neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Intel predstavil nové Atomy, prvé x86 CPU s integrovanou grafikou

DSL.sk, 21.12.2009


Spoločnosť Intel dnes predstavila novú generáciu svojich procesorov Atom určených najmä pre netbooky a nettopy.

Oproti Atomom pre netbooky a nettopy prvej generácie majú nové modely integrovaný v procesore radič DDR2 pamäti aj grafický procesor.

Procesory sú tak prvými oficiálne predstavenými modernými x86 procesormi s integrovanou grafikou, navyše oproti pripravovaným 32 nm procesorom Intelu pre notebooky a desktopy majú grafiku integrovanú v jednom čipe s CPU.

Predstavené boli tri modely N450, D410 a D510, všetky taktované na 1.66 GHz. N450 je určený pre netbooky, D410 a D510 pre malé desktopy. N450 a D410 sú jednojadrové, D510 dvojjadrový, všetky tri podporujú Hyper-Threading.

Spoločnosť zároveň predstavila nový čipset Intel NM10 Express určený pre tieto procesory, pozostávajúci už iba z jedného čipu podporujúceho osem USB 2.0 portov, 100 Mbps Ethernet, dva SATA porty, HD audio.

Integrovaná grafika GMA 3150 podporuje DirectX 9 so Shader Model 2.0, v netbookoch bude taktovaná na 200 MHz, v nettopoch na 400 MHz. Hardvérová akcelerácia dekódovania HD videa nie je k dispozícii. Podporovaný je grafický LVDS výstup používaný na pripojenie LCD displejov v notebookoch s maximálnym rozlíšením 1366 x 768 a VGA výstup v maximálnom rozlíšení 1400 x 1050 u N450 a 2048 x 1536 u Dx10 modelov.

N450 podporuje maximálne 2 GB DDR2 667 MHz pamäte, D410 a 510 maximálne 4 GB DDR2 800 MHz pamäte.

Oproti prvej generácii Atomu prišlo v parametroch celej Atom platformy k dvom podstatným zmenám. Plocha všetkých čipov spolu sa zmenšila približne na tretinu, na cca 800 mm2. Výrazne sa znížila aj spotreba celej platformy, keď N450 má TDP 5.5 W, D410 10 W a D510 13 W. NM10 Express má v netbookoch TDP spotrebu 1.5 W, v nettopoch TDP 2.0 W.

Podľa testu netbooku Asus Eee PC 1005PE postaveného na novej Atom platforme uskutočneného Techreport sa výkon Atomu oproti prvej generácii takmer nezmenil, v niektorých testoch je o pár percent vyšší.

Podstatne sa ale znížila spotreba, keď Eee PX 1005PE vydržal so svojou 63 Wh batériou pri teste surfovania cez WiFi s automatickou obnovou dvoch stránok v prehliadači každých 30 sekúnd približne 9 hodín a pri prehrávaní SD videa z disku s vypnutým WiFi 8 hodín. Eee PC 1000HA s rovnakou batériou a Atomom N270 vydržal menej ako polovicu tohto času.

Prvé netbooky a nettopy postavené na novej platforme budú podľa spoločnosti dostupné od januára.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii


Diskusia:
                               
 

Grafiky boli, su a budu absolutnou slabinou intelu - iGMA4500 MHD je pokial sa nemylim najvykonnejsia (integrovana)grafika intelu.

Mobilne AMD/Ati HD 43XX/45XX ci mobilna nVidia G2XX, prevalcuju iGMA 4500 MHD svojim 5-nasobnym vykonom. A to je to najslabsie, co sa dnes este vyraba v desktop segmente.

Na poli x86 CPU ale na Intel posl. 3-4 roky (bohuzial) nikto nema ... Rad by som videl AMD zazrak, ktoreho jedno jadro by na tej istej frekvencii rozdrtilo jedno jadro Core i7 o 30%. Bohuzial je to ale opacne.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

njn, len keby nebolo zrusene Larrabee, tak by mala i neVidia problem, ked uz nie v hrach, tak aspon v ramci GPGPU a mozno aj v pomere cena/vykon versus F3rmi resp. HD5xxx, no to sa uz nedozvieme :(
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Tak Larrabee je zatial odlozene dufam, ze to nepltanuju zrusit. Mozno zistili, ze to nebude tak vykonne ako dufali tazko povedat kedze o tom takmer ziadne informacie nie su. Co sa tyka konkurencie Intel/AMD tak ano Intel ma vykonejsie cpu ale aj odost drahsie a niekdy pre rozdiel vo vykone mozno 10% clovek zaplati niekolko tisic viac. Mam sice Intel rad ale niektore ich ceny su fakt privysoke.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mohli sme si zvyknut - to je tak pri snob-ende intelu vzdy (ci uz snob-endu uplne celeho portfolia, alebo jednej modelovej rady cpu), uz najmenej 15 rokov a pomer cena/vykon je uplne v pr... aj o 200-300%, ale v mainstreame je pomer cena/vykon u vacsiny CPU vyrovnany
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Asi málokoho napadlo, že cieľom INTELu neboli v nižšej - kancelárskej triede počítačov - nejaké namakané grafiky. Pretože to sú VGAčky aj tak iba na hranie. Nie na strojarinu, či spracovanie grafiky.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Jasne, dnesne dedikovane (t.j. nie integrovane) vga od nizsieho mainstreamu vyssie su jedine a jedine a este raz jedine na hranie. Na vsetko ostatne staci nizsi maintream ci vyssi low-end dedikovanych vga (dokonca aj prehrat 720p BRrip). Davno su prec casy, ked akcelerator sluzil len na zobrazenie GUI OS, nejake chudatenko S3 Trio 1 MB VRAM leeeedva stihalo obsluhovat smiesny 15 palcovy CRT monitor s rozlisenim 800x600 a 75 Hz obnovovacia frekv (hnusny maly a humusne blikajuci obraz). Dnesne vga su z 95% na uplne ine veci ako na zobtrazovanie GUI OS (resp. inak povedane na zobarzenie GUI OS staci 5% vykonu dnesnych vykonnych grafik).

Faktom ale je, ze Intel ma integrovane VGA, kt. akurat krasne zobrazuju GUI OS (na to v krasne stacia), ale uz aj napr. na prehravanie filmov v HD ledva stihaju.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Faktom je, že aj tá chúďatenko S3 Graphics má lepšie grafiky ako Intel, čo je pri možnostiach takmer nevyčerpateľných zdrojov investovania Intelu do výroby, vývoja a pod. veľký paradox.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aký paradox? Je to predsa zámer a financie.
Teda všetko v jednom sú kanclové CPU a PCčka namiesto písacieho stroja, a na nejaké tie multimédiá pre bežných, laciných userov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

im vobec nejde o grafiky...
Odpovedať Hodnotiť:
 

...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Jo, ja mam par mesiacov na stole AMD Geode, tiez asi len moja vidina. Intel predsa musi byt prvy...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne tak a súhlasím s diskutérmi Cyrix Media GXm bol pravdepodobne prvý a ak nie prvý tak rozhodne pred Atomom. Po odkúpení tejto integrovanej divízie Cyrixu spoločnosťou AMD produkt so zmenami dostal označenie AMD Geode GXm a pod.

Potom nasledovala VIA Technologies, ktorá už na prelome rokov 2004/2005 predstavila svoj VIA CoreFusion™ Processor Platform najpr ako VIA Mark neskôr ako VIA Luke. Projekt VIA "John", ktorý mal intregrovať VIA Nano a VIA VX800 bol pozdržaný.

zdroj: www.via.com.tw/en/products/processors/corefusion/

VIA Luke CoreFusion Processing Platform v sebe integruje x86 procesor VIA Eden-N a VIA CN400 North Bridge (S3 UniChrome Pro IGP) v jedno čipe a South bridge boli a sú na výber VIA VT8235M, alebo VIA VT8237R Plus alebo VT8251 (PCI Express).
Maximum Thermal Design Power Consumption sa pohybuje okolo 10 watts.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme Intel keďže má takmer nevyčerpateľné možnosti investovania nielen do vývoja a všetky predošlé produkty a cesty vývoja spoločností Cyrix (AMD), VIA (Centaur) prekopal a doviedol z dnešného ponímania a technologického výrobného procesu (45nm) "do dokonalosti" samozrejme za cenu výkonu aby nekanibalizovali takéto zariadenia vyššie rady x86 Intel procesorov CULV a pod.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nepaci sa mi smer kam ide miniaturizacia a uzatvaranie.
kedysi, za davnych cias, ked zemi vladli kralovia a nebu draky, dalo sa takmer lubovolne skombinovat cpu/chipset/gpu/vyrobca. dnes mozeme len snivat, existovali chipsety via, ati, intel, sis, uli, nvidia a prakticky kazdy mohol urobit chipset pre intel alebo amd, nebol problem. mohli ste si vybrat z tolkych kombinacii, ze to chcelo naozaj odbornika na odladenie zostavy. teraz mame pod intel jeden chipset pre core i7, dva pre i5 a 3, 2 pre atom1, a jeden pre atom2. nepaci sa mi kam to smeruje.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Nestresuj. Pre Atom sa nie je velmi comu cudovat, ze je malo chipsetov, predsalen su to trosku specialitky. Co sa tyka Core iX CPU, tak tam sa ponuka pomaly zvacsuje a buduci rok by mal byt siroky vyber. A ono zase prilis siroka ponuka ma aj svoje uskalia. Zivo si pamatam na PC, ktore sa predavali v maloobchode ako napr TESCO, kde boli skladacky z tych najlacnejsich a vacsinou tym padom najshitovejsich komponentov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tie všakovaké, bludné a neviem ešte aké a ako pokašlané obvody a značky, akože predvoj čipsetov sa neosvedčil. A prečo aj? Ani ja by som nepopustil info a know-how kadejakým šuplikantom, tak prečo by to mal robiť INTEL???
Som za jednotný čipset. INTEL na Intel a AMD nech si radí ako vie...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

aky realny prinos malo to ze si musel hore-dole hladat ci tato doska nahodou nema problemy s danym procesorom/pamatami/grafikou ....
pokial sa dobre pamatam , tak boli neuveritelne problemy s niektorymi doskami, chipsetmi a mohol si cakat do konca sveta ze vyrobca vyda opraveny driver alebo tak

Odpovedať Hodnotiť:
 

tak ale doba pokrocila, uplne by stacilo keby chipsety robila este nvidia, alebo via [dakedy spicka v chipsetoch pod intel], predsalen uplny monopol v jedinej platforme nie je dobry.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a vyzera to, ze na netbookoch sa testuje nasadenie novej technologie na zastaraly prevazne XP OS ktoreho sa MS rozhodol produktmi typu netbook zbavit, zakaznik si zaplati za test a potom to s lacnymi netbookmi dopadlo tak, ze malo kto videl bezproblemovy netbook
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár