neprihlásený Sobota, 2. marca 2024, dnes má meniny Anežka
Wubi, jednoduchá možnosť odskúšania Ubuntu na PC s Windows

V dnešnom článku si predstavíme mimoriadne zaujímavý softvér Wubi dodávaný od posledných alfa verzií 8.04 na oficiálnom inštalačnom CD populárnej desktopovej linuxovej distribúcie Ubuntu, ktorý umožňuje odskúšať Ubuntu s prakticky natívnym výkonom, s minimálnou časovou náročnosťou, minimom námahy a bez modifikácie rozdelenia diskov na PC s operačným systémom Windows.

DSL.sk, 23.3.2008


V dnešnom článku si predstavíme zaujímavý softvér Wubi, ktorý umožňuje jednoducho, pohodlne, bez zásahu do rozdelenia diskov a s prakticky natívnym výkonom odskúšať populárnu linuxovú desktopovú distribúciu Ubuntu.

Wubi umožňuje pravdepodobne najjednoduchšie odskúšanie Ubuntu s plnohodnotným výkonom pre užívateľov s operačným systémom Windows, aj preto sa od piatej alfa verzie 8.04 objavil na oficiálnom inštalačnom CD tejto distribúcie. Určený je ako užívateľom nemajúcim skúsenosti s Linuxom tak skúseným užívateľom, ktorým umožňuje odskúšať novú verziu Ubuntu bez zásahu do ich existujúcej konfigurácie.

Wubi nainštaluje Ubuntu na virtuálny disk uložený v súbore na zvolenom disku s Windows súborovým systémom a pridá multi-boot konfiguráciu umožňujúcu pri zapnutí počítača zvoliť medzi Windows a Ubuntu.

Ubuntu následne beží plne natívne s tým, že si pripojí a namapuje virtuálny disk uložený v súbore. Keďže celý súbor s virtuálnym diskom sa vytvára pri inštalácii a je tak minimálne fragmentovaný, rýchlosť disku je prakticky identická ako pri priamom prístupe a subjektívne pracuje Ubuntu v takejto konfigurácii rovnako rýchlo ako pri nainštalovaní na vlastnú partíciu.

Pred inštaláciou sa ale odporúča disk, na ktorom budú vytvorené virtuálne disky, defragmentovať. Wubi sa inštaluje spustením inštalačného súboru z hlavného adresára oficiálneho inštalačného CD Ubuntu, užívateľ si volí použitý disk, veľkosť virtuálneho disku, meno a heslo vytvoreného užívateľa.

Odporúčaná veľkosť pre plnohodnotné odskúšanie ale aj používanie Ubuntu je 8 GB, minimálnou odporúčanou veľkosťou sú 4 GB.

Zväčšiť Zväčšiť
Zvolenie parametrov inštalácie, prebiehajúca inštaláciaPodporovanými operačnými systémami sú Windows 98 až Windows Vista, súborovými systémami FAT32 aj NTFS. V prípade FAT32 vytvorí Wubi viacero virtuálnych diskov, jeden pre hlavný súborový systém, ďalší pre usr a podobne. V prípade NTFS vytvorí jeden súborový systém, v oboch prípadoch vytvorí aj virtuálny disk pre swap. Všetky súbory okrem zavádzača Wubi umiestňuje v podadresári Ubuntu koreňového adresára zvoleného disku.

Zväčšiť Zväčšiť
Prebiehajúca inštalácia, odinštalovanieZákladná inštalácia, ktorá vytvorí súbory pre virtuálne disky a nastaví multi-boot, trvá niekoľko minút. Wubi pre nastavenie multi-bootu nemodifikuje ani MBR alebo boot sektor, využíva možnosti multi-bootu podporované zavádzačom Windows a k zavedeniu Linuxu používa grub4dos. Boot loader Wubi wubildr nastavený v boot.ini sa nachádza v hlavnom adresári systémového disku.

Zväčšiť Zväčšiť
Nastavený multi-bootPo základnej inštalácii Ubuntu nie je ešte nainštalované na virtuálnych diskoch, nainštaluje sa automaticky až pri prvom spustení voľby Ubuntu z nového multi-boot menu. Wubi nekoliduje s inštalovanými multi-boot loadermi, v prípade existujúceho multi-boot manažéra sa nové multi-boot menu objaví až po výbere Windows.

Zväčšiť
Výber z možností pri inštaláciiPo výbere Ubuntu sa automaticky pri prvom boote spustí inštalátor. K dispozícii sú štyri voľby, ktoré sa štandardne ale neukazujú a spustí sa prvá z nich. Zobraziť menu je možné stlačením Esc a napríklad v prípade problémov s displejom počas inštalácie spustiť inštalátor v bezpečnom nižšom grafickom režime.

Zväčšiť Zväčšiť
Zväčšiť Zväčšiť
Automatická inštaláciaInštalácia prebehne plne automaticky bez zásahu užívateľa. Rýchlosť inštalácie závisí najmä na rýchlosti disku, kam Wubi nakopíruje pri základnej inštalácii aj inštalačné CD. Na pomalšom notebookovom 5 400 RPM disku trvala napríklad pri našom teste 14 minút.

Zväčšiť Zväčšiť
Grub4dos menu inštalovaného Ubuntu, štandardne plne skryté Grub4dos menuPo automatickom reštarte je na virtuálných diskoch pripravené nainštalované Ubuntu. Pri zvolení nabootovania Ubuntu je opäť možné zobraziť stlačením Esc menu umožňujúce zvoliť napríklad bezpečný grafický režim. V niektorých prípadoch sa môže zobraziť užívateľovi predtým ešte základné menu grub4dos, v ktorom je štandardne potrebné zvoliť prvú možnosť. Toto menu je ale štandardne skryté a zobrazí sa len pri prípadných problémoch, napríklad manuálnom zmazaní súborov na Windows disku.

Zväčšiť Zväčšiť
Nainštalované Ubuntu 8.04 BetaPrvá fáza bootovania po objavenie sa loga Ubuntu, keď prebieha hľadanie vo Windows súborovom systéme, môže trvať dlhšie ako pri plne natívnej inštalácii, najmä pri veľkom a príliš fragmentovanom použitom Windows disku. Keďže súbory virtuálnych diskov sú vytvorené pri inštalácii, Ubuntu pri behu iba prepisuje dáta v existujúcich súboroch a so štruktúrami a metadátami tohto súborového systému prakticky nemanipuluje.

Pre užívateľa je celý používaný Windows disk pripojený na zápis pre prípadné zdieľanie dát medzi Windows a Ubuntu, odkaz na pripojený disk je možné nájsť na pracovnej ploche.

Používanie takejto inštalácie by malo byť po výraznom zlepšení linuxových NTFS ovládačov plne stabilné, v prípade možnosti voľby je ale odporúčané nainštalovať Wubi/Ubuntu na menej obsadený disk s menej súbormi.

Nainštalované Ubuntu je plnohodnotnou inštaláciou, s ktorou je možné pracovať ako s plne natívnou inštaláciou. Rovnako hardvérová podpora je na rovnakej úrovni ako u plne natívnej inštalácie. Použitý inštalátor ale podľa nášho testu napríklad pre ATI Radeon X1650 neprednastaví najlepší možný akcelerovaný ovládač a nastaviť je ho potrebné manuálne.

Odinštalovať pomocou Wubi nainštalované Ubuntu je možné jednoduchým odinštalovaním softvéru Wubi, ktorý odstráni aj virtuálne disky a vytvorený multi-boot. Inštaláciu je tiež možné z virtuálnych diskov prekopírovať na skutočnú partíciu napríklad pomocou nástroja LVPM, Loopmounted Virtual Partition Manager.

Celkovo je Wubi užitočným softvérom umožňujúcim pohodlne odskúšať zatiaľ testovaciu verziu Ubuntu 8.04 ako technicky menej zdatným užívateľom tak skúseným užívateľom. Inštalačné CD poslednej tento týždeň vydanej testovacej verzie Ubuntu 8.04 Beta, ktoré obsahuje aj Wubi, je možné sťahovať tu.


      Zdieľaj na Twitteri


Používali alebo skúšali ste už niektorú linuxovú distribúciu na desktope alebo notebooku? (hlasov: 2261)

Áno, aj na desktope aj na notebooku      63%
Áno, na desktope      19%
Áno, na notebooku      7%
Nie      10%


Najnovšie články:

Softvér samoobslužných benzínok nezvládol dátum 29. februára
Česko ide zlepšovať mobilný signál vo vlakoch ďalšími spôsobmi
Windows 11 pridal podporu pre 80 Gbps USB
Premiér je za postavenie ďalšieho jadrového reaktora, výrazne väčšieho ako doterajšie
Učitelia nie sú za plošný zákaz mobilov, u starších žiakov je o tom potrebné diskutovať
Chrome má plošne zapnúť šifrovanie odolné kvantovým počítačom v apríli, časť užívateľov ho už využíva
Raspberry Pi sa doteraz predalo 61 miliónov kusov
Samsung predstavil microSD kartu s reálnou rýchlosťou 800 MB/s
Spustená výroba rýchlejšej rýchlej HBM pamäte
Orange má výpadok 4G siete, zákazníci bez 5G sú tak odkázaní na 2G


Diskusia:
                               
 

Zaujimave, urcite odskusam.......
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Ja pouzivam MINT, tak som velmi zvedavy na toto
Odpovedať Hodnotiť:
 

No to na 100 % ze odskusam!!! Bojim sa Linuxu ale som pocul tolko kladnych veci ze urcitr odskusam...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ved nato je live cd predsa.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

cez live cd je to pomale. toto moze byt nahrada za testovanie cez virtualne PC
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

presne este spristupnit moznost instalovat aj ine distribucie a na odskusanie ake distro vybrat je to genialna moznost, lebo pouziva skutocny HW a nie emulovany ako pri virt.PC,teda bude mozne zistit ci bude fungovat vsetko co ma a ako rychlo
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak toto teda nie je nahrada za virtualne pc. totiz taky windows moze bezat _zaroven_ s virtualnym pc (napr ubuntu). inac toto je uplne to iste ako normalna instalacia akurat ze bezi z virtualneho disku.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

prepac, ale on pisal o nahrade za TESTOVANIE cez virtualne pc , a nie o nahrade za virtualne PC. boze kedy sa ti ludia naucia citat pisane slova.......
Odpovedať Hodnotiť:
 

skusal si uz live CD? toto ma taku istu rychlost ako normalna instalacia ubuntu. Live CD sa tomu nikdy nepriblizi.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tak tak.... live cd nieje vobec pomale... s urciteho pohladu
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

je lebo to bezi z cd. a nemozes napalovat, lebo sa cita z cdrom a firmware pri takomto citani blokne cd (na novsich cdrom, teda skoro vsetkych co sa dnes pouzivaju)
a nemozes restartovat bez toho aby si vsetky zmeny v systeme nestratil

ale inac je live cd dobre
Odpovedať Hodnotiť:
 

naviem ako v ubuntu ale napr uz v starom knoppixe sa dala ulozit konfiguracia na napr. disketu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ved vravim z urciteho pohladu, ale na vyskusanie.. a popripade ak potrebujes rychlo ist na net, na pc kde nieje ziaden os.. je to vyhoda.
Odpovedať Hodnotiť:
 

v com je to ine ako win? v tom ze nespustim ziadny s programov co pouzivam? alebo prinajlepsom nenajdem crack? :P
Odpovedať Známka: -7.4 Hodnotiť:
 

Ty truhlik! cracky ti netreba, pustis tam dost veci (wine), rychlejsie, pohodlnejsie, stabilnejsie, bezpecnejsie a nemusis sa babrat s nejakou vistou, riesit novy hw po rokoch co budu nove okna. Jednoducho baaajo
Odpovedať Známka: 1.0 Hodnotiť:
 

Hmm, ze na to aj reagujes.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Tak to by som ani nepovedal ze windowsacke programi pustas rychlejsi pohodlnejsie stabilnejsie a bezpecnejsie. to co tu tvrdis je velka blbost, priznaj si to. to je jak by si povedal ze motor z bmw bezi lepsie v skodovke. rozmyslaj a potom pis. inac co sa tyka hw narokov win vista, ty si to mal uz vobec nainstalovane?? ked nie tak ti odporucam to vyskusat, az potom nadavat nato. s 1gb ram, dvojjardrovym procakom to uplne v pohode bezi, a ani taky hw nepotrebuje. Milujem takych linuxfanatikov jaky si ty, ktory bez vyskusania pic*jete do visty. a hlavne ze ty mas urcite xp doma nainstalovane na hry, ze debko.
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

ty si dobry truhlik...
Myslis, ze kazdy ma teraz dvojjadro a giga ram... Tiez jeden z tych, co ma nadupanu masinu a ma vistu, ktora mu na to ide ako-tak normalne. Aj mne to slo na dvojjadre s 2 giga ram v pohode. Potom som ale robil s bookom a 512 mega ram. To si uz skusal truhlik? To sa viac nacakas ako robis. Bulo. Nepis o tom, ked si s tym poriadne nerobil. :(
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

a ty si bulo numero 1-na. Skusat Vistu na takej sunke, ako si trepol, to moze len Linuxak... Demence, a btw.. ten Linux tiez nie je zas tak plynuly, tak drz svoj zadok. A tie dristy o plynulosti Linu, si strc.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

si fakt kokot
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

dost veci z winu? preco by niekto spustal aplikacie urcene pre win na unbuntu? ved to nemoze ist lepsie.. chcel by som vidiet autoCAD2008v unbuntu..
neviem ako ako u teba, ale u mna winXP nikdy nemal problemi so stabilitou

dajte mi niekto priklad programu, ktory bezi na unbuntu lepsie ako na wine... (hovorim o pocitacoch co maju cdrom, nie ako vy linuxaci s notebookami co nemaju cdromky... to uz je potom popici prirovnanie windows s linuxom na 15rocnom notebooku...ako nizsie pisete)
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

:D ty si ale traged.

hlavne, ze si reagoval iba na tu stabilitu
typek napisal "rychlejsie, pohodlnejsie, stabilnejsie, bezpecnejsie". rychlejsie vraj skutocne niektore veci idu... neviem, je mi to jedno, hravam CSko v ubuntu a nepoznam rozdiel. mohol si este zareagovat na tu bezpecnost ;)

notebooky bez cdromky, no mojko nieco ako asus eee si asi nepocul, ze? neviem ako dlho je vonku, ale 15 rokov to hadam este nebude... a cdromku nema;) aha sak ty si strojar, furt iba autocad 2008. bez radsej tie cracky zhanat ;) a vypni si aktualizacie, nezabudni. a nepytaj sa take hluposti, keby si aspon nejaky argument mal... crack nie je argument, nedostupnost specializovaneho softu ano, ale to si nepovedal.

ps: tebe ako strojarovi je linux na 2 veci. ty aj keby si moc chcel (ale ty aj tak nechces) uplne prekonvertovat na lunex nemozes.

ps2: pouzivam win a linux
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

to sa mylis. pre strojara je blizsie platforma UNIX lebo uz napr. taka Catia povodne bezala a este bezi na UNIXE a az potom trosku nepodarene bola aj portovana na WIN :)
dalej napr. uz len taky 3D Scaner na strojove suciastky co som naposledy vydel tak bezal po tucniakom :) podla mna UNIX je blizsi strojarovi ako WIN
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

aha napr. to som nevedel... zaujimave.

"CATIA V5 je nezávislá na platforme --> Windows NT/2000/XP alebo UNIX."

zdroj: hxxp://www.dytron.sk/v5.shtml
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale skus zapnut freewarove vecicky ktore na vypocty kazdy strojar aj stavbar v mojom pripade potrebuje... to sa proste neda kombinovat linux s winom... proste je 1000x pohodlnejsie a rychlejsie pracovat vo wine a mat vsetko kompatibilnejsie a dostupnejsie a extrakto-importovatelnejsie...

btw: ale ten 3dscanner sa vacsinou nenapaja ako hardware cez usb... to je samostatna jednotka so svojim procakom aj obrazovkou..co ja som videl
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

odporucam ujasnit pojmy WINE a WINDOWS.
WINE - aplikacia pre platformu linux pre spustanie windows aplikacii (Wine Is Not Emulator)
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ty si odkial? autoCAD iba pre strojarov? :))) sa zobud lolo ..tak isto schemy slaboprud,stavbarina,geodeti,atd :))...a linux vs.win . na s vistou nie som moc kamarat :) stale mi robi napriek :)) ..s linuxom je to lepsie, ale neni to kvoli ovladacam stale user friendli. Problem aj s ATI 1600 napr. . Ked si zabezpecis a dobre nastavis XP tak neni velky problem, ale to uz sa potom blizi k nastavovaniu na linuxu :))) ...kazdemu co vyhovuje a na aku pracu
Odpovedať Hodnotiť:
 

hah ja niesom strojar, ale stavbar... tika sa to vsak vsetkych cad aj grafickych programov.. to mam rozpisovat pojednom???

BTW: o tej bezpecnosti vela neviem, ale co je pre boha nebezpecne na windowse? akoze ma niekto ukradne? no nechapem vobec... ja ked zapnem win citim sa tak isto bezpecne ako bez neho.. co som NBU, aby som sa mal strachovat o bezpecnost mojich dat???

BTW2: ale ked tam ide steam.. moze to byt dobre pre slabsie kompy na stare hry (tie mozu fakt ist rychlejsie..) akurat je to taky paradox instalovat linux koli HRAM :D

BTW3: no ja eee nepovazujem za notebook.. to ako ked si ides kupit playstation a kupis tetris, no proste ides do obchodu pre notebook a domov donesies eee kalkulacku... sorry

BTW4: ludia su ludia, ale kde si pochytil take vyrazi ze mojko... tak som hovoril frajerke
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

grammar mr stavbar
Odpovedať Hodnotiť:
 

Beta verzi nestáhnu, ale až to bude hotový, tak to vyzkouším přes Wubi... Uvidím konečně co všechno linux umí.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Skoda ze nieje wubi aj pre Linux...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aha, tak som za trochu poobzeral. Takze je aj pre Linux a vola sa Lubi !!! Takze zajtra testujem :-)
http:// lubi.sourceforge.net/ lubi.html
Odpovedať Hodnotiť:
 

pozor! pre lubi treba použiť alternate a nie desktop cd.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A este jedna vec. Lubi este nie je pre 8.04. Takze si musim este pockat (alebo sa zapojit do vyvoja? O tom predsa OSS je :-))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jedna vec mi na tom Wubi predsalen vadi - CD musite napalit tak ci tak, povodne som myslel, ze sa system nainstaluje z windowsu, ale tam len vytvori miesto, instalacia systemu prebieha po nabootovani z CD (no, vlastne z disku, potom zacne bootovat CD)

Ak by sa dala instalacia spustit vo windowse, stacil by mi ISO image a virtualna cd-rom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mo to už je len problém...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jedno CD stojí 23281š912301234 sk !!!
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

no to by som teda povedal, co ked bude instalovat na stary notebook napr a nebude tam cd mechanika ako to nainstaluje? nijak, lepsie je to riesenie s ISO
Odpovedať Hodnotiť:
 

CD s Ubuntu si mozes zadarmo objednat, aj ked beta verziu zatial nie. ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ja som si to tak nainstaloval. Z isa a virtualnej CD. Neviem aky je s tym problem ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jedna vec mi na dualboote vadi. A to, ze nemozem jednoducho a rychlo prepinat medzi systemami. Vzdy ked chcem bud linux, alebo windows musim restartovat pc. Preto aj linux takmer nepouzivam. Tuna ak som tomu pochopil je to rovnake. Mohli by tvorcovia wubi ak to je mozne vyriesit a vzhladom na to, ze ono ubuntu je nainstalovane na prakticky virtualnom disku tak by to aj mohlo byt riesitelne nasledovnu vec. Ak by som bol vo windowse tak by sa mi na ploche, alebo v zozname programou objavilo ubuntu a jednoduchim kliknutim na tento odkaz by ma bez nutnosti akehokolvek restartu preplo do ubuntu a naopak v ubuntu by bol odkaz na windows. Pokracovanie v dalsom prispevku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a co takto Xen? Qemu? VirtualBox? VMWare? nic? ... ja mam ubuntu a ked mi treba spustit nejaku win app tak mi bezi virtualny windows 2000 - nenarocny...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Alebo to uz umoznuje wubi a ja som zle pochopil jeho princip? Tak toto by bolo absoultne genialne a hned by som zacal viac pouzivat linux ako windows kedze vsetci v rodine pouzivaju len windows, takze som ho nuteni pouzivat viac aj ja kedze nie len mne, ale aj ostatnim clenom rodiny sa zakazdim nechce restartovat pc a cakat na spustenie jedneho ci druheho systemu. Taktiez by to viac pomohlo linuxu. Na bezne cinnosti by clovek mohol pouzival linux a v pripade ak by sa chcel zahrat jednoducho by sa prepol do windowsu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale ako mozes mat 2 operacne systemi spustene naraz? aby frcali seriozne? to si kde videl???
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kto tu pise o dvoch naraz spustenich systemoch? Ja pisem o jednoduchom prepinani medzi dvoma systemami - jednoduchim kliknutim na odkaz a nie o dvoch sucastne beziacich systemoch.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak potom nevies co slovo operacny system znamena.
Odpovedať Hodnotiť:
 

take prepnutie by podla mna bolo mozne ale myslim si ze by trvalo takmer tak dlho ako restart, a ak kratsie tak na ukor vykonu, stability a celkovej funkcnosti.
pozri sa kazdy os ma nacitane svoje subory a hlavne ovladace, ak by si sa cel prepnut do druheho, museli by sa ti vsetky ovladace prepnut, to znamena ze takmer vsetky zariadenia vratane modemov a i by sa restartli. trvalo by to teda rovnako dlho. a ak by mali byt nacitane obe naraz, to by si potreboval dost velku ramku a nakoniec keby si si chcel zpanut to xpcko a zahrat poriadnu hru v poriadnej kvalite, tak by si nakoniec aj tak radsej uprednostnilvykon. kto ma cas naloadovat hru ma cas aj na restart :) a kto chce hrat v robote miny a ryxlo sa prpenut spat do pracovneho rezimu tak si tie miny a ine shitne hry zahra aj na linuxe :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neboj, to bude čoskoro.
A prečo nie? Čo bude tých 64 jadierok v 1 CPU robiť?
Myslím si, že je to na najlepšej ceste používať súčasne rôzne OS, resp. rôzne zamerané - ani nie tak programy - ako celkové fungovanie PC.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no tak som to nainstaloval, prebehlo to uspesne , nainstaloval som aj aktualizacie az na to ze nefunguje v ubuntu zvuk (soundblaster x-fi), refresh obrazu max 75Hz (philips 109b6), nefunguje ps2 mouse (a4tech wop35), neprehrava to mp3ani avi.

a vyzeralo to tak nadejne.....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tieto tvoje problemy su zaciatocnicke. Vo vela forach sa uz rozoberali. Urcite to najdes.
Odpovedať Hodnotiť:
 

preco by to mal riesit?

Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

presne tak - naco to riesit a stahovat divne ruske ovladace zo stranky creative.
zapnem si svoj windows a predstav si - normalne vsetko ide....
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

a tu je rada stareho linuxaka na ovladac pre creative x-fi:

ovladače - neexistujou. tak holt zapnu integrovaný nesmysl a v linuxu budu chrčet. :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

Propediotika:a presne o tom hovorim, neviem naco by som mal pobehat vsetky fora a trapit sa s tym ze mi nic nejde a ked vo windowse stiahnem ovladace zo stranky vyrobcu a som "za vodou". Ja som si ale cez to vsetko wubi nainstaloval a po spusteni ubuntu som nemal problem s nicim tj vsetko funguje ako ma...
Odpovedať Hodnotiť:
 

skúsil som...a nefunguje.to wubi po dokončení inštalácie napíše:can´t access CD...hh..klasika.
Odpovedať Hodnotiť:
 

po dokonceni instalacie? sice som to neskusal, ale to musis restartovat pc, aby si sa prepol do ubuntu. mohol si aspon docitat ten clanok, ty truhlik :) ...hh klasika.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podobny system bol uz v roku 2000- tzv. WinLinux 2000 ktory bootoval z FAT32 particie - nebolo potrebne delit disk, iba na nom zvolit adresar kde sa WinLinux nainstaloval, a dalsi bol aj nejaky Linux (nazov si nepamatam) ktory bol sucastou nejakeho CD nejakeho PC magazinu v roku 2001 - na disku sa skopcil IMAGE a z neho sa system nastartoval... takisto bez delenia disku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

juchuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
juchuchuuuuuuu
jeaaaaaa
bombaaaa
konecneeeeeeeee
toto som potrebovaaaal
lepsie ako sex :-D
FLAVA PAVA!!!
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Co to hulis??? :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

ubuntuuuu....best matros andr d san
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

po odinstalovani unbutu mi aj po restarte zostalo vyberove menu / windows xp / aj unbutu
viete mi poradit ako to odstranim?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Edituj boot.ini
Odpovedať Hodnotiť:
 

kkcina

musis vopchat instalacku Xpcka, dat "konzolu" - dakde treba stlacit R ked pyta ci chces opravit, prihlasis sa ku XP [ vacsinou #1 a spustis prikazy :

FIXMBR
FIXBOOT

restart a grub je prec =)
Odpovedať Hodnotiť:
 

az nato ze tento typ instalacie nepouziva grub a jedina modifikacia je boot.ini
fixka kramova
Odpovedať Hodnotiť:
 

dokončil som inštaláciu...presne podla článku..potom missimg file: XXXX fuck!...klasika...hh....
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja verim (bez srandy), ze to je ludmi ;) hold nekdo ma, nekdo nema :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked uz chces pouzivat ceske slovo "hold" tak by si mal vediet, ze sa nepise "hold" ale "holt". ta anglictina sa uz pretlaca aj tam, kde nema.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ono je to fasa, lebo nemusim vytvarať novu particiu a blbosti...
škoda že sa linux nehodi na niektore notebooky.. mm na mojom dosť blbne.. pichnem sluchadka a hraje aj v sluchadkach a aj v reprakoch.. alebo nevie načitať titulky (ani v jednom playeri) po vypnuti wifi a opetovnom zapnuti už nevie najsť siet,.. mm
Odpovedať Hodnotiť:
 

s tymi hrajucimi reprakmi spolu so sluchatkami to je klasicky problem ,ktory sa da lahko odstranit. Ze sa nenacitaju titulky ? Neviem co si pouzil, ale nie je s tym najmensi problem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked je to lahke tak tu napis ako

Odpovedať Hodnotiť:
 

aj to je fasa že sa to da nainstalovať z imagu teda žiadne napaľovanie :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pokud člověk musí stahovat 500-700 MB, tak by nebylo od věci, aby to dali jako mirror třeba na rapidshare, aby se to rychle stáhlo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

https:// launchpad.net /ubuntu/+cdmirrors
Odpovedať Hodnotiť:
 

To Wubi bude jenom u Ubuntu nebo i Kubuntu, Xubuntu a tak?
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj
Odpovedať Hodnotiť:
 

a co SUSE? aj to sa da nainstalovat tymto sposobom ??
Odpovedať Hodnotiť:
 

POkial viem, tak wubi je len pre odnoze Ubuntu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dakujem za clanok....Uz dlhsiu dobu som chcel vyskusat Ubuntu (zatial som iba verny XP user) a presne taketo nieco som potreboval, kedze bootovat to priamo z CD je dost neprakticke. Kazdopadne pockam si na final release a snad potom sa k tomu dostanem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dal by sa ten system prekopirovat namiesto diskovej particie aj na napr DVD a s neho teda spravit bootovatelne live DVD s linuxom? Mate s tym niekto skusenosti?
Odpovedať Hodnotiť:
 

klasicke ubuntu, vlastne asi vsetky linuxove distribuice, ked si stiahnes a napalis, tak z toho CD (DVD) mozes nabootovat, bez toho aby sa nieco zapisovalo na disk. potom ked chces tak mozes zacat instalacny proces (ikona na ploche). v kazdom pripade mas plne funkcny system, ktory bezi z DVD (nepouziva sa hdd, iba RAM). je to dobre na zachranu dat po totalnom zavirovani winu a podobne:) aj ked linux nepouzivas a nechces pouzivat, tak sa take live cd nikdy nestrati;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tomu rozumiem vsak linux poznam. Islo mi skor o to vytvorit si vlastnu instalaciu s vlastnymi nastaveniami (PPPoE klienta, vlastne istalacie programov) ale tuto instalaciu spustat s CD/DVD a nie z diskovej particie. Viem o jednom postupe ako spravit vlastne liveCD ale tento nastroj by to mohol zvladat lahsie. Preto sa pytam ci je toho schopny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ludia co kecaju - mate to zadara!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

chcel som to skusit, stahol som si UBUNTU 8.04b napalil, skusal nainstalovat, ale zial nenabehla ani instalacia, nejaky divy problem s ATA diskom (asik sa mu nepacilo ze mam activ aj PATA aj SATA).. smutne..
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslim, ze by sa to malo najskor spustit, az potom zacat instalovat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no DVD nabehlo aj menu, ale ked som dal install tak to stalo na tej chybe a stale sa snazilo o to iste..
Odpovedať Hodnotiť:
 

skus prepinac all-generic-ide, teda neviem presne ako toto instalacne cd ale, v redhat linuxe ked nastal tento problem bolo treba po boote a spusteni cd, tam kde sa spusti menu napisat do riadku:

<b> linux all-generic-ide</b>

(problem disiek s intel965 chipsetom kde nerozoznavalo PATA IDE cdromku)
Odpovedať Hodnotiť:
 

na odskusanie ubuntu je len jedina moznost :)
... nainstalovat si debian :))
Odpovedať Hodnotiť:
 

nevie niekto preco mi na konci napise ze nemoze citat z disku?? spravi to vzdy
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prosim vas nevie mi niekto poradit, ako vyriesit problem s internetom??
Odpovedať Hodnotiť:
 

klasika, len som cakal kedy sa diskusia zvrhne na typ :

1.Nejde mi zvukovka, serem na to, linux je picovina, nejde mi tam csko, nejdu mi titulky

2.Nechcem za to platit, spomaluje to, wokna su kurvy a pod.

Ja uz dlho valim na dualboote xppro sp2 en a ubuntu 7.10 GG, bez najmensich problemov, male applety si virtualizujem pod wine na ubuntu (kedze ubuntu mam primarny os) a ked potrebujem, tak si ten komp jednoducho restartnem (uprimne, jedine co mi linux nezvladne je activeX na e-bankingu).

Dneska, ked neni problem kupit notas v konfiguracii lepsej jako PC 3/4 ludi co sem hubuju, s tym neni najmensi problem.

+ btw. ten chuj co sem pisal o notebookoch linuxakov bez cdromky, poprosim ho o screen z 3dmarku07 jeho PC, ja mu na oplatku poslem screen z 3dmarku07 mojho notebooku ;)

peace

Tux rulezz, Bill Gates rm /rf -a
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No schválne, pošli...
Odpovedať Hodnotiť:
 

celkom dobra myslienka, no po nainstalovani a naslednom nabutovany mi to vzdy zamrzne :-) skoda toho
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj mne sa to nainstaluje, restartnem pc, dalej sa to instaluje ale uz pod Linuxom, a ked sa to znovu restartuje a nacitava sa , nacita sa do tristvrte a skoci cierna obrazovka s testom blblbla...................OK atd a zamrzne (teda nezamrzne ale nepracuje)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Njn pre boha, som sa s tym ondial vcera aj dnes ale neuspesne :( stiahol som asi 4cd .. a furt daky problem :( Raz nevie najst daky subor, raz vobec nenabehne instalacia..Dnes sa mi podarilo ho aj nainstalovat, ale mrzne hned ako sa ma zadavat login :( ach, taka smola, ale nevzdavam sa skusim este 7,10 a ked nepojde, tak budem mat asi psychicku ujmu... len ma serie, ze treba furt tahat 700MB .iso ..to mi trva trosku dlhsie :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://ftp.tuke.sk/ubuntu-releases/7.10/
Odpovedať Hodnotiť:
 

ahojte. vaham uz aspon 5 rokov ze vyskusam niektory z Linuxov ale po precitani prispevkov to pokazde v zdam. mam dojem ze linux je zatial len pre machrov a amateri musia este chvylu pockat. takze vsetkym vytrvalim drzim palce.:-)
spozdravom ctitel Linuxu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

som si vcera naistaloval XPcko cez virtualbox.. (na ubuntu bezim uz roky..) lol
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviete preco nemam na ploche odkaz na ten disk s wiom?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár