neprihlásený Streda, 10. júna 2026, dnes má meniny Margaréta
Cisco zažalované za porušovanie GPL

DSL.sk, 12.12.2008


Organizácia Free Software Foundation, FSF, ktorá stojí za viacerými dôležitými softvérmi zabezpečujúcimi infraštruktúru pre open-source operačné systémy unixového typu, zažalovala za porušovanie licencie GPL a tým aj za porušovanie svojho copyrightu spoločnosť Cisco.

Cisco podľa FSF porušuje licenciu GPL respektíve LGPL vo svojich zariadeniach značky Linksys, kde používa a teda distribuje sadu nástrojov binutils, knižnicu GNU C aj prekladač GCC a nezverejňuje pritom modifikované zdrojové kódy ako to vyžadujú licencie GPL a LGPL.

Cisco začalo s FSF jednať o urovnaní sporu už v roku 2003, keďže ale doteraz neprišlo k vyriešeniu situácie a zdrojové kódy nie sú zverejňované, FSF podala žalobu.

Prípad je zatiaľ len jedným z mála prípadov žalôb za porušovanie licencie GPL.

Najviac žalôb za porušovanie GPL iniciovali autori softvéru BusyBox, ktorý implementuje úsporne veľké množstvo základných unixových nástrojov v jednom programe pri minimálnej veľkosti, jednotlivé nástroje sú spúšťané cez symbolické linky.

BusyBox sa používa najmä v rozličných routeroch, linuxových multimediálnych prehrávačoch a ďalších podobných zariadeniach.



Najnovšie články:

Slovensko.sk bude mať odstávku
Aj Asus predstavil WiFi 8 router
Starlink na Slovensku v krátkom čase druhýkrát výrazne zvýšil ceny
Firefox na leto výrazne zlepšuje zabudovanú VPN
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 35-krát
Odstúpenie od nákupu do 14 dní bude od budúceho týždňa jednoduchšie
Amazon nestíhal vyniesť satelity pre internetové pripojenie Leo, úrad mu zrušil termín
Český astronaut by mal budúci rok letieť na ISS, má pilotovať SpaceX Dragon
MS vo futbale cez Internet budú na Slovensku prvýkrát spoplatnené - aktualizácia 1
Zlý signál vo vlakoch majú aj vo Veľkej Británii


Diskusia:
                               
 

nevedel som ze linksys robi cisco..
ale tak im treba, ked porusuju zakladne podmienky licencie, tak im pokuta patri
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

No vidis Ja ho mam doma. Len preto, ze som chcel mat cisco lenze na domacnosti a male kancle sa zameriava Linksys mam Linksys.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dementne cisco si mysli ze ked je nieco zadfarmo a open je to zaroven aj public domain... Ale to sa silno myli.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

lol, pochybujem ze si to myslia
Odpovedať Hodnotiť:
 

Od roku 2003? Tak tí to brali teda vážne. Teraz nech platia, hovädá. Dovtedy sa chodí s džbánom po vodu, kým sa nerozbije.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

linksys bol odkupeny ciscom asi pred dvoma rokmi, takze to je spor este byvalej firmy
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Skoda, ze nie su v clanku podrobnosti. Ja som zdrojaky nasiel:
ftp://ftp.linksys.com/opensourcecode/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zdrojaky su nejake, ale nie vsetky. Na root.cz sa pise viac..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hádam si nemyslíte, že FSF by si to vymyslela. Je to ľahko overiteľné, nie je problém zistiť čo distribujú a aké zdrojáky zverejňujú a zistiť, k čomu zdrojáky nedodávajú a mali by.

http://www.fsf.org/news/2008-12-cisco-suit
http://www.fsf.org/blogs/licensing/ 2008-12-cisco-complaint
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

fsf tvrdi, ze zdrojaky existuju, ale nie su kompletne
Odpovedať Hodnotiť:
 

No a ja zajtra robim 3 test s druheho semestra CCNA. (exploration)
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

a co akoze mame sa posrat ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

dobry suvis s temou :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár