neprihlásený Piatok, 1. mája 2026, dnes je Sviatok práce
Via predstavila výkonný 64-bitový procesor

DSL.sk, 24.1.2008


Spoločnosť Via známa najmä svojimi x86-kompatibilnými procesormi zameranými na nízku spotrebu dnes predstavila nový procesor, ktorý má pokračovať v tradícii úsporných procesorov Via, má byť ale výrazne výkonnejší.

Architektúra nového procesora nesie označenie Isaiah, je 64-bitová a má jedno jadro. Vyrábať sa bude 65-nm procesom. Architektúra je podľa Via ale pripravená na podporu dvoch jadier a tiež prechod na 45-nm výrobu.

Procesor bude taktovaný na maximálne 2.0 GHz, mal by mať dvoj až trojnásobne vyšší výkon ako súčasné procesory Via a to pri rovnakej spotrebe.

L2 cache má kapacitu 1 MB, L1 dátová a inštrukčná cache majú veľkosť 64 KB. FSB bude taktovaná na 800 MHz až 1 333 MHz. Podľa Via má Isaiah doteraz najrýchlejšiu jednotku pre počítanie s číslami v pohyblivej rádovej čiarke zo všetkých x86 procesorov pri prepočítaní na pracovnú frekvenciu, čo mu umožňuje výrazne zvýšiť výkon v práci s multimédiami.

Od Intelu má Via licencovanú hardvérovú akceleráciu virtualizácie, ktorú bude nový procesor podporovať.

Isaiah je pinovo kompatibilný so súčasnou generáciou postavenou na jadre Esther, dodávať by sa mal začať už v jarných mesiacoch.



Najnovšie články:

V Linuxe bola vážna chyba, 8 rokov umožňovala všade získať roota
Tesla začala masovú výrobu elektrokamióna Semi
Notebooky v EÚ sa už musia nabíjať cez USB-C
Od zajtra budú obchody musieť prijímať platby cez QR kódy alebo inak bezhotovostne
V auguste staršia raketa Falcon 9 narazí do Mesiaca
VÚB má technické problémy
Voyo sa stáva internetovou televíznou službou, pridáva množstvo iných staníc
Vydaná Fedora 44, Fedora Asahi Remix 44 pre Macy a Ubuntu 26.04 LTS
OpenAI má pripravovať vlastný AI smartfón
Webhosting dostal veľkú pokutu za neposkytnutie emailov zákazníka protimonopolnému úradu


Diskusia:
                               
 

Pekne
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Mal som PC s VIA procesorom (VIA C3 2.0GHz), na procesore bol maly aktivny chladic, ktory bol taky velky ako byvali niekedy chladice na prvych Pentiach - maly, lahky, plastovy, tichy. Cely pocitac bol neuveritelne tichy. Avsak jeho vykon postacoval iba na Office, Internet, Emaily, sem-tam napalovanie a Corel Draw. Na hry sa s nim dalo zabudnut.

Takze do kancelarie idealny procesor. Tichy, s malou spotrebou a dostatocnym vykonom.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

To je prave podla toho clanku minulost, ak ma mat 3-nasobny vykon pri rovnakej spotrebe, je to skvele, ze by zacal konkurovat AMD?
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

ked tam das 500W zdroj lolo
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

A co ma zdroj spolocne so spotrebou PC? ty elektrikar ;))


Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

zeby mizernu ucinnost?
Odpovedať Známka: -2.4 Hodnotiť:
 

hadam nedal do compu s via procakom 1500w zdroj, ci ano?
Odpovedať Známka: -2.4 Hodnotiť:
 

moj comp ma 1500 jiggawattovy zdroj!!!!11111oneeleven!1
Odpovedať Známka: -5.3 Hodnotiť:
 

Isaiah a Esther, dalsi sa bude volat Moše Kacav ....
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

no ja osobne fandim Via procesorom a Intelu ;) Via by sa mohla v tejto oblasti celkom dobre vytiahnut. Keby som mal dat niekam Via cpu, tak jedine do file servera pripadne ako bolo spominane na inet a office. viem si predstavit ako pracujem na notebooku a pre maly diskovy priestor mam nonstop via-cpu server s terabajtom k dispozicii, pekna predstava... :-)
Odpovedať Známka: -1.6 Hodnotiť:
 

boze ta predstava, oooooohhhhh, ano! yeah nonstop terabajt via-cpu server, thats really makes my dick hard...
;) :) :D XD lol rofl lmao omfg stfu rtfm mtfk
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

to co si pustil spambota pisat namiesto teba ?
=D
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Nuz darmo, Via procesory uz nejaky ten cas su vynikajuce do kancelarskych kompov vdaka nizkej spotrebe. S celou platformou sa takto za elektrinu daju rocne usetrit stovky az tisice korun rocne.

A vo firmach kde je niekolko desiatok pc urcenych len na nenarocnu kancelarsku pracu to moze robit desattisice.

To ze VIA nie je na hry to je uz davno zname avsak via sa ani nesnazi vyvinut nejaky ultimativny vykonny procesor. Vie ze v tejto oblasti je AMD a Intel daleko vpredu no pre tieto dve firmy zda sa nastavaju krusne casy, kedy ludia kupujuci low-end procesory ktory nehraju hry (alebo hraju len menej narocne) mozu preferovat Via platformu.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár