neprihlásený Nedeľa, 5. júla 2026, dnes má meniny Cyril, Metod
Samsung vyvinul prvý 16 Gb flash čip

DSL.sk, 12.9.2005


Spoločnosť Samsung dnes informovala, že vyvinula prvý 16 gigabitový NAND flash čip, ktorý posunie možné využitie flash pamätí do ďaľších oblastí.

Podľa CEO Samsungu Hwang Chang-gyua s novými čipmi flash pamäte budú môcť konkurovať mini HDD ale tiež notebookovým harddiskom. Hwang predpokladá, že v strednodobom horizonte budú notebooky používať flash pamäte pre rýchlejšie bootovanie a nižšiu hmotnosť.

Nový čip je vyrobený 50 nm výrobným procesom s použitím 3D tranzistorovej architektúry a obsahuje 16.4 miliardy tranzistorov. Veľkosť jedného je pritom len 1/2,000 hrúbky ľudského vlasu, celkovo je nový 16 Gb čip až o 25% menší ako predchádzajúca 8 Gb 60 nm verzia.

Pre použitie v pamäťových kartách, ktoré sa používajú najčastejšie v digitálnych fotoaparátoch, MP3 prehrávačov, PDA a ďaľších zariadeniach je možné skombinovať až 16 takýchto čipov, čo dáva celkovú možnú kapacitu pamäťových kariet až 32 GB.

Samsung plánuje začať s výrobou 16 Gb čipu v druhom polroku 2006.

Samsung je lídrom trhu s flash pamäťami, keď mu patrí až 60% podiel na trhu. Najvážnejším konkurentom Samsungu na trhu flash pamätí je Toshiba s približne 28% podielom.

Nedávno sa objavila informácia, podľa ktorej si spoločnosť Apple objednala až 40% celej produkcie flash čipov Samsungu v druhom polroku 2005 pre svoje nové modely flashového iPod prehrávača. Minulý týždeň spoločnosť Apple predstavila nový iPod nano prehrávač s flash pamäťami o kapacite 2 a 4 GB, ktorý zatiaľ zaznamenáva veľmi pozitívny ohlas.



Najnovšie články:

V čase horúčav nemá v USA elektrinu viac ako milión domácností
Veľký výrobca LiFePO4 uviedol úložisko postavené na sodíkových článkoch
Začal postapokalyptický seriál od Apple
Pohybový senzor v lopte rozhodol o postupe na MS vo futbale
Intel výrazne zvýšil ceny najnovších desktopových procesorov
V Poľsku budú mať 2.4 GWh a v Nemecku 5.7 GWh batériové úložiská, na Slovensku máme 20 MWh
Konkurent Starlinku má už dosť satelitov pre spustenie služby
Pokuta 4.1 miliardy pre Google za zneužívanie Androidu platí, rozhodol najvyšší európsky súd
Nová verzia OpenWrt opravuje vážne zraniteľnosti, odporúčané upgradovať
Používanie Blu-ray skončí aj na hry pre PlayStation


Diskusia:

Pridať komentár