
neprihlásený
|
Štvrtok, 21. augusta 2025, dnes má meniny Jana |
|
Microsoft pravdepodobne príde o zakázky v štáte Massachusetts
Doteraz nezvyčajnú iniciatívu vyvíja štátna správa v americkom štáte Massachusetts, keď plánuje legislatívou v štátnej správe povoliť používanie iba vybraných otvorených plne zdokumentovaných formátov dokumentov a tak produkty Microsoftu určené na prácu s dokumentami nebudú môcť byť ďalej v štátnej správe používané.
DSL.sk, 5.9.2005
|
|
Zaujímavú iniciatívu vyvíja americký štát Massachusetts, keď plánuje legislatívou upraviť formáty dokumentov používané v štátnej správe a v štátnych inštitúciách.
V pripravenom návrhu sa počíta s používaním iba dvoch otvorených formátov, ku ktorým je k dispozícii podrobný štandard, ktorý musia spĺňať aplikácie pracujúce s týmito formátmi.
Týmito formátmi sú Adobe PDF a Open Document formát, ktorý je založený na XML. Žiadne iné formáty dokumentov nebudú štátnymi inštitúciami v štáte Massachusetts akceptované a so žiadnymi inými formátmi dokumentov sa v týchto organizáciách nebude pracovať.
Súčasné verzie Microsoft Office nepodporujú formát Open Document a nebude ho podporovať ani verzia Office 12, ktorá bude vydaná na budúci rok. Microsoft toto stanovisko opakovane potvrdil a spravil tak aj minulý týždeň po oznámení plánovanej legislatívy v štáte Massachusetts.
Návrh bol zverejnený minulý týždeň, do 9. septembra prebieha pripomienkovacie konanie, najneskôr do konca septembra nariadenie vstúpi do platnosti, pričom predstavitelia štátu nepredpokladajú žiadne zmeny v návrhu. Štátne inštitúcie by mali transformovať svoje vybavenie softwarom tak, aby najneskôr od 1. januára 2007 plne spĺňali požiadavky tohto nariadenia.
V prípade, že Microsoft Office nebude podporovať Open Document formát, štátne inštitúcie ho nebudú môcť naďalej používať. V súčasnosti Open Document formát popdorujú napríklad open sourcový OpenOffice alebo StarOffice od Sunu.
Výdavky štátu Massachusetts na IT sú ročne približne 100 miliónov dolárov. Podľa predstaviteľov štátu hlavným dôvodom takéhoto postupu nie je ušetriť na nákupe softwaru, ale zabezpečenie voľného prístupu občanov k informáciám, keď Open Document formát je podporovaný aj viacerými softwarmi, ktoré sú zdarma. Formáty Mirosoft Office sú síce podporované viacerými aplikáciami, neposkytujú ale úplnú kompatibilitu, keďže dokumentácia formátov Microsoft Office nie je k dispozícii.
Ako Microsoft informoval skôr tento rok, Office 12 bude pravdepodobne ako štadardný formát používať propietárny formát Microsoftu založený na XML.
Ako zdôraznili predstavitelia Microsoftu podporu Open Documentu do Office nezahrnú, keďže tento formát je technicky menej vyspelejší ako ich súčasný formát a nie je kompatibilný s formátmi používanými v Microsoft Office doteraz. Používanie propietárneho formátu je pre Microsoft dôležité, keď spoločnosti potrebujú Microsoft Office, keďže vďaka silnej pozícii Microsoft Office na trhu s office balíkmi potrebujú spracúvať aj Microsoft Office dokumenty (napríklad pochádzajúce z iných spoločností).
Štát Massachusetts má približne 6.1 milióna obyvateľov.
Najnovšie rozhodnutie štátu Massachusetts naznačuje smer, ktorým sa v budúcnosti môžu vybrať aj iné najmä štátne inštitúcie alebo krajiny v prípade, ak Microsoft bude naďalej používať propietárne formáty.
Používate Microsoft Office alebo iný Office suite? (hlasov: 193)
Najnovšie články:
Diskusia:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
rad
Od: rad
|
Pridané:
5.9.2005 19:09
ano uznavam, je to spravne!
|
|
mino
Od: mino
|
Pridané:
6.9.2005 11:38
No konecne ze si to uvedomili ved OpenOfiice je the best podporuje export do PDF a ma tolko ze MS sa nechyta a hlavne cenou.
|
|
mmk
Od: mmk
|
Pridané:
8.9.2005 14:52
100 mil. dolarov rocne na IT a pocet obyvatelov 6 milionov. to co tam s tym robia? na jedneho cloveka 16 mil. dolarov. dajaka riadna somarina.
|
|
mylko
Od: mylko
|
Pridané:
8.9.2005 21:15
ty si nejaky velky poctar, kamo...
|
|
podla mna
Od: podla mna
|
Pridané:
11.9.2005 19:19
je to pre tu instituciu pekne vyhybavy krok aby nemuseli kupovat instalacny balik za drahe peniaze ked mozu kupit jednotny program od adobe za jednu sestinu ceny Office.
Sice v tom nie som nejaky expert ale dobre urobili pretoze to nema vobec vyznam platit tolko penazi.
|
|
vlasto
Od: vlasto
|
Pridané:
11.9.2005 20:59
a ze by sa aj slovensko raz zobudilo a bolo iniciativne...
|
Pridať komentár
|
|
|
|