neprihlásený Sobota, 19. septembra 2020, dnes má meniny Konštantín
Odštartoval výber novej hash funkcie po MD5 a SHA-1

DSL.sk, 4.11.2008


Americký National Institute of Standards and Technology, NIST, v piatok odštartoval výber novej odporúčanej hashovacej funkcie, ktorá má nahradiť súčasné hash funkcie rodiny SHA-2 a donedávna dominujúce SHA-1 a MD5.

Úlohou hash funkcie je vygenerovať pre potenciálne veľkú postupnosť bajtov, súbor, kontrolnú sumu pevnej malej dĺžky, ktorá môže byť považovaná za jednoznačnú reprezentáciu danej postupnosti.

K danej kontrolnej sume nemôže byť možné so súčasnými znalosťami a dostupným výpočtovým výkonom vygenerovať postupnosť, ktorá má takúto kontrolnú sumu. Zároveň nemôže byť možné nájsť dve postupnosti, ktoré majú rovnakú kontrolnú sumu.

V donedávna používaných hash funkciách MD5 a SHA-1 boli v minulých rokoch objavené veľmi vážne chyby, pre ktoré nie je odporúčané MD5 používať vôbec a podľa možností je odporúčané vyhýbať sa aj používaniu SHA-1.

NIST v súčasnosti odporúča používať hash funkcie z rodiny SHA-2, konkrétne SHA-224, SHA-256, SHA-384 a SHA-512, ktoré sú ale len obdobou SHA-1 a potenciálne môžu byť rovnako zraniteľné.

Pre novú hashovaciu funkciu sa zatiaľ počíta s označením SHA-3. Jej výber odštartoval v piatok termínom na odovzdanie návrhov. Proces výberu bude ale dlhodobý, keď sa jednotliví kandidáti podrobia detailnému verejnému preverovaniu ich bezpečnosti a podľa aktuálneho plánu NIST sa víťaz vyberie až v druhom štvrťroku 2012.

Zoznam prihlásených kandidátov je možné nájsť na tejto stránke.

Najzaujímavejšou dvojicou kandidátov sú pravdepodobne MD6, na ktorej sa podieľal aj autor MD5 Ron Rivest, a Skein, na ktorej sa podieľal uznávaný kryptológ Bruce Schneier. Na Blue Midnight Wish sa podieľal český kryptológ Vlastimil Klíma.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

RISC-V procesory po akvizícii ARM vstupujú do PC
Veľká väčšina predaných smartfónov v našom regióne stojí do 400 dolárov
Skylink testuje viac ako desiatku nových kanálov
SpaceX odložila vypustenie ďalších 60 satelitov Starlink
Štát voľne sprístupnil kompletné osobné údaje všetkých testovaných na koronavírus na webe
Apple potvrdila použitie prvého 5-nm CPU
Trailer druhej série The Mandalorian
Vydané Gnome 3.38, prejde na nové číslovanie verzií
Vzniká x266, open source enkóder H.266
Dátové balíky pre vybrané aplikácie porušujú sieťovú neutralitu, rozhodla EÚ


Diskusia:
                               
 

Za zmienku určite stojí aj kandidát Edon-R, na ktorom spolupracoval Aleš Drápal z Katedry algebry UK v Prahe.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Nevedel by si mi niekde zohnat implementaciu tejto hash funkcie.. napr. v C jazyku.. cital som o tom.. ale rad by som vedel ako to funguje v C a ako to vyzera
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://freebsd.active-venture.com/ FreeBSD-srctree/newsrc/crypto/sha2/sha2.c.html
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár