize o dva roky tu bude android 21 s 0% podielom na trhu a podiel z tohto clanku bude mozno stale zodpovedat realite :D
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Úplne zbytočné tlačenie nových verzií nasilu, lebo plán tak káže. Dopĺňajú len AI somariny a menia, čo dobre fungovalo.

Kde sú tie staré zlaté časy, keď nové verzie čohokoľvek prichádzali vtedy, keď sa niečo fakt veľké doplnilo. Začali to prehliadačmi, kde namiesto stotín verzií robia hneď nové celé verzie, aby mali číslo čo najväčšie.

Vyššia verzia = viac adidas.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

lebo google sa rozhodol natahovat s EU komisiou a kedze v regulacii je napisana 7 vydani OS, tak sa rozhodol gogol, ze bude vydavat 2 vydania OS rocne ...
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Tak to mohol rovno 7 vydaní ročne a mal by pokoj.

EÚ s ním ľahko vybabre a dá tam podporu na 7 rokov a basta.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Aby mohla EÚ s niekým vôbec vybabrať, potrebuje najprv tú oficiálnu angličtinu nahradiť priekazne vlastným svojstojným jazykom, inak je vo vybabrávaní priekazne leda na smiech ako bársjaký pánov štekajúci podvraťák.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Najlepšie bude angličtinu nahradiť goralštinou.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Tak pre goralštinu neexistuje z pohľadu EÚ externá inštitúcia, ktorá môže zmeniť význam v zmluvách použitých slov priekazne zo dňa na deň.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

len kolko rokov im to potrva kym sa dohodnu, vydaju, odhlasuju a bla bla. a bude platit od 2030 ... a tiez bude mat dalsiu okluku lebo lobing ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dokonca sa povrava, ze eu nechce povolit fungovanie korupcnikom. Neslychane
Odpovedať Hodnotiť:
 

no pri vydávaní nových verzií 2x ročne budú štatistike ešte lepšie
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

sa neni comu divit, cim novsi android tym vacsi shit.
"innovation cancer" a nulovy realny prinos. ziadne zlepsenia.
ked vidim sa sa kazdym updatom software zvacsi, zhorsi, stane animovanejsim, plny ai nonsensu, mam chut prejst na nokiu 3310 alebo nieco co je "feature complete" a nevysiera s nezmyslami.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Presne tak. Dnesni konzumenti by si telefon bez moznosti updatovania aspon niekolko raz do roka uz priekazne ani nekupili. Viac updateov, viac fun.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Navrhujem vydat aspon raz mesacne jednu verziu a pomenovat ju v prefixe troma pismena aktualneho mesiaca a v suffixe troma poslednymi pismenami aktualneho dna. V strede sa moze dat nazov nejakej americkej cukrovinky, alebo napoja, alebo fastfoodu, ale v opacnom poradi ako sa pise, napr. cola >> aloc., teda napr. apralocpia. Ako build number davat aktualny rok. Jedinecnost zarucena.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Tieto výsledky idú celkom jednoznačne na vrub nezvládnutej marketingovej komunikácie v dôsledku nereflektovania fluktuácie zamestnancov kadencii vydávania nových verzií, neumožňujúc tým získavanie dostatočne relevantnej praxe, ako predovšetkým priekazne i stagnujúcemu zvyšovaniu podpory priestrelov a výrezov.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Tak hlavne Samsung si dal dobre načas s Galaxy, S24 ešte len tento mesiac dostáva Update
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dnes treba sadiť uhorky...
Odpovedať Hodnotiť:
 

2 nove verzie rocne? nejebe im tak trosku?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Android tim chce dobehnut chromium tim s cisielkom verzie, tak pridavaju tempo. Otras to vydavanie novych hl. verzii bez realnych signifikantnych zmien.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mam najnovsiu verziu LineageOS, ale nejako nevidim ziadny prinos v porovnani s predchadzajucou. Kedze google shit nepouzivam, tak rozdiel je minimalny.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A naviac priekazne nemas ani istotu, ci si si v systeme nepriniesol keylogger, spyware...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Pri open source si to môže hocikto overiť, tak netrep
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Povráva sa to. Len kým ich všetky aspoň niekto neprejde, ide o náboženstvo priekazne bez mesiáša.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To by ma zaujímalo, ako si môže aj pokročilejší BFU overiť, že má vo svojom Samsungu/Xiaomi/MOtorole kód presne podľa toho open-source zdrojáku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To chlapec asi len dostal prvy upal tento rok. Pocuje slova "open-source" a ihned zacne vrtiet chvostikom a spustia sa sliny. Pavlovov reflex. Ale nech mi osvetli, preco napr. jeden operacny system v mobiloch, ktory je open source, je open source az tak, ze sice je open source, ale nativne vstavane apps stale nie su open source, ale system samotny open source je. Rad by som si ho vypocul, asi zbehnem pre popcorn.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zeby preto aby to cina do tyzdna cele neokopcila?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

No no no. Reverzne inzinierstvo bolo pouzite nespocet vela krat, ale asi nevies o com vravim, je to taky pojem. Keby cinania chcu, nakodia si vlastny OS, ale kolko ludi by sa hrnulo do nakupu zariadeni s cinskym OS?

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

kupil som si na pausal novy telefon v cene tesne nad 300€, este to nie je ani rok a furt ide na androide 13. nejake sekuriti updati sa objavuju castejsie nez rastu majovky, ale update sistema furt nikde! som mierne znepokojeny, ze do konca viazanosti sa dalsi ini ani neobjavi
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nemozes kupovat kazdu haraburdu, ktora lezi operatorovi na sklade a presvedcia ta na nu, pretoze sa jej potrebuju zbavit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je pravda. S telefonom som vsak nadmieru spokojny. Vsetko ide ako.ma, snapdragon rychly, amoled, 8gb ram, 256gb pamat, fotaky su slabsie, ale na profi foto mam nikon. co my kefaline odporucas?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár