neprihlásený Nedeľa, 28. mája 2023, dnes má meniny Viliam
Vláda schválila Národnú koncepciu informatizácie verejnej správy, prístupná je v DOC formáte

Vláda Slovenskej republiky na svojom 57. zasadaní v stredu schválila Národnú koncepciu informatizácie verejnej správy, ktorá nadväzuje na Stratégiu informatizácie verejnej správy. Koncepcia okrem základných technologických princípov definuje aj konkrétnu podobu, akú by mali mať jednotlivé komponenty elektronickej verejnej správy a čo budú znamenať pre občana.

DSL.sk, 22.5.2008


Vláda Slovenskej republiky na svojom 57. zasadaní v stredu schválila Národnú koncepciu informatizácie verejnej správy, ktorá definuje konkrétnejšiu podobu informatizovanej elektronickej verejnej správy a rozširuje Stratégiu informatizácie verejnej správy.

Stratégia, o ktorej sme informovali v tomto článku, počíta s dokončením prechodu k informatizovanej elektronickej verejnej správe do roku 2013.

Koncepcia nestanovuje detailné termíny jednotlivých fáz, približuje ale technologickú a logistickú architektúru plánovanej informatizovanej verejnej správy a zároveň použité technológie.

Používanie otvorených štandardov

Jedným zo základných princípov výberu použitých technológií bude používanie voľne dostupných otvorených štandardov a zachovanie technologickej a softvérovej neutrality.

"Riešenia jedinečného charakteru nebudú preferované rovnako ako aj snahy závislosti od monopolných dodávateľov. V rámci e-Governmentu bude prioritne možné využívať softvér, medzinárodne označovaný Open Source Software," uvádza sa v koncepcii.

Elektronická verejná správa má umožniť jednoducho prepájať jednotlivé komponenty použitím architektúry SOA, Service Oriented Architecture, implementovanej tzv. webovými službami a uznávanými štandardami ako SOAP, WSDL a XSD.

V poslednej dobe sa ale bohužial samotné slovenské vlády odkláňajú od používania otvorených štandardov. Kým do augusta 2005 bol zoznam uznesení vlády na stránke www.rokovanie.sk publikovaný v stiahnuteľnej podobe vo formáte RTF, od tohto termínu začali byť uznesenia publikované vo formáte DOC.

Hoci výnos Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky o používaní štandardov vo verejnej správe je technicky dodržiavaný, keď rozhodnutia sú prístupné aj vo formáte HTML, formát HTML samozrejme nie je optimálnym ani zvyčajne používaným formátom na reprezentáciu a prenos dokumentov.

Podobná situácia nastáva aj u zverejnených materiálov z rokovaní vlády, kde bol do začiatku roka 2004 používaný takmer výlučne u stiahnuteľnej formy textových materiálov formát RTF. V súčasnosti sa už bežne objavujú materiály vo formáte DOC a aj samotný predkladaný materiál Národnej koncepcie informatizácie verejnej správy je zverejnený ako DOC súbor.

Prepojenosť

Jedným zo základných princípov elektronickej verejnej správy bude vzájomné prepojenie jednotlivých komponentov, informačných systémov, registrov a orgánov.

Pre občanov a firmy to bude znamenať, že bude odstránená duplicita pri kontakte s verejnou správou. Napríklad nahlasovať zmenené údaje bude potrebné iba raz.

Orgánom verejnej správy nebude potrebné predkladať potvrdenia iných orgánov verejnej správy, sprístupnia si ich automaticky elektronicky. Orgánom verejnej správy a ostatným organizáciám využívajúcim prístup k systému verejnej správy napríklad nebude v prípade firiem potrebné predkladať výpis z obchodného registra.

Informatizovaná verejná správa by zároveň občanov mala automaticky upozorňovať na potrebné úkony, napríklad pred expirovaním platnosti osobných dokladov na potrebu ich obnovenia.

Nové ID namiesto rodného čísla

V novej informatizovanej verejnej správe bude občan identifikovaný jednoznačne novým zavedeným identifikátorom.

V súčasnosti používaný identifikátor, rodné číslo, nespĺňa jednu zo základných podmienok, tzv. bezvýznamnosť. Bezvýznamnosť znamená, že z identifikátora nemá byť možné zistiť o osobe žiadne informácie, z rodného čísla je ale samozrejme možné zistiť dátum narodenia.

Koncepcia počíta so zavedením identifikátora čiastočne odvodeného z rodného čísla.

U právnických osôb a podnikateľov sa počíta so zachovaním IČO ako jednoznačným identifikátorom.

Elektronický občiansky s elektronickým podpisom

Občania získajú novú identifikačnú kartu s čipom nahrádzajúcu občiansky preukaz.

Karta by mala na čipe umožňovať uložiť okrem jednoznačného identifikátora občana a predpísaných údajov aj potrebné dáta pre realizáciu zaručeného elektronického podpisu, privátny kľúč a zároveň certifikát vydaný k tomuto kľúču.

Na čipe by sa mal nachádzať zároveň tzv. klientský certifikát, ktorý bude umožňovať overiť pravosť identifikačnej karty, a zároveň certifikát umožňujúci overiť pravosť aplikácie, ktorá ku karte pristupuje.

Na čipe by mal byť priestor aj pre iné dátové objekty iných štátnych inštitúcií.

Koncepcia plánuje zaviesť elektronické identifikačné karty v roku 2010.

Centrálne registre

V rámci informatizovanej verejnej správy sa počíta s vytvorením štyroch centrálnych registrov namiesto viacerých redundantných a neprepojených registrov v súčasnosti.

Vytvorený má byť register fyzických osôb, register právnických osôb a podnikateľov, register adries a register priestorových informácií.

Register priestorových informácií by mal evidovať fyzickú polohu rozličných objektov, napríklad sietí, pozemkov a miest. Register adries by mal obsahovať všetky platné adresy v Slovenskej republike spolu s ich polohou určenou niektorými štandardnými súradnicovými systémami s presnosťou až na jeden meter.

Registre budú samozrejme prepojené navzájom a odkazovať do nich budú aj ostatné informačné systémy verejnej správy. Občan v registri fyzických osôb bude mať napríklad adresu bydliska určenú odkazom do registra adries, ktorý okrem textovej polohy priamo obsahuje údaj o presnej súradnicovej polohe bydliska.

Spôsoby prístupu

Občan a iní užívatelia integrovaného systému verejnej správy budú k jeho službám pristupovať jedným z troch spôsobov.

Základným bude centrálny internetový portál verejnej správy, ktorý bude podľa stratégie presunutý na adresu www.slovensko.sk. Všetky služby potenciálne poskytované rozličnými orgnánmi verejnej správy budú dostupné z jedného používateľského účtu.

Alternatívnymi spôsobmi prístupu bude telefonické kontaktné centrum a fyzické integrované obslužné miesta. V oboch prípadoch budú zamestnanci v mene občana, ktorý zvolil jeden z týchto spôsobov prístupu, realizovať jeho požiadavky cez internetový portál podobne ako by ich realizoval sám.

Prístupné služby

Do roku 2010 počíta koncepcia so spustením dvadsiatich služieb dostupných elektronicky.

Pre občanov má ísť o vybavovanie osobných dokladov, podanie daňového priznania, evidenciu vozidiel, možnosť oznamovania trestných činov, zmenu trvalého bydliska, prihlásenie na vysoké školy, vybavovanie dávok v nezamestnanosti, vybavovanie prídavkov na deti, vybavovanie príspevkov pre študentov, vybavovanie nákladov na zdravotnú starostlivosť.

Ďalej bude možné získavať výpisy z matriky, získavať stavebné povolenia, pristupovať do verejných knižníc pre možnosť rezervovania výpožičky, vyhľadávať pracovné miesta, objednávať sa k poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a pristupovať ku katastrálnym službám.

Podnikatelia budú môcť prostredníctvom elektronických služieb podávať colné vyhlásenia, daň z príjmov a daň z pridanej hodnoty, získavať povolenia od orgánov v oblastiach majúcich vplyv na životné prostredie, zapájať sa do verejného obstarávania, vykazovať údaje Štatistickému úradu, pristupovať ku katastrálnym službám a cez Internet bude možné firmy aj zakladať.


Schválený návrh Národnej koncepcie informatizácie verejnej správy je možné sťahovať tu (DOC) alebo pozrieť si tu (HTML).


      Zdieľaj na Twitteri


Využili ste už niektorú z internetových služieb verejnej správy dostupných v súčasnosti? (hlasov: 393)

Áno      28%
Nie      46%


Najnovšie články:

Starship by sa znovu mala pokúsiť o orbitálny let o dva mesiaca, tvrdí Musk
Trailer druhej série Star Trek: Strange New Worlds
Elektromobil od Tesly sa stal prvýkrát svetovo najpredávanejším modelom
Avizovaný ďalší SSD s rýchlosťou 14 GB/s
Prezentovaný displej s rozlíšením až 16K
Legitímna Android aplikácia začala po roku špehovať užívateľov
Telekom rozšíril 5G sieť, pridal ju v desiatkach obcí aj mestách
Telekom dáva užívateľom paušálov bezplatne 1 TB dát, chce zrejme prilákať užívateľov predplateniek
Ďalšia spoločnosť začína poskytovať pripojenie zo satelitov
Avizovaný prvý SSD pre PCI Express 5.0 postavený na inom radiči, rýchlejší


Diskusia:
                               
 

to je akoze sci-fi ? ale páči sa my ten napad s Elektronickým občianskym ale mohli by spravit ze v tej jednej karte by mal občan všetky potrebné doklady ako napr. vodičák,zbrojný pas, zdravotnú kartičku atd.... samozrejme ak nerátajú s info sys. kt. by dokázal na zaklade toho občianského overit všetky potrebné údaje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

samozrejme ze rataju s is ktory by dokazal overit vsetky udaje, najlepsie na dialku a bez tvojho vedomia.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

-a keby ti to zmizlo? podla mna by to bol kus priekak..ale je pravda, ze by to mohlo vela veci ulahcit...
- dalsia otazka je, ako budu tie udaje kopirovatelne, das niekomu vodicak a on uz vie meno tvojej starej mami
-inac sa mi to celkom paci :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby ti to zmizlo, tak v systeme prehlasia tvoje certifikaty za neplatne - "odpodpisu" ich.
Spatne by tak (dufam) mohli aj zrusit vsetky akcie, ktore boli od casu zmiznutia karty tou kartou zrealizovane.
No a zaplatis poplatok nejaky (ako pri strateni OP) a daju ti kartu novu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pruser by nastal, keby niekto ho vymazal v centrale aj so zalohami. Neviem neviem ,ale asi by sa niekto smiechu nezdrzal. Dufam, ze daju heslo ako stari znami v NBU.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

2010? :D ved do vtedy nevytvoria ani komisiu, ktora sa bude zaoberat zlozenim vyboru pre zacatie prvej fazy vyberu projektov a ludi...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

DSL len zabudlo uviest presny datum - 1. aprila 2010. :)
Inak by to bolo super, ale sci-fi spravy nie su doveryhodne.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Na tu koncepciu by trebalo antikoncepciu
Co tam nedaju nejaky opensors
Odpovedať Hodnotiť:
 

zase sa na tom nabali Tempest a kodit to budu po veceroch studenti aby sa im znizili naklady...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Že bezvýznamné ID namiesto rodného čísla. Veď je to v podstate jedno. Ak to niekto zneužije, ukradne, tak je to úplne jedno...
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak tuto spravu si dam do nejakeho upomienkovaca, nech mi vyskoci o 2 roky na monitore a stavim, ze to bude stale rovnake sci-fi ako to je teraz
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

je to dobry napad ale v nasich zem. dlzkach a sirkch je to zialbohu len nonsens aspon ten rok. mozno v roku 2025 to bude realne!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Však ich už Steve Jobs presvedčí, že OpenSource je chujovina. Tým skôr, že má na to dosť pádnych argumentov vo forme šuštiacich papierikov...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ehm.. a preco prave steve jobs?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ocividne vies o tom hovno :)
open source je jeden z najuspesnejsich a v buducnosti bude zarucene este uspesnejsi, model vyvova softveru. existuje mnozstvo dvovodov preco je tento model tak uspesny, ak si myslis ze pisanie proprietarneho softwaru zachrani kazdu spolocnost si uplne mimo. existuje par ale skutocne minimum takychto firiem ktore budu schopne prezit aj v buducnosti s ich proprietarnymi rieseniami, tak ci onak do istej miery sa budu musiet aj tieto prisposobit poziadavkam trhu a svoje produkty postupne otvarat ak nechcu skoncit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som ten prispevok vyssie pochopil ako ironiu ,ze peniazmi sa da "dokazat" ze open source je chu*ovina
Odpovedať Hodnotiť:
 

teraz akoze mi pridelia nejake debilne ID cislo ktore si ani boh nezapamata? a na co take sa da zneuzit datum narodenia? (aj ked ja ho zo zenskych stale neviem vycitat /tam sa nula nahradi 5kou hocikedy... zasa musia svoje vek nejako kamuflovat :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uz vidim, ako napriek tym informaciam na cipe si budu v bankach a podobnych instituciach stale ten obciansky xeroxovat. :)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Budu pouzivne vseobecne odpurucania ITIL Founation v3?

Odpovedať Hodnotiť:
 

nefantaziruj, budme radi, ak sa to vobec rozbehne na maturity level 1... :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som spokojny s nasimi papierikmi ktore nevysielaju ziadne signaly. Si predstav ked ta budu sledovat cez GPS alebo pripadne Galilea vdaka veci ktoru musis z povinnosti nosit so sebou. Totalna kontrola(totalna Amerika). Bezpecnost je lepsia jak lenivost.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neboj, cez tie veci ťa vystopujú iba o pár sekúnd rýchlejšie(aj to je otázne), ako keby si bol bez nich, keďže údaje sa dajú prečítať len najviac na pár centimetrov, a sú zašifrované, na ich prečítanie treba
mať prístup ku kľúču (pri e-pasoch nutnosť ho dovodiť z 3 údajov). Ak sa fakt bojíš zahoď mobil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mobil staci vypnut a vybrat baterku. Vraj by uz nic nemal vysielat. Co myslite?
Odpovedať Hodnotiť:
 

V prvom rade by si mohli systemy prepojit medzi sebou aby clovek ako blbec nemusel vsade utekat s notarsky overenym vypisom z OR, alebo registra trestov, kartickami o prideleni IC DPH a pod. a aj tak si to potom este overuju na internete no koniec.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár