neprihlásený Štvrtok, 23. januára 2020, dnes má meniny Miloš   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Odštartoval výber novej hash funkcie po MD5 a SHA-1

DSL.sk, 4.11.2008


Americký National Institute of Standards and Technology, NIST, v piatok odštartoval výber novej odporúčanej hashovacej funkcie, ktorá má nahradiť súčasné hash funkcie rodiny SHA-2 a donedávna dominujúce SHA-1 a MD5.

Úlohou hash funkcie je vygenerovať pre potenciálne veľkú postupnosť bajtov, súbor, kontrolnú sumu pevnej malej dĺžky, ktorá môže byť považovaná za jednoznačnú reprezentáciu danej postupnosti.

K danej kontrolnej sume nemôže byť možné so súčasnými znalosťami a dostupným výpočtovým výkonom vygenerovať postupnosť, ktorá má takúto kontrolnú sumu. Zároveň nemôže byť možné nájsť dve postupnosti, ktoré majú rovnakú kontrolnú sumu.

V donedávna používaných hash funkciách MD5 a SHA-1 boli v minulých rokoch objavené veľmi vážne chyby, pre ktoré nie je odporúčané MD5 používať vôbec a podľa možností je odporúčané vyhýbať sa aj používaniu SHA-1.

NIST v súčasnosti odporúča používať hash funkcie z rodiny SHA-2, konkrétne SHA-224, SHA-256, SHA-384 a SHA-512, ktoré sú ale len obdobou SHA-1 a potenciálne môžu byť rovnako zraniteľné.

Pre novú hashovaciu funkciu sa zatiaľ počíta s označením SHA-3. Jej výber odštartoval v piatok termínom na odovzdanie návrhov. Proces výberu bude ale dlhodobý, keď sa jednotliví kandidáti podrobia detailnému verejnému preverovaniu ich bezpečnosti a podľa aktuálneho plánu NIST sa víťaz vyberie až v druhom štvrťroku 2012.

Zoznam prihlásených kandidátov je možné nájsť na tejto stránke.

Najzaujímavejšou dvojicou kandidátov sú pravdepodobne MD6, na ktorej sa podieľal aj autor MD5 Ron Rivest, a Skein, na ktorej sa podieľal uznávaný kryptológ Bruce Schneier. Na Blue Midnight Wish sa podieľal český kryptológ Vlastimil Klíma.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Zaujímavá skladateľná Motorola ide po odklade do predaja
SpaceX vynesie ďalšie internetové satelity v piatok
Vydaný Wine 5.0 umožňujúci Windows softvér na Linuxe
Najbohatšiemu mužovi planéty hackli smartfón, získali desiatky gigabajtov
FBI protestovala proti šifrovaniu záloh iPhonov, Apple ho nezaviedla
Podľa sťažností Tesly samé nechcene zrýchľujú, firma to popiera
4ka ponechá veľké objemy dát v celej SR, zvyšuje ale ceny
Skylink zvyšuje ceny základného balíčka až o 45%
V Linuxe sa začína objavovať podpora AMD CPU so Zen 3
SpaceX vypúšťa ďalších 60 Starlink satelitov


Diskusia:
                               
 

Za zmienku určite stojí aj kandidát Edon-R, na ktorom spolupracoval Aleš Drápal z Katedry algebry UK v Prahe.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Nevedel by si mi niekde zohnat implementaciu tejto hash funkcie.. napr. v C jazyku.. cital som o tom.. ale rad by som vedel ako to funguje v C a ako to vyzera
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://freebsd.active-venture.com/ FreeBSD-srctree/newsrc/crypto/sha2/sha2.c.html
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár