neprihlásený Utorok, 21. mája 2024, dnes má meniny Zina
Intel dodáva prvý flashový disk, exceluje rýchlosťou čítania

Spoločnosť Intel oznámila v pondelok spustenie dodávok prvých flashových diskov spoločnosti určených do notebookov a desktopov, ktoré spoločnosť avizovala na konferencii IDF v druhej polovici augusta. Tento týždeň odštartovali dodávky 80 GB modelu 3.0 Gbps SATA disku rozmerov 2.5" aj 1.8", 160 GB modely budú nasledovať v poslednom štvrťroku 2008. Podľa testov disk napĺňa teoretické parametre a exceluje tak najmä v čítaní s reálnou rýchlosťou na úrovni 230 MB/s.

DSL.sk, 9.9.2008


Spoločnosť Intel oznámila v pondelok začiatok dodávok svojich prvých flashových diskov pre notebooky a desktopy X18-M a X25-M.

K dispozícii je 80 GB model, ktorý spoločnosť v 2.5" prevedení poskytla aj pred reálnou dostupnosťou na testy.

Ako spoločnosť avizovala na IDF v auguste, X18-M a X25-M sú postavené na MLC NAND flash pamäti s až desiatimi paralelnými kanálmi prístupu so štandardným rozhraním ONFI s rýchlosťou čítania 250 MB/s a rýchlosťou zápisu 70 MB/s. Prístupová doba pri čítaní je 0.085 ms.

Priemerná spotreba diskov pri bežnom používaní je podľa Intelu 0.150 W, spotreba v špeciálnom idle režime 0.06 W. Reálna spotreba nameraná v testoch pri aktívnom prenose je na úrovni 1.6 W a v nečinnosti 0.6 W.

Spoľahlivosť udávaná v MTBF je 1.2 milióna hodín. Intel vo svojom vlastnom radiči používa algoritmy na zabezpečenie približne rovnomerného počtu zápisov do vsetkých blokov flash pamäte a zároveň cachovanie pre elimináciu zápisu veľkých blokov pri potrebe zápisu výrazne menšieho množstva dát.

Radič dosahuje pri bežnom používaní na osobnom počítači podľa prezentovaných informácií pomer medzi počtom zápisov u najviac zapisovaného bloku a priemerným počtom zápisov iba 1.1, kým konkurenčné produkty podľa spoločnosti až 3. Zároveň spoločnosť vďaka cachovaniu a neskoršiemu zápisu zapisuje len o 10% viac dát skutočne zapísal operačný systém, kým konkurenčné produkty podľa Intelu priemerne zapíšu až 20-násobne viac dát ako zapisuje operačný systém.

Ak pri priemernom používaní u 80 GB X25-M PC denne zapíše 20 GB, za päť rokov sa bloky prepíšu najviac 550 krát, kým u konkurenčných produktov so spomínanými parametrami až 27 000 krát.

Čo sa týka výkonu, podľa dostupných testov disk X25-M naozaj napĺňa teoretické predpoklady a dosahuje takmer avizovanú rýchlosť čítania, doteraz bezprecedentnú u desktopových respektíve notebookových diskov.

Podľa testu HD Tach je rýchlosť čítania až 229 MB/s, disk má zároveň aj mimoriadne vysokú rýchlosť čítania nacachovaných údajov testujúcu rýchlosť implementácie SATA, až viac ako 262 MB/s.

V dostupných testoch je disk porovnávaný so SLC diskom FlashSSD od Samsungu a MLC diskom MasterDrive MX od Super Talent. Samsung avizoval na september uvedenie nového modelu pre desktopy a notebooky s rýchlosťami čítania 200 MB/s a zápisu 160 MB/s, zatiaľ je k dispozícii a testovaný bol ale len pomalší disk s reálnymi rýchlosťami 94 MB/s a 87 MB/s.

S diskami Core Series od OCZ v dostupných testoch výkon disku X25-M porovnávaný nebol, podľa starších testov je ale výkon OCZ Core Series prakticky ekvivalentný výkonu Super Talent MasterDrive MX.

Rýchlosť zápisu X25-M podľa HD Tach je 76.6 MB/s a je tak pomalší ako Samsung FlashSSD, prakticky vo všetkých testoch bol X25-M ale rýchlejší ako MasterDrive MX.

V reálnych testoch, kde je podstatnou zložkou najmä čítanie dát a nie zápis, X25-M podľa dostupných testov poráža konkurenciu z radov notebookových diskov, desktopových diskov vrátane WD VelociRaptora aj flashový Samsung.

Absolútne dominuje napríklad pri čítaní súborov rozličného typu s reálnou rýchlosťou na úrovni 150 MB/s, VelociRaptor číta súbory podľa typu rýchlosťou od 80 po 120 MB/s. Najrýchlejší je napríklad aj pri kompresii súborov WinZipom, o približne 10% rýchlejší ako VelociRaptor a o 5% rýchlejší ako Samsung FlashSSD. Najrýchlejšie načíta aj levely v DOOM 3 a Far Cry.

V testoch, v ktorých významnú úlohu zohráva aj zápis dát, nový disk ale najrýchlejší nie je a vo väčšine testov ho predbieha disk od Samsungu aj viacero klasických diskov. K pomalším patrí napríklad pri kopírovaní súborov na disk.

Výrazne najlepšie vlastnosti spomedzi MLC diskov a klasických SATA diskov má nový disk od Intelu v počte vstupno-výstupných operácií za sekundu meraných softvérom IOMeter pre typy používania pracovná stanica, web server, súborový server, databázový server.

Spotreba disku je vyššia ako u Samsungu, o 0.2 W v idle režime a 0.8 W pri zápise alebo čítaní. Stále je ale o približne 0.5 až 1 W nižšia ako u klasických notebookových diskov.

Testy disku priniesol napríklad Tech report a Tom's hardware.

Cena disku X25-M s kapacitou 80 GB je 595 dolárov, v prepočte 12 350 Sk. Dodávaný v súčasnosti je najmä výrobcom notebookov a PC, či sa hneď začne predávať aj priamo koncovým užívateľom nie je zatiaľ známe.


      Zdieľaj na Twitteri


Uvažujete o používaní flashových SSD diskov? (hlasov: 746)

Už používam      8%
Áno      24%
Zatiaľ nie, má nevýhodný pomer ceny a výkonu      57%
Nie      11%


Najnovšie články:

Na iPhonoch sa začali objavovať staré zmazané fotky, podľa Apple to spôsobilo poškodenie databázy
Windows 11 pridal podporu vytvárania 7-Zip a ďalších formátov archívov
ARM razantne vstupuje do PC iných ako Apple
Android 15 predĺži výdrž smartfónov na batériu
Nové .sk domény sú oddnes dočasne lacnejšie
NASA oznámila ďalšie posunutie prvého letu vesmírneho Boeingu
Starlink zdvojnásobuje cenu globálneho programu pripojenia
Apple pripravuje výrazne tenší iPhone, má prísť budúci rok
Android smartfóny na základe pohybu rozpoznajú, že sú kradnuté, a zamknú sa
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť viachodinovú odstávku služieb


Diskusia:
                               
 

tesim sa ako pojdu ceny dole a kapacity hore... btw:
"1.2 milióny hodín"
Odpovedať Hodnotiť:
 

ze je tu konecne nieco co vystrieda klasicky HDD, ten predpotopny otacajuci sa disk, technologia pomaly z praveku..
Ked cena flash disku este kusok klesne tak idem do toho, len take fukoty.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Technológia z praveku... To je ale hovadina.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

jasne ze skoro s praveku, kedze pred otacajucimi sa platnami, vratanie diskiet ;-), boli uz len dierne stitky ;-)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

...kamenne sekery, nie? :-(
Odpovedať Hodnotiť:
 

co tak magneticke pasky, kt. sa este aj teraz pouzivaju na zalohovanie?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

mozno v muzeach...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hneď kupujem keď sa to niekde objaví...
Odpovedať Hodnotiť:
 

no cca 12 000 SK je aj dost za taky HDD, ale do notebooku by som ho bral. Neviem sa uz dockat!
A neviete aku spotrebu ma v porovnani s normalnym 80 GB HDD?
Odpovedať Hodnotiť:
 

v idle vacsiu, v zatazi mensiu
Odpovedať Hodnotiť:
 

to, ze je spotreba v necinnosti vacsia nie je bohvieco, lebo disk tohto vykonu bude vacsinu casu idle
Odpovedať Hodnotiť:
 

Spajko, ty tiez necitas do konca ked sa pytas na to co je v clanku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre redakciu dsl.sk:
Prosim vas pouzivajte tabulky vo vasich newskach/clankoch... Toto je pure wall of test kde sa vsetko straca, na prvy pohlad je v tom maximalny bordel... viac tabuliek, grafov a menej toho co robite teraz....
Dakujem
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

wall of text ofc:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vies, ked spravis tabulku napr. 3x3, tak mas pocet znakov (3x nazov vyrobcu + 3x rychlost + nejake dalsie udaje).

Ked to zaobalis do zdlhavych desiatich viet, mas tak 10x viac znakov. Co je z hladiska autora plateneho od poctu znakov vyhodnejsie? Samozrejme, ze o citatelov tu nejde.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked som bol maly, exceloval som rychlostou citania, horsie to vsak bolo s pisanim. Predpokladam, ze u toho disku je to podobne...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

už keď Intel nevie vyrábať CPU, tak dúfam že aspoň disky mu pôjdu, raz by sa mohli spojiť s AMD a každý čo ma dobre, lebo aj AMD aj Intel majú niečo perfektné čo druhy nemá, a mohli by vyrobiť nejaký perfektný kompík, a nie furt len proti sebe ale spolu aj zisky by šli hore, takto musia furt Inteláci znižovať ceny CPU keďže niesu bohvie čo a stále s niečim vybehnú a zas zhasnú.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ked podla teba Intel nevie vyrabat CPU, tak potom KTO?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme, zisky pojdu hore, rovnako aj ceny pre spotrebitelov. Hovori ti nieco konkurencia? Vzajomne stlacovanie cien? Chces platit za najlacnejsi procesor 10 000 Sk?
Odpovedať Hodnotiť:
 

aha lebo C2D vybehlo a zhaslo :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bohaaa.... Tak ty budes riadny fliper. :DDD
Odpovedať Hodnotiť:
 

a nemas ty tu realitu nejako pomylenu? nie je to prave naopak? intel <-> amd ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Da sa to namontovat do notebooku v ktorom bol klasicky SATA HDD?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak to ma 2.5", tak ano, je to standartny disk..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hehe, velke papule uz nabehli... "HNED TO KUPUJEM" LOL :) Z tychto ludi si to kupi tak 5%. ostatni pekne pockaju s davom par mesiacov, kym cena klesne na prijatelnu uroven. Ved vsetci ten kolotoc dobre pozname (okrem 31337 13 rocnych h4x0r0v).
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

to ako 230 mega za sekundu je prevratna rychlost? na flash disk? mam v servri 8 diskov v raid6 a to pole dava 1800 mega za sekundu. ked to teda podelim, tak to vychadza na 225 mega za sekundu. tak v com je ta rychlost taka prevratna? len pripomeniem, ze su to 2.5 palcove disky, teda obvodova rychlost je nizsia ako u 3.5, kde sa daju rychlosti dosiahnut aj vacsie. podla mna zatial jedinou vyhodou flash diskov je ich odolnost voci vibraciam a mensia spotreba (snad). o cene radsej pomlcim...
Odpovedať Hodnotiť:
 

sa nevies poriadne vyjadrovat alebo ti chyba pojem o presnosti informacie ked tu nieco v rychlosti trepes? scsi alebo pata? ci sata ktoru by sme mali brat za samozrejmost?
Odpovedať Hodnotiť:
 

no pata sa snad dnes uz prestava vyrabat. scsi je hodny archaizmus uz aj v serverovych technologiach. boli to sas disky, rychlost je obdobna sata. myslim ale, ze typ rozhranie nie je limitujucim faktorom. takze tvoje mudre trepanice stracaju zmysel. alebo ma skus presvedcit o opaku, ze mas disk, ktoreho brzdi rozranie a technologia ukladania dat.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár