neprihlásený Štvrtok, 9. mája 2024, dnes má meniny Roland
Synergy, ovládajte viacero PC jednou klávesnicou a myšou

Dnes si predstavíme zaujímavý open-source softvér Synergy, ktorý využijú najmä majitelia viacerých PC a špeciálne majitelia desktopu a zároveň notebooku, v poslednej dobe pomerne častej kombinácie. Synergy totiž umožňuje bez potreby hardvérového prepínača softvérovým riešením využívať jednu klávesnicu a myš súčasne na viacerých počítačoch a to aj s rozličnými operačnými systémami.

DSL.sk, 9.6.2007


Dnes si predstavíme zaujímavý open-source softvér Synergy, ktorý umožňuje využívať jednu fyzickú klávesnicu a myš súčasne viacerými PC pomocou softvérového riešenia.

Softvér je mimoriadne užitočným riešením pre užívateľov, ktorí majú zvyčajne na stole viacero PC respektíve užívateľov dnes s pomerne častou kombináciou desktopového PC a notebooku.

Synergy umožňuje ovládať viacero PC oveľa pohodlnejšie s menšou potrebnou plochou na stole. Toto riešenie je výhodnejšie aj pohodlnejšie ako hardvérový prepínač.

Synergy pracuje ako softvér v režime klient-server pomocou TCP spojení, na každom PC musí byť spustený softvér Synergy. Na PC, ktorého klávesnicu a myš chcete používať, musí byť softvér spustený v režime server, na ostatných PC v režime klient.

Softvér pri používaní klávesnice a myši na inom PC zasiela udalosti zo Synergy servera cez TCP na príslušného klienta, kde ich softvér Synergy interpretuje a simuluje podľa nich pohyb myši a písanie na klávesnici.

Medzi pracovnými plochami jednotlivých PC je možné kurzorom prechádzať priamo cez okraje plôch podľa nadefinovanej vzájomnej polohy alebo prepínaním pomocou klávesových skratiek. Obe tieto nastavenia sa konfigurujú na PC v režime server.

Synergy sme testovali v konfigurácii desktopu a notebooku s použitím klávesnice a myši pripojenej k desktopu. Displej notebooku bol umiestnený naľavo od monitora PC.

Zväčšiť Zväčšiť
Nastavenie Synergy na desktope v režime server



Hlavnými nastaveniami Synergy na PC, ktorého klávesnica a myš sa používa, je zoznam počítačov v konfigurácii a vzájomná poloha ich pracovných plôch pre nadefinovanie prechádzania krajmi displejov kurzorom na iné PC.

Zväčšiť Zväčšiť
Nastavenie mena a pridanie PC do konfigurácie



Jednotlivé PC sa označujú menami, ktoré je možné nadefinovať v konfigurácii klienta aj servera. V konfigurácii na serveri je potrebné pridať meno servera aj meno všetkých klientských PC. V našom prípade sme nastavili dve pravidlá, ktoré umožňujú prejsť cez ľavý okraj pracovnej plochy desktopu na displej notebooku a cez pravý okraj notebooku na desktop.

Zväčšiť Zväčšiť
Nastavenie Synergy na klientoch



Na klientskom PC, ktoré bude využívať klávesnicu a myš iného PC, je potrebné nastaviť len meno a IP adresu alebo hostname počítača, ktorý pracuje ako Synergy server. Na klientovi aj serveri je možné spúšťať Synergy automaticky po prihlásení alebo po štarte PC.

Zväčšiť Zväčšiť
Nastavenie klávesových skratiek, pokročilé nastavenia



Prepínať PC, ktoré využíva aktuálne klávesnicu a myš, je možné aj na serveri nadefinovateľnými klávesovými skratkami. V prípade takéhoto prepnutia sa pamätá pozícia kurzora na každom PC.


Ikona pripojeného Synergy



Po nastavení a spustení softvéru na oboch respektíve viacerých PC sa Synergy v klientskom režime pripojí na nadefinovaný TCP port PC, ktorého klávesnica a myš sa budú používať na oboch PC. Úspešné pripojenie je indikované v systémovej lište ikonou s bleskom.

Od tejto chvíle je možné používať klávesnicu a myš PC v serverom režime na oboch PC, prepínať sa je možné prechodom cez nadefinované kraje pracovných plôch alebo nadefinované klávesové skratky.

Softvér sme testovali na 100 Mbps ethernete pri bežnom domácom a kancelárskom použití PC, s rýchlosťou a odozvou neboli žiadne problémy a subjektívne nebolo možné rozlíšiť, že pri použití na druhom PC nejde o lokálne pripojenú klávesnicu a myš.

Pri pripojení notebooku do LAN cez 802.11b WiFi v minimálnej vzdialenosti od prístupového bodu s maximálnou silou signálu a pripojení desktopu do LAN cez ethernet nie je ale odozva dostatočná, pri našom teste sa vyskytli občasné pozorovateľné oneskorenia pri ovládaní kurzora pomocou myši. Pri takejto sieťovej konfigurácii tak softvér nie je možné odporučiť.

Softvér pri využití na ethernete sa ukázal ako mimoriadne užitočný pomocník, keď nebolo potrebné pri práci na oboch PC prechádzať medzi klávesnicami a navyše notebook nemusel byť umiestnený v bezprostrednom dosahu. Synergy sa navyše pokúša v pravidelných intervaloch pripájať na nadefinovaný server na desktopovom PC, pri neustále spustenom Synergy na desktope aj notebooku klávesnica a myš desktopu tak začnú aj pre notebook okamžite fungovať po pripojení notebooku do ethernetu.

Softvér je k dispozícii ako pre Windows tak pre Linux a Mac OS X, využívať je možné samozrejme súčasne viacero PC s rozličnými OS. Synergy je možné sťahovať z tejto stránky.


      Zdieľaj na Twitteri


Používate niekedy na rovnakom mieste viac ako jedno PC? (hlasov: 315)

Áno      70%
Nie      30%


Najnovšie články:

Odštartoval ďalší sci-fi seriál od Apple
Apple prekvapivo predstavila nový procesor M4 pre PC, prvýkrát ho použila v iPade Pro
Podpora RISC-V v Androide sa komplikuje, Google ju odstránil zo spoločného jadra
V Česku bude plošne dostupná gigabitová symetrická optika
Vesmírny Boeing znovu neodštartoval, problém ale teraz nebol v lodi
Avizované 150 TB a 300 TB flashové SSD
Okamžité medzibankové platby začala podporovať ďalšia banka, Fio banka
Apple zajtra predstaví nové iPady, očakáva sa prvý s OLED displejom
TSMC spustí výrobu 2-nm čipov v 2025, 1.6-nm v 2026
Nový trailer ďalšieho nového Star Wars seriálu


Diskusia:
                               
 

fiha..toto riesenie my pripomina ten postovy "automat"(mnohoruky tipek v bedni;)) vo filme:muzi v ciernom..muhehe..))))
Odpovedať Hodnotiť:
 

zaujimalo by ma ako to podporuje kopirovanie cez schranku, asi len lokalne...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked uz ovladanie pocitaca na viac monitoroch je trapne, vymysleli ovladanie viac pocitacov na viac monitoroch :):)
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak toto je môj 1,5 Mbit okolo polnoci - Rýchlosť Vašeho pripojenia je 4.9 Kbps (Kilobitov za sekundu) alebo tiež 0.6 KB/sec (Kilobytov za sekundu). sorry za to ze to nie je prispevok k teme ale nedalo mi to.
Odpovedať Hodnotiť:
 

thumbs up;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

toto je moj 10mbit

Rýchlosť Vašeho pripojenia je 9706.2 Kbps (Kilobitov za sekundu) alebo tiež 1213.3 KB/sec (Kilobytov za sekundu).
Odpovedať Hodnotiť:
 

...povedz ALOFOK =]
Odpovedať Hodnotiť:
 

ALOFOK
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale teraz si to iba napísal ty rúra, to musíš povedať =D
Odpovedať Hodnotiť:
 

BIMBO
Odpovedať Hodnotiť:
 

pouzivam niekedy na jednom mieste PC a NB :
na NB mam jednu ruku a spamujem Z1Z1Z1
na klavesnici/mysi druhu a pisem spravy,heal ;p
{2 konta na MMO v jednej party}
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Softvér sme testovali na 100 Mbps ethernete pri bežnom domácom a kancelárskom použití PC."

Bolo to spojene priamo prekrizenym kablom, alebo cez switch, alebo router? Skusali ste nb pripojit aj cez WiFi? Dalo sa aj na tom pracovat?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cez router. WiFi sme neskúšali, otestujeme a doplníme neskôr dnes do článku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

odtestované cez WIFI, funguje super, datovy prenos je cca 70kbps pri stálom pohybe myšou, pri písaní cca 20x menší traffic :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak dnes,alebo neskôr??
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dobra poznamka :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

neskor
Odpovedať Hodnotiť:
 

viem si zivo predstavit ako to vyuzivam:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nepochopil som co je na tom sw nove. ja pouzivam RealVNC a uplne mi vyhovuje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

hlavne si evidentne nepochopil, ako funguje...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aka je vyhoda oproti Remote Desktop/Citrix/NX/SSH ?
Myslim ze ziadna.
Tu su nevyhody:
Bude Vas boliet krk z neustaleho otacania sa na iny monitor.
Monitor nebude v ergonomickej polohe presne oproti, lebo dva sa tam skratka nezmestia.
Neda sa kopirovat schranka ani subory.
Musite mat zapnute oba monitory (displeje).
Este nieco?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Má to viacero podstatných výhod:

- Cez remote prístup (RP) niektoré aplikácie nejdú, napríklad akcelerované video a 3D. Iné idú s veľkým handicapom, napr. editovanie vizuálnych informácií, atď.

- RP má vo všeobecnosti horšiu odozvu, keď musí prenášať viac dát.

- Pri RP prídete o plochu monitora na "hlavnom" PC.

Čo sa týka Vami uvádzaných nevýhod, ak považujete viacmonitorový desktop, väčšiu plochu a možnosť pracovať skutočne súčasne na dvoch PC (bez minimalizovania, presúvania okna RP) skôr za nevýhody, potom tento softvér asi naozaj nie je určený pre Vás. Je to skôr pre power userov.

Nejakú formu copy&paste podporuje aj tento softvér.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mne ako pouzivatelovi a administratorovi viac vyhovuje mat jeden wide 24" iMAC a pohodlne sa (aj vdaka MAC OS X) prepinat medzi X oknami.

Akcelerovane video a 3D hry nie su pre POWER userov, ale multimedialnych nadsencov, ktori maju vacsinou 1 PC a viac monitorov.

RP ma o nieco horsiu odozvu, ale zalezi na implementacii (napr. kompresia) pri Citrixe alebo NX je to cele o objektoch a prenasaju sa len zmeny, pohyby mysi a stlacene klavesy.

Radsej si kupim velky monitor alebo plazmovy/LCD TV ako 2 a viac LCD panelov, co sa tyka spotreby vravi to same za seba...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kvoli tomu som prestal spievat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

LOL
Odpovedať Hodnotiť:
 

Super softik konecne nikdy nic take nenapadlo ani hladat mam 3 pc + notebook na stole (velky stol v praci) uzitocne super
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja to už mám v APT databáze (na ubuntu linux)
Odpovedať Hodnotiť:
 

napr toto je dobre
http://www.knightfight.cz/?ac=vid&vid=117030055
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár