neprihlásený Utorok, 14. mája 2024, dnes má meniny Bonifác
Šesťjadrové AMD Phenomy, cenovo efektívne CPU na viacthreadové aplikácie

Spoločnosť AMD tento týždeň uviedla na trh svoje prvé šesťjadrové desktopové procesory, ktorými sa tak spoločnosť počtom jadier vyrovnala doteraz prvému desktopovému šesťjadrovému procesoru Intel Core i7-980X. Nové procesory výkonnostne nesúťažia so šesťjadrovým procesorom Intelu, sú priamou konkurenciou nižších modelov od Intelu a podľa prvých testov sú pre niektoré účely najefektívnejšími desktopovými procesormi z pohľadu pomeru výkonu a ceny.

DSL.sk, 30.4.2010


Spoločnosť AMD tento týždeň uviedla na trh, ako sme informovali už v utorok, svoje prvé šesťjadrové desktopové procesory AMD Phenom II X6 1055T a AMD Phenom II X6 1090T.

Procesory sú prvými šesťjadrovými desktopovými procesormi od AMD, Intel má od minulého mesiaca v ponuke šesťjadrový procesor Core i7-980X.

X6 1055T je taktovaný na 2.8 GHz a X6 1090T na 3.2 GHz, oba majú 6 MB L3 cache a 512 KB L2 cache na každé jadro. Integrovaný je dvojkanálový radič DDR2 aj DDR3 pamäte.

1090T je celkovo najvýkonnejším desktopovým procesorom od AMD, výkonnostne ale stále nekonkuruje najvýkonnejším procesorom Intel Core i7 postaveným na jadre Bloomfield s taktom vyšším ako 3 GHz ani Core i7-980X. Keďže ale cena takýchto Core i7 procesorov štartuje na 562 dolároch, tieto sú atraktívne len pre veľmi úzku skupinu zákazníkov a AMD novými procesormi potenciálne oslovuje väčšinu užívateľov požadujúcich výkonný desktop.

Procesory Phenom II X6 s kódovým označením Thuban oproti Phenomom II X4 a šesťjadrovým Opteronom prinášajú dve podstatné inovácie, zlepšenie pomeru výkonu a spotreby a zvýšenie výkonu pri aplikáciách nevyužívajúcich naplno výkon všetkých jadier.

Phenom II X6 sú vyrábané stále 45 nm výrobným procesom, AMD respektíve jej dcérska spoločnosť GlobalFoundries vyrábajúca pre AMD ale zlepšila technológiu výroby tranzistorových čipov podľa dostupných informácií pridaním vrstvy tzv. low-k dielektrika. Zlepšenie umožnilo znížiť spotrebu čipov pri rovnakej taktovacej frekvencii.

Phenom II X6 1090T až so šiestimi jadrami tak má TDP 125 W rovnako ako Phenom II X4 965, ktorý je síce taktovaný o 200 MHz vyššie ale má samozrejme len štyri jadrá.

Druhým podstatným zlepšením mimoriadne zaujímavým pre využitie v osobných počítačoch je Turbo Core, technológia zvyšovania taktu pri behu aplikácií nevyužívajúcich všetky jadrá. Turbo Core pracuje na jednoduchom princípe, ak procesor detekuje aktívne využívanie maximálne troch jadier, zvýši ich takt u 1055T z 2.8 GHz na 3.3 GHz a u 1090T z 3.2 GHz na 3.6 GHz. Neaktívne jadrá sú pre maximálne šetrenie spotreby podtaktované zvyčajne na možné minimum, 800 MHz.

Pre zvýšenie stability je zároveň zvýšené napätie napájania procesora. Spotreba Phenom II X6 je preto pri vyťažení jedného až troch jadier a povolenom a aktívnom Turbo Core vyššia ako spotreba bez povoleného Turbo Core. Podľa meraní Xbitlabs je to o 20 W až 25 W.

Technológia je na rozdiel od obdobnej technológie Intelu Turbo Boost výrazne jednoduchšia. Turbo Boost totiž napríklad podporuje zmenu taktu o viacero úrovní v závislosti na počte aktívnych jadier a pri rozhodovaní o zvyšovaní taktu zohľadňuje aj meranú aktuálnu reálnu spotrebu.

U procesora 1090T, u ktorého sú odomknuté násobiče, môže užívateľ správanie Turbo Core prestaviť. Podobne ako u základného taktu môže zmeniť buď v BIOS-e alebo pomocou nástroja Overdrive násobič a tým zmeniť frekvenciu, na ktorú sa jadrá automaticky pretaktovávajú. Pomocou Overdrive je tiež môžné zmeniť počet pretaktovávaných jadier až na maximálne päť.

Podľa prvých testov technológia Turbo Core podobne ako Turbo Boost reálne pomáha a výkon aplikácií využívajúcich jedno, dve jadrá môže zvýšiť až o takmer 10%.

Procesory Phenom II X6 sú určené pre doterajšie sockety AM2+ a AM3, vyžadujú len aktualizovaný BIOS s ich podporou.

Cena X6 1055T je spoločnosťou AMD stanovená na 199 dolárov, reálne sa v USA predáva za 210 dolárov a na Slovensku za cenu s DPH pod 200 eur. Cenovo tak procesor konkuruje z novších výkonnejších aspoň štvorjadrových procesorov Intelu najmä modelu Core i5-750 so stanovenou cenou 196 dolárov.

Cena X6 1090T je stanovená na 295 dolárov, v USA sa predáva za približne 310 dolárov. Cenovo tak 1090T konkuruje najmä Core i7-930 za 294 dolárov a Core i7-860 za 284 dolárov.

Core i5-750, Core i7-930 a Core i7-860 sú všetko štvorjadrové procesory, Core i7-930 a Core i7-860 podporujú Hyper-Threading a operačnému systému poskytujú osem virtuálnych jadier. Hyper-Threading umožňuje efektívnejšie využiť všetky jednotky jadra súčasným vykonávaním kombinovateľných inštrukcií dvoch threadov. Dve virtuálne jadrá Intelu realizované na tranzistoroch iba jedného fyzického jadra tak samozrejme nie sú rovnako výkonné ako dve fyzické jadrá, pri niektorých záťažiach ale môžu byť výrazne výkonnejšie ako jedno fyzické jadro. Technológia ekvivalentná Hyper-Threadingu AMD zatiaľ chýba.

Podľa prvých testov hardvérových serverov sú nové procesory od AMD vo viacerých aplikáciách naplno využívajúcich všetky jadrá výkonnejšie ako cenovo porovnateľné procesory od Intelu, často o viacero desiatok percent. Neplatí to ale pre úplne všetky takéto aplikácie.

Napríklad pri enkódovaní videa pomocou x264 je 1090T výkonnejší ako i7-930 aj i7-860 o približne 10%, 1055T od i5-750 až o 20%. 1055T je výrazne výkonnejší ako i5-750 podľa väčšiny testov v kompresii pomocou 7-Zip, oba X6 sú veľmi výrazne výkonnejšie v symetrickom šifrovaní pomocou TrueCrypt, až na úrovni 50%. X6 sú tiež výrazne rýchlejšie aj v POV-Ray a Cinebench.

Naopak X6 sú pomalšie v 3dsmax, Winrar, Winzip, Windows Media Encoder.

V aplikáciách využívajúcich aktívne jedno respektíve niekoľko málo jadier, testovaných najmä v podobe hier, Phenomy II X6 za konkurenciou aj napriek Turbo Core zvyčajne zaostávajú. V niektorých prípadoch je ich výkon nižší až o rádovo 20%, zvyčajne je ale rozdiel výrazne menší a nepresahuje 10%.

V spotrebe Phenom II X6 zaostávajú za najnovšími Intel procesormi, výsledky jednotlivých testov sa ale výrazne líšia. Podľa väčšiny testov ale v režime nečinnosti je spotreba 1090T väčšia ako spotreba i7-860 o 20 W, pri záťaži o viac ako 30 W.

Hardvérové servery v testoch pretaktovávali najmä 1090T, ktorý má odomknuté násobiče. Väčšina ho bez problémov pretaktovala na 3.9 GHz až 4 GHz, pričom v niektorých prípadoch pracovala bez problémov naďalej aj technológia Turbo Core na takte nad 4 GHz.

AMD Phenom II X6 1055T a AMD Phenom II X6 1090T sú na základe testov zaujímavou a cenovo efektívnou voľbou pre užívateľov vyžadujúcich vysoký výkon v aplikáciách schopných využiť všetkých šesť jadier. Vzhľadom na kompatibilitu s existujúcimi staršími socketmi AM2+ a AM3 sú procesory veľmi zaujímavé ako upgrade existujúcich systémov, čo oproti konkurenčným procesorom Intelu určeným pre nové sockety LGA 1156 a LGA 1366 predstavuje ďalšiu výhodu.

Testy nových procesorov priniesli napríklad Techreport, Anandtech, Hexus a Xbitlabs.


      Zdieľaj na Twitteri


Používate ešte pravidelne desktop alebo už takmer výlučne notebook respektíve iné formy mobilných PC? (hlasov: 701)

Áno, aj desktop      81%
Nie, takmer výlučne notebook      19%


Najnovšie články:

Hokej opäť vytvoril rýchlostný rekord slovenského Internetu
Tesco výrazne rozširuje dostupnosť predaja potravín cez Internet
Vydaný Linux 6.9
O mesiac skončí podpora predposlednej verzie Windows 10, aktualizuje sa na poslednú
ARM procesory pre PC uvedie podľa Arm viacero výrobcov
Zem zasiahli najsilnejšie geomagnetické búrky za 20 rokov, postihli aj GPS a Starlink
Telekom sa snaží znížiť oneskorenie pri vysielaní hokeja v Magiu, spustil špeciálny kanál
Nvidia s veľkým náskokom najväčším tvorcom čipov nevyrábajúcim čipy
Android zrejme začne čoskoro lokalizovať nepripojené a vypnuté smartfóny aj v Európe
4ka spustila 5G sieť vo viacerých mestách


Diskusia:
                               
 

zaujimavejsie budu podla mna 96/40 X4 t.j. mozne odomknutie 2 jadierok, nakolko len minimum aplikacii dnes vyuzije viac nez 4 a urcite aj cena bude okolo 150 juro (3 a menej jadierok sa uz dnes do buducnosti kupovat neoplati, minimalne unlock na 4)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

jedna vec je kolko aplikacii vyuzije viac jadier (zacina byt dost) a druha vec je kolko ich vyuzije pouzivatel - ak pracuje s viac aplikaciami tak ich vyuzije aj keby boli app jednovlaknove
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

To je čo za blobosť, že nejaké AMD zamyká jadrá CPU???
Inak, pravdu povedané, načo sú komu viac ako 4-jadrové CPU v PC na doma???
Odpovedať Hodnotiť:
 

k ankete, poznam viacej ludi co preslo spat z notebooku na desktop, a stale ich pribuda, vacsina ludi nepotrebuje mobilitu notebooku, je to cisto o strhnuti davom
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nejde len o mobilitu, ja som vymenil hracsky PC za lacny notas na desktop hlavne preto, ze uz par rokov nechydzaju ziadne kvalitne hry a na bezne cinnosti a stare hry staci viacjadrovy notas. Do desktop PC treba neustale investovat, notas kupis a mas na 5 rokov pokoj (s dobrym chladenim, usporny rezim) a este k tomu zerie ~3x menej v klude, v zatazi ~6x menej, co je sice len nejakych 5-20 euro mesacne, ale ide predsa o to aby sme boli ekologicky, no nie. :P
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

ja preferujem desktop, napriklad na notebook nekuppis poriadnu zvukovku a ked mas poriadny monitor tak to bude mat tazkosti utiahnut, pokial tam nie je fakt dobre grafika
k tej spotrebe, si riadne utal, keby si mal notebook a klasicke PC pustene 24h denne, tak by si mozno mesacne dostal tych 5e
1kWh stoji cca 4,2Sk zalezi od triedy a od oblasti, keby destkopove PC spotrebovalo o 100W viac tak to urobi mesacne rozdiel 2,5e pri tom keby bezali 24h a 30dni v kuse, toto su custe zvasty spolocnosti co chcu predavat enterprise veci a pritom to neusetri nic
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

10e, preklikol som sa
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

monitor 50-80W repro pocitajme 30W Nové pc-zdroj od 400-500W samozrejme spotreba v klude asi tam 250-350W to más cca 320-420W priemerne nech je 400 ked ti ide 8h denne to mas 3,2kWh mesacne 96kWh nech je 13,3 notas ti zozere dajme tomu tych 100w to mas len 24kWh mesacne 3€ mesačne . Ekologia :D
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

odporucam ti zobrat merac a odmerat si to sam, lebo pises velmi odveci. Alebo si o tom daco precitaj na nete.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ja mam 650W zdroj a desktop v idle zerie 60-70W ... ono na zdrojoch sa udava ze kolko wattov utiahnu... nie ze ich spotreba je 650W ...

fakt si chod kupit do baumaxu merac a odmeraj si to...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

lenze ked sedis pred pc tak nieco pracujes , viem ze nebude zrat 400W ked si na pokeci :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

400w ti bude zrat mozno vtedy, ked budes mat neviem ake 6 jadro plne zatazene, s 2 grafikami a 6 monitormi v tom a to este ratam aj tie monitory :-D
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Alebo ked si pustis Crysis v HD v max. detailoch na GF GTX295 a i7 procesore. 850W zdroj to len tak-tak stiha :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

http://cut.sk/776

sice to nieje core i7, ale PhII 3,6GHz zerie podobne, pripadne ked chces si tam kludne pridaj aj 50W. Stale to kvalitny 500W zdroj zvladne, aj ked pre istotu by som uz siel do 600W. 850W zdroj by to zvladol lavou zadnou.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak Ty musíš byť naozaj odborník. Alebo skôr "odborník..."
Ani sa nečudujem toľkým reklamáciám niele grafických kariet, ale aj Ďalších PC komponentov, ak ľudia nielen uvažujú, ale aj konajú tak nezmyselne, ako Ty!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to cez zimu v panelaku s takym CPU+GPU ani nemusim kurit (v danej miestnosti). Uz tento OHRIEVAC (parodia na procak) Pentium D co mam nieco vykuri.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

http://xkcd.com/732/
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://www.youtube.com/watch?v=vY8uppkjwL0 ... pretocit na prvu minutu, ako vidiet s tymto by mal problem aj kilowatovy zdroj
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nuforce uDAC ?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ako myslis ze do desktopu treba stale investovat? ja som si kupil jeden desktop pred asi 10 rokmi a stale v pohode funguje bez toho aby som do neho nieco investoval. Tak isto je to aj mojim druhym desktopom co pouzivam som sice investoval 1000eur ale to bola prva a posledna investicia za 2 roky co ho uz pouzivam.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

sporeba suhlasim, ostatne je blbost na ntu. Lacny notas je vacsinou sracka, co vykonom "nestaci" ani dnes, nieto este o 5 rokov. Nech kupis notas hociaky za hocikolko, desktop za dane peniaze kupis ovela vykonnejsi - vydrzi nie 5 ale viac rokov potom. V desktope hocikedy hocico vymenis, notebook po 2 rokoch (resp po zaruke) ked sa pokazi mozes zahodit, lebo oprava je megadraha.
Este k tej spotrebe... ani tam nemas velmi pravdu, lebo usporne pc sa vlezie do spotreby cca 85W/170W vratane monitora. Notebook mi zerie v klude 13W -6,5x menej a v zatazi neviem, odmeram ked chces, ale povecme 40W takze 4,25x menej.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

tak tak... vsak staci sa pozriet na testy grafickych kariet... mobilne verzie co sa davaju do laptopov su vzdy menej vykonne...
a spotreba mojho desktopu je v klude 60W... a to tam mam c2d 3ghz + 4 disky + graficku kartu ... a moj 1/2 roka strary laptop zerie 30-40W... takze tak nejak.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

graficke karty vyuziva iba male percento pubertalnych hracov, ostatnym staci akakolvek.

pred 3 rokmi som kupil ntb asus a8jr, mam ho doteraz a vyuzivam ho denne. CPU som upgradoval na T7200 (35 eur), disk na 500 GB 7200 ot/s (84 eur), Ram na 3 GB... ale stale je to ten isty stary 3 rocny notebook.
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

CAD/CAM? :-) bez grafickej karty (a to nespominam quadro/fireGl) si nepipnes, ale ano na FarmVille ti staci cokolvek

v ntb som mal G M8600, teraz 9600 a dasli bude nejake quadro alebo fireGl, ak potrebujes robit, a hardver sa ti zaplati do 3 mesiacov tak cenu pod 2k E neriesis :)
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

na také to "domáce surfovanie" nepotrebujem CAD/CAM. Môj 2 roky starý notebook, frčí ako šíp. Žiadna porucha a pod., a to v prevádzke cez 400dní.... (moc často ho nevypínam). Ak potrebujem výkon, je lepšie rozhodnúť sa pre desktop, ináč postačuje ntb. hoc aj ten za 400€.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co sa tyka domaceho vyuzitia PC je vyhoda NB hlavne v uspore miesta a elektriny.Zaplatena okrem vyssej ceny za porovnatelne vykonny HW tiez aj neergonomickym pouzivanim.Vacsina ludi nepotrebuje tahat NB vsade zo sebou.Ja som v praci odmietol prejst z desktopu (s 2 fajn LCD) na NB.Nastastie nemusim nosit pracu vsade zo sebou ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

uplne presne. Notebook si kup ked ho POTREBUJES a inak sa neda, inak silne prevazuju jeho nevyhody nad vyhodami.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

coze? desktop a spotreba 170W? no sice mozno nejaky usporny, ale ked niekto kupi na hry novy desktop tak si myslim ze pod 300W aj s min 24" LCD sa nedostane...myslene v zatazi...notas tak presne tych 50W v zatazi...cize 6x menej...horsie to je fakt po tych 2 rokoch co skonci zaruka a naschval nieco odide...
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

ale ten kto chce mat vysoky vykon za normalne peniaze tak si kupi desktop lebo ten vydrzi dlhsie (kupis novu graficku iba)...
A laptopy na hranie su na nic, mozno niektore su dobre ale su to velke hovada a strasne drahe vzhladom na co dostanes.

Ano laptopy maju svoje vyhody, ale laptop za 2000 eur ma rovnaky vykon ako desktop za 1000 eur.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

no ale za 2 roky usporis tych 250€ na elektrine :D
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

to nieje celkom pravda. Na to aby mal desktop taký príkon, treba z neho vyžmýkať požadovaný výkon. A pri bežnej domácej obsluhe využívaš iba pár % výkonu pc. Ak je v PC 400W zdroj, neznamená to, že tá kopa železa pod stolom implicitne berie zo siete 400W.... .
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

x4 630, ati5770, 4GBram, 1TB HDD, 500W seasonic, kludova spotreba 70W, v zatazi unigine heaven benchmark (naco to sem pisem, aj tak nevies co to je :) ) 160W. Zial furmark som neodmeral, ale ani tam by sa to nad 200 nedostalo, snad. 24" monitor mi zerie 25W pri 30% jase, takze spolu povecme 180-200W v zatazi. Priklad pc do 1000€. Chlapi pisete odveci cisla. Notas nemozem odmerat teraz hned, lebo sa nabija, odmeram, ked sa dobije. Nad 40 nebude!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

takze kokretne meranie. T4400 2,2GHz, 3GB ddr3, 320G HDD, zapnuty monitor, v klude 14-15W, cinebench 10 37W, prime95 44W.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

amd je jednotka, cena vykon su super, ja mam 4 pc, kazdy ma svoj aj pc aj book pre dvoch bohate staci, ked niekam idem zoberem book ked som doma tak striedavo, a elektrika je mi suma fuk raz davno bol nedoplatok 4900 sk a odvtedy sa zvysili zalohy na trojnasobok a mame pokoj, mam stvorjadrovy amd a ked bude v ageme sestjadro tak letim pon aj ked asi chvilku pockam nech sa ustali cena, a elektrika ma nezaujima hlavne ze pisu v clanku ze je aj pre am2+ po flasnuti biosu to je podstatne ze nemusim menit dosku.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

no uz tam je ale 200 ecok je este dost, pockam si na nejakych 150 az 160 ecok.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Keď sa rozgúľa štvorjadro frčí to "jak bejk". Také šesťjadro musí byť pecka... .
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ja mam dual socket s dvaoma 6jadrovimy xeonmi teda 12jadier cize toto vsetko je tu shit
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

máš tak možno 12 jadierok od melónu v rannej stolici a gramatiku na úrovni tej stolice.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jak sa do laptopu vola, tak sa z desktopu ozyva, ci?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:

Pridať komentár