neprihlásený Nedeľa, 21. júla 2024, dnes má meniny Daniel
V Čechách hackeri hromadne zneužívajú softvérové VoIP ústredne

DSL.sk, 3.8.2010


České firmy používajúce softvérové internetové VoIP ústredne sa stali v poslednom roku minimálne v niekoľkých desiatkach prípadov obeťami hackerov zneužívajúcich ústredne na volania na drahé zahraničné čísla a inkasujúcich podiely z poplatkov následne účtovaných týmto firmám.

Informovala o tom agentúra ČTK na základe informácií Českého telekomunikačného úradu, ČTÚ, a súdneho znalca z odboru kybernetiky Jiřího Bergera.

Hackeri po získaní kontroly nad VoIP ústredňou volajú na vysokou sadzbou spoplatnené čísla najmä v Kube, Saudskej Arábii, Pakistane, Nigérii a Lichtenštejnsku. Hackeri majú s prevádzkovateľmi týchto čísel dohodu o delení poplatkov, ktoré im platí telekomunikačný operátor volajúceho. Za jeden hovor v prípade českých prípadov inkasujú približne dolár, majiteľovi ústredne ale vyúčtuje jeho telekomunikačný operátor cenu na úrovni desiatich dolárov.

V novembri minulého roka bol medializovaný prípad, v ktorom hackeri volaním zo softvérovej VoIP ústredne menšej českej firmy na lichtenštejnské mobilné čísla spôsobili škodu 1.4 milióna českých korún.

Podľa Bergera sa v poslednom roku stalo minimálne 25 podobných prípadov.

Podľa šéfa Českého telekomunikačného úradu Pavla Dvořáka rieši ČTÚ prípadné spory medzi majiteľom hacknutej VoIP ústredne a jeho poskytovateľom volania na bežné telefónne čísla cez túto ústredňu v prospech poskytovateľa a majiteľ je povinný za hovory uskutočnené hackermi zaplatiť.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Piatkový IT incident kvôli Windows BSoD postihol 8.5 milióna počítačov
K dispozícii aktualizácia operačného systému pre routery OpenWrt 23.05
Sci-fi seriál na základe hry Microsoftu zrušený
Windows BSOD kvôli aktualizácii bezpečnostného softvéru spôsobila IT výpadky, postihnutý je aj Telekom
Šurany neschválili predaj pozemkov pre veľkú baterkáreň, môžu byť vyvlastnené
Google definitívne ukončuje skracovač adries goo.gl, odkazy prestanú fungovať
Vydaná nová verzia emailového klienta Thunderbird 128
O2 oznámilo ďalšie zvýšenie pokrytia 5G, pridalo takmer 200 obcí
Pätica AMD AM5 bude používaná minimálne do roku 2027, možno dlhšie
Uvedený výkonný miniatúrny 2 TB SSD


Diskusia:
                               
 

Vždy sa dá využiť nejaká chyba, keď nebudú mať matematicky dokázateľne bezchybné systémy, ale to je tak na 500 rokov. Takže VoIP ústredne bude balit svišť do fólie
Odpovedať Známka: 3.9 Hodnotiť:
 

ty mas doma pancierove dvere a mreze na oknach?
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

..home, sweet home, pwrd by cajla
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

to sú takí žebráci že musia volať na nejaké čísla aby im z nich nabehlo pár korún? veď nech si zarobia debili, iný ľudia zase majú priveľa peňazí a malé vrecká na nohaviciach takže sa im tam nezmestia. chcelo by to buď menej peňazí alebo väčšie vrecká na nohaviciach.
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

len vďaka týmto hackerom sa nezníži cena, lebo v cebe sú započítané aj tieto problémy
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Blbost napisana obycajnou naivkou, Ceny neznizia preto, lebo vzdy sa najde nejaky hlupak, ktory ich zaplati. To je podstata kapitalizmu. Vyzdimat z kadeho co najviac.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

je to zlodejstvo, ako ktorékoľvek iné. V niektorích štátoch i dnes za zlodejinu sekajú ruky
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

toto nie su hackeri, toto su k0.k0.ti
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

Popularita SW PBX v poslednom čase veľmi narástla a to je dobre - poskytuje nepomerne viac možností oproti klasickým PBX. Nie je nič zlé na tom ak si nadšenec nainštaluje pokusný Asterisk u seba doma a do sveta volá cez prepaid VoIP - v prípade hacku mu útočník prevolá max. jeho predplatený kredit. Nepochopím však firmu, ktorá v záujme ušetriť nechá inštaláciu Asterisku na amatéra, ten rieši dialplan hurá systémom, vytvorí SIP accounty štýlom meno: 123, heslo: 123 a potom sa nestíhajú čudovať z faktúr za hovorné :)
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:

Pridať komentár