neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2024, dnes má meniny Valér
MD6 zrejme stiahnutá zo súťaže o nástupcu MD5 a SHA1

DSL.sk, 3.7.2009


Hashovacia funkcia MD6 bola zrejme stiahnutá zo súťaže o novú hashovaciu funkciu SHA-3, ktorú plánuje štandardizovať a odporúčať americký National Institute of Standards and Technology, NIST a ktorá má nahradiť hash funkcie rodiny SHA-2 a najmä doteraz dominujúce SHA-1 a MD5.

Upozornil na to bezpečnostný expert Bruce Schneier na základe emailu zaslaného Ronom Rivestom, spoluautorom MD6, do mailing listu NIST.

Kompletné znenie emailu nie je k dispozícii, podľa Schneierovej interpretácie v ňom ale Rivest informuje o stiahnutí MD6 zo súťaže.

Rivest, spoluautor prvého známeho asymetrického šifrovacieho algoritmu RSA, informuje, že MD6 podľa jej autorov nemá dostatočnú rýchlosť pri porovnaní s konkurenciou. Konkurencieshopnú rýchlosť by hashovacia funkcia mala pri redukcii z 80 kôl výpočtov na 30 až 40.

Tvorcovia MD6 spolu s návrhom MD6 zároveň dokázali, že plná 80-kolová MD6 nie je napadnuteľná diferenciálnou kryptoanalýzou. Pri zníženom počte kôl na 30 až 40 ale tento dôkaz nie je platný. Hoci to neznamená, že proti MD6 so zníženým počtom kôl existuje efektívny útok, tím tvorcov nepovažuje MD6 za pripravenú na ďalšie kolo súťaže o štandard SHA-3.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou


inzercia



Diskusia:
                               
 

za kazdu cenu chcu co najrychlejsie presadit nieco nove a pritom to ma kopu bugov SUPER!
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

ty si to teda pochopil...
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Mohol by si spomenut nejaky BUG o ktorom uz vies a tvorcovia nie? Okrem mensej rychlosti oproti konkurencnym algoritmom, ale to sa za BUG asi povazovat neda.
Ale oproti konkurencii "plná 80-kolová MD6 nie je napadnuteľná diferenciálnou kryptoanalýzou" - to si myslim, ze je velmi pekne :-))
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ja si myslim, ze tu rychlost nehra ulohu. si zoberte, ze slabucky Via procak v benchmarkoch porazil Core 2 Quad len preto, ze mal HW podporu kryptovania... a to ma ten procak len par watt TDP...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Lenze ten procak ma sifrovanie len na AES ci co. Nevie ci by bol dobry napad vyrrobcov ARM nutit k obvodom na HW podporu MD6. Mobilne zariadenia nemaju tolko vykonu aby si mohli nim dovolit plytvat a servre tiez nemaju nekonecny vykon za par korun.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Budme realisti, priemerné využitie procesora pri bežnom používaní nepresahuje cca 5% svojho maxima. Takže myslím že výkonu je požehnane. Otázka skôr znie, či je to skutočný dôvod odstúpenia od súťaže, keďže tento fakt museli poznať už pri vstupe do súťaže.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Áno, je to skutočný dovod. Pred súťažou nevedeli, ako na tom bude ich kandidát v porovnaní s ostatnými.

Výkonu je možno požehnane na domácich PC. Na servroch vo veľkých firmách, ale aj na malých 8 bitových procesoroch sa veľmi šetrí. Voľba rýchlej funkcie budem mať sympatický dopad na ekológiu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

zas dalsi magor, nechapes ze je to presne naopak ako to Ty hovoris? zistili, ze je to pomale a preto to samotni autori zrusili.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Moze mi niekto vysvetlit, co to znamena 30, 40 resp. 80 kol vypoctov?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

nepoznáš wikipediu?
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

ty si sa uz narodil s nou v hlave ze?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie, ale predpoklada asi, ze mas klavesnicu...

http://sk.letmegooglethatforyou.com /?q=md6+how+it+works

(medzera za domenou)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja viem ako funguje MD6 a hashovacie funkcie vseobecne. Len nemam rad ked sem niekto pride, slusne (podotykam slusne) sa opyta, a namiesto toho aby mu slusne odpovedal ho posle na wikipediu. Keby sa opytal vulgarne, OK, pochopim, ale autor odpovede sa jednoducho musel nadradit nad to, ze on vie nieco viac nez on (ak to vobec vie). Lebo odpoved typu vygoogluj si to, najdi si to na wiki, to vie kazdy, ale slusne odpovedat tak ze to aj pochopi (ked to uz redakcia nespravi lebo len opise clanky od slova do slova), to nevie kazdy.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Preco by si mal ty, ja, alebo dakto iny stravit 5 minut vysvetlovanim (pisanim prispevku) dacoho, co je "vseobecne zname", respektive, je to vygooglitelne a precitatelne do 2 minut?

Pochopim, pri nejakych zavaznejsich otazkach, kde sa nedaju veci domysliet (napriklad skratka GPS), ze to clovek vysvetli raz v clanku, namiesto toho, aby si to kazdy citatel googlil.

Tunajsiu otazku vsak povazujem za blbu a zbytocnu, i ked slusne napisanu. Pokial presne nevie ako MD6 funguje, tak mu akakolvek odpoved bude nanic a prostou dedukciou si moze vymysliet, ze je to nejaky pocet opakovani niecoho a nemusi googlit. ak mu to nestaci, nech googli a nezatazuje zvysok sveta "primitivnymi" otazkami.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Opatrne s tou wikipédiou, čudoval by si sa koľko blbostí je tam popísaných.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Treba uznať, že prof. Rivest a jeho tím odišli so cťou. Veľa ostatných "súťažiacich" silou-mocou upravujú svoje návrhy po úspešných útokoch a bránia tak, aby bolo úsilie sústredené na tie "dobré" funkcie.

Celý text prof. Rivesta je dostupný v mailovej konferencii, skopíroval som ho sem: http://pastebin.com/f24c794d5 .
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ze by sa niekomu (USA) nepacilo ze to nema ziadne vratka a tak to radsej nenapadne zamietly pod stol?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nech žijú konšpiračné teórie. Prax je predsa už ďalej! :D
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár