neprihlásený Piatok, 26. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslava
Izraelci vyvíjajú 1 TB optický disk s cenou 1.25 Sk za GB

Izraelská spoločnosť Mempile, ktorá prvýkrát dala o sebe vedieť v apríli tohto roka, aktuálne poskytla viacero technických a ďalších informácií o jej pripravovanom produkte optického terabajtového disku izraelskému serveru Tfot. Technológia vyvíjaná Mempile podľa zverejnených informácií má potenciál na rozdiel od holografickej technológie stať sa prvou dostupnou technológiou optických diskov s kapacitou v rádoch viacerých stoviek GB.

DSL.sk, 24.8.2007


Izraelská spoločnosť Mempile, ktorá prvýkrát oznámila vývoj optických diskov s kapacitou terabajt v apríli tohto roka, poskytla aktuálne v rozhovore viac informácií izraelskému technologickému serveru Tfot.

Mempile vyvíja dostupné optické disky s kapacitou jeden terabajt. Aktuálne pracujúce prototypy majú kapacitu 600 až 800 GB, technológia spoločnosti by sa mohla stať ako prvá cenovo dostupnou aj bežným spotrebiteľom, na ktorých sa tiež zameriava.

Použitá technológia

Na rozdiel od holografických optických diskov, ktorú sú v súčasnosti vo fáze uvádzania na trh, je technológia Mempile výrazne jednoduchšia a z konštručného hľadiska mechaník veľmi podobná súčasným formátom CD, DVD respektíve Blu-ray a HD DVD.

Optický disk od Mempile je 200-vrstvovým médiom používajúcim červený 650 nm laser používaný aj v DVD, médium má priemer štandardných 120 mm. Na rozdiel od súčasných optických technológií nie je využívaný odraz lasera a detekcia vypálených nerovností, ktoré majú svoje limity v počte maximálne podporovaných vrstiev, keď energia časti lasera prechádzajúcej do nižších vrstiev sa postupne znižuje.

Laser u Mempile prechádza všetkými 200 vrstvami a využíva efekt tzv. nelineárnej optiky. Nelineárna optika znamená, že miera interakcie použitého polymerického materiálu vyvinutého spoločnosťou s použitým laserom sa správa exponenciálne podľa koncentrácie lasera.

Vo vrstve, kam šošovky zaostria laser, tak k interakcii prichádza, v okolitých vrstvách, kde je laser len o niečo slabší, ale už k interakcii vôbec neprichádza a laser prakticky bez straty energie prejde zvyšnými vrstvami.

Pri zápise je použitá energia lasera, ktorá spôsobí prepínanie stavu molekúl medzi dvomi stavmi reprezentujúcimi 0 a 1 dvomi fotónmi. Pri čítaní prichádza slabším laserom k excitácii molekúl, ktorá spôsobí emitovanie vlastného fotónu molekulami. Tento sa líši podľa stavu molekúl a je tak možné prečítať, či je v molekulách uložená 0 alebo 1.

Jednotlivé vrstvy sú vytvárané logicky zaostrením laserom, médium s 200 vrstvami má štandardnú hrúbku 1.2 mm. Mechaniky majú podobnú konštrukciu ako dnešné optické mechaniky, využívajú aj rovnaký laser ako DVD. Ich cieľová finálna cena po zvýšenej cene po príchode na trh ako u všetkých technológií by tak mala byť dostupná bežnému užívateľovi.


Nový optický disk od Mempile (foto: Tfot.info)



Médium uchováva podľa Mempile dáta bezpečne po dobu minimálne 50 rokov.

Rozdiely oproti holografii

Kým Mempile používa z konštrukčného hľadiska technológie podobné ako súčasné optické technológie a líši sa len použitým záznamovým materiálom média, holografia pracuje na úple inom a na konštrukciu nákladnejšom princípe.

U holografie zaznamenáva fotocitlivý materiál v médiu tzv. holografický obraz vytvorený interferenciou dvoch laserov, referenčného a informačného. Samostatne tieto dva lasery nemajú dostatočnú energiu na zmenu záznamového materiálu, táto je dostatočná len v mieste ich pretínania.

Miesto zápisu kdekoľvek v médiu určuje referenčný laser, informačný laser o pomerne veľkej šírke nesie zakódovanú informáciu mnohých bitov súčasne. U technológie InPhase je to napríklad milión bitov súčasne. K čítaniu sa používa iba referenčný laser.

Doterajšie holografické technológie využívajú referenčný a informačný laser prichádzajúci z rozličného zdroja pod nenulovým uhlom, aby referenčný laser mohol nasmerovaním určovať miesto pretínania v médiu. Takáto technológia používaná aj InPhase ale vyžaduje veľmi presnú kalibráciu a nákladné komponenty enkódujúce súčasne mnoho bitov do jedného širokého lasera. Ceny mechaník sú tak neporovnateľné so súčasnými optickými mechanikami, prvé oznámené ceny mechaník InPhase dosahujú 18 tisíc dolárov a nie je predpoklad, že by sa v najbližšom čase výrazne znižovali.

Vysoké sú u klasickej holografie aj ceny média, u 300 GB média InPhase cena za jeden gigabajt vychádza približne na 16 Sk.

Výrazne lepšie by na tom mala byť holografická technológia Holographic Versatile Disc od Optware, ktorej uvedenie podobne ako technológie od InPhase bolo už viackrát odložené, na rozdiel od InPhase ale nie je ešte dostupná verejne.

Holographic Versatile Disc umožňuje vysielať referenčný aj informačný laser z rovnakého smeru, nie je tak potrebná zložitá a náročná kalibrácia. Ako rieši Optware zacielenie na ľubovoľné miesto v médiu nie je známe.

Náklady na čip enkódujúci súčasne veľké množstvo bitov do jedného lasera zostávajú, mechaniky ale môžu byť výrazne lacnejšie ako u InPhase. Médium by ale malo stáť pri uvedení technológie podobne, podľa neoficiálnych informácií 300 GB médium bude stáť približne 120 dolárov, približne 10 Sk za GB.

Výhodou holografie oproti technológii Mempile je ale veľká rýchlosť čítania a zápisu, ktorá sa pohybuje pre súčasný zápis mnohých bitov až na úrovni 100 MB/s. Rýchlosti u Mempile sú podobné ako u DVD.

Kedy a za koľko

Podľa vyjadrení Dr. Beth Erez z Mempile v rozhovore pre Tfot.info by pri uvedení na trh malo 600 GB médium stáť medzi 30 až 50 dolárov, v prepočte 1.25 až 2 Sk za gigabajt.

Cena prvých mechaník by mala byť 3 000 dolárov a rovnako ako cena médií rýchlo klesať pri väčších objemoch predaja, keď ich prvotná cena má odrážať najmä náklady na vývoj a výrobné náklady sú na rozdiel od holografickej technológie rádovo podobné ako u DVD.

Mempile sa domnieva, že optické médiá o takejto kapacite a plánovaných nízkych cenách nájdu uplatnenie aj u bežných individuálnych užívateľov na zálohovanie alebo ukladanie objemných dát, akými sú v súčasnosti napríklad domáce videá ale už aj čoraz bežnejšie RAW fotografie.

Finálne prototypy technológie by mali byť dostupné o približne 18 mesiacov, na trh by mali byť uvedené o ďalších 12 mesiacov. Či sa podarí Mempile s jednoduchšou technológiou naplniť tieto časové plány len ťažko odhadovať, u holografie ale prichádza k viacročným posunom s uvedením sľubovaných produktov a až na konci tohto roka by mali byť uvedené masovo prvé produkty od InPhase, cielené ale iba na veľké firmy so špeciálnymi požiadavkami.


      Zdieľaj na Twitteri


Koľko dát odhadom priemerne mesačne priamo alebo nepriamo vytvoríte, stiahnete alebo inak získate? (hlasov: 935)

Do 100 MB      4%
Do 500 MB      4%
Do 1 GB      6%
Do 3 GB      8%
Do 10 GB      20%
Do 30 GB      29%
Do 50 GB      11%
Nad 50 GB      18%


Najnovšie články:

Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom


inzercia



Diskusia:
                               
 

No neviem neviem ale to bude asi trošku dlhšie páliť :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Izraelci zas niecim prekvapili
Odpovedať Hodnotiť:
 

dalsia "kvalita" ala ICQ :))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Alebo DesertEagle :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

amrecika zbran vyrabana v izraeli
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bola, uz nie je.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak Galil
Odpovedať Hodnotiť:
 

a budu za to chciet nekrestanske peniaze :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj tie krestanske im budu dobre ;) .
Odpovedať Hodnotiť:
 

finalne vyrobky budu uvedene o 30 mesiacov, tj.j 2,5roka
k tomu dobu na znizenie ceny mechanik a medii - t.j. min. cca 1 rok a budeme mat media s cenou 1,25-2 Sk/GB

dnes mame HDD s cenou od 8 do 10Sk/GB DVD media od 6SK, tj. pod 1,50Sk/GB .. hm, nemaju sancu s tymi cenami - staci aby HDD zvysili kapacitu cca 3x..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Súhlasím s tebou, tie ceny zatial nemajú šancu
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale maju...
Tie ceny su jeden z naj plusov...
neviem ci to berete na kusy ze si podobne velku podlozku pod hrncek kupite ze 14SK, ale maju naj cenu na GB...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Berem to tak, že asi akú veľkosť by som využil, tj. nazbieram 100gb na disku, tak načo to budem páliť na tb medium za 1250sk, keď to dám na dvdéčka za 180sk....
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem ako ti ide matematika, ale 1TB je 1024GB a na jedno DVD ti vojde 4.7GB takze ak dokazes 217 DVD dodat za 180sk tak kupim milion ks
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja tiez suhlasim ale osobne si myslim ze za tu dobu sa zacne presadzovat skor holograficky zapis nez tato technologia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne tak, moja rec, tak o tri roky bude 2 TB hdd stat okolo 3000 Sk

teraz trochu cisteho vina, aj ked sa im podari zapisovat na ten disk rychlostou 20 MB/s, tak na jeho kompletne vypalenie bude potrebnych zhruba 14 hodin, uf trochu moc ne, no a pri prijatelnych rychlostiach zapisu (t.j. vypalenie disku pod 1 hodku)by museli roztocit v mechanike disk do extremnych otacok co by nevydrzal ani za ~!@#$%^&%!@!#^
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ešte mi povedz ako často budeš vypaľovať naraz 1TB.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nechapem ako si to ratal, ked mne to vyslo 1.2406 SK/GB za DVD a 5.529 SK/GB. Ja som pouzil cenu z VO s DPH.

HDD: Hitachi 320GB 7200rpm 8MB cache
DVD: DVD +- R INTENSO 4.7GB 8speed
Odpovedať Hodnotiť:
 

5.529 je za HDD
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mne sa to paci a ked ho vyvinu tak nech zacnu hned s predajom v EU...to by som sa potesil
Odpovedať Hodnotiť:
 

no mozno budem vyzerat jak blb...ale moc som ten clanok nepochopil...tusim mi chybaju zakladne poznatky o optike...a to studujem FEI.:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

hmm no to by som sem na tvojom mieste ani nepisal :)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je tu k dispozícii dosť malý priestor, aby to mohlo byť rozobraté detailne, ale skúste položiť nejaké doplňujúce otázky, pokúsime sa zodpovedať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je tazke uspokojit vsetkych, niekto chce zakladne info, napr ja citam hlavne nadpisy a inym bude malo, aj keby bol clanok na niekolko stranok, nastastie vsetci pozname Google, skoda len, ze vsetko je hlavne v EN a vedecke terminy v EN daju zabrat kazdemu. ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podla mna to je bezzube vyhlasenie bezzubej firmy. Nemaju sancu dostat sa na trh kde vladu velke a silne firmy. But ten patent predaju nejakej spolocnosti alebo si ho mozu strcit rovno do suplika lebo pochybujem zeby boli schopny nasytit svetovy trh.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no hej garazova firma :) historia ukazala ze to "ozaj nejde" vid napr M$ alebo H&P .
Odpovedať Hodnotiť:
 

Poslednych 20 rokov nevznikla z garazovej firmy ziadna velka firma s vynimkou softwarovych firiem. Musis si uvedomit ze hardware je trochu iny sudok. Keby toto chceli dat na trh potrebovali by miliardy dolarov na to aby ho dokazali uspokojit. Jedinu sancu vidim v tom zeby tu technologiu prevzali ine vacsie spolocnosti ako sony,toshiba, atd. Tiez neni vobec vyrieseny format zapisu. Aby sa tato technologia uplatnila museli by ju podporovat aj hodobne vydavatelstva (vid BR, DVD, atd) inak sa bude dat pouzit iba na archivovanie dat pre domace/firemne ucely, co ale bude znamenat, ze sa nepresadi.
Vymyslenie novej technologie je iba polovica uspechu. Druha polovice je jej presadenie na trhu a to uz je ina kava.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jo a dalsia vec, na ktoru som zabudol. Si si isty ze budu schopni na trh okrem mechanik dodavat aj media? Podla mna dost tazko jedine zas pokial nepredaju aj technologiu medii. Btw by ma zaujimalo ci uz maju vyvinute aj RW media a podobne. Ved BR trval vyvoj vela rokov a stale este neni ukonceny. Toto podla mna iba zacina takze taketo vyhlasenie bezzubej spolocnosti bol len marketingovy tah nic viac.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nezabudaj synak, ze Izrael ma velku silu vo svete, medialnu a aj politicku...Vedia ako dosiahnut svoje. To je uplne fuk, ci sa to bude predavata pod znackou Sony, ked Zidom budu tiect z toho prachy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dobre synak ale precitaj si moj prispevok lepsie, ved som tam uviedol ze budu tuto technologiu musiet predat vacsej spolocnosti lebo sami na trhu neuspeju.
Odpovedať Hodnotiť:
 

hmmm...a naco sa zaoberat vyvojom točivych medíí? ma to dnes vobec v dobe pamätovych kariet zmysel? tocive media pametove karty nahradia aj HDD - tam by som vyvoj zameral...
Odpovedať Hodnotiť:
 

no pokial flash nebude stat 1 Sk za GB, a to nebude ani o 20 rokov ak nepride nejaka revolucia, tak ma.
Odpovedať Hodnotiť:
 

dalsia pohlad na vec moze byt ten, ci to bude pre smrtelnikov vyuzitelne..
Pre HDTV teoreticky ano, ale pre hudbu?
Ted na dvd sa daju dat desiatky hodin hudby vo vysokej kvalite. Mam vela filmov, music - keby som bol poctivka a vsetko si kupoval, bol by to uz majetok. Ale tak ci tak, nemam sancu vsetko pozriet, vypocut si.
Abo budeme bezne fotit 100mpix fotky?

nakoniec vsetky technologie stroskotaju na cloveku - vyvija sa velmi pomaly, i ked neustale.

Vie niekto, kolko by bol autorsky poplatok za tuto mechaniku a nasledne za jedno medium? =D
Odpovedať Hodnotiť:
 

no su aj ine veci, ale take video, ked si kupis HDTV kameru je skvely pripad... a fotky, no staci 10 mpx v RAW kvalite, preco by som si ukladal horsiu kvalitu.. to mas cca povedzme 40 MB na fotku, ked ich pri nejakej akcii spravis 100, hned mas 4 GB...

ja osobne by som si rad zalohoval aj cely obsah diskov s ostatnymi mojimi datami, ale neni kam respektive je to drahe.

len to musi byt dost odolne, aj ked to bude stat uz len 300 Sk za 1 TB, nechcem prist o 300 Sk alebo znovu zalohovat, ak sa disk pokazi. a rychlost moze byt tiez pekna nevyhoda, aj ked to moze byt pustene nejak v pozadi
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi tak, dat ~1400 SK za médium je určite lacnejšie než dať ~13 000SK za 1TB HDD. Záloha je jedna vec, ale ako si už spomínal, prečo ukladať v stratových formátoch (JPEG) alebo v nestratových (PNG, TIFF atď) keď môžem mať RAW nekomprimovaný súbor s ktorým viem urobiť oveľa viac (povedzme) grafických zmien.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"prečo ukladať v stratových formátoch"
lebo aj tak nemam cas na bavenie sa grafickymi zmenami, ked mam co robit zarabanim chleba a mam aj ine konicky a preto robim len momentky?
Odpovedať Hodnotiť:
 

k cene media treba pripocitat cenu mechaniky!
ked pises o cene 1TB disku, pis cenu kt. bude o cca 3-4 roky, pretoze dovtedy s tymto zazrakom pocita nemozme=)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hudbu? Počul si už o SACD (mám pár kusov doma)? Vždy sú dáta na zaplnenie kapacity...
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslim ze je to nepouzitelne, zapisovat max 20MB/s je dost ubohe, 1TB diska by palilo necelych 15 hodin, no a to je pekna nuda.... zapisovacia ryxlost bude limitovat aj take nahravanie HD videa.. =sux...
Odpovedať Hodnotiť:
 

chudák mechanika 15-hodín páliť... fúúha
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ale neviem kto ma doma prepchaté Terabajtové pevné disky, ze len tak \"z otocky\" by napaloval 1 TeraBajt údajov. To akoze tvrdite tu ze denno- denne by ste napalovali take kapacity? Este ohladom rychlosti zapisu chcem povedat ze to niesu CD so 700MB a ani DVD s 4,3GB ale sú to stovky Gigabajtov.
Nechcem nikoho urazit ale najprv by si mal rozmysliet co napise a ako sa prejavy, cas ukaze co je pravda a co fikcia o tychto médiach.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Dufam" ze to bude fungovat ako IBM Deathstar z roku 2001 (75GXP a 60GXP) :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

Moj nazor: je to masovo nepouzitelne najblizsich 5 rokov.
1. nemozne nieco napalit
2. nemozne ten disk v realnom case citat, lebo generovanie nahladu po vsunuti do mechaniky by trvalo desiatky minut.
3. na take velke data nie su ani dnesne high-end pocitace pripravene.
Odpovedať Hodnotiť:
 

anno al o tych 2,5 roka to moze byyt uz celkom aj uzitocne a vylepsene
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co znamena priamo alebo nepriamo vytvorit data?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ze ked nakodis 10GB kodu za mesiac.
Odpovedať Hodnotiť:
 

makac
Odpovedať Hodnotiť:
 

to bolo dobré
Odpovedať Hodnotiť:
 

kto je krista x ??? https://musicboxtv.sk/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nekto kto mal kopec srandy :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

si myslim ze toto ownuje HVD ved pomale rychlosti su nic sa neda s tym robit
Odpovedať Hodnotiť:
 

100-150gb mesacne ked mam rapid konto stiahnem a tento disk nie je zla vec
Odpovedať Hodnotiť:
 

To budes tam "dopalovat"? Myslis ze sa to bude dat? Alebo mas Terabajtové HDD?
Odpovedať Hodnotiť:
 

zamozrejme natom izraelci musia zarobit

Odpovedať Hodnotiť:
 

S takym diskom jedine v rukavickach, prenasat vo vzduchotesnom obale kvoli prachu a radsej ani nedavat do mechaniky!
Chcel by som vidiet, ako si to (ne)vie poradit s malymi skrabancami, na ktorych by pri takejto hustote a tolkych vrstvach boli stovky MB, ak nie GB.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Naco taky hdd??Keby som mal 1 000 gb defragmentovat alebo nieco ine tak cakam dost dlho .Ja mam 200 gb a este som to nikdy nenaplnil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nevyjadrujte sa o tom jak s prepáčením <big>"kukoti"<big> .
Jakub čávo , ty si myslíš že ten HDD idú priniesť tebe domov ?
Tebe bude na pi*u to mi ver , veď ja som hardkor reper !
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty si v 1. rade chuj, ktory nedal closing tag, takze html si asi videl len na dsl.sk v nejakom komente.
A v clanku je uvedene, ze je urceny pre beznych uzivatelov a jakub poznamenal, ze jemu ako beznemu uzivatelovi by bol uplne zbytocny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

</big>
prepáč :/
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ved ty kokot
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Optický disk od Mempile je 200-vrstvovým médiom používajúcim červený 650 nm laser používaný aj v DVD, médium má priemer štandardných 120 mm."

120 mm == 12cm. To je ako priemer CD/DVD. To som netusil, ze sa takto cita opticke medium :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

WWW.SEXY-DIEVCINKA.TK

WWW.SEXY-DIEVCINKA.TK

WWW.SEXY-DIEVCINKA.TK

WWW.SEXY-DIEVCINKA.TK

WWW.SEXY-DIEVCINKA.TK

WWW.SEXY-DIEVCINKA.TK

WWW.SEXY-DIEVCINKA.TK

WWW.SEXY-DIEVCINKA.TK

WWW.SEXY-DIEVCINKA.TK

WWW.SEXY-DIEVCINKA.TK


Odpovedať Hodnotiť:
 

Kazdy nieje taky de...l ako vsetci tu. Normalny clovek nesedi 24hodin u PC a nestahuje TBity vselijakych pi...vin. kazdy normalni si sem tam za cas napali nejaky ten film a ulozi nejaku tu muziku a fotky. Pre obycajneho cloveka to bude uplne zbytocne. Som zvedavy komu to naco kedy bude
Odpovedať Hodnotiť:
 

takychto komentov tu uz bolo. z tohto dovodu by sa to nemalo vyrabat lebo to vacsina ludi nebude potrebovat ? co je to za myslenie. na jaku pi.. mi je vediet ake zlozenie hornin je na mesiaci ked sa z toho nenajem. tak aj to boli vyhodene peniaze a cas ? proste technologia ide dopredu. vyvijaju sa aj hluposti ako bicyklujuce mysi a pod ale bol by som ochotny sa stavit ze uz o par rokov taketo medium(alebo ine s podobnou kapacitou) budes potrebovat. kto ma pocitac dajme tomu 10 rokov vie, ze velkosti suborov sa geometrickym radom zvacsuju. povedzte ake ste mali disky, media a ich pocet pred rokom piatimi a desiatimi a neverim ze niekto ostal na podobnej urovni.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár