neprihlásený Utorok, 25. januára 2022, dnes má meniny Gejza
V Čechách hackeri hromadne zneužívajú softvérové VoIP ústredne

DSL.sk, 3.8.2010


České firmy používajúce softvérové internetové VoIP ústredne sa stali v poslednom roku minimálne v niekoľkých desiatkach prípadov obeťami hackerov zneužívajúcich ústredne na volania na drahé zahraničné čísla a inkasujúcich podiely z poplatkov následne účtovaných týmto firmám.

Informovala o tom agentúra ČTK na základe informácií Českého telekomunikačného úradu, ČTÚ, a súdneho znalca z odboru kybernetiky Jiřího Bergera.

Hackeri po získaní kontroly nad VoIP ústredňou volajú na vysokou sadzbou spoplatnené čísla najmä v Kube, Saudskej Arábii, Pakistane, Nigérii a Lichtenštejnsku. Hackeri majú s prevádzkovateľmi týchto čísel dohodu o delení poplatkov, ktoré im platí telekomunikačný operátor volajúceho. Za jeden hovor v prípade českých prípadov inkasujú približne dolár, majiteľovi ústredne ale vyúčtuje jeho telekomunikačný operátor cenu na úrovni desiatich dolárov.

V novembri minulého roka bol medializovaný prípad, v ktorom hackeri volaním zo softvérovej VoIP ústredne menšej českej firmy na lichtenštejnské mobilné čísla spôsobili škodu 1.4 milióna českých korún.

Podľa Bergera sa v poslednom roku stalo minimálne 25 podobných prípadov.

Podľa šéfa Českého telekomunikačného úradu Pavla Dvořáka rieši ČTÚ prípadné spory medzi majiteľom hacknutej VoIP ústredne a jeho poskytovateľom volania na bežné telefónne čísla cez túto ústredňu v prospech poskytovateľa a majiteľ je povinný za hovory uskutočnené hackermi zaplatiť.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Nvidia sa má pripravovať na odstúpenie od akvizície ARM-u
V USA spustené masové poskytovanie symetrického 5 Gbps pripojenia
Webbov teleskop úspešne vstúpil na cieľovú orbitu
Česká televízia odstraňuje symbol HD, HD rozlíšenie už je štandardom
VÚB má milión užívateľov online bankovníctva


inzerciaDiskusia:
                               
 

Vždy sa dá využiť nejaká chyba, keď nebudú mať matematicky dokázateľne bezchybné systémy, ale to je tak na 500 rokov. Takže VoIP ústredne bude balit svišť do fólie
Odpovedať Známka: 3.9 Hodnotiť:
 

ty mas doma pancierove dvere a mreze na oknach?
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

..home, sweet home, pwrd by cajla
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

to sú takí žebráci že musia volať na nejaké čísla aby im z nich nabehlo pár korún? veď nech si zarobia debili, iný ľudia zase majú priveľa peňazí a malé vrecká na nohaviciach takže sa im tam nezmestia. chcelo by to buď menej peňazí alebo väčšie vrecká na nohaviciach.
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

len vďaka týmto hackerom sa nezníži cena, lebo v cebe sú započítané aj tieto problémy
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Blbost napisana obycajnou naivkou, Ceny neznizia preto, lebo vzdy sa najde nejaky hlupak, ktory ich zaplati. To je podstata kapitalizmu. Vyzdimat z kadeho co najviac.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

je to zlodejstvo, ako ktorékoľvek iné. V niektorích štátoch i dnes za zlodejinu sekajú ruky
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

toto nie su hackeri, toto su k0.k0.ti
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

Popularita SW PBX v poslednom čase veľmi narástla a to je dobre - poskytuje nepomerne viac možností oproti klasickým PBX. Nie je nič zlé na tom ak si nadšenec nainštaluje pokusný Asterisk u seba doma a do sveta volá cez prepaid VoIP - v prípade hacku mu útočník prevolá max. jeho predplatený kredit. Nepochopím však firmu, ktorá v záujme ušetriť nechá inštaláciu Asterisku na amatéra, ten rieši dialplan hurá systémom, vytvorí SIP accounty štýlom meno: 123, heslo: 123 a potom sa nestíhajú čudovať z faktúr za hovorné :)
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:

Pridať komentár