neprihlásený Pondelok, 29. apríla 2024, dnes má meniny Lea
Vyskúšajte si zdarma virtualizáciu - technológiu budúcnosti a bezpečné browsovanie

S blížiacim sa uvedením hardwarovej podpory virtualizácie v bežných desktopových procesoroch spoločnosti ponúkajúce virtualizačné riešenia začínajú poskytovať riešenia pôvodne používané na najvýkonnejších serveroch aj pre bežných domácich užívateľov desktopov. Predpokladá sa, že v budúcnosti bude virtualizácia bežne domácimi užívateľmi používaná a ponúkne im veľký prínos oproti doterajším možnostiam.

DSL.sk, 24.10.2005


S blížiacim sa uvedením hardwarovej podpory virtualizácie v bežných desktopových procesoroch, ktorá sa v procesoroch Intel objaví už v januárových 65 nm dektopových Pentiách pod názvom Intel Virtualization Technology začínajú spoločnosti pôsobiace v oblasti virtualizácie túto technológiu sprístupňovať aj bežným domácim užívateľom aj s jej prvými výhodami.

Virtualizácia umožňuje emulovať na jednom PC viacero ďaľších virtuálnych, ktoré môžu súčasne s reálnym PC bežať vlastné operačné systémy. Virtualizácia je na x86 procesoroch v súčasnosti poskytovaná kombinovaním najmä softvérového riešenia s čiastočnou hardwarovou podporou procesora, keď táto sa v x86 procesoroch nachádza už od procesora 386.

V súčasnosti ju používajú na desktopoch najmä IT špecialisti, ktorým napríklad umožňuje bežať súčasne rozdielne operačné systémy na testovanie vyvíjaného softvéru alebo za iným účelom. Podpora v súčasných procesoroch ale neposkytuje všetky potrebné funkcie, keď napríklad predpokladá jeden hlavný bežiaci OS a neposkytuje možnosť definovaného prerozdelenia zdrojov medzi PC a jednotlivými virtuálnymi PC.

Obaja lídri trhu s x86 procesormi Intel aj AMD pripravujú výrazne väčšiu podporu, ktorá dovolí poskytovať plnohodnotné virtualizačné riešenia na x86 procesoroch. Na uvedenie sa pripravujú aj poskytovatelia virtualizačného softvéru, medzi ktorými najznámejšími sú VMware a tiež Microsoft.

Lídrom v tejto oblasti je spoločnosť VMware, ktorá okrem iného spolupracuje s Intelom a Intelu pomáhala vyvíjať jeho Intel Virtualization Technology.

A práve VMware vydala skôr tento mesiac a poskytuje plne zdarma virtualizačný softvér pre domácich užívateľov s názvom VMware Player, ktorý je light verziou komerčného softwaru VMware Workstation. VMware Player je prispôsobený pre čo najjednoduchšie použitie, keď umožňuje spustiť a prevádzkovať predpripravené virtuálne PC. Tieto si je jednoducho možné stiahnuť a spustiť, keď užívateľ tak získa plnohodnotný OS bežiaci vo Windows okne alebo vo fullscreen režime, ktorý je uložený na virtuálnom disku v bežnom Windows súbore.

K VMware Playeru zároveň poskytuje aj v spolupráci s partnermi konkrétne virtuálne PC, ktoré si užívatelia môžu stiahnuť a používať. Najzaujímavejším pre užívateľov je tzv. Browser Appliance virtuálne PC. Toto je predkonfigurované s aktuálnou verziou browsera Firefox 1.0.7 bežiacim na Ubuntu linuxe a uspôsobené na bezpečné browsovanie, keď virtuálne PC je plne izolované od normálneho OS.

Bezpečné browsovanie je zároveň jedným z typicky uvádzaných príkladov praktického využitia virtualizácie. Browser je často najslabším miestom bezpečnosti, keď takmer každý užívateľ často navštevuje aj neznáme stránky, kde sa môže nachádzať škodlivý kód, ktorý sa pokúša prostredníctvom chýb v browseri preniknúť do užívateľovho PC.

Chybám sa okrem Internet Explorera nevyhnú ako pri každom softvéri ani browsery Opera, Netscape a Firefox a tak použitie jedného z nich nie je úplnou zárukou bezpečnosti. Naproti tomu úplne odizolovaný browser neumožňuje v prípade napadnutia nijako ohroziť užívateľov hlavný OS.

Verziu VMware Player 1.0.0 pre Windows a Linux je možné sťahovať z tejto stránky. Pre Windows má inštalačný súbor veľkosť približne 28 MB. Po inštalácii je zvyčajne potrebné reštartovať Windows.

V VMware Playeri je možné nastaviť veľkosť využívanej pamäte, pri vypnutí je možné uložiť jej stav na disk (podobne ako pri hibernácii vo Windows), pri nainštalovanej podpore v OS vo virtuálnom PC je možné zdieľať adresáre pre jednoduchšie prenášanie súborov, podporované je tiež copy & past textu a súborov.

Minimálnymi požiadavkami je 400 MHz procesor a 128 MB pamäte (doporučovanej je 256 MB), inštalácia VMware Playera zaberie na disku 150 MB. Podľa testov servera DSL.sk VMware player poskytuje lepší výkon virtuálnych PC ako doterajšie verzie VMware Workstation.

Browser Appliance virtuálne PC má len niečo viac ako 200 MB a je ideálne na získanie predstavy o virtualizácii a jej výhodách ale aj pre praktické používanie bezpečného browsovania. Po stiahnutí zip súboru je ho potrebné rozbaliť a vo VMware Playeri otvoriť rozbalený Browser-Appliance.vmx súbor.

Browser Appliance má nastavené štandardné rozlíšenie okna/displeja na viac ako 1024 x 768, toto je ale možné zmeniť vo vlastnostiach prístupných z menu Ubuntu linuxu cez System > Preferences > Screen Resolution. Okrem Firefoxu je v Browser Appliance nainštalovaný napríklad aj populárny open source IM Gaim.

Bohužial aktuálna verzia Browser Appliance, ktorá je k dispozícii na stiahnutie, nemá pravdepodobne korektne nakonfigurované VMware tools a povolenú funkciu shared folders a tak nie je možné využívať zdieľané adresára a copy & paste pre jednoduché vzájomné prenášanie súborov a textu. Štandardne beží Browser Appliance pod linux userom vmware, heslo k root užívateľskému účtu VMware v dostupných materiáloch neuvádza a tak nie je možné napríklad aktualizovať Ubuntu linux cez podporovanú automatickú aktualizáciu.

Browser Appliance je možné sťahovať tu, ďaľšie virtuálne PC je možné nájsť na tejto stránke. Je medzi nimi možné nájsť napríklad aj RedHat Enterprise Linux 4 demo verziu pre odskúšanie plnohodnotného linuxu ale tiež predkonfigurované virtuálne PC na odskúšanie viacerých softvérov.

Virtualizačný softvér pre užívateľov môže bežať v budúcnosti podobne ako VMware Player pod hlavným OS, k dispozícii budú ale aj riešenia keď virtualizačný softvér beží priamo na hardwari a poskytuje priestor pre beh viacerých úplne rovnocenných operačných systémov. Príkladom takéhoto riešenia je dnes napríklad VMware ESX server určený najmä na virtualizáciu serverových riešení. V takýchto prípadoch bude napríklad možné reštartovať / zapínať / vypínať všetky jednotlivé virtuálne OS nezávisle na sebe.

Typickými príkladmi praktického využitia virtualizácie v budúcnosti bude napríklad beh viacerých rozdielnych OS súčasne napríklad pre dostupnosť niektorých aplikácií len v konkrétnom OS, oddelenie činností, ktoré môžu potenciálne ohroziť bezpečnosť OS (napr. browsovanie), oddelenie funkcií mediálneho centra pre ovládanie domácich digitálnych zariadení, ktoré vyžadujú 100% dostupnosť a podobne.


      Zdieľaj na Twitteri


Vyskúšate si VMware Player a Browser Appliance? (hlasov: 147)

Áno      54%
Nie      46%


Najnovšie články:

Po rokoch vypustené nové navigačné Galileo satelity, SpaceX na to obetovala raketu
Operačný systém Proxmox pre virtualizáciu vydaný v novej verzii 8.2
České železnice idú testovať WiFi vo vlakoch cez satelitný Starlink
V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome


Diskusia:
                               
 

naozaj supr vec - a hlavne ked sa nieco po****e v systeme, tak je to len v tom virtualnom takze nic sa nedeje... takze virusy a podobne blbosti sa vyhnu skutocnemu OS.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je pekne ale kolko je to sraciek navyse. nebudem zatial sudit bez vyskusania, ale kym sa nabootuje druhy operacny tak nervy... ale prave to stahujem uvidime co to da
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

No za pokus to stoji, len ked je to habadura, som zvedavy ako to potom vyhodim z registrov...
Odpovedať Známka: -8.9 Hodnotiť:
 

co? :))

Ty cim zacinas den?
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

vyhnut sa virom ? existuje soft, ktory pred vypnitim PC spustis a ulozi vsetky data na DVD.. ak ti padne system, nakopirujes spet a vsetko funguje ako predtym..
Odpovedať Známka: -8.9 Hodnotiť:
 

ano a vypinas pocitac pol hodinu - hahahahah to je blboooooost

ps1: ale aspon som sa pobavil na takej absurdite
ps2: ked budes davat stale hibernaciu tak sa moze cely virus strcit (Kym si ho nerestartnes...hehehh)
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

nahodou sa da dost rychlo zalohovat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nahodou som testoval soft trial co vie zalohovat disky cele particie ale aj cast dat disku kolko a ktore si vyberiete, dobra vec vie to robit mimo systemu aj subory ktore sa inak nedaju prepisat.
ma svoj vlastny boot rezim a robi to s ntsf , fat aj linux odiely
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

po spusteni mi to pise

"Not enough physical memory is available to power on this virtual machine.
If you were able to power on this virtual machine on this host computer in the past, try rebooting the host computer. Rebooting may allow you to use slightly more host memory to run virtual machines."

co s tym?
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Format c:
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

pustal si tu browser appliance virtual machine? ta ma tusim nastavenych 256 MB pamete. Mozes to znizit, potom Ti to pojde, povedzme na 128 MB, kludne sa da aj na menej, ale cim viac, tym lepsie. zmenit sa to da niekde z menu toho playera po otvoreni toho vmx suboru.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

no. ono mi to po vyflusnuti tejto hlasky zavrie cely player jak je :(((
Odpovedať Hodnotiť:
 

a kolko to mas celkovo pamete?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

256MB
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

neviete niekto ake je rootovske heslo na ubuntu ktore sa da k tomu stiahnut?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

neviete niekto ake je rootovske heslo na ubuntu ktore sa da k tomu stiahnut?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bohužial zatiaľ sa nám ho nepodarilo zistiť, žiadne očakávané nepracovalo.

Kontaktovali sme ale VMware, keď pošlú odpoveď, doplníme ju do článku. (Momentálne usporadúvali pomerne veľkú konferenciu, takže im to asi bude chvíľu trvať.)
Odpovedať Známka: -8.1 Hodnotiť:
 

heslo je "vmware"
Odpovedať Známka: -7.6 Hodnotiť:
 

odo mna to pri spustení pýta configuracne subory, co s tím? ked dam cancel mi to vipne...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ani sa mi nechcelo docitat ten dlhy clanok ktory aj tak viedol k nicomu.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

"Not enough physical memory is available to power on this virtual machine.
If you were able to power on this virtual machine on this host computer in the past, try rebooting the host computer. Rebooting may allow you to use slightly more host memory to run virtual machines."
tiez mi vypisuje tuto hlasku ale do menu sa nedostanem neviem ako mam postupovat.poradi niekto
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:

Pridať komentár