neprihlásený Štvrtok, 21. augusta 2025, dnes má meniny Jana
Začína sa schvaľovanie WiFi Mesh štandardu

IEEE na zasadaní v San Franciscu začína posudzovanie a schvaľovanie nového WiFi Mesh štandardu IEEE 802.11s. Mesh WiFi štandard umožňí prepájať viacero WiFi sietí a budovať tak rozsiahle wireless siete s oveľa menšími nákladmi ako v súčasnosti a tiež jednoduché zdieľanie pripojenia k Internetu.

DSL.sk, 21.7.2005


Tento týždeň na zasadaní pracovnej skupiny 802 Inštitútu Electrical a Electronics Engineers (IEEE) v San Franciscu sa posudzujú návrhy na nový očakávaný WiFi štandard 802.11s.

Tento štandard bude určený pre implementáciu rozsiahlych WiFi mesh sietí na pokrytie napríklad letísk, rozsiahlych priestorov univerzít ale tiež celých miest. WiFi mesh siete budú použiteľné pre občanov aj pre firmy, v interiéroch aj v rozsiahlych vonkajších priestoroch.

Mesh siete sú siete zložené z viacerých/mnohých WiFi Acess Pointov, pričom protokol zabezpečuje prepojenie týchto Access Pointov, automatickú konfiguráciu, automatickú implementáciu zabezpečenia, efektívne smerovanie packetov v sieti a zdieľanie pripojenia k Internetu. Protokol by tiež mal umožniť plne automatickú konfiguráciu po pripojení nového AP do siete.

Pre pripojenie zariadení v mesh sieti do Internetu je postačujúce, ak k Internetu bude pripojených len niekoľko alebo jeden AP, všetci pripojení užívatelia sa budú automaticky potom pripájať k Internetu cez toto pripojenie.

V súčasnosti sa rozsiahle siete zložené z mnohých WiFi Access Pointov riešia individuálne, s potrebou zložitej správy WiFi infraštruktúry alebo potrebou pevného pripojenia každého AP, čo výrazne predražuje implementáciu týchto sietí z pohľadu potrebných zdrojov či už v podobe finančných alebo časových zdrojov.

Príkladom takejto siete je napríklad rozsiahla komunitná WiFi sieť v Prahe CZFree.net, v ktorej je pripojených približne 700 AP a spolu približne 4,000 počítačov.

Na zasadaní IEEE bolo predložených spolu 15 návrhov nového štandardu. Podľa Bilela Jamoussiho z Nortelu by sa mohlo k jednému spoločnému návrhu dospieť približne do mája budúceho roku.

Jedným z návrhov je návrh Wi-Mesh Alliance, za ktorou spojí najmä spoločnosť Nortel. Nortel je jednou z firiem s bohatými skúsenosťmi s mesh sieťami, keď napríklad na Taiwane buduje mesh sieť, ktorá ku koncu roka bude mať približne 10,000 AP. Nortel tiež buduje mesh siete v USA pre University of Arkansas, Edith Cowan University v Austrálii a Seo Won University a Black Stone Golf & Resort v Kórei.

Návrh 802.11s od Wi-Mesh Alliance bude pracovať so zariadeniami 802.11a, 802.11b aj 802.11g. Je tiež ale určený pre zatiaľ neschválený nový 802.11n štandard.

Ďaľším návrhom je návrh od SEEMesh (Simple, Efficient and Extensible Mesh), za ktorou stojí napríklad Intel, Texas Instruments, Nokia, Motorola a NTT DoCoMo.


Používate niektorú formu wireless pripojenia (wireless pripojenie periférií, BlueTooth, WiFi, atď)? (hlasov: 143)

Áno      75%
Nie      25%


Najnovšie články:

Vydaný LibreOffice 25.8, má byť výrazne rýchlejší a viac kompatibilný
Webbov teleskop objavil malý mesiac Uránu, ktorý si Voyager 2 nevšimol ani z blízkosti
Obchodník so zraniteľnosťami ponúka za zraniteľnosť 20 miliónov dolárov
Medúzy odstavili veľkú jadrovú elektráreň na viac ako týždeň, ešte stále kompletne nebeží
8 TB SSD pre PC od Samsungu bude dostupný o dva týždne, bude drahý
Ukážka druhej série sci-fi Fallout podľa počítačovej hry
Štát zaplatí desiatkam tisícov znevýhodnených žiakov rýchle pripojenie na Internet
Po aktualizácii Windows 11 sa niektoré SSD po intenzívnom zápise znefunkčnia
Operátori majú povinnosť zverejňovať reálnu rýchlosť pripojenia do Internetu
Štandardizácia pántov a skladateľný iPhone majú výrazne zvýšiť predaje skladateľných telefónov


Diskusia:
                               
 

Ked uz spominate czfree.net, preco nepoukazete aj na slovensku obdobu www.skfree.net
Osobne neviem ci sa mam, alebo nemam tesit na WiFi Mesh standart. Som zvedavy ako vyriesia otazky bezpecnosti, zdielania(spravodliveho rozdelovania) internetu a dynamicke routovanie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V sucastnosti sa pouziva napriklad WDS, ktory vask znizi rychlost prenosu na polovicu kedze koncove AP prijima a hned aj odosiela dala uzivatelovi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mozem osrat niake skfree

mojich 40Mb my bohate staci
a neviem co by som este skusal s 2.4kou nejsom debil
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak to wifi je riadna k.... pracujem s nim uz nejake tie roky ale kabel je kabel a nan si nedam dopustit a optika drzim sa ta a nikdy nepustim. Co na wifi dosiahnem 5-11Mbit realne na optike 2,5GBit to je rozdiel, sa mozem srat na wifi ked sa este tak rusi a ani nechcem vediet co to urobi ked sa budu AP este pridavat.
Ale slovensko no co uz ludia ved sa spamatajte a nepodporujte monopoly a viac sa ozyvajte lebo inak budete musiet pouzivat drble DSL a svacnute Čello.
Odpovedať Hodnotiť:
 

robíš s optikou , keď ju tak vychvaluješ . Potreboval by som kontakt na nejakú firmu čo robí s optikou hlavne s nejakým cenníkom ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ved to je nejaky saso , co taha vo vykopoch kable ,jeho retorika / ani nechcem vediet co to urobi ked sa budu AP este pridavat / to naznacuje .

Odpovedať Hodnotiť:
 

no kde ako osrat...asi ste vsetci z miest a velkych firiem, kde je na vyber, ale existuju aj lokality, kde je to zatial bez wifi nemozne...
Odpovedať Hodnotiť:
 

pokial ti to cez wifi funguje , tak sa nad tym ani nerozculuj ,bolo by zaujimave vediet ,ake maju skutocne dosahovane rychlosti pripojenia ti , ktori tu hadzu velke cifry
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak sem dotiahni rozumne pripojenie. Bože chcem drbnute dsl alebo švacnute chello!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

len kokoti a krtkovia kopu jamy na kable, na wifi nedam dopustit. Som zvedavy ako budu kopat jamy na useku 100 km.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tebe asi uleteli vcely. mas spravenu linku s wifi na 100 km ? dalsi dilino , co chcel byt zaujimavy svojim prispevkom
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár