neprihlásený Piatok, 30. septembra 2022, dnes má meniny Jarolím
Vydaný uTorrent 2.0, BitTorrent prechádza z TCP na UDP

Spoločnosť BitTorrent založená pôvodným autorom BitTorrent protokolu Bramom Cohenom vydala v stredu novú finálnu verziu 2.0 svojho BitTorrent klienta uTorrent. uTorrent 2.0 prináša jednu z najväčších zmien v histórii BitTorrentu, preferovanie prenášania dát UDP protokolom namiesto doterajšieho TCP protokolu. Okrem toho obsahuje ďalšie dve dôležité novinky, UDP komunikáciu aj s trackermi a limitovanie množstva prenesených dát.

DSL.sk, 4.2.2010


Spoločnosť BitTorrent, ktorá vyvíja po akvizíci na konci roka 2006 aj najpopulárnejší BitTorrent klient v Európe a Severnej Amerike, uTorrent, a tiež oficiálny BitTorrent klient, vydala v stredu novú finálnu verziu 2.0 klienta uTorrent.

uTorrent 2.0 prináša jednu z najväčších zmien v histórii BitTorrentu, štandardnú voľbu prenosu dát protokolom uTP postavenom na UDP protokole namiesto doterajšieho TCP protokolu.

Okrem toho obsahuje ďalšie dve dôležité novinky, UDP komunikáciu aj s trackermi a limitovanie množstva prenesených dát.

uTP

Verzia uTorrent 2.0 má ako prvá finálna verzia štandardne aktivované aj vytváranie spojení protokolom uTP, kým doterajšie verzie štandardne iba akceptovali prichádzajúce uTP spojenia.

Protokol uTP už podporovali verzie uTorrent 1.8.2+ a BitTorrent 6.2+, spojenia týmto protokolom ale iniciovali doteraz iba testovacie verzie uTorrent 2.0 používané malou časťou užívateľov. Prenos dát BitTorrentom protokolom tak doteraz takmer výlučne prebiehal cez TCP, cez UDP prebiehala iba komunikácia zabezpečujúca funkčnosť DHT, distribuovanej databázy torrentov a peerov.

V súčasnosti s postupnou automatickou aktualizáciou nižších verzií uTorrentu na verziu 2.0 a vzhľadom na vysoký podiel používanosti uTorrentu sa začína prenášať významná časť dát prenesená BitTorrent protokolom cez UDP. Pri využívaní uTorrentu 2.0 podľa nášho testu minimálne polovica a typicky ešte väčšia časť spojení s inými uTorrent klientami prebieha cez uTP.

Zväčšiť Zväčšiť
Podiel uTP spojení v súčasnosti pri využívaní uTorrent 1.8.5 a 2.0, kliknite pre zväčšenieuTP protokol vyvinutý samostatne spoločnosťou BitTorrent bez významnejšej koordinácie s ostatnými tvorcami BitTorrent klientov má mať oproti protokolu postavenému na TCP podľa spoločnosti viacero výhod.

uTP vďaka použitiu UDP nemá zbytočnú réžiu TCP, ktorú BitTorrent nevyužije. Naopak vďaka UDP a manažmentu konkrétnych IP paketov dokáže flexibilnejšie reagovať na aktuálny stav konektivity. Implementácia uTP by mala napríklad detekovať zahltenie užívateľovej linky a automaticky znížiť rýchlosť prenosu dát tak, aby k zahlteniu nedochádzalo.

Okrem menšieho zahltenia linky užívateľa pri neobmedzovaní maximálnej rýchlosti sťahovania má mať podľa tvrdenia spoločnosti nový protokol podobný účinok aj v celých sieťach poskytovateľov pripojenia.

Implementovaná je tiež forma STUN technológie umožňujúca v niektorých prípadoch vzájomne sa prepojiť dvom klientom za NAT-om respektíve firewallom.

Zväčšiť
Nastavenie uTP, kliknite pre zväčšenieVyužívanie uTP sa nastavuje v časti nastavení BitTorrent, povolený "bandwidth management" znamená využívanie aj uTP, zakázaný znamená využívanie iba TCP. uTP je detailnejšie možno nastaviť v rozšírených nastaveniach, zmenou hodnoty premennej bt.transp_disposition. Táto premenná obsahuje štyri nezávisle nastaviteľné bity, 1 znamená povolenie aj odchádzajúcich TCP spojení, 2 odchádzajúcich uTP spojení, 4 prichádzajúcich TCP spojení a 8 prichádzajúcich uTP spojení.

Napríklad hodnota 15 prednastavená v uTorrent 2.0 znamená, že klient prijíma aj iniciuje spojenia aj cez TCP aj cez uTP. Nastavenie na 5 znamená využívanie len TCP, naopak nastavenie len na 10 využívanie len uTP / UDP.

UDP pri komunikácii s trackermi

Verzia 2.0 podporuje protokol UDP aj pri pripájaní k BitTorrent trackerom.

Funkčnosť nemá priamy prínos pre užívateľa, pripojenie cez UDP je ale pre tracker výrazne menej náročné na systémové prostriedky a tak pri jeho dostatočnom presadení umožní prevádzkovateľom trackerov znížiť náklady.

Limitovanie množstva prenesených dát

Treťou najväčšou novinkou je podpora obmedzovania množstva prenesených dát za stanovené obdobie užitočná pre užívateľov s pripojením s obmedzeným množstvom prenesených dát za fakturačné obdobie alebo FUP pravidlami so znižovaním rýchlosti po prenesení stanoveného množstva dát v danom časovom období.

Obmedziť je možné množstvo prenesených v jednom alebo v oboch smeroch, pričom je možné obmedzenie nastaviť na množstvo dát prenesených v jeden deň alebo za posledných 2 až 31 dní.

Užívatelia s limitmi platnými pre kalendárne obdobia si môžu počítadlá prenesených dát na začiatku kalendárneho obdobia nulovať pomocou tlačidla "Reset History".

Zväčšiť
Nastavenie obmedzenia množstva prenesených dát, kliknite pre zväčšeniePo dosiahnutí stanového limitu uTorrent pozastaví akýkoľvek prenos a automaticky ho opäť obnoví, ak už limit nie je prekročený, napríklad pri nastavenom limite na jeden deň a prekročení polnoci.

uTorrent 2.0 je možné sťahovať z utorrent.com.


      Zdieľaj na Twitteri


Akú časť zo všetkých mesačne stiahnutých dát odhadom mesačne stiahnete cez protokol BitTorrent? (hlasov: 961)

Do 5%      41%
Do 25%      9%
Do 50%      9%
Do 75%      16%
Do 90%      11%
Viac ako 90%      15%


Najnovšie články:

NASA zvažuje servisnú misiu k Hubblovmu teleskopu na zvýšenie jeho orbity
V novej verzii Windows 11 problém s tlačiarňami, Microsoft zablokoval upgrade
Helikoptéra na Marse v septembri uskutočnila tri lety
Google ruší ďalší produkt, službu streamovania hier Stadia
Google posunul vyžadovanie nového kritizovaného API pre Chrome rozšírenia, ktoré znefunkční staršie rozšírenia
Telekom výrazne zvýšil pokrytie 5G, úroveň pokrytia stále neuvádza
microSD karty dosiahli kapacitu 2 TB
JPEG má 30 rokov
Doterajšími eID sa bude dať podpisovať aj po 2022, ale iba pri vybraných úkonoch
Ceny flash produktov majú v tomto polroku výrazne klesnúť


Diskusia:
                               
 

btw. je to RC 5 verzia z 25. 1. 2010
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

štiria z piatich bludných Holanďanov odporúčajú používať uTorrent
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

ked chcem prejst z 1.8 na 2.0 musim povodnu odinstalovat? to mi nevyhovuje kedze stahujem velky torrent a som v tretine =(
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

nemusis, len vypni 1.8, nainstaluj 2.0 a vsetko pokracuje dalej..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Odinstalovat? Odinstalovat sa da len program, ktory sa predtym INSTALOVAL. :-)
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

To je uz finalna verzia. U mna sa automaticky z RC aktualizovala na final. Ale musim povedat ze ide perfektne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

je zaujimave ze update v programe nehlasi novu verziu
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Je tu uz odstranene to, ze popri zapnutom uTorrente sa neda na danom PC takmer pouzit Internet?? Dalsie dva PC na sieti idu super (rychlost), ale na tom konkretnom, kde je uTorrent zapnuty, sa nacitava len Google asi minutu a normalne stranky ovela dlhsie. Skusal som uz vsetko mozne, nic nepomaha...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

napriklad tu: forum.zive.cz/viewtopic.php?f=924&t=1021317 mne to pomohlo...
Odpovedať Hodnotiť:
 

sa obavam, ze to by museli odstranit teba, kedze je problem medzi stolickou a klavesnicou zase raz
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Som zvedavy kedy nieco taketo implementuje Transmission. Ten je open-source a na dost vysokej urovni. Toto by mu velmi pomohlo a na Mac OS X a Linuxe by sa este viac presadil lebo by vyrazne predcil konkurenciu. :)
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Transmission je z OSS programov najjednoduchsi. Osobne preferujem Deluge v GTK+ a Ktorrent v KDE. Pri Ktorrent si treba postrazit, ci ma zakompilovanu podporu pre DHT!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

transmission je fajn na rychle stiahnutie jedneho-dvoch torrentov, ale ak uz je toho viac tak Deluge nema konkurenciu..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Transmission je šunka.. pri vysokom I/O mu zamrza GUI
Odpovedať Hodnotiť:
 

Inak tiez dufam, ze OSS komunita (a trackery a usery) to zacnu co najskor pouzivat, lebo teraz ked mi Deluge odosiela 30kB/s, tak na ETH zariadeni mam upload aj 60kB/s, cize 100% rezia. Neviem, kde je zakopany pes ale s.rie ma to. A robi to iba obcas (50% pripadov).
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Dávnejšie som používal Transmission, ale už asi pol roka používam uTorrent a nie je o nič horší.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

TCP - strucne povedane caka ci prisiel packet v poriadku
UDP - je mu srdecne jedno ci to vobec prislo a nie to este ci to prislo v poriadku

Nebudu s tym nejake problemy pri stahovani?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pri UDP (narozdiel od TCP) sa o bezchybny prenos musi postarat aplikacia
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

presne, a kedze to torrenty robit musia vzdy, tak preto ten prechod
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

tak ako pises TCP ma v protokole implementovane spolahlive dorucenie packetov a tiez napr. algoritmus reakcie a predpovedania zahltenia. Toto vsetko je zavisle od platformy (operacneho systemu)/TCP stacku.
UDP nema nic z tohoto implentovane, je to len jednoduchy protokol vymeny packetov. Vsetko zostava na aplikacnej urovni. Tj. zopakovanie pri vypadku packetu (a dalsie veci) zostavaju na urcovi uTorentu, takze zavisi na autoroch ako kvalitne to impletuju. Maju v kazdom pripade vacsiu kontrolu nad tym co sa s packetmi deje oproti TCP (kde prichadza k slovu hlavne OS).
Problemy mozu nastat ak autori nezvladnu implentovat vsetky potrebne vlastnosti..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Urcite nie, subory su rozdelene na male bloky ktore sa hashuju a keby bol kontrolny sucet zly tak sa blok stiahne znova.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Práve včera som sa pokúšal stiahnuť klienta na Aion: The Tower of Eternity a keďže to malo 10GB, nemohol som nájsť žiadny spoľahlivý (rozumej dostatočne rýchly) server na stiahnutie... Po dlhej dobe som teda siahol po torrente, GamersHell.com umiestnili klienta na torrenty ako alternatívu na sťahovanie a hľa, do rána bolo vybavené... ;-) Išiel som už cez uTorrent 2.0, radosť používať. :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mohla byt aj moznost nepouzivam v ankete..
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

tak daj do 5%.

mimochodom neviete poradit nejaky dobry web co nahradil mininou a TPB?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

torrentz.com + btjunkie.org + btarena.org
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

diky
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A co je s ThePirateBay?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Už len za tú samotnú absurditu otázky plusko :D
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Nič, všetko funguje jak za starých čias.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jednoznacne isohunt.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak ako spomina niekto vyssie, UDP nema implementovanu ochranu proti zahlteniu. Nemyslim to, ze uTorrent ju implementuje, treba mysliet na vsetky routery medzi jednotlivymi peermi. Tieto nemaju implementovanu ochranu pred zahltenim. YouTube tiez experimentovalo s UDP a jednoducho to nemohli nasadit, pretoze by zahltili cely net.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

UDP nema zarucenu spolahlivost, a to prave pravdepodobnost zahltenia znizuje.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Wikipedia: UDP
http://tr.im/MYZP

Lacking any congestion avoidance and control mechanisms, network-based mechanisms are required to minimize potential congestion collapse effects of uncontrolled, high rate UDP traffic loads. In other words, since UDP senders cannot detect congestion, network-based elements such as routers using packet queuing and dropping techniques will often be the only tool available to slow down excessive UDP traffic.
Odpovedať Hodnotiť:
 

v ankete chyba 0%. V dobach rapid a milionov inych "sharov" snad nik sudny nepouziva torent. Uploadovanie autorsky... je trestne.
Odpovedať Známka: -7.9 Hodnotiť:
 

Rapid a rozne ine su bez premioveho uctu nepouzitelne. No a prepac ale davat niekomu zarobit za warez? :D. Vsetci dobre vieme ze nebyt warezu tak rapid moze "zavriet kram". Nejde mi o tie sumy ktore za to chcu ide mi o princip. Podla mna platit rapidu za warez je to iste ako kupit si od Vietnamca zarucene originalne DVD-cka na trznici. Nepaci sa mi to vobec, ryzovat na wareze.

Oproti tomu privatny torrentovy tracker je "spravodliva" vec. Co zoberies to musis aj dat a ked nedas tak dovi.
Odpovedať Známka: 7.2 Hodnotiť:
 

Keby si len vedel kolko stoji sprava a konektivita takeho Rapidshare-u, tak by si pochopil. To nie je o tom, ze oni zarabaju na wareze. Je to sluzba, ktora poskytuje linku a miesto, aby ostatni mohli odtial tahat. Len preto, ze na Slovensku si niektori ludia nemozu dovolit premiove konto, neznamena, ze je to okradanie.

Torrenty su fajn, ale tiez nie su uplne zadarmo. Tracker(server, konektivita, sprava) tiez nieco stoji. Fakt, ze Ty to mas v podstate zdarma neznamena, ze je to naozaj zdarma. Musi sa to len zaplatit niekde inde. Na privatnych trackeroch mas vacsinou platene VIP ucty, aj to je "ryzovanie na wareze" ?
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

jaj tak RS je potom neziskovka a robia to len pre nase dobro :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Mna absolutne nezaujima kolko stoji konektivita a sprava Rapidsharu....pre mna zamna mozu ho zavriet hned dnes vecer :D

A teraz vazne.......nic som o ziadnom okradani nepisal mne prave vadi ten sposob "Chces mat warez rychlejsie? Zaplat!"......

A tie VIP ucty na privatnych trackeroch........mozno mas o nich nejake zle informacie ale bez VIP uctu sa da uplne v pohode prezit...VIP ucty maju ti co chcu tahat vsetko doradu a nedavat pozor na ratio.....samozrejme ak nie si klasicky hit&runner tak VIP ucet vobec nepotrebujes a neni absolutne ziaden rozdiel ci si VIP alebo nie......ak sa da tak vzdy vytazis svoje pripojenie na maximum(pri privatnych trackeroch vzdy)....naproti tomu pri rapide a inych si bez plateneho uctu hotovy.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Uz rozumiem co si tym chcel povedat, ale co narobis, ked dnes sa ryzuje na uplne vsetkom. Rapidshare dava celkom normalne ceny, samozrejme maju na tom aj zisk.

Ohladom VIP uctu som mal na mysli to, ze ked si zaplatis VIP tak tieto peniaze by mali ist na zaplatenie servera. Mne by ani neslo o tie vyhody, skor o podporu servera, ktory mam rad :)

Ono samozrejme platit za warez je dost na uvazenie. Nemal by si platit priamo za obsah, skor len za naklady spojene s distribuciou. Ked chces lepsie sluzby, musis si priplatit, pretoze tie lepsie sluzby nieco naozaj stoja.

Kazdopadne je to ironia, ze ludia sa stazuju, ze musia platit za nelegalny obsah. Mali by sme byt radi, ze je to vobec za nizsiu cenu ako original ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Este k tomu uploadovaniu autorsky bla bla bla je trestne.

Ohanas sa tu tym ze uploadovanie je trestne ale zaplatit za warez ti vobec nevadi :D Ked uz teda porusujem zakon tym ze "piratim" tak aspon tym svojim "piratenim" nedavam nikomu zarobit.


Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

uplny suhlas, jednoducho si supnes vyhladavac torrentz.com vyberes si X veci co hladas, na noc nehas zapnuty komp, 50gb do rana doma, ziadna starost s hladanim linkov, registrovanim na warforach ci nebodaj platenim - to je uz fakt moc ako. utorrent ftw, ajked zatial ostavam pri 1.8.5
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

nejde len o to ci 50 alebo 5 GB za noc.....to je uplne jedno. Ide prave o to ze ten torrentovy sposob je ovela ovela jednoduchsi...presne ako si spominal....ziadnych 10 000 warfor, ziadne trpnutie ci nahodou predposledny link neni zmazany, ziadna registracia nikam, ziadne platenie nikde

Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Kazdopadne registracia na par kvalitnych warezoch (v mojom pripade jeden SK a jeden US) je velmi prospesna, najma pri hladani presnych nazvov releasov pre filmy/serialy (hladat len tak na slepo torrentz.com - caste fake, takto som fake zminimalizoval na max 1% pripadov). PS. netreba zabudnut na port forward bez toho to nie je az taka slava.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Stačí myť zapnutý upnp a netreba sa hrať s portami.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nevedel by mi niekto vysvetlit rozdiel medzi tym STUN a UDP hole punching?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podla mna, ale ber to len ako moj nazor, nechcem za to brat zodpovednost ak ta nahodou uvediem do omylu, by ti to niekto vysvetlit vedel.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

UDP hole punching, funguje aj v pripade ak su oba PC za rovnakym typom NAT.

Zdroj : http://tr.im/N3GM
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

super pdf-ko. diky moc ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nedakuj mne, dakuj Google :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

...len 1 vec som chcel povedat.

ludia seedujte :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

stale nechapem, preco sa torrenty nevyuzivaju aj na sirenie napr. aktualizacii, niekedy mam dost ked stahujem najnovsie drivery, kdezto na torr. cim novsie, tym viac ludi taha (a aj posiela), tym lepsie
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to je podla mna dobry napad, vacsinou ked vyjde nove ubuntu tak stahujem cez torrenty, skusal som dokonca aj apt-p2p cize aktualizacie stahovane pomocou p2p (torrent), alebo skvely napad je tiez electricsheep - fraktalovy setric obrazovky, kde sa novovygenerovane fraktaly stahuju pomocou torrentu (kedze ide o video subory)..
Odpovedať Hodnotiť:
 

hmm funguje niekomu autoupdate?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mne pomohlo, až keď som nastavil, aby sa aktualizoval aj na beta verzie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mne 2.0 podáva nesprávne informácie ohľadom rýchlostí.
Len seedujem 182KB/s a ukazuje mi to, že aj leechujem 51KB/s.
Týka sa to aj odozvy na tracker, tracker tiež oznamuje, že leeechujem.


Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja mam Azureus
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som zo zvedavosti ho

-nainštaloval
-otestoval
-odinštaloval


nie som expert, ale podľa mňa to má svoje muchy

1.8.2 build 14153 bol čo vyhovoval pre moje účely.

mám Win XP aj Win 7
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Torrentleech-the best:-D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Fuha, jasne ze je, len akosi uz nemam account. MAs pozvanku? :-) chdpctkkt@post.sk
Odpovedať Hodnotiť:
 

cawte prosim mozem sa spytat, cez bittorrent sa da kolko najviac stiahnut dat? ja som stahoval hru (4GB) a asi v polke sa to vyplo ze volaka operacna chyba...
Dokaze utorrent stiahnút neobmedzene mnozstvo dat???
Odpovedať Hodnotiť:
 

mozno trochu offtopic ale mate njaky spolahlivy client na RS pod win7 lebo ziadny dobry som nenasiel, samozrejme s premium acc, thx
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár