neprihlásený Piatok, 10. mája 2024, dnes má meniny Viktória
Pale Moon, rýchlejší Firefox pre Windows optimalizovaný na novšie procesory

Novšie procesory prinášajú oproti starším generáciám okrem zvýšeného hrubého výkonu aj nové pri rozličných úlohách efektívnejšie inštrukcie. Väčšina bežného softvéru ich ale nevyužíva, keďže je pre maximálnu kompatibilitu kompilovaná zároveň aj pre staršie procesory. Dôkazom, že optimalizácia na novšie procesory môže priniesť zvýšenie výkonu, je softvér Pale Moon, optimalizovaná verzia Firefoxu reálne rýchlejšia ako originálny Firefox.

DSL.sk, 26.4.2010


V dnešnom článku si predstavíme zaujímavý softvér Pale Moon, Firefox pre Windows optimalizovaný na novší hardvér, ktorý je skutočne rýchlejší ako originálny Firefox a užívatelia Firefoxu ho môžu zvažovať ako reálnu rýchlejšiu náhradu.

Pale Moon je webovým prehliadačom skompilovaným z originálnych zdrojových kódov Firefoxu. Prehliadač má identický kód ako rovnaká verzia Firefoxu, ide len o optimalizovaný build zameraný na maximálny výkon na najnovších procesoroch. Jeho autorom je Jonathan Mueller.

Pale Moon začal Mueller vydávať na konci roku 2009 pre verzie 3.5.x Firefoxu, na slabšom hardvéri deklaroval vo výkone JavaScriptu meranom benchmarkom SunSpider zrýchlenie až 25%.

V súčasných verziách 3.6 je zvýšenie výkonu pre menšie možnosti optimalizácie vzhľadom na zmeny v zdrojových kódoch Firefoxu menšie, podľa našich testov pomocou troch štandardných benchmarkov je ale stále Pale Moon merateľne rýchlejší ako rovnaká verzia Firefoxu.

Pale Moon je kompilovaný pre procesory podporujúce minimálne SSE2 inštrukcie, pre procesory Intelu počnúc Pentiom 4 a Pentiom M a pre AMD procesory počnúc Athlonom 64. Na procesoroch po Pentium 3, Athlon a staršie verzie Celeronu a Sempronu prehliadač nie je možné spustiť.

Pale Moon je k dispozícii len v 32-bitovej verzii, pre nekompatibilitu a problémy s pluginmi v prípade 64-bitového buildu Firefoxu.

Pale Moon sme testovali vo verzii 3.6.3 oproti Firefoxu 3.6.3 na 64-bitovej verzii Windows 7 na PC s procesorom Core 2 Quad Q6600 pretaktovanom na 3.0 GHz so 6 GB pamäte. Použili sme dva JavaScript benchmarky, SunSpider a Dromaeo, a tiež všeobecný benchmark Peacekeeper testujúci rozličné aspekty výkonu prehliadačov od spoločnosti Futuremark.

Zväčšiť Zväčšiť
Výsledky Firefoxu 3.6.3 a Pale Moon 3.6.3 v benchmarku SunSpider, kliknite pre zväčšenie



V benchmarku SunSpider dosiahol Pale Moon čas 794.4 ms oproti 839.6 ms Firefoxu, teda o 5.4% lepší. K najvyššiemu zrýchleniu prišlo pri matematickej časti testov o 13.5% a najmä v 3D testoch, o 17.4%.


Výsledky Firefoxu 3.6.3 v benchmarku Peacekeeper



V benchmarku Dromaeo bolo zrýchlenie Pale Moon ešte výraznejšie, celkovo o 7.3%, 139.94 tzv. behov za sekundu oproti 130.38.


Výsledky Pale Moon 3.6.3 (identifikovaného ako Firefox 3.6.3) v benchmarku Peacekeeper



V benchmarku Peacekeeper už rozdiel nebol tak vysoký, Pale Moon dosiahol o 2.5% viac bodov, 3446 oproti 3362. Najvýraznejšie zrýchlenie dosiahol pri teste rýchlosti manipulácie s dátami v JavaScripte a pri DOM operáciách, operáciách so štruktúrou dokumentu, v ktorých dosiahol o 6.4% respektíve o 9.8% vyššie skóre.

Pale Moon je prekompilovaný z rovnakých zdrojových kódov ako Firefox, potenciálne sa ale jeho správanie vo výnimočných prípadoch môže od Firefoxu odlišovať a potenciálne môže zaznamenávať problémy, ktoré originálny Firefox nemá.

Pale Moon má v User-Agent reťazci posielanom webovým serverom aj identifikáciu príslušnej verzie Firefoxu, napríklad aj benchmark Peacekeeper ho rozpoznal ako Firefox 3.6.3. Niektoré webové stránky používajúce veľmi striktnú kontrolu prehliadačov ale tiež napríklad niektoré rozšírenia potenciálne Pale Moon nemusia rozpoznať ako Firefox.

Autori upozorňujú tiež na potenciálne problémy s niektorými antivírusmi pri sťahovaní súborov týmto prehliadačom. Riešenie a ďalšie odporúčania pri používaní Pale Moon je možné nájsť na stránke projektu.

Nevýhodou Pale Moon oproti Firefoxu je absencia podpory automatických aktualizácií, prehliadač je tak potrebné aktualizovať manuálne.

K dispozícii nie sú ani inštalátory lokalizovaných verzií, prehliadač je možné lokalizovať oficiálnymi lokalizačnými balíčkami pre Firefox.

Pale Moon podobne ako pri inštalácii viacerých verzií Firefoxu na jednom PC zdieľa profily Firefoxu. Užívatelia, u ktorých prevážia výhody Pale Moon oproti jeho nevýhodám, ho tak môžu odskúšať, prejsť naňho aj prípadne sa vrátiť späť k Firefoxu bez väčších problémov.

Odkazy na stiahnutie najnovšej verzie Pale Moon je možné nájsť na palemoon.org.


      Zdieľaj na Twitteri


Na PC používate 32-bitový alebo 64-bitový operačný systém? (hlasov: 1073)

32-bitový      45%
64-bitový      54%
Neviem      1%


Najnovšie články:

Nvidia s veľkým náskokom najväčším tvorcom čipov nevyrábajúcim čipy
Android zrejme začne čoskoro lokalizovať nepripojené a vypnuté smartfóny aj v Európe
4ka spustila 5G sieť vo viacerých mestách
AMD výraznejšie zvýšila podiel v CPU pre desktopy
K dispozícii nová Fedora 40 pre Macy s ARM procesormi


inzercia



Diskusia:
                               
 

Nič moc ten rozdiel.
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

Ten rozdiel je väčší, ako by som očakával (pretože pre javascript sa používa JIT a to v oboch verziách generuje úplne rovnaký kód). Ten rozdiel vzniká len v prípade, keď sa nemôže použiť TraceMonkey.

A teda, ak by sa testoval Firefox so zakázaným TraceMonkey, rozdiel by bol oveľa väčší (a keď začlenia JägerMonkey, zrýchlenie pri javascripte bude výrazne menšie, takže je dosť pravdepodobné, že potom Pale Moon stratí zmysel).
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

no lenze pale moon nema optimalizovany len js engine, ale je to optimalizovany cely program cize UI, gecko, atd atd
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Aj to sa mierne odzrkadlí pri tom JS teste, ale len minimálne (tie testy sú robené tak, aby malo grafické rozhranie, správa pamäte... minimálny vplyv).
Odpovedať Hodnotiť:
 

fajn ale zaujmave by to bolo pri porovani viacerych prehliadacov, tomshardware urobili daky ten mesiac dozadu test prehliadacov a FF nedopadol nic moc, prvy a druhy boli chrome a opera, treti bol safari, potom FF a jednoznacne posledny IE8
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Keď zoženieš zdrojové kódy ostatných prehliadačov možno zistia, či aj im taká optimalizácia pomôže. :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A kto chce optimalizaciu este lepsiu (core2), ten pouzije Linux a skompiluje si to sam, resp. skusi Gentoo a ma to skoro bez prace.

Este by ma zaujimalo, ako na rychlost vplyva optimalizacia pri kompilacii jadra a zakladneho systemu.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

tar -xvf firefox.tar.bz
cd firefox/
./configure
make
make install

a hotovo ... :) netreba ani pale moon
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

ja mam operu v zakladnej instalacii nemusim nic kompilovat a je to x krat rychlejsie ako nejaky fyrefox.
Odpovedať Známka: -3.1 Hodnotiť:
 

a ostatni zas maju rozum
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

gentoo je fajn, ale myslím, že pre väčšinu ľudí pomerne zložité. A radšej obetujú tých pár sekúnd pri browsovaní, ako pár hodín (pre niekoho možno aj pár dní) kompiláciou systému na mieru.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Nemohli by ste testnut swiftfox? http://getswiftfox.com/

To je daco pre linux, teda optimalizovany ff pre linux... Ja ho pouzivam "paralelne" s klasickym ff, ale v podstate stale pouzivam swifta...

PS najs clanok a porovnania. +10
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Oficiálna verzia Firefox pre Linux bola je kompilovaná s dosť konzervatívnymi parametrami pre gcc. Zhruba mesiac dozadu mierne tie parametre upravili, takže výsledný Firefox by mal byť o niečo rýchlejší (zmena je už tuším v najnovšej alfa verzii 3.7).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pouzivam kubuntu 8.04 LTS (ano, hanbim sa ako pes) a bohuzial tuna maju chalani ako poslednu aktualnu verziu asi iba 3.4... Mozno im krivdim a maju 3.6, ale nic novsie urcite nemaju, ked nie su schopny ani svn 1.6 vypustit... (co mimochodom ma v sebe i eclipse, co je uz vonku nejaky ten cas)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

LTS verzia má dlhodobú podporu (teda dlhodobú podporu na štýl Ubuntu) takže nové verzie programov tam príliš očakávať nemôžeš (zvyčajne sa tam aplikujú len bezpečnostné opravy a občas aj oprava dôležitejšej chyby).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

daj si windows a operu a nebudes sa musiet medzi kamosmi v druzine hanbit.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

ak win tak max XP, inak len a len Linux...
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

pale moon pouzivam uz asi dva mesiace a mozem potvrdit, ze tu rychlost je citit, hlavne ked ma clovek strasne vela addonov
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

3809 Points

Rendering2879
Social networking2984
Complex graphics7238
Data7657
DOM operations3081
Text parsing3957

a nemam palemoon iba xp :)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 


*mega Points, a nemám xp iba 100kg železa.. .
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

iba 5O kg :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je to pomerne trapne, ze sa este dnes kompiluju programy (dokonca cele operacne systemy) s nastavenim i386. Napr.:
- Debian, Ubuntu - i386
- Slackware, openSuSE - i586
- Windows - tusim i486
- naprosta vacsina binarnych programov - i386

Trochu z toho cnie Arch Linux, ktory je i686 (Pentium II). Sakra mame rok 2010, Pentium II je uz davno ta-tam. Vazne je dovod kompilovat pod i686?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Programy sa naozaj často kompilujú pre i386, ale optimalizované sú pre novšie procesory, takže využívajú len funkcie, ktoré boli aj na i386, a samozrejme ak treba MMX, SSE..., ale najlepšie aj tak fungujú na novom procesore.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Treba pouzivat x64 verziu systemu, ten je kompilovany pre moderne procaky s vyuzitim min SSE2
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ktoré SSE2 inštrukcie môže použiť bežný program tak, aby bol výkonnejší a aby tvorca nemusel programovať priamo v assembleri? (všetky knižnice a programy, pri ktorých má zmysel používať SSE2 inštrukcie, ich aj používajú)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslel som to tak ze v x64 kode sa pouzivaju SSE verzie instrukcii miesto FPU. Pouzitie FPU instrukcii a registrov je v x64 kernel mode striktne zakazane. Vsetky FPU su konvertovane na SSE. Takties pri operaciach s pamatou su vyuzivane SSE instrukcie ak to moze urychlit, su pouzite. Proste chcel som povedat ze x64 system a programy ti uz zarucuju celkom slusne ze nepouzivas isntrukcie stare z i386 sady ale nove varianty. Samozrejme ked chces vyzuivat najnovsie SSE, napr SSE4, v aplikacii ti nic nebrani, vo visual studio si mozes povedat aby sa pouzivali.
Odpovedať Hodnotiť:
 

inak ten rozdiel je asi taky ako rozdiel medzi firefox a chrome.....
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Rendering ma pomalsi. Ktovie preco.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár