neprihlásený Pondelok, 6. júla 2026, dnes má meniny Patrik, Patrícia
Batérie sa budú dobíjať samé, pohybom

DSL.sk, 19.11.2007


Zaujímavú novú technológiu samodobíjateľných batérií schopných napájať aj väčšie zariadenia spotrebnej elektroniky ako napríklad mobilné telefóny a MP3 prehrávače predstavila americká spoločnosť M2E Power.

Batérie pracujú na princípe elektromagnetickej energie, keď prúd generuje pohyb magnetu vo vnútri cievky vďaka zotrvačným silám pri pohybe človeka nesúceho zariadenie.

Podobné technológie sú k dispozícii aj v súčasnosti pre zariadenia s výrazne menšou spotrebou ako napríklad náramkové hodinky, spoločnosť M2E Power podľa svojich tvrdení ako prvá dokázala zvýšiť efektívnosť do takej miery, že riešenie dokáže napájať aj zariadenia spotrebnej elektroniky.

Žiadne konkrétne technické parametre spoločnosť nezverejnila, jediným dostupným údajom je vygenerovanie dostatočnej elektrickej energie pre polhodinu až hodinu hovoru mobilným telefónom pri dvoch hodinách chôdze.

Prototypy riešenia sú batériami s úložnou kapacitou, ktoré sa dobíjajú. Podľa odberu technológia predĺži výdrž batérie alebo dokonca batérie nie je vôbec potrebné dobíjať externe. V súčasnosti sa testujú batérie väčších rozmerov štandardu D, neskôr by mali byť k dispozícii aj štandardné batériu typu AA respektíve batérie pre mobilné telefóny.

Riešenie sa v súčasnosti už testuje na vojenské použitie, kedy sa objaví na bežnom trhu nie je známe. Spoločnosť zverejnila informácie o novej technológii po dvoch rokoch od získania licencie na komercionalizáciu technológie od Idaho National Labs, aktuálne získala investície vo výške 8 miliónov dolárov pre finalizáciu produktu a jeho uvedenie na trh.



Najnovšie články:

V čase horúčav nemá v USA elektrinu viac ako milión domácností
Veľký výrobca LiFePO4 uviedol úložisko postavené na sodíkových článkoch
Začal postapokalyptický seriál od Apple
Pohybový senzor v lopte rozhodol o postupe na MS vo futbale
Intel výrazne zvýšil ceny najnovších desktopových procesorov
V Poľsku budú mať 2.4 GWh a v Nemecku 5.7 GWh batériové úložiská, na Slovensku máme 20 MWh
Konkurent Starlinku má už dosť satelitov pre spustenie služby
Pokuta 4.1 miliardy pre Google za zneužívanie Androidu platí, rozhodol najvyšší európsky súd
Nová verzia OpenWrt opravuje vážne zraniteľnosti, odporúčané upgradovať
Používanie Blu-ray skončí aj na hry pre PlayStation


Diskusia:
                               
 

to je super, navrat k sportu, ludia prestanu chodit na autach a budu konecne chodit viac peso aby si dobili svoje ele. zariadenia co budu mat vo "vackoch" ((o:
Odpovedať Hodnotiť:
 

no kazdy normalny clovek chodi minimalne hodinu denne aj ked jazdi autom alebo lieta concordom
Odpovedať Hodnotiť:
 

o hentej technologii uz pocuvam desat rokov, bez prehanania a myslim, ze sa o nej hovorilo aj predtym...
Odpovedať Hodnotiť:
 

no uplne, lebo vobec nie je jednoduchsie nasadnut do auta a dat mobil do autonabijacky :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

chudaci vozickari :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

vozickarom to pripoja ako dynamo o koleso, ako volakedy fungovali predne svetla na bicykloch .... cim rychlejsie pojde, tym sa mu to bude viac dobijat
Odpovedať Hodnotiť:
 

:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je super! pohrkam notebookom a ficim dalej :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Len pri tom nenapaluj :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

hmm, zaujimave ... len by ma zaujimalo, ako resp. kde mali prislusny mp3 player alebo mobil umiestneny ked zistovali energiu, ktoru to dokaze vygenerovat ... Ked sa to tyka chodze, tak je pravdepodobne najlepsie to mat umiestnene co najnizsie pri chodidle, no to by bolo vysoko neprakticke ... Tak sa nechajme prekvapit
Odpovedať Hodnotiť:
 

....najlepsie to bude implementovat do toho noveho mobilu, co prave davaju reklamu v TV-so shake kontrolou. A pohrkanie mobilu bude mat 2 ucinky :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

a je to tu, sme obetami techniky, ktoru sme sami vymysleli... je to presne ako matrix, len oni trochu inym sposobom ziskavali energiu z cloveka... teraz, na to aby som mohol telefonovat, budem musiet nejaky ten kilometer prejst... no neni ten MOBIL DRZI, TAKETO PODMIENKY SI DAVAT?
Odpovedať Hodnotiť:
 

trosku prehanas, nemyslis?
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie si ti kkt, taketo komentare davat?
Odpovedať Hodnotiť:
 

pozdravuj astara serana
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslim ze to myslel tak trochu ironicky a vy hned nadavate nanho :((
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi pred 15timi rokmi sa aj moj fotrik tesil ze ma take hodinky a myslel si ze najlepsi dobijaci moment pre tie hodinky bolo rubanie dreva :) hodinky to nevydrzali :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale aspon ste mali drerva na celu zimu narubane. :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

lol
Odpovedať Hodnotiť:
 

v lidli predavaju od nepamäti baterky (svietiace) co staci zahrkat a svietia.. bola to len otazka casu kedy to zavedu aj v inych spotrebicoch
Odpovedať Hodnotiť:
 

to vies. lidl ma na nich patent tak cakal kto ponukne najviac ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

lidl nie je obchod, lidl je len budova po skrachovanom BMG Investe..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som si to dal na gule a pri trtkani este elektrizujem!
Odpovedať Hodnotiť:
 

co na to partnerka ? ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

bola z toho SHOCKovana =))
Odpovedať Hodnotiť:
 

LoL
Odpovedať Hodnotiť:
 

no a ked zapnem vykuse vybrovanie tak sa to cele bude rusit ... bude sa dobijat a nasledne vybijat :ˇ)
Odpovedať Hodnotiť:
 

co ty vies... mozno sa to bude viac nabijat ako vybijat =)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to by bolo perpetum mobile, a celosvetova energeticka kriza je vyriesena! Zarucena Nobelova cena... :-)))))))
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár