neprihlásený Pondelok, 12. mája 2025, dnes má meniny Pankrác
Škóti testujú WiFi vo vlakoch zabezpečované Starlinkom

Značky: Starlinkdoprava

DSL.sk, 12.5.2025


Škótsky štátny železničný prepravca ScotRail nainštaloval do svojich vlakov pripojenie na satelitné pripojenie Starlink a začne testovať poskytovanie WiFi vo vlakoch zabezpečované pomocou tohto pripojenia.

Spoločnosť o tom informuje v dnešnom oznámení. V oznámení avizuje pripojenie cez satelitnú sieť na nízkej orbite a Starlink nemenuje, podľa britskej verejnoprávnej televízie BBC ide ale o Starlink.

Technológia už bola inštalovaná do šiestich vlakov, ktoré budú premávať na severe Škótska. V tomto regióne je podľa oznámenia problém s pripojením vo vlakoch.

Stále internetové pripojenie vlakov bude využité aj na zlepšenie ďalších funkčností, k dispozícii budú GPS informácie o aktuálnej polohe vlakov, prístup k bezpečnostným kamerám v reálnom čase a zlepšené informácie pre cestujúcich.

Test má trvať šesť mesiacov. Ak bude úspešný, môže podľa spoločnosti viesť k nainštalovaniu pripojenia v ďalších vlakoch.

Pripojenie vlakov na Internet cez Starlink idú testovať aj České dráhy v susednom Česku. Plán avizovali už v apríli minulého roka, oficiálnejšie ho oznámili v tomto januári. Podľa januárového oznámenia spoločnosť mala ešte v januári dostať prototyp Starlink antény pre použitie vo vlakoch a test plánovala začať na jar v jednom z vlakov typu InterPanter. Spoločnosť odvtedy o nasadení Starlinku zrejme neinformovala a či už test odštartoval nie je jasné.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Kingston uviedol prvý SSD pre PCI Express 5.0, s vysokým výkonom
USA a Čína výrazne znižujú vzájomné clá
Vo Veľkom hadrónovom urýchľovači vyrábajú z olova zlato
Aj Lenovo má zrejme vlastný ARM procesor
Google financuje výstavbu troch nových menších atómových elektrární
Ďalší let Starship by sa mal uskutočniť v druhej polovici mája
Iniciatíva s koncom Windows 10 pomáha ľuďom s prechodom na Linux
Nvidia a MediaTek majú predstaviť ARM CPU pre PC tento mesiac
V DVB-T voľne sprístupnené stanice Joj v HD
Seagate sľubuje 100 TB disk už do roku 2030


Diskusia:
                               
 

Keby Google ako prvú vrátil template na testovanie z farmaceutickej oblasti, trvalo by testovanie priekazne šesť rokov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A Slovenské železnice by mohli aspoň skúsiť nezhorieť po ceste do cieľovej stanice :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

To su ti skoti taki lakomi alebo zaostali, ze nemaju pokryte signalom ani len zeleznicne koridory?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sever Skotska je ludoprazdna krajina.
Ked som tam bol mal som operatora Three to je nieco ako nasa 4ka a signal som mal len v mestach , ale to je uz cez 10 rokov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takže máme veriť tomu, že satelity letiace údajne vyše 28000km/h vo výške vyše 500 kilometrov poskytujú pripojenie vlakom rútiacim sa bežne 120km/h?
Alebo že voda drží na guli rotujúcej 1670 kilometrov za hodinu?
A tá plynná atmosféra vo vákuovom vesmíre - žiadny problém?
Piloti napríklad nad morom nemajú niekedy signál GPS.
Keď začínal Starlink, tuším dsl.sk písal, že signál z nejakého dôvodu nebol na mori!
Potom, všetky tie 5G a milióny opakovačov po celom modernom svete a digitálne rádiá s kilowattovými výkonmi, ktoré nikto nepočúva sú načo?
Zdá sa to byť v dnešnej dobe pochyné, začínam pochybovať aj o podmorských kábloch! Budeme laserom svietiť do vláken, alebo tými lasermi komunikovať priamo na obrovské vzdialenosti ako vojenské lode na dokonale rovnej morskej hladine?
Na Plochej Zemi všetko dáva zmysel, aj úplne rovné koľaje, aj rovná hladina vody aj odraz Slnka na mori - Zem je plochá!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak by ste boli známi nejakého primátora, mohli by ste poskytnúť aj o polovicu nižšiu cenu, akože idete ťahať "podmorský kábel". V porovnaní s tým, na plochej Zemi by ste postavili dve veže (resp. dnes nič, lebo AP by sa videli "at sea level" na plochej Zemi na priamo a výkonných AP je dnes dosť a kto vie presne, čo sú to za projekty tie digirádiá, Starlink, GPS a 5G, s akými technológiami...
Ak by ste mali aj neobmedzený zdroj peňazí, tie toky by bolo treba vykryť. Založili by ste NASA, investovali pár miliónov do lacnej show a miliardy by išli niekde úplne inde. Výhody to má tie, že ľudia ak príjmú guľozem, ľahšie prijmú iluzórne scénáre, pandémie, nové modly - vakcíny atď. A čo je na tom najlepšie, nerastné zdroje iných kontinentov za Antarktickým okruhom a medzikontinentálny obchod bude mať pod kontrolou zas len nejaká skupinka...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dokument Konvexní země CZ titulky. Kontroverzní dokument o experimentech Brazilských výzkumníků, zpochybňující kulatý tvar planety země a přinášející alternativní model země. Osobně se se všemi závěry neztotožňuji, uvádím jen k zamyšlení.
https://youtu.be/-rwvR4cCdgQ
Vyjádření brazilský vědec - geofyzik (krátký)
https://youtu.be/IGeIvpNqths
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár