neprihlásený Streda, 21. mája 2025, dnes má meniny Zina
Smernica o softwarových patentoch zamietnutá

Európsky parlament s veľkou prevahou zamietol prijatie smernice o softwarových patentoch, ktorá by umožňovala v krajinách Európskej únie patentovať software a jednotlivé algoritmy, podobne ako je tomu v USA. Neprijatie novej smernice je výhodnejšie pre menších producentov softwaru.

DSL.sk, 7.7.2005


Európsky parlament (EP) včera drtivou väčšinou zamietol smernicu o softwarových patentoch (pod názvom "Direktíva o patentovateľnosti počítačovo implementovaných vynálezov"). Z rozhodnutia EP budú profitovať najmä menší producenti softwaru, veľkí naopak upozorňujú, že neprijatie podobnej legislatívy brzdí celkový rozvoj v IT priemysle.

EP pri hlasovaní direktívu zamietol veľmi výrazne, keď 648 poslancov hlasovalo za zamietnutie direktívy, 14 proti a 18 poslancov sa nezúčastnilo hlasovania. Výsledok hlasovania je dôsledkom dohody konzervatívcov a socialistov, ku ktorým sa nakoniec pridali aj liberáli a zelení.

Keďže išlo o zamietnutie v druhom čítaní, znamená to nateraz definitívny koniec tejto legislatívy. Hlasovaniu predchádzal silný lobbing veľkých IT spoločností za prijatie smernice.

Prijatie takejto smernice by umožnilo patentovať postupy, algoritmy, funkčnosť a užívateľské rozhranie softwaru. Momentálne je v krajinách Európskej únie software chránený autorským právom, ktoré nedovoľuje použiť kód iného softwaru, ak producent nie je autorom ani nemá povolenie od autora. Podľa tohto zákona ale je možné vyrobiť software, ktorý sa správa a vyzerá rovnako ako iný software.

Naopak prijatie smernice by umožnilo spoločnostiam patentovať aj niektoré z týchto vlastností a tak tvorba podobného softwaru by mohla porušovať príslušné patenty. Podobný systém patentovania softwaru a algoritmov funguje v USA.

V dôsledku patentovateľnosti softwaru a algoritmov napríklad pre niekoľkými rokmi nebol viacerými nekomerčnými softwarmi podporovaný grafický formát GIF, ktorý používa kompresný algoritmus LZW, na ktorý vlastnila patent spoločnosť Unisys. Tento patent už v súčasnosti nie je platný. V súčasnosti v USA je vedené veľké množstvo sporov pre porušovanie softwarových patentov.

Keďže patentovanie je relatívne nákladné, výhodu by získali veľké spoločnosti, keďže menšie spoločnosti a nezávislí producenti softwaru by si nemohli dovoliť patentovať svoj software, čo by výrazne znížilo inovácie a tvorbu softwaru týmito autormi. Po patentovaní postupov použitých v takomto softwari konkurenčnými veľkými spoločnosťami by malé spoločnosti čelili právnemu nátlaku, respektíve súdnym sporom s veľkými spoločnosťami.

Niekoľko menších producentov softwaru po nedávnom rozhodnutí Európskej rady o snahe presadiť smernicu o softwarových patentoch napriek nesúhlasu EP pozastavilo vývoj svojho softwaru, napríklad popredný prehrávač video súborov pre Linux MPlayer.

Veľké spoločnosti naopak argumentujú, že neprijatie takejto legislatívy spomaľuje celkové inovácie v IT priemysle, keďže veľkým spoločnostiam sa neoplatí investovať do výskumu a vývoja, keďže ich software môže byť ľahko napodobnený.


      Zdieľaj na Twitteri


Ste za možnosť patentovať software a algoritmy alebo proti? (hlasov: 52)

Za patentovanie      8%
Proti patentovaniu      92%


Najnovšie články:

O2 oznámilo ďalšie mierne zlepšenie pokrytia 5G
Alza začala umožňovať užívateľom lacno posielať balíky cez AlzaBoxy, zatiaľ v Česku
Bratislava znovu vymieňa osvetlenie ulíc, za teplejšie LED. Bolo moc studené
Výrobca klávesov pre mechanické klávesnice Cherry uvedie úplne nové typy klávesov
Crucial predstavil výkonnejší SSD, postavený na radiči Silicon Motion
Microsoft do Windows 11 pridáva podporu kryptografie odolnej kvantovým počítačom
Starlink ponúka na Slovensku pri 12-mesačnej viazanosti anténu zadarmo
V Česku spustia 500 Mbps DSL
Službu s veľkou databázou ľudskej DNA kupuje farmaceutická spoločnosť
Hokej pomohol vytvoriť ďalší rýchlostný rekord slovenského Internetu, zrejme prispel už menej


Diskusia:
                               
 

ludia, kto preboha hlasoval za???
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár