neprihlásený Streda, 24. apríla 2024, dnes má meniny Juraj
Creative odškodní zákazníkov za používanie 1 GB = 1 000 MB

DSL.sk, 2.5.2008


Ďalšou spoločnosťou, ktorá doplatí na používanie jednotky 1 GB rovnej presne miliarde bajtov a nie 2^30 bajtov, je spoločnosť Creative.

V prípade hromadnej žaloby zákazníkov, ktorí si zakúpili v USA MP3 prehrávač Creative s pevným diskom, totiž prišlo k dohode, podľa ktorej musí Creative poskytnúť výrazné zľavy takýmto zákazníkom.

V jednotkách 1 GB rovný presne miliarde bajtov označujú svoje výrobky všetci výrobcovia pevných diskov. Skutočný počet počítačových binárnych gigabajtov, používaných operačnými systémami, manažérmi súborov a ďalším softvérom, je tak u všetkých diskov o približne 6.9% menší.

Doteraz najväčšou žalobou za používanie jedného gigabajtu rovnému miliarde bajtov bola hromadná žaloba proti spoločnosti Seagate, ktorá zákazníkom vracala 5% ceny zakúpených diskov.

Spoločnosť Creative bola obvinená okrem používania gigabajtu rovnému miliarde bajtov ale aj z nepresného výpočtu počtu hodín hudby, ktorú je možné na prehrávač uložiť. Údajne nezohľadňovala miesto obsadzované štruktúrami súborového systému a vlastným softvérom, ktorý bol rovnako uložený na disku prehrávačov.

Creative zákazníkom, ktorí si zakúpili v USA alebo cez americkú webovú stránku spoločnosti prehrávač od 5. mája 2001 do 1. januára 2004, poskytne zľavu 50% na nákup nového 1 GB Zen Stone MP3 prehrávača alebo poskytne 20% zľavu pri nákupe ľubovoľného tovaru.

Zákazníkom, ktorí si zakúpili prehrávač od 1. januára 2004 do 30. apríla 2008, bude k dispozícii len 20% zľava, keďže po tomto čase začala spoločnosť uvádzať na svojich produktoch viac informácií.

Dohoda ešte podlieha schváleniu súdom. Ďalšie informácie a text dohody je možné nájsť na stránke o hromadnej žalobe a dohode.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami
Dánsko chce vybudovať minimálne 6 GW veterných elektrární, v mori


inzercia



Diskusia:
                               
 

Hej, konečne môžem praktikovať :-D http:// .urbandictionary.com /define.php?term=necrobump
Odpovedať Hodnotiť:
 

A co ak som si ho kupil v Europe ? To mam asi smolu ze ...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

hadam si nemyslis, ze take daco je mozne v europe....hadam nas nechces porovnavat s usa.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

dolamem mu ruky, ak to urobí :P
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Viem, ze by si rad chcel zlavu(neviem co rozumne sa da od creative kupit) ale Europske sudnictvo je na takej urovni, ze tu sa taka volovina nemoze stat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no z rozumnych veci napriklad repraky k pocitacu alebo mp3 prehravac (nad drahym ajpodom nemienim masturbovat len preto, ze ma na sebe jablcko)
Odpovedať Hodnotiť:
 

a čo takto zvukovku?
A ten váš skvelý iPod je len vykradnutý Creative ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

No toto prave vyriesili dodatok k standardu IEC 60027-2 a teda je vhodne pouzit tzv. Gibibajt - teda zn. GiB co je prave tich 2^30 bajtov, resp. 1024^3 --> teda "binarnych bajtov" (Giga Binary Byte) a nie GB co je 1000^3 bajtov.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ako to je u nasich mobilnych opikov?
ked mam napr balik 10MB ...tak to beru ako 10000KB alebo 10024?
Odpovedať Hodnotiť:
 

beru to ako 10 000KB a nie 10 240KB (udaj 10024 je blbost, kedze 1024*10=10240)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pokial mi je zname, tak dnes je podla dohody (alebo standardov) 1000 MB naozaj 1 GB. Avsak 1024 MiB je 1 GiB.
Takze podla tohto oznacovania, je vsetko OK. Bolo by fajn, ak by spolocnosti oznacovali vsetky vyrobky spravne (GiB sposobom), ale zial to nie je mozne.
Tu sa dostavaju do konfliktu 2 veci:
- bezni neznali pouzivatelia
- pocitace
Totiz mase, davu, ludom sa lepsie chape, ze 1000 megabajtov je 1 gigabajt. Vacsina nedokaze pochopit rozdiel, ze preco by mal byt 1 gibibajt 1024 megibajtov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

je zavadzajuce napisat,ze externy disk ma 160 giga ked ma len 149,co klient hned zisti len co si ho zapoji do usb.a pritom si myslel,ze ma 160 bo na obale je tolko.preco to nenapisat tak aj tak,napr.ze ma 149 giga aneb 160 tisic mega.hned by to bolo kazdemu jasne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pokial viem, tak Giga, Mega, kilo su standardne predpony vo fyzikalnych tabulkach a vdaka tomu je spravne 1 GB = 1000 MB = 1 000 000 kB (v anglictine sa casto namiesto kB pouziva aj KB, co by sa dalo povedat, ze v danom pripade uz "K" neznamena kilo vo fyzikalnom vyzname). Kazdopadne, keby operacny system (OS) zobrazoval jednotky rovnako ako vyrobcovia diskov podla standardnych fyzikalnych predpon, nikto by si nestazoval. Stacilo by, aby vyrobcovia OS vydali patch, aby sa to zobrazovalo spravne. Podla mojho nazoru dana situacia nie je chybou vyrobcov diskov, ale chybou vyrobcov OS. Podla mna by zasa vyrobcovia diskov mali vyhrat sudny spor s vyrobcami OS. Divim sa, ze vyrobcovia diskov vobec mohli prehrat (alebo sa dohodnut) so zalovatelmi. Evidentne si mysleli, ze v porote sedia taki tupci, ze by ten sud mohli prehrat...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

lol, to je ako keby si chcel, aby amerika presla na metricky system... akurat tu je problem este horsi, kedze tieto jednotky pouziva cely svet... to, koho je to chyba je uz ale diskutabilne - totiz vyrobcovia diskov pouzivali metricke predpony od zaciatku existencie pevnych diskov, ale vzhladom k tomu, ze vtedy rozdiel v kapacite robil len zanedbatelnu cast kapacity, tak sa tomu nikto nevenoval, az s prichodom diskov velkych niekolko desiatok GB to prislo na pretras - teda moj nazor je taky, ze odskodne by nemal platit nikto, ale vyrobcovia pevnych diskov by mali zacat pouzivat skutocnu kapacitu - a tym nemyslim len napisat na nalepku na disku, ze 1kB=1000B, ale zmenit cele oznacenie diskov - napr. ked je dnes 160GB disk s realnou kapacitou 149GB, tak ho oznacit ako 150GB...
Odpovedať Hodnotiť:
 

S prepacenim same sprostosti ... na 160 GB disk treba napisat "160 GB (149,0 GiB)", na 250 GB disk zasa "250 GB (232,8 GiB)" ... na 500 GB disk "500 B (465,6 GiB)" ... atd

Jednoducho tam do zatvorky pripisat kapacitu v binarnych nasobkoch.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tu mate obrazok s objasnenim tejto problematiky, takze uz ziadne dohady.

http://img383.imageshack.us/ my.php?image=kilobytepv0.png
medzeru prec
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

:D:D:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Super, da sa na tom zabavit ... zvlast na imaginarnom a intelackom kilobyte :-)

Fakt je ze vyrobcovia HDD uvazuju v dekadickych nasobkoch a Win ukazuju kapacitu v binarnych nasobkoch.

Otazkou ale ostava kto a kedy oficialne prikazal v IT svete pouzivat binarne nasobky, na ktorych oznacenie sa pouzivaju oznacenia dekadickych nasobkov!!!!!!! Ak nikto, potom JEDINI VYROBCOVIA HDD a DVD udavaju kapacitu medii spravne, VSETKO OSTATNE JE NESPRAVNE:
Odpovedať Hodnotiť:
 

- kapacity USB klucov a pamatovych kariet su nespravne, kapacitne casto niekde medzi dekadickymi a binarnymi nasobkami, napr. pri 1 GB USB kluci by som cakal bud 1000000000 alebo 1073741824 bajtov, ale nie 1030000000 ...
- kapacity RAM su nespravne, podhodnotene, v skutocnosti predstavuju kapacity v binarnych nasobkoch ... ved napr. starych 64 MB RAMky bolo vzdy 65536 kB (67108864 B) a nie 64000 kB (64000000 B)
- kapacity CD nosicov boli vzdy nespravne, nakolko CD ma kapacitu 700 MiB (nie MB) = cca 734MB
- OS Win ukazuje kapacity absolutne nespravne ...


Ak nikto nikdy oficialne neprikazal v IT pouzivat binarne nasobky pri pouziti dekadickych oznaceni, divim sa kto ma komu co platit ....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na spuste torrentov uz ukazuju velkosti v MiB a GiB, miesto MB a GB, aby ked si amik stiahne 1,47 GB = 1,37 GiB film na 2 CDcka nebol prekvapkany ...

Podobne aj kapacity RAMiek by sa mali udavat v MiB a GiB (tam ide o plnohodnotne binarne kapacity).

Podobne staci poopravit udaj o kapacite CD (konkretne pripisat jedno male pismenko "i") zo 700 MB na 700 MiB (pravdupovediac udaj 734 MB by vyzeral divno) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ved nie nadarmo bol metricky system predpon rozsireny o ssytem binarny ... bolo to prave preto aby s prepacenim prihorety dementny OS ukazujuci kapacitu v GB nepodliehal odchylke 7,3741824% ... inak (((1024^3)/(10^9))-1)*100

Cochvila eru Giga vystrieda era Tera a tam bude odchylka takmer celych 10% !!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

A prečo by mal niekto niekoho odškodňovať?
Odpovedať Hodnotiť:
 

no preto lebo vyrobcovia pouzivaju nespravne/zavadzajuce informacie o kapacite napr ked si niekto kupi 180GB disk doma ho pripoji a: kurna kde sa mi stratilo tych 30GB? sak ma len 150..... prave preto
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem preco sa tu vedu uvahy o takej nezmyselnosti ako ze 1GB ma byt 1000MB ?
A este ma dorazil nazor ze pocitace by to tiez mali tak ukazovat. Taketo nieco moze vyplodit len netechnicky uvazujuci clovek.
Co znamena realne 1000 B ?. Nic, len pre dementa ktory je obmedzeny v dekadickej sustave a aj rimske cislice nechape strasne vela. Ved predsa 1024 je 2 na 9-tu a v dvojkovej sustave to ma svoj vyznam. A vyrobcovia mali tu drzost ze uvadzali napr.160GB disk (realne 149GB) a este dokonca aj podla tejto chybnej cifry prepocitali mnozstvo minut hudby.

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Omyl chlape:

1GB = 1000 MB
1 GiB = 1024 MiB
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ty chapes rimske cislice strasne vela? Vsetky sustavy ktore pouzivame aj v PC (16tkova, 10tkova, 8kova, 2kova ... resp. s lubovolnym zakladom) su POZICKE a z-ADICKE presne tak ako ich definuje matematika. Rimska ciselna sustava je len divne pozicna a uzasne nevyhodna na operacie s cislami ... Preto na sklonku stredoveku zakapala a nahradila ju neporovnatelne dokonalejsia indo-arabska (obsahovala aj znak pre nulu). Dnes sa pouziva sporadicky na oznacenie letopoctu, resp. inych malych ciselnych udajov, vo vedeckom svete ju nikto nepouziva a nikto v nej nebude nasobit dve cisla ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

oprava: 1024 je 2 na 10-tu
opravil som to aby som potom nemusel citat opravne posmesky

Bezni ludia nepotrebuju k zivotu informaciu ze 1GB je 1024MB.
Odpovedať Hodnotiť:
 

1024 je 2 na 10-tu ty blb
Odpovedať Hodnotiť:
 

- bezni ludia ocakavaju, ze 1 GB je 1000 MB aj vo svete IT, lebo ich nezaujima a nevedia ze IT svedom hybe dvojkova sustava ...
to ze 10^3 je priblizne 2^10 len niekto pekne vyuzil, napad to bol pekny ale dnes to vedie k typicky dementnych americkym sudnym sporom
- bezni ludia vedia kalkulovat s cislami 1000, 1000000, 1000000000 ... ale nebudu umocnovat cislo 1024, resp. 2 (a polozme si otazku odkial by to vlastne mal BFU vediet ...) aby zistili hodnoty 1024, 1048576, 1073741824, nasledne vydelil kapacitu HDD v GB udavanu v vyrobcom cislom 1,073741824 a dostal tak kapacitu v binarnych GB, ktoru mu ukaze Windows? Odkial to ma Bezny Frantisek Uzivatel vediet?
Odpovedať Hodnotiť:
 

- bezni ludia si neuvedomuju ze to je vec konvencie a ze to je podobne ako premienat mile, yardy, stopy a palce na kilometre, metre ...

(v europe som si kupil tyc dlhu 1 meter, ale americky dlzkomer mi ukazuje 1 yard ... sviniari, ved ja mam vyc dlhu len 91,44 cm ... okratili ma skoro o 9 cm ... sup ho dam ich na sud ... miesto toho aby americky dlzkomer ukazal 1,0936133 yardu co je 1 meter ...)
Odpovedať Hodnotiť:
 

načo si kupuješ tyč , a načo si ti je americky dlzkomer ---
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale nechaj tak, len som chcel dat na sud europskych predajcov metrovej tyce, lebo mi v skutocnosti predali len yardovu tyc (91,44 cm). Meral som ju digitalnym americkym dlzkomerom na ktorom bezi OS Win ala Redmond a ten ukazal 1 yard, takze to musi byt spravne ... Tie europske svine, ktore vyrabaju kratsie tyce na to doplatia ... a este je na tej tyci napisane ze 1 m ... tolka drzost ...

A sprosty sudca z poroty to cele posral: aka dlha je tyc v skutocnosti? Vzhladom na co, na ake meradlo jednotky dlzky? Aky je vztah medzi metrom a yardom? No a potom sa prislo na to, ze tyc je v skutocnosti ozaj dlha 1 m = cca 1,0936133 yardu, takze som sudny spor prehral. Ukazalo sa totiz, ze dlzkomer zle zobrazuje. Miesto toho som zazaloval vyrobcu digitalneho dlzkomera a dodavatela OS.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár