neprihlásený Štvrtok, 25. apríla 2024, dnes má meniny Marek
Výber pripojenia. Parametre internetového pripojenia

V dnešnej dobe sa často, najmä v súvislosti s ponukami DSL poskytovateľov pripojenia, diskutujú parametre internetového pripojenia ako ping, agregácia, FUP. Čo znamenajú, bude s ich lepšími hodnotami svet lepším? Načo potrebujeme dobrý ping, nízku agregáciu a žiadne FUP? Čo potrebujeme k hraniu, čo k používaniu p2p sietí? Ako sme na tom na Slovensku a načo si treba dať pozor?

Patrik Horník, 22.2.2005


Tak takto vyzeral vizualizovaný Internet, respektíve internetový traffic v USA v roku 1992. Ktovie, ako by pri použití rovnakej metódy vyzerala vizualizácia slovenského Internetu. Ako by vyzerala v roku 1992, to asi nie je treba riešiť...

Od roku 1992 ale uplynulo veľa času, stav je úplne iný a práve v minulom a tomto roku sa na Slovensku začala masívnejšia internetizácia. Dnes my, užívatelia, v ponukách poskytovateľov internetového pripojenia (ISP) často nájdeme (alebo nenájdeme ale nakoniec sa ich dozvieme) pojmy a parametre, ktoré nám jasné nie sú. Takže si poďme niektoré ozrejmiť.

V oblasti internetového pripojenia zatiaľ neplatia a nemusia sa dodržiavať žiadne normy, takže pokiaľ sa normy nezavedú, často môže ísť o miešanie jabĺk s hruškami pri porovnávaní pripojenia len na základe základných parametrov, napríklad download rýchlosti. Preto je dobré mať aspoň minimálnu vedomosť aj o tých ostatných.

Download rýchlosť

Najdôležitejší, určujúci parameter pripojenia. Určuje, akou rýchlosťou vieme dáta z Internetu sťahovať. U mnohých druhov pripojenia ISP hovorí ale o hodnote maximálnej. To neznamená samozrejme, že by nebolo snahou ISP poskytovať čo najlepšie pripojenie, často ale rýchlosť ovplyvňujú ďaľšie parametre, takže konečná rýchlosť sa nedá vyjadriť jedným číslom, preto sa zaužívalo uvádzanie rýchlosti, na ktorú je pripojenie ohraničené. Závisí to samozrejme od typu pripojenia, ak ide o pevnú linku s rýchlosťou 1 Mbps, ak neni dohodnuté inak, zvyčajne sa myslí fixná rýchlosť 1 Mbps, naproti tomu u DSL a káblových operátorov sa uvádza maximálna rýchlosť.

Upload rýchlosť

Upload rýchlosť je rýchlosť, akou tečú dáta smerom od užívateľa do Internetu. Bežný užívateľ, spotrebiteľ, používa upload minimálne - najmä na odosielanie pošty, v ostatných prípadoch väčšinou nie vedome - pri browsovaní po Internete sa napr. samozrejme využíva aj upload na zasielanie požiadaviek na server, a podobne. Preto aj väčšina ponúk pripojenia ponúka upload nižší ako download a môžeme sa tak stretnúť s ponukami 1024/128 kbps značiacimi, že download je 1024 kbps a upload 128 kbps.

V poslednej dobe ale upload naberá na význame - novšie generácie p2p sietí aj v prípade legálneho aj v prípade nelegálneho obsahu (v prípade legálneho obsahu sa používa najmä BitTorrent, takže v prípade legálneho obsahu to platí temer vždy), totiž uplatňujú nasledovnú politiku, aby zabezpečili chod svojich sietí. Môžeš stiahnuť len toľko dát, koľko dovolíš stiahnuť iným užívateľom. Ak teda máte 128 kbps upload, nemôžete z takýchto p2p sietí sťahovať rýchlejšie ako 128 kbps, nech máte download akýkoľvek - v skutočnosti to býva obmedzené na viac, napríklad na dvojnásobok - teda 256 kbps. Ak teda p2p siete novšej generácie budete často využívať, oplatí sa Vám zohladňovať pri výbere pripojenia upload rýchlosť.

Ping

Ping je označením programu, ktorý meria takzvaný RTT - čas, za ktorý vyslaný paket dôjde od Vás na druhý počítač a vráti sa odpoveď. Neskôr sa aj samotný nameraný čas začal označovať termínom ping, ako sa označuje doteraz. Z definície, nízky ping je dôležitý pri všetkých online činnostiach - VoIP telefonovaní, online hraní. Ak totiž máte ping na úrovni 500ms - 1s, odkedy stlačíte spúšť dokedy informácia o tom, že ste vystrelili dôjde na herný server, Váš protivník už Vám bude stáť za chbrtom. S veľkými hodnotami pingu majú problémy mobilné druhy pripojenia - vyplýva zo spôsobu, akým sa dáta prenášajú. U bežných ostatných typov pripojení sa ping pohybuje do max. 50 ms. Ak chcete používať Vaše pripojenie na niektorú z online aktivít, berte ping do úvahy.

V niektoých prípadoch pri zlej konfigurácii ISP dochádza k javu, keď ping pri plnom vyťažení linky dosahuje mnohonásobne vyšších hodnôt ako za normálneho stavu. ISP tiež zvyknú nastaviť vysokú prioritu protokolu, ktorý sa používa k prenášaniu ping paketov, takže ping ukazuje priateľné hodnoty, hoci v skutočnosti pre bežné pakety je veľmi zlý. Preto je dobré merať ping meračom, ktorý ho meria za pomoci bežných dátových IP protokolov.

Agregácia

Keďže (jeden) užívateľ v domácnosti vo väčšine prípadov nevyužíva permanentne rovnako svoje internetové pripojenie, ISP využívajú štatistické vlasnosti a rozdelenie väčších skupín ľudí, svojich klientov. Niektorí totiž využívajú Internet len od podvečera, iní zase práveže cez deň, iní viac cez víkendy, iní, keď sa hraje hokejová liga, atď. Ak má ISP dosť klientov, napr. 1000 a každému predá fixnú rýchlosť pripojenia 1Mbps, aby im ju dokázal zabezpečiť, nepotrebuje 1000 Mbps kapacitu, ale povedzme 150 Mbps v najexponovanejších časoch. Samozrejme, že to silne závisí od toho, akých má klientov, čo používajú, atď. V poslednej dobe ale robia ISP škrty cez rozpočet p2p siete, ktoré má mnoho užívateľov pustených 24h denne.

Keď ISP zájde ešte ďalej a pre tých 1000 užívateľov vyhradí len 50 Mbps, niektorí z nich to budú nutne pociťovať znížením rýchlosti v časoch, keď skrátka 50 Mbps nebude postačovať potrebám všetkých užívateľov.

Z toho vyplýva, že je najlepšie mať agregáciu čo najnižšiu. Ak hovorí ISP o agregácii 1:40, neznamená to, že budete mať 1/40 rýchlosti. Znamená to, že dokopy pre tých užívateľov, s ktorými zdielate nejaké kapacity ISP je vyhradená rýchlosť 40 krát menšia, ako je súčet maximálnych rýchlostí, ktoré im ISP predal. Závisí to od typu užívateľov a aké ďaľšie opatrenia ISP realizuje (FUP), ako sa to prejaví na skutočných rýchlostiach.

Na Slovensku v prípade DSL flatov napríklad sú ISP tvrdo tlačení do vysokých agregácií veľkoobchodným modelom, v opačnom prípade by buď museli aplikovať veľmi tvrdo FUP alebo by boli vysoko stratoví z poskytovania flat programov.

Ak Vám teda nevyhovuje to, že v niektorých časoch Vám môže klesnúť významne Vaša rýchlosť, hoci priemerne sa drží na dobre úrovni. poohliadnite sa po pripojení s nižšou agregáciou alebo žiadnou agregáciou - s garantovanou rýchlosťou.

FUP

Pod termínom Fair Use Policy, alebo tiež pravidlá férového používania, sa rozumejú niektoré obmedzenia, ktoré ISP aplikujú na užívateľov, ktorí využívajú pripojenie "nadmerne". Pričom užívateľ, ktorý prekročí tieto pravidlá nie je "neférový" ale je to skrátka užívateľ, ktorému tieto pravidlá nevyhovujú.

Je to bežná prax všade vo svete a umožňuje dosahovať dobré rýchlosti pri vysokých agregáciách. Je to v poriadku, pokiaľ ale sú tieto pravidlá FUP jasne definované dopredu, pri podpise zmluvy a sú skrátka súčasťou ponuky a ak niekomu nevyhovujú, skrátka sa pre to ktoré pripojenie nerozhodne. V opačnom prípade, keď užívateľ zistí FUP až počas používania, zase nejde o fair správanie ISP, keďže užívateľovi vznikajú náklady so zmenou ISP, alebo je dokonca akciovo viazaný.

A pokiaľ sa FUP aplikujú celoplošne, napríklad na využívanie p2p siete, aj pre užívateľa, ktorý stiahne za mesiac niekoľko GB, to v poriadku určite nie je.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami


Diskusia:
                               
 

Uslachtila myslienka, vniest trosku "svetla" do povedomia novodobej internetovej komunity. O agregaciach, FUP a veciach suviasiacich sa rozne chyry/dojmy/polopravdy siria, clankov k veci nikdy nie je dost ;-).
Odkedy si si nasiel viac casu na dsl.sk zacina to byt vcelku citatelne miesto. Len tak dalej ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ten fup ako to môžem zistiť? nemôžem hrať countera lebo ma nechce pripojiť. môže my to zablokovať môj poskytovatel?
Odpovedať Hodnotiť:
 


Odpovedať Hodnotiť:
 

ako zistim to fub, diki
Odpovedať Hodnotiť:
 

FUP ma dobry poskytovatel vo vseob. podmienkach
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako bolo naznačené, ISP u nás nie sú príliš otvorení, čo sa týka presných, jasne definovaných pravidiel FUP. FUP je samozrejme nepochybne potrebná, ale nie je dôvod presne nešpecifikovať jej pravidlá, prípadne v istom rozmedzí, ak je dynamická.

Na túto tému prinesieme samostatný článok, keď bude k dispozícii dosť informácií.
Odpovedať Hodnotiť:
 

napis mailik tvojmu ISP...
Odpovedať Hodnotiť:
 

už som pisal nevijadrili sa, ale môže to byť s ich strany?
vôbec nemám odozvu na prikaz ping čislo serveru -t

Odpovedať Hodnotiť:
 

Chcel som este doplnit ze upload sa napriklad velmi casto pouziva pri odosielani dat cez FTP, ak mate napriklad vlastnu webovu stranku, tak pri jej aktualizacii odosielate data na server, tu je tiez velmi dolezite mat co najvyssiu rychlost uploadu teda odosielania dat do vas.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ma aj slovak telekom fup pri dsl flat?
Ak hej, je aj na webe?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár