neprihlásený Štvrtok, 1. mája 2025, dnes je Sviatok práce
YouTube a Vimeo sprístupnili HTML 5 prehrávač s H.264

DSL.sk, 22.1.2010


Dve populárne webové služby zdieľania videa YouTube a Vimeo sprístupnili tento týždeň v testovacom režime možnosť využívať pri sledovaní videa na ich stránkach prehrávač v HTML 5 využívajúci možnosť prehrávania videa natívne v prehliadači.

Nové HTML 5 prehrávače nahrádzajú na prostriedky náročné prehrávače vo Flashi, zatiaľ majú ale výrazné obmedzenia.

YouTube a Vimeo prehrávajú cez HTML 5 prehrávače video v kompresnom štandarde H.264, ktorý u prehrávania natívneho videa podporujú v súčasnosti len Chrome a Safari. Firefox podporujúci natívne prehrávanie videa podporuje len kódek Theora.

Už v minulom roku sprístupnila verziu s HTML 5 prehrávačom aj služba Dailymotion využívajúca kódek Theora.

Na YouTube je možné zapnúť respektíve následne vypnúť využívanie HTML 5 prehrávača na youtube.com/html5, kombinovať je ho možné aj s testovacou jednoduchšou verziou stránky s videom Feather Beta aktivovateľnou na youtube.com/feather_beta.

Video sledované cez HTML 5 prehrávač na YouTube má aj spolu s audiom bitrate na úrovni len 550 Kbps a subjektívne je výrazne menej kvalitnejšie ako pri sledovaní cez Flash prehrávač.

Na Vimeo.com je možné prepnúť na HTML 5 prehrávač kliknutím na odkaz pod popisom ľubovoľného videa. Video na Vimeo je výrazne kvalitnejšie a podporovaná je aj HD kvalita, prehrávač podporuje takmer rovnaké možnosti ako Flash verzia.

Vimeo ani YouTube ale nepodporujú zväčšenie videa na celú obrazovku, keďže prehrávače podporujúce video v HTML 5 a súčasne H.264 zatiaľ nepodporujú túto možnosť.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

20% až 30% kódu Microsoftu generuje AI
Počas MS v hokeji budú v DVB-T stanice Joj v HD bezplatne
UPC v Česku spustilo 2 Gbps pripojenie
Veľkému operátorovi unikli dáta o SIM. Vymieňa ich, nemá ich ale dostatok
Vydaný Firefox 138, širšie sprístupnil podporu skupín kariet
Skupina Markízy opäť zaradila kľúčový zápas na Nova Sport 6, dostupný takmer výlučne na Voyo
Elektrina na Pyrenejskom polostrove obnovená po takmer 20 hodinách, príčina výpadku stále neznáma
Prvé satelity Amazonu pre službu satelitného pripojenia úspešne vypustené
ARM má 40 rokov, ARM čipov sa dodalo už viac ako 300 miliárd
Telekom opäť výrazne zdražuje paušál Bez záväzkov


Diskusia:
                               
 

Bodaj by flash skapal!
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Len opatrne, to by sa potom presadil silverlight :-)
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

No a? Silverlight je super a milionkrat lepsi ako Flash. Ty ho asi nemas rad len preto ze MS, ze? Vidiel si tie aplikacie co na to MS spravil? Kukni napriklad http://www.worldwidetelescope.org/webclient alebo www.bing.com/maps

Doslova aplikacie na vacsaj urovni nez bezne programy, a to priamo v prehliadaci cez web bez nutnosti instalovania niecoho dodatocneho.
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

Bez nutnosti instalovat nieco dodatocneho? Myslel som, ze Silverlight prehravac sa instaluje rovnako ako flash prehravac.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Kokos ty si skade? Niecoho dodatocneho, ked uz mas raz nainstalovany Silverlight. Kokos fakt nechapem ci ste tu nechapavi alebo sa musis chytat slovicok ako uplny idiot.

Pre debilov: Raz si nainstalujes Silverlight ktory sa ti updatuje priamo s Windows Update a staci ti ist na nejaky dobre spraveny web kde mas perfektne aplikacie priamo v prehliadaci bez nutnosti instalovania nejakych dalsich debilnych pluginov (ako pri niektorych web-based hrach - QuakeOnline atd.). Ked uz toto nechapes tak sa daj liecit prosim ta.
Odpovedať Známka: -8.3 Hodnotiť:
 

aj tak to candy-eye soft vhodny akurat na take to domace zuvanie
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nechápem, čo na flashi musíš inštalovať, novú verziu??? Tak potom jediný debil si ty, pretože je to AKTUALIZÁCIA a ako si sám napísal : "Silverlight ktory sa ti updatuje priamo s Windows Update" si len protirečíš :D:D:D
Si frajer, dnes si to vyhral ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

kedy to zacne podporovat firefox a opera?
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

firefox odvcera (offic. verzia 3.6)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nie, html5 podporuje uz davnejsie, len nie prehravanie s h.264, ako sa pise v clanku ;)
inak nechapem preco nespravia nejaky flash prehravac/html5/hocico co bude pouzivat DXVA, resp kodeky nainstalovane na strane klienta, clovek ma krasny HW, vypilovany sw, vsetko krasne akceleruje, ale web videa idu len na cpu..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Flash 10.1 podporuje hardvérovú akceleráciu videa.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

ja mam v pc najnovsie drivery aj flash player a furt ide cez cpu ,nvidia 9600gt
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Pretoze reklama sa ti cez hardware overlay nevyrendruje ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

v testovacej opere 10.5 pre-alpha uz tato podpora je
bit.ly/76kTl0
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

v Opere to ide len s kodekmi Theora - nie s H.264
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Chcel si napisat dektodery, nie kodeky a tiez nemas jasno v tom aky je rozdiel medzi H.264 a x.264 ;-)
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

Myslím, že v tom má jasno, načo sem Ty pletieš enkóder?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Myslis zle. Cmuk.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

To akoze kazdy prehliadac moze podporovat svoju mnozinu kodekov? To sa mi nezda velmi pristupne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Každý prehliadač môže podporovať čo len chce. Môj podporuje Fica a ja ho za to nemám rád.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

to nie je kódek, ako nejaký kódex...
to je normálne kodek, s kratkym o :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

nativne kóder robí s kódom lebo kóduje... takze by to malo byt tak ako pisu, kódek - KÓder+DEKóder.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

pri preberani slov z cudzich jazykov sa ma vyujzivat princip "pis ako pocujes" teda z anglickeho codec, bude v slovencine spisovne "kodek" s kratkym o. opravte ma ak sa mylim :)
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Zbytočné sa s tým zaoberať, ani jeden zo slovenských slovníkov ešte nepozná ani "kodek", ani "kódek". Zatiaľ teda platí: "píš ako chceš".
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vynikajúca správa, prvý seriózny krok k eliminácii Flashu! Luxus :)

Btw Vimeo je úžasná služba, odporúčam každému so záujmom o originálnu tvorbu :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na Vimeo mi to nejak nefunguje, skoda
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

je výrazne menej kvalitnejšie ??
je výrazne menej kvalitné!
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

je výrazne menej najkvalitnejšie ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak takto to bude najoptimálnejšie. ;-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

... jedno z najoptimalnejsich
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nevyrazne stredne optimalenjsie
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:

Pridať komentár