neprihlásený Štvrtok, 25. júla 2024, dnes má meniny Jakub
Experti a univerzity požadujú vrátiť povinnú maturitu z matematiky, súčasní žiaci sú nevzdelaní

Značky: matematikaškolstvoSlovensko

DSL.sk, 11.10.2016


Slovenská matematická spoločnosť, organizácia odbornej matematickej obci na Slovensku, vyzvala na skvalitnenie matematického vzdelávania na Slovensku.

Hoci je vyššia matematika samozrejme vysoko teoretickým predmetom, jej kvalitná znalosť je nevyhnutná okrem iného pre množstvo technických a prírodných vied ale tiež napríklad ekonómiu.

Ako ale upozorňujú niektoré vysoké školy, študenti hlásiaci sa aj na technické odbory nie sú niekedy znalí ani elementárnej matematiky a nevedia napríklad v niektorých prípadoch počítať ani so zlomkami.

V minulosti bola maturita z matematiky na Slovensku povinná a Slovensko respektíve predtým Československo malo podobne ako iné bývalé socialistické krajiny jeden z najkvalitnejších vzdelávacích systémov v tejto oblasti. Okrem iného Slovensko pravidelne získavalo zlaté medaily na medzinárodnej matematickej olympiáde, súťaži pre stredoškolských študentov.

Maturita z matematiky ale už povinná nie je a výrazne klesli úroveň jej výučby aj matematické znalosti žiakov základných a stredných škôl. V roku 2016 maturovalo z matematiky len 13.5% maturantov.

Slovenská matematická spoločnosť, SMS, tak požaduje rozšírenie počtu hodín matematiky v štátnom vzdelávacom programe na základných a stredných školách a zavedenie povinnej maturity z matematiky na všetkých stredných školách pripravujúcich študentov na štúdium relevantných odborov. Sem by tak patrili zrejme gymnáziá ale tiež viaceré odborné stredné školy.

Tieto ciele by okrem iného mali pomôcť skvalitniť aj vzdelanie študentov následne prichádzajúcich na vysoké školy v odboroch vyžadujúcich znalosť matematiky. SMS výzvu smerovala v prvom polroku vysokým školám, podporili ju okrem iného rektori Univerzity Komenského v Bratislave, Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Technickej univerzity v Košiciach a dekani viac ako desiatky relevantných fakúlt.

Vysoké školy zároveň takmer jednohlasne prízvukujú, že okrem zavedenia povinnej maturity je nutné zmeniť a rozšíriť aj výučbu matematiky.

"Stav vedomostí absolventov stredných škôl je dlhodobo neuspokojivý a nenapĺňa ani očakávania na úplne všeobecné stredoškolské vzdelanie. Alarmujúca je skutočnosť, že úroveň vedomostí naďalej výrazne klesá. Dôležité je nielen rozšíriť hodinovú výmeru matematiky, ale aj zmeniť spôsob výučby. Je potrebné viac vysvetľovať jej praktické využitie. Upraviť príklady tak, aby boli bližšie témam súčasného života, a tiež využívať súčasné technické možnosti," uviedol rektor STU Robert Redhammer.

"V súčasnosti je možné maturovať zo štyroch spoločenskovedných predmetov a po maturite ísť na technickú vysokú školu alebo na fakultu s prírodovedným zameraním. Potom sa ukazuje, že študenti bez maturity z matematiky nevedia urobiť základné algebraické úpravy, počítať so zlomkami, percentami, trojčlenkou a neovládajú ani iné výpočty, ktoré by každý úspešne ukončený stredoškolák mal ovládať," upozorňuje v stanovisku Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU.

"Zmeny vo výučbe matematiky na základných a stredných školách ako aj zavedenie povinnej maturity z matematiky sú predmetom našich snáh od čias, kedy systém matematického vzdelávania bol necitlivými rozhodnutiami a čiastočnou realizáciou reformy vzdelávania zdeformovaný. Jednoznačne sa stozožňujeme s vašimi požiadavkami a podporuje ich čo najskoršiu realizáciu," podporuje výzvu dekan Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK Jozef Masarik.

Vrátenie povinnej maturity z matematiky avizoval v roku 2012 aspoň na gymnáziá aj vtedajší minister školstva Dušan Čaplovič. Svoje plány ale nezrealizoval a už necelé dva mesiace od pôvodného avíza ich korigoval.


      Zdieľaj na Twitteri


Ste za povinné maturity z matematiky? (hlasov: 516)

Áno      86%
Nie      14%


Najnovšie články:

AMD má problém s kvalitou Ryzenov 9000, sťahuje ich od distribútorov a posúva uvedenie
CrowdStrike partnerom za globálny IT incident zrejme poslala 10-dolárový darčekový kupón
V novom Linuxe výrazne zrýchli šifrovanie použité v TLS
CrowdStrike poskytla nové technické detaily k príčine BSoD, šéfa si predvolal Kongres USA
Uvedený lacnejší WiFi 7 router, s cenou nad 100 eur
Apple napreduje so skladateľným iPhonom, bude konštrukcie véčka a mohol by prísť v 2026
Alza vrátila možnosť zobraziť si iba nové produkty
Nestabilitu niektorých nedávnych Intel CPU spôsobuje mikrokód, sú nenávratne poškodené
Google nakoniec zrušil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
Boeing a NASA na Zemi nasimulovali zlyhanie trysiek vesmírneho Boeingu


Diskusia:
                               
 

Ved stutenti nevedia deved a deved
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

tak ale dokim vedia pravopys...
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

najlepsie je ze jeden ziak ma ovladat 9 predmetov no na kazdy je zvlast ucitel.. mal by to ovladat 1 ucitel tak ako 1 ziak... ine je to na uinverzite alebo na nieco specializovanom. potom nech sa zaoberaju tym co ma kto vediet
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

Zeby preto, ze ten ucitel ovlada 9 rocnikov toho isteho predmetu a ziak nie je schopny vediet ani pol rok toho svojho jedneho? Cudujem sa, ked niekto pride este dnes s takymto primitivnym poloargumentom. V prvom rade sa reformami skolstva a to hlavne z dielne SNS za Slotu zreformoivalo skolstvo k sucasnemu stavu a znizoval sa obsah uciva. Dnes deviataci sa ucia hrat so zakladnymi rovnicami. A aj s tym je problem. Ucebnice bud niesu a ak su, su aj tak nahovno. Plan dodrziavat musis podla osnov. Radost ucit a este bude verejnost kydat na ucitelov, lebo si dovoluju strajkovat aj za zmenu TOHTO stavu.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

To by nebol ziadny problem keby sa ucitela vedeli odosobnit a nebrali to tak, ze jedine ten ich predmet je dolezity. Vrcholom je ked vylozene sikanuju ziakov orientovanych na ine predmety.
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

ALe ano, sam som mal vzdy stastie na zakomplexovaneho trotla a tvrdil som este donedavna, ze skola je viacmenej zbytocnost - no len to neplati pausalne a celoplosne. Kazdy predmet je dolezity a niektore su dolezitejsie, ale toto je dosledkok stavu skolstva a upada to uz dobrych 15 a viac rokov. Poznam ucitelov, ktori uz rezignovali na zmeny, lebo cim viac sa snazia, tym horsie pre nich. A poznam rovnako takych, co sa vyskou snad museli len pretrtkat - ale znovu, to je dosledok sucasneho stavu a upadku.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

... Zhodnyme sa na jednom .. je jedno na co je zyak nadani , ale Matyku by mal ovladat, abi vedel kolko bi mohlo bit devet + devet ....
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Dobré hovoríš až mi to je čudnô.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

https://youtube.com/watch?v=kN8um9PIGmA
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

presne tak. a vsetka ucta studujucim ale mna ta matika tak nebavila az som sa na to vysral. a ani matiku ani skolu mi koniec koncov netreba. vsetko sa precenuje.
Odpovedať Známka: -6.1 Hodnotiť:
 

Aj ja som rad že som skončíl po prvom ročníku. Keď spolužiaci este len končia, ja uz mam vlastnú firmu, vyplatenú hypotéku a roky praxe.
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

gratulujem. aj kazdemu kto pochopil, ze ked na to mas, titul ti netreba. hlavne v IT a podnikani. taky lekar si nevyberie. rovesnici sa trapia na skole. maju 24 rokov. nula na učte a izba v byte s rodicmi. hlavne mat titul, ten sa o teba postara.
Odpovedať Známka: 1.5 Hodnotiť:
 

Chcel by som u firmy bez vzdelania niečo kúpiť, objednať. A obzvlášť akú a z čoho máš prax, ak nemáš vzdelanie, teda len základné?

Vzdelanie treba.
Odpovedať Známka: 3.0 Hodnotiť:
 

o com tocis?
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Lenže realita je taká že plno ľudí robí inú robotu ako sa vyučili...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Poznam ekonoma, ktory programuje.
Pracuje na Slovensku, ale na sluzobne cesty chodi pravidelne do zahranicia a priebezne sa vzdelava v kazdom smere ktory mu pomoze. Zaraba cez 3k.
Tvoja pointa ??
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pointa je taká že sa v podstate jedná o nekvalifikovanú pracovnú silu. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Papierovo mozno, ale tiez poznam ekonoma, ktory vie o CS (computer science) daleko viac (radovo), ako studovani informatici.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No pokial studujes skolu pre zaradenie na urad prace, tak je to jasne. Ale na mnohych technickych oboroch kde ucitelov zaujimaju vysledky a nie ucast nie je problem robit full time a pri tom spravit skolu na dennom studiu. V urcitych situaciach je to este bonus, kedze ubytovanie je lacnejsie :)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Hej, poznám pár takých, čo robia it a nemajú školu. Sú to tí najväčší vyjebanci, po ktorých čítať kód je utrpením. Ono sú väčšinou dve možnosti, človek čo sa vyserie na školu má buď v hlave nasraté a proste na to nemá, alebo je flákač bez zmyslu pre zodpovednosť. Ani jedno ani druhé nie je zrovna ideálna vlastnosť do zamestnania.
Odpovedať Známka: 5.9 Hodnotiť:
 

Jop, my sme tiez museli takychto expertov doucit trignometriu, limity, derivacie a integraly - vsetko veci, co sa nasa generacia ucila este na strednych skolach.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ja mám skôr opačnú skúsenosť. Z FIIT nám sem chodili sami majstri sveta čo si mysleli že pojedali všetku múdrosť a nástupný pýtali aspoň 2000. Práve po takýchto exotoch je citát kód s utrpením. Dnes už našťastie u nás nepracuje z nich nik. Išli sa podeliť o svoje skúsenosti ďalšiemu zamestnávateľovi po roku praxe. Problém týchto ľudí je, že nie sú dostatočne flexibilný. Nemajú záujem o nové technológie, jednoducho majú predstavu že si vystačia s tým čo sa v škole naučili.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak maju predstavu ze si vystacia s vedomostami zo skoly to je chyba osobnosti a nie skoly/vzdelania. Maju blbcov rodicov ktori ich tak vychovali.
Vysoka skola nic nezarucuje, ale rovnako nemozes povedat, ze je zbytocna alebo dokonca skodi.
Vzdelanie cloveku moze len pomoct. Co s tym vzdelanim clovek urobi, to je druha vec. Aj ja poznam Ing ktori su blbci.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Robim IT a nemam skolu , 10 rokov praxe a som uznavanym a spolahlivym odbornikom , pochvaluju si ma nie len moji kolegovia ale aj vsetci manazeri , ktori mali tu radost so mnou spolupracovat...vybudoval som velice uspesny tym a vychoval par inzinierov na ktorych sa da spolahnut. A som na 1000% spokojny ze som na vysokej stravil 3 mesiace a odisiel lebo to nemalo absolutne ziadny zmysel.

Takze pan majster sveta budem parafrazovat Foresta Gumpa: "Pre vyjebanca , kazdy vyjebanec".

Pycha predchadza pad...
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

Tkže teraz Ťa čaká pád...
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

zeberie padak a bude mat aj zazitok.. keby pracuje v statnej sfere, tak by ten padak bol aj zlaty ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zlaty padak znamena vyssiu kontaktnu rychlost pri dopade.
Samozrejme na nasej planete s atmosferou.
Na planete bez atmosfery by vyssia hmotnost zlateho padaka nehrala rolu, tam by vsetky objekty padali rovnako.
:-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

A vdaka tomu su myslis si ze spokojnost moze mat hodnou 1000%.
Dam Ti tychlokurz.
Spokojnost podobne ako pravdepodobnost mozes vyjadrit ako nasobok vyskytu daneho javu. Ten nasobok moze byt z intervalu <0,1>.
Ergo, 0 znamena nic, 1 znamena istotu vyskytu javu.
Prepocet na percenta realizujes dany nasobok krat 100.
Ergo, mozes sa pohybovat v intervale <0,100> %.
Ostre zatvorky vyjadruju uzavrety interval, co znaci - vratane okrajovych hodnot.
Parafrazuj si koho chces, ked nechapes pojem (akykolvek) percenta a pouzivas ho (aj ked ho nechapes), tak to z Teba inteligenta nerobi. Prave naopak. Sikovneho programatora tiez nie.
Ja programujem neprofesionalne (pre vlastnu potrebu) a bez matiky by som sa nepohol.
Inak je rozdiel programovat algoritmy a je rozdiel retazovo jednoducho skriptovat (a la batch file). Otazka je co programujes.
Ak je to jednoduche skriptovanie tak good for You.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

> Aj ja som rad že som skončíl po prvom ročníku.
> Keď spolužiaci este len končia, ja uz mam
> vlastnú firmu, vyplatenú hypotéku a roky praxe.

Tiež som jedného takého poznal. Skončil po prvom ročníku, nevedel si nájsť džob, hypotéku nevedel splatiť a skončil pod mostom.

Pretože negácia implikácie nie je obrátená implikácia. Matematike zdar.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ano, ked budes pracovat lopatou, matiku a ani skolu fakt moc nepotrebujes.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Matematika je v praxi potrebná k filozofickým odborom, jazykovede, účtovníctvu, technickým odborom, strojárstvu, celému spektru IT, vede, výskumu, tvorbe hudby, zdravotníctvu, nie je potrebná pre pomocné práce, alebo pre deti ktorých rodičia sú vo vláde.
Odpovedať Známka: 7.7 Hodnotiť:
 

zabudol si na mimovladky,tam je tiez dolezite vediet dobre pocitat )))
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

jak ucebnice su nahovno? tie ucebnice boli dobre mne, mojim rodicom, mojim starim rodicom a ich rodicom, ale zrasu su pankovi nahovno
Odpovedať Známka: 4.8 Hodnotiť:
 

Ucebnice zo 70 a 80 rokov su perfektne. Nemaju sice vela obrazkov a celostranovych fotiek od okraja po okraj na kriedovom papieri, ale vysvetlia to, co vysvetlit maju. Tie dnesne obrazkove su po obsahovej stranke uplny odpad.

Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Toto postihlo aj knižky. Sú pekne ilustrované, na kvalitnom papieri ale obsahovo sú na tom biedne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tie ucebnice o ktorych basnis sa nepouzivaju uz 20 rokov. To bude asi najskor tym. A mezditym sa menili osnovy kde sa 50% uciva vypustilo. To bude asi tiez mat dosledky. Takze nove ucebnice si urcite nevidel, osnovy detto.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

vedz, ze ja som videl nove ucebnice a mat ucebnicu s velkym napisom BIOLOGIA a tretina knihy sa venuje nerastom... necudujem sa, ze su deti blbe ked ani ucebnice neucia to co maju v nazve.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Loool... takže ty si v podstate génius :))
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

A na keru rit to je dobre? ja som s matikou nebol ale vobec kamarat ani sme sa nezdravili.
ty co tu obhajuju matiku tak im odkazujem nech je aj povinna maturita z telesnej ta zacina byt v tejto dobe celkom ziadana, jaaaj ze to sa vam nepaci? tak preco nutite inych? kolko ludi realne vyuziva tie somariny s výpoctom na 5 A4??
kto chce nech si ju studuje, mne to pride ako totalna strata casu.
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

Krista ty musis byt jeden z tych, co vedia zodvihnut cinku, spravit 50 klikov, ale nakup v kauflande si ani len spocitat nevies, ked ta predavacka odrbe o 5 eur, bavime sa tu o vseobecnom vzdelani, nikto nechce od tuto nagelovanych sopliakov aby vedeli pocitat logaritmy, ale aspon nejake tie sirsie zaklady, dnes je kazdy zasran len za youtubom a pozera same sracky...
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

bez srandy ti hovorim ze 20 rokov po skole a pouzivani kupeckych poctov (viac k beznemu zivotu netreba) neviem z matiky nic.

aj kolegovia (programatori, databazisti) vsetko technicky vzdelani maju uz len prehlad co by asi ako vedeli ratat, ale nikto sa matike nevenuje vo volnom case.

ine je ak tu matiku potrebujes v praci, alebo ficis v akademickom prostredi. ale pre bezneho ferka mrkvicku je cokolvek nad zlomky percenta a druhu mocninu zbytocne.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nechtiac si trafil klinec po hlave, toto je z tvojho príspevku najdôležitejšie a je to aj pre teba protiargumentom.

"maju prehlad co by asi ako vedeli ratat"
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

viacmenej chtiac. pretoze nic z toho co sa ucili by uz nedali. maju predstavu co a ako, da sa s nimi paradne debatovat o matike a technickych veciach ale na nejaky realny vypocet by sa vy sra li. zivy nas (kazdeho) uplne uzky odbor v ktorom sme dobry, ostatne su spomienky na mladost. a to este nemaju deti.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Ale s tymto sa da suhlasit. Rec je vsak o sucasnych stredoskolakoch, ktori nemaju ani tu hmlistu predstavu lebo hovorim, v 8om rocniku sa preberaju linearne rovnice o 1 neznamej typu: x+3=7 a podobne jednoduche priklady. Z osnov zakladnych skol v matematike su vypustene sustavy rovnic, zlozene vyrazy, vypustili goniometriu.
Ani ja ti uz teraz nezderivujem nic okrem e^x. Musel by som otvorit zosit z VS(uz my sme na strednej derivovanie a integrovanie mali asi 2 tyzdne pred koncom, ze aby sme aspon tusili o com budu na VS rozpravat, Matice vobec az na VS. ale viem sa do toho nazad dostat a rovnako ako tvoji kolegovia mam predstavu. Aktualni ziaci nie.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Tak chodili na slabu skolu, akebo to flakali...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Presne. Minule ma šéf naťahoval aby som mu spravil prevod z binárnej na desiatkovú sústavu. Keď som sa ho opýtal prečo by som to mal robiť z hlavy keď kalkulačka je v každom telefóne mi nevedel odpovedať.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ja Ti viem dat odpoved> lebo je to Tvoj sef. On Ti nema co vysvetlovat. Dal Ti prikaz, ktory nie je v rozpore so zakonom. Bodka.
Ak si sikovny, vypracujes sa a Ty budes jeho sef :-)
Ak on ani prevod nevie urobit, tak ho postupom casu vytlacis.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Vždy keď považujem že odo mňa chcú nejakú zbytočnosť alebo hlúposť si pýtam od nadriadeného vysvetlenie prečo to mám urobiť. To že je niekto šéf neznamená že sa rozumie tej robote ktorej šéfuje. Tu (na SK) je dôležitejšie kto je komu rodina alebo kto má pred/za menom titul. Odbornosť je až na poslednom mieste.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nie je to iba na SK, ale všade a za každého režimu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne. V clanku spominali, ze ziaci nevedia ani zlomky...
Vypocty na 5xA4 mas ine. Vsetko co chcu su vypocty na par riadkov alebo u sikovnejsich z hlavy.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

to vobec nie je vsetko co chcu, na maturite su predsa zlozitejsie veci, to co spominas je zakladna skola...
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Co s tym ma Kristus ?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

potom ked ti majster kaze naukladat na paletu po 30 kusom vyrobkov tak sa cudujes ze na teba krici ked tam najde 25 alebo 33 .
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

no ak len toto je potrebne pre maturitu, som mohol maturovat na prvom stupni...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

na co narazam ze ludia su uz tak sprosti ze nevedia ani napocitat do napriklad 30
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

to uz zachadzas do extremov
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nezachadza. Doucoval som takych exotov matiku. Roky.
Rodicia si nechceli pripustit ze ich ratolesti su az take vymlete.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Jedine ze by to boli ziaci prveho stupna z nejakej osady
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale kludne, nech je - ja som si vybavil oslobodenie. Prestalo ma totizto bavit stale reprezentovat skolu v atletike a hovno z toho, tak som si ako protihodnotu posledne 2 roky vypustil telesnu uplne z rozvrhu - aspon som chodil o hodinu skor domov ak bola posledna. Kolko ludi realne vyuzije tu tvoju telesnu? Lebo neviem ako ty, ja sa v beznom zivote viac stretavam s cislami, ako s hrazdou, alebo kotulmi.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

lenze matematiak ma vela blbosti v sebe, ktore realny clovek nepotrebuje a ak ano, dostuduje si to. to iste literatura..
nepoviem, keby sa tam ucia zaujimavejsie a PRAKTICKEJSIE veci, ako nejake MATICE.
Odpovedať Známka: -5.5 Hodnotiť:
 

Akykolvek problem ktory vedie na riesenie systemu linearnych rovnic - prutove konstrukcie v strojarstve, chody elektrickych sieti, riesenie dopravnych tokov, pocitacova grafika, vlastne vsetky tipy problemov kde existuje nejakych n-uzlov (bodov, osob, pocitacov, bakterii ...) medzi ktorymi je nejaky popisatelny linearny vztah a chceme zistit mieru ich vzajomnej interakcie nakoniec mozno efektivne riesit s pouzitim matic.

Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

No na pocitacovu grafiku fakt potrebujes tony vypoctov.
Odpovedať Známka: -5.3 Hodnotiť:
 

Pocitacova grafika neznamena len ze si malujes v Ilustratore, modelujes v 3D studiu a upravujes fotky v Photoshope...
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

No zrovna na tú grafiku aj áno. Len tak z rýchlika:
3D - transformácie (rotácia, posunutie) riešiš práve pomocou matíc.
2D - krivky/plochy (beziérove, Splajny a pod.), rôzne transformačné funkcie (antialiasing a pod.), už len na vykreslenie obyčajnej kružnice potrebuješ matematiku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

v photosope pridali matice ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie som grafik ani fotograf, Photoshop nepoužívam. Ak niečo potrebujem stačí mi Gimp. A áno, sú tam matice pre transformačné funkcie - môžeš použiť preddefinovanú, ale som si istý že som si vedel nadefinovať i vlastnú (políčko po políčku). Čiže keď tomu nerozumieš si odkázaný len na to, čo ti dajú. Ak tomu rozumieš, môžeš si nadefinovať/upraviť funkciu podľa potreby.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano, potrebujes, je to v softveri, len Ty o tom nevies.
Druha vec je, ze ak ten softver chces efektivne pouzivat, musis aj Ty nieco vediet.
Odpovedať Hodnotiť:
 


Chapem ze pre upratovacku, predavacku v tescu, traktoristu, instalatera ci kopaca kanalov je to asi zbytocne, ale ludia vykonavajuci tieto povolania predpokladam nie su absolventi skol, kde sa matice ucia. Ak ano, zrejme sa jedna so velmi nevhodne zvolenu strednu skolu, kedze matice sa na strednych skolach ucia snad len na gymnaziach a gymnazium ma cloveka pripravit na vysokoskolske studium a nie manualne povolania. Dovolim si tvrdit ze matice ako nastroj na riesenie linearnych rovnic vyuzije v nejakej forme vacsina seriozne studujucich, nie len na technicky zameranych smeroch.

Problem nie je ci sa maju matice ucit, ale ako sa maju ucit tak, aby ziak pochopil, ze matice neriesime pre radost skusajuceho matematikara, ale pre to, ze nam to pomaha riesit konkretne realne problemi.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

"problemi"

V debate o skolstve :'(
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ale aspoň matematiku ovláda... :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No Boze, mal jeden preklep tak ho neubi ;-) nie ze by ma tiez nepobavilo.
Kolko je tu takych, co nemaju preklepy, ale robia systematicke chyby a este k tomu dristaju.
Tento aspon pise rozumne veci.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Sposobila ta hrubka ze prispevok nie je zrozumitelny alebo nejak zasadne zmenila interpretaciu hlavnej myslienky?

Mas aj nejaku vecnu pripomienku k obsahu? alebo sa ideme dotahovat len o forme?
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Pointa je v tom, ze pokial neovladas zaklady gramatiky, tak je pomere absurdne, ze niekomu vycitas, ze neovlada zaklady matematiky.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Pre technicke smery by mala byt maturita samozrejmost, aj tak je to brnkacka. Ostatnym ludom BOHATE pre zivot staci matematika zakladnej skoly.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Bohate by stacila...akurat ze oni ani to nevedia...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Fundrak, pointa je ze nerozumies pisanemu textu (co je horsie ako nejake to zle napisane i/y). Ja nikomu nevycitam ze neovlada zaklady matematiky. Ja KONSTATUJEM, ze jedna konkretna oblast (maticovy pocet) MA uplatnenie v tak sirokej palete odborov, ze je uplne v poriadku ak sa vyucuje na strednych skolach, co bola reakcia na poznamku TAMTUNGA ze maticovy pocet je zbytocny. Konkretnejsie, ze ma vyznam vyucovat maticovy pocet na gymnaziach, kde je predpoklad ze absolvent bude dalej studovat na vysokej skole. Je tam aj konstatovanie ze pre mnozstvo povolani je taketo vzdelanie zbytocne.
Inak skus este rozviest myslienku na zaklade akej uzasnej logiky podmienujes pravo vyjadrovat sa k problemom matematiky bezchybnou gramatikou - ja by som na zaklade rovnakej logiky odporucil kriterium, kedy kritizovat vyucbu matematiky moze len ten, kto zabehne 100 m pod hodnotu Slovenskeho rekordu, pripadne bezchybnym zahranim vybranej barokovej skladby na celo.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

aj pretekár na 100m ti môže povedať, že si šmatľavý
a čelista, že si hluchý
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Áno, aj.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podla mna nie je spravny postoj "hlavne nech vie matematiku, bez nej sa clovek nepohne ak nechce robit nejaku podradnu pracu".

A nenapisat "problemi" nie je o bezchybnej gramatike, to je o jej elementarnej znalosti. Ja netvrdim, ze mas vediet rozobrat kazdu vetu a bezchybne klasifikovat kazdy vetny clen. To by bol ekvivalent "100 m pod hodnotu Slovenskeho rekordu, pripadne bezchybnym zahranim vybranej barokovej skladby na celo".

Ja si myslim, ze je absurdne napisat, ze absolvent gymnazia by mal ovladat maticovy pocet a zakoncit prispevok do oci bijucou hrubkou. Absolvent gymnazia by mal mat najma vseobecny prehlad, takze na problem by sme sa mali pozerat komplexnejsie. Ak cerstvy absolvent gymnazia nema tusenie napriklad o vojenskych konfliktoch 20. storocia alebo neovlada zaklady slovenskeho pravopisu, je to rovnaky problem ako to, ze neovlada maticovy pocet. A teda v skutocnosti moze byt problemom aj nieco ine, ako pocet hodin matematiky na strednych skolach a gymnaziach.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

matiku len tak nedostudujes. ak si sa jej nenaucil rozumiet v detsve, v dospelosti to bude ako ucit sa (prvy) novy cudzi jazyk.

tvoj argument mozes pouzit na vsetko. literaturu, gramatiku (ved kua nepysem romani, ani uradne lysti, naco my je gramatyka, to sy potom pozrjem ako sa spravne pyse ak to budem potrebovat), dejepis, geografiu a co ja viem co vsetko sa uci v tychto dnoch. ano, vacsinu z toho nebudes potrebovat a pripadne neskor si to vies dohladat. ale zrejme si to dohladavat nebudes, pretoze ak aj sa ta niekto spyta, kolko je limita nekonecneho radu x/2 kde x ide od 0 do nekonecna, tak tvoja odpoved bude: pane, treti krat vam hovorim, k hranolkam podavame len kecup alebo tatarsku omacku.

btw vysledok je 0
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

chybicka se vloudila. vysledok je nekonecno. malo to byt 2/x, vtedy by to bola nula.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Ani s 2/x to nebude nula, pokiaľ nedáš zo zadania preč to s tým "nekonečným radom" ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zrejme riesil konvergenciu/divergenciu nekonecneho radu rieseneho cez limitu funkcie :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak tie limity si ešte preopakuj, 0 to nebude ani náhodou pri takom zadaní, inak to x je parameter toho radu? Zabudol si na parameter limity. Či si si to len trochu poplietol ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jop, pravdu mas, rad s tym nema nic spolocne a doplietol som cely koment :D nu nic, ale apson som sa verejne strapnil. z casu na cas treba ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Áno, aj ja to rád robievam :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ked nic ine, tak moj prispevok aspon ilustruje, preco ta matura nie je az taky zly napad. blbi ludia su vsade, ja som dnes jedneho v videl zrkadle :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nieee, uzivatel DSL.sk si prizna ze na nieco nie je expert? Coho som sa to dozil?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dám si kečup.
btw výsledok je nekonečno.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no, ako maly, aspon podla rodiny, som mal matiku rad.. dnes - pomerne jednoduche vypocty, mam tiez pocit, ze pocitam rychlejsie, ako priemerny Janko, ich ludia s ktorymi jednam (okrem IT guru, ci podobne, co su na dobrej urovni).. ale to sa bavime o jednoduchych poctoch, nasobenie, delenie, mocniny, sem tam odmocniny, ale je to skor z praxe a potom odhad.. pocitanie objemu podla tvaru.. proste z hlavy, nie s absolutnou presnostou, lebo su to len medziludske reci, debaty. cize myslim, ze v skorom veku som sa namocil do matematiky, no potom skola ma znicila - znechutila.. sam pre seba som si pocital, cital, skusal.. no to je jedno
literatura nie je gramatika, literatura to som myslel autor - dielo. gramatika je dobra vec.
nehvorim ze je matika zla, ba naopak, bolo by to velmi zuajimave zit na svete, kde s pokladnikom v Mc'D by si sa vedel bavit o limite..
tak potom beriem spat, uznavam, blbost som napisal...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Aj ta literatura ma svoje miesto. rovnako som ju nenavidel a neznasal memorovanie kde, kto, ktory autor prdol do vetra a rovnako som to aj ignoroval - aj na mature a tam som si to vyzral, ale ta polhodina stala za to ignorovat to 4 roky. Lenze literatura ma iny prinos - slovna zasoba, myslienkove pochody, vyjadrovanie a zlepsenie gramatiky, pravopisu atd. A je jedno co si cital (ja z povinnej literatury z principu nic), ale kazdy by mal nejakym poctom knih prejst - ked niekoho bavi fantasy, nech cita to, ekd ma niekto rad slovensky romantizmus tak nech. Na autorov ako takych mozes kaslat, ide o obsah a formu. Lenze ked neikto cita len FB a topky a iny bulvar, tak sa nezlepsi ani myslienkovy pochod, ani vyjadrovanie ani "gramatyka" a "pravopys".
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

a napisem to este raz
tak potom beriem spat, uznavam, blbost som napisal...
alebo inak - mozno tu matiku aj pouzivam, len o tom neviem, minule som pocital material, vypocital som ho z hlavy v predajni na 1 kus presne, jednalo sa o dlazbu do atypickeho podorysu, mozno stastie. to iste sa mi stalo s materialom kde sa jednalo o murivo (znamy a stavebniny, obaja sa prestrelili o 3 palety, ja som to dal na tusim 5 ci 7 kusov, pri celkovom pocte 1200, ale moj styl je jednoduche nasobenie delenie a prihodenie odpocitanie korekcie podla pocitu.. takto si pocitam benzin s dojazdom tak na 1-2 deci pocas celej nadrze.. ale nie vzdy tak extremne natesno samozrejme, ako pisem, uplne banality, ale obcas sranda, ako sa aj pri takych ludia mylia o neuveritelne cisla.. ale ja som tiez obcas zle odmeral primitivnu vzdialenost a zle odrezal :)
cize matika, krasna to veda.. minimalne na tie vseobecne rozhlady..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vedomosti zo skoly ta nemaju pripravit rovno ich vediet pouzivat v praxi. ale maju ta pripavit na prax, ked uz si v praxi, vies co asi mozes pouzit. vies ze niekde si sa ucil nejaky vzorec na vypocet niecoho a tak vies ze to uz existuje. len si vzorec dohladas. a hned ho aj vies aplikovat. bez skoly by si bol strateny. nie preto, ze bez skoly by si si nevedel dohladat vzorec, i ked ani google niektori nevedia pouzivat. ale preto, ze by si ani nevedel kde zacat hladat, co hladat.
to iste plati v ostatnych odboroch, nie len v matematike.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Uz Ta vidim ako s takymi kecami ides sam od seba nieco dostudovat :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je to fajn len učitelia by museli vedieť aj látku vysvetliť.
Lenže tu je vidno za čo chcú vyššie platy.
Môj názor je taký, mali by byť hodnotený na základe, aké výsledky dosahujú jeho žiaci.
Lenže v tomto štáte chcú len platy ale za čo ???
Murár dostane plat za svoju vykonanú prácu, Programátor tiež, všetko sa kontroluje ako a čo pracovník urobil.

Učiteľovi stačí sedieť v triede 45 minút a má vydeláno.

Predtým bola česť učiť teraz máme málo, máme málo, máme málo !!!
Všetky odvetvia a profesie majú málo aj lekári majú málo a berú úplatky ďalej, prípad za prípadom a všetko špičkový chudáci.

Páni učitelia, učiteľky vstúpte si do svedomia a zamyslite sa či Vám ide naozaj o mladú generáciu, alebo čisto svoj prospech, keď štrajkovali lekári, sestričky či sme my učitelia horší .......
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Vidno, ze o skolstve vies hovno. Rovnako ako ti hovno hovori elementarna logika. Murar vykonava pracu s pasivnymi vstupmi arovnako mas pasivny vystup. Pricom vstup sa nemeni a je +/- rovnaky. Ty chces od ucitela aby pomalsie dieta dosahovalo skvele vysledky a na zaklade tych ma byt oceneny. Lenze to je to iste ako keby si murarovi dal slamu a pozadoval by si od neho vysledok murovaneho domu. Ano je to aj o platoch ak budes mat smiesne ohodnotenie, pedagogiku nepojde studovat elita, ale odpad. A pedagogicka VS bude vychovavat ucitelov z odpadu, nie z elity. Nemozes potom ale ocakavat zlepsenie situacie.
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

Nikto nehovorí že musia byť všetci jednotkári.
Ale platiť učiteľov paušálne je nezmysel.
Všetko sa dá dnes merať a testovať a na základe testov triedy by mal určitý počet bodov a od dosiahnutia určitých bodov by plynul plat.
Proste spravodlivé, ako sa daný učiteľ venuje svojim žiakom.

Mám skúsenosť matematického učiteľa a absolútne nevedel vysvetľovať látku, celá trieda nerozumela a nevedela pochopiť jeho úžasné vysvetľovanie.
Preto sme to povedali triednemu uč. ten to vyriešil tak že dohovoril matematikárovi, aby nám to vysvetlil znovu.
OK nabehol do triedy a zasa prebehol postup výpočtu ale blbým spôsobom ako vždy.
Potom sa spýtal triedy že kto tomu nerozumie, prihlásil sa kamarát a tak šiel k tabuli a učiteľ mu to prebľapotal.
Výsledok : skončilo to tým že mu otrieskal hlavu o tabuľu zo slovami čo na tom nerozumieš!!!
Potom otázka na triedu, kto tomu ešte nerozumie ??
Nuž môžeš sa prihlásiť.

Je to skutočný príbeh, a to je vizitka školstva, česť výnimkám.
Odpovedať Známka: 1.6 Hodnotiť:
 

Cize ucitel, ktory sa snazi akokolvek a ma triedu pomalsich ziakov, 2 integrovanych(moda dnesnej doby) ma byt ohodnoteny na zaklade testov v porovnani s ucitelom, ktory pri teste bude podvadzat a ziakom radit a vyucbu flakat. Gratulujem, vyriesil si naozaj problem v skolstve.
Mas zlu skusenost - na kazdu tvoju zlu najdem 5 svojich vlastnych zlych, ale to neznamena, ze takto funguje cele skolstvo a prave tvoj pripad je vynimkou, nie naopak.
Neviem kedy sa takato udalost mohla stat, ale v dnesnej dobe tazko - keby si to 10 ziakov natacalo na telefon a uz po hodine by mal dany vyucujuci padaka a zalobu za ublizenie na zdravi. To je dnes prakticky vylucene, takze nemozes posudzovat dobu z pred x rokov zo sucasnym stavom.
Odpovedať Známka: -0.3 Hodnotiť:
 

Si zabil :)))
To tvrdenie že všetci žiaci sú pomalý :D

Tu vidíš tvoje myslenie, stále výhovorky a výhovorky, máte individuálny prístup, môžete si prispôsobiť výučbu ale, stále výhovorky na pomalých žiakov.
Cha, cha, cha, proste ak ťa to nebaví je učiteľov dosť školy sa pozlučujú, a môžeš ísť robiť hoc aj toho murára ak to vieš robiť.
Joj ale to treba robiť a nieje tam tolko volna, každých 45 minút pauza :( to nedobrý kšeft že.
Práca nevonia ale štrajkovať za plat to áno.
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

Mojko, ja ucitelom nie som, ale polovicu rodiny ucitelov mam, takze problem poznam slusne. Zhodou okolnosti moja mama je ucitelkou matiky, takaze prehlad mam viac nez dostatocny.
A znovu len ukazujes svoju hlupost - Ucitelia strajkuju NIELEN za platy, ale hlavne za zmenu systemu - lenze to asi zbytocne vysvetlujem niekomu, koho elementarne logicke myslenie zlyhalo, lebo nedovidi dosledky. Som zvedavy ci budes od lacneho murara cakat robotu ako od toho, komu zaplatis 5x viac. A toto pozadujes od skolstva - chces kvalitu ale kvalitu si necenis.
Ak by sa teraz naliali do skolstva enormne prachy a zabezpecil by sa nastupny plat ucitelov 1500 v cistom, tak prvi schopni absolventi sa dostavia o 5-6 rokov a dalsich 10 bude trvat, kym sa prejavia ich prve vysledky. To mas 16-20 rokov, kedy nebudes vidiet nic a preto na to politici seru, lebo vysledky su az za 4 volebne obdobia. Mozu na to srat.
Odpovedať Známka: 0.3 Hodnotiť:
 

Ja mám z rodiny dvoch učiteľov, na gymnáziu a vysoká škola.
Problematiku poznám.
Ale ty nevieš pochopiť ak budú hodnotený správne tak platy pôjdu hore a učitelia čo sú nanič vyletia zo systému školstva.
Lenže ak chceš kvantitu na úkor kvality tak sa nikde nepohneš.
Budeš sa točiť na mieste a bez možnosti sa pohnúť v pred.

Pracujúci tu tiež čakajú na 300% platy od dôb Dzurindu a kde sú ??
Produktivita práce stúpa a platy nikde, nočné prevádzky máme najviac v EU a platy ???
Kde sa kto postaví za pracujúcich čo priamo tvoria hodnoty aj pre učiteľov.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

za peniaze nekúpiš ani rozum, ani lásku
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

za peniaze si kupis knizku, knizka ti da rozum.
a laska sa da tiez kupit - staci zajst do najblizsieho bordelu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je snad chyba rodicov ze sa detom nevenuju.
Decko samo o sebe na vzdelanie bude kaslat ked si nema ani z koho brat priklad, Ty deved a deved.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

00010010

Odpovedať Hodnotiť:
 

3r4dJn http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

Z matiky som prepadal lebo sa mi nechcela ucit potom som pochopil pri studiu na druhej vysokej ze sa bez nej nepohnem a naucit sa zrazu dala. Hlavne by na strednej bolo dobre dat ludom na vyber humanitne/prirodne zameranie. Na co bude informatikovi kvantum dejepisu a filozofie? Do praxe?
Odpovedať Známka: -4.8 Hodnotiť:
 

Pretoze dejepis a rovnako zaklady filozofie vyuzivas vsade. Elementarny rozhlad je vyslovene potrebny. Ze si informatik ta z kazdodenneho zivota nevylucuje a bohuzial ta matematika ti pre elementarne chapanie inych veci nestaci. Pricom matika je nemenej dolezita. Tak rovnako ako historik a humanitne zamerany clovek musi naucit zaklady matiky a idealne aj vyssej matiky, ktora ta nauci na problemy pozerat inak, tak ty mas vediet zaklady humanitnych sucasti zivota. A vravel som to rovnako ako ty, kym som neprisiel do kontaktu toho "vykvetu" sucasnych absolventov strednych skol.
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

Tvrdeniu "Pretoze dejepis a rovnako zaklady filozofie vyuzivas vsade." možno uverím po predložení matematického dôkazu a vopred upozorňujem, že na záchode používam toaletný papier.
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

Kto nepozná minulosť nemá ani budúcnosť.
Odpovedať Známka: 4.6 Hodnotiť:
 

Toto je pravda. Ale kto pozna minulost inu ako tu ktoru sam zazil ? Kedze uz sa potvrdilo dost pripadov kedy sa minulost umyselne prekrucala? Ako vies ze to co ta niekto uci sa naozaj stalo ? alebo len niekto chce aby si si to myslel ?
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Toto je členom expedície, primárnym, a ani iným, cieľom ktorého nie je vznášanie požiadaviek voči čarodejníkovi, len bohapusté značkovanie krajiny Oz.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Minulost sa prekruca tym lahsie, cim menej sa o nu ludia zaujimaju. To spoznas, az budes starsi a zistis, ake bludy sa rozpravaju o tych dobach, ktore si osobne zazil...
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Pristanie na Mesiaci je hoax, Zem je gulata a Hitler nic zle nespravil, vsakze?

Znalost historie je velmi dolezita, aby clovek chapal politike, najma tej globalnej.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Ja ti zavidim, ja tej politike nerozumiem ani domacej ani globalnej. Mozno preto som mal matiku radsej
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ono tie osobné preferencie zrejme pramenia z nastavenia libida a prejavujú sa napríklad enormným záujmom o rodokmeň potenciálneho partnera, takže aj otázka na "Znalost historie je velmi dolezita, aby clovek chapal", kto ju kladie.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Pretoze by si vedel, ake 3,14coviny robili ludia v minulosti a keby sa o ne pokusili teraz, tak by si vedel co robit.

Napriklad priciny padu Rimskej rise a priciny rozkladu EU. Ako by ich jedna mater mala ;).
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Takze ponaucenie z historie nebolo ziadne
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nože daj nejaké príčiny pádu Rímskej ríše...a čo má spoločné s eu.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Napríklad gravitácia.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

hromadna migracia, to by si mohol vediet
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Znie to ako klise, ale skola by mala cloveka pripravit nielen na pracu (btw kto vie v 14 rokoch, co bude robit cely zbytok zivota?), ale aj na zivot - a tomu dost pomoze mat rozhlad.
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Veru, niektorí sa za celý zbytok života nevedia naučiť, že zbytok je správne zvyšok.

Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

> Na co bude informatikovi kvantum dejepisu a filozofie?

Aby z neho nebol programátor windowsov, ktorému trvá desaťročia než príde na to, že jeden servis má byť jeden proces. Keby poznal dejiny Unixu, tak to vie. Tiež by prišiel na to, že print services nemajú bežať na rovnakom TCP/UDP porte ako file services a autentifikácia.

A tiež aby nezakomponoval do jadra OS komponenty ťažiace z nabúravania súkromia a špionáže.

A tiež, aby si vedel prečítať a pochopiť dôsledky licencie.
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

Ano, lebo vacsina stredoskolakov uz presne vie, co chce v zivote robit.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Vykladat tovar v Tescu alebo za pasom v nejeakej automobilke - to su vyhliadky
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Za mojich cias sme maly na VS matematicku analyzu aj linearnu algebru a stale som mal za 1, tak snad ja nemusim vratit tu maturitu.
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

ti musíš vrátiť maturytu zo slovenčštiny :D
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

mal som za 3 tak snad nejaku chibicku mozem spravyt
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Ale mal by si, slovencina ti nejde ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vazeni!!! Ja si myslim ze je to zamer aby slovaci nevedeli dobre matematiku, potom by si vedeli vyratat ako ich vlada odrbava a to by uz nebolo pre niektorych dobre. Osobne si myslim ze to niekomu vyhovuje a kto je v matike fakt dobry ten sa uplatni vzdy.
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Problem je ze nasi politici ovladaju matematiku az velmi dobre. Vyssie dane - vacsi badzet na rozkradanie pre politikov stat a banky. Obcas ludom vratime par susnov z toho co sme im ukradli na daniach. Inflacia - moznost skryto zdanovat ludi. Deflacia strasiak pretoze sa pri nej nemozme kradnut az v takom rozsahu.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Ja som robil maturitu z matematiky iba pisomnu a to preto aby ma na vysoku zobrali bez prijmaciek. Ustna maturita z matematiky je ale uplne useless... Ostatne ako aj ine ustne maturity :)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ako napriklad z cudzich jazykov, vsak? Uplne zbytocne...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mas pravdu. Ustna maturita bola easy.
Vela ludi a podobne aj moji kamarati si radsej vyberu predmety, kde sa maju ucit veci naspamat narozdiel od toho aby museli nad tym aj podumat.
A ked sa pozeram ako niekomu nevyjde skola, tak ide na ekonomiku, potom ide za ucitela a ak ani to, ide studovat socialne prace.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

ústne som maturoval asi 5 minút, potom ma vyzvali aby som to zopakoval, ale pomalšie.
Našťastie som sa matiku nikdy nemusel učiť, stačilo raz pochopiť.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ja som sa tyzden ucil (opakoval) slovencinu, geografiu 1 den a biologiu 1 den. Na matiku nezostal cas, kedze som maturoval v stredu. Dnes neviem co napisal Samo Chalupka, neviem kde je Bogota a coho je hlavnym mestom a tiez neviem kolko je 74-29 bez kalkulacky. Z biologie si pamatam len tolko, ze tie male picoviny co ti premienaju vnemy z okoliteho prostredia na el. signaly sa volaju receptory. Naco mi bola cela blba maturita? aby som sa naucil veci, ktore aj tak zabudnem?
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

No vidis, moj akademicky tyzden spocival v prevrateni prvej stranky zosita z fyziky a zvysok som uz len vylepsoval rank do TOP3 najlepsich hracov na serveri. Podarilo sa.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

ibaze ja keby som bol dostal hociktoru z 30 otazok zo 4 predmetov, furt by som mal 1ky, teda okrem kombinatoriky z matiky. Dostal som nastastie goniometricke funkcie, ale ked sa ma teraz spytas co je sinus, tak ani diva svina nevie co to je, mozno nejaka prezyvka dakeho typka v diskusii dsl.sk :)
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

No vidis, ja som vedel, ze nech dostanem cokolvek aj tak to srpavim, lebo na znamkach mi nezalezi a ide len o vysledok. Takze gratulujem, ty si sice zmaturoval na 1ky, ja realne o 2-3 stupne horsie, za to viem co ten sinus je a je sucastou mojho aj tvojho zivota.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

a presne takychto volicov bez akehokolvek rozhladu a povedomia potrebuju nasi politici. a vlastne aj zahranicne koncerny - pologramotnych neandrtalcov ku pasu.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Treba poznamenať, že znalosť matematiky je potrebná nielen pre klasicky technické smery. Základy štatistiky bude potrebovať aj lekár, farmaceut, archeológ, sociálny pracovník aj manažér. Výrokovú logiku a dokazovanie tvrdení bude potrebovať právnik, novinár (a nechajte ma snívať) aj politik atď, atď ...
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Novinar ti v dnesnej dobe je schopny napisat ze 2+2=5 ak to dokazal vedec transsexual ciernej pleti :)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

To je v poriadku a dokazes sa k tomu njednoducho urovnicou dorpacovat. Akurat uprava nebude ekvivalentna. Lenze rovnako mozem povedat, ze nakreslim ti trojuholnik s tromi pravymi uhlami - zavisi ako sa na problem pozeras.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

3uholnik s 3 90° uhlami nenakreslis uz len z principu, lebo v 3uholniku je VZDY sucet uhlov 180°
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Mas pravdu len ciastocne, pretoze sa obmedzujes len na rovinu a 2D zobrazenie. Trojuholnik s tromi pravymi uhlami samozrejme existuje - ide o zakrivenu rovinu v priestore.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Argumentácia výzvou k akceptovaniu interpretovaných axióm uz len z principu neumožňuje matematický dôkaz.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Trojuholnik s 3x90° uhlami nakreslis bez problemov, staci si zobrat fixku a globus ;)
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

V Euklidovskej geometrii je trojuholnik rovinny utvar. Co hovoris ty, je priestorovy utvar, kde platia ine pravidla...
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Ale kolega neupresnil ze sa chce bavit len o euklidovskom priestore. Fakt je ze ak sa neobmedzujeme na euklidovsky priestor, tak sa trojuholnik co ma vsetky uhly prave zostrojit da.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

S s obmedzením na euklidovský priestor je to možné ešte jednoduchšie, nahradením axiómu 1+1=2 za k práve želanému výsledku vhodnejší.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Nevies o com rozpravas. Este si nepocul o siedmych priamkach, navzajom kolmych (v 2d priestore, samozrejme)? ;)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

a steniatka
Odpovedať Hodnotiť:
 

Fakt si myslia ze maturita z matiky urobi nejaky zazrak? Ked by bola povinna dostane ju kazdy.
Druha vec je ze snad maju prijimacky na technike aj z matiky, a tak presne vedia vyfiltrovat, pripadne nech ako podmienku na prijimackach daju matiku.
Lebo fakt nechapem naco je marketingacke matika, alebo soc pracovnicke?
Napriklad ja by som to urobil tak ze bud matika alebo slovencina.
Keby som ja svojho casu mal na vyber tak o slovencinu ani nezakopnem. Chapem potrebu vediet spisovne pist, ale vediet basnicky autorov kadejakych obdobi a podobne picoviny som z duse nenavidel, nastastie som vytiahol jedinu otazku ktoru som vedel, aj ked keby som vytiahol inu mam to naisto za 4, lebo nasim profakom sa zasadne nechcelo chodit na predkusanie v auguste.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ja som sa na konci s ucitelkou slovenciny pohadal a mal som len stastie, ze isla do nemocnice a nebola na maturitach. To by bol jediny predmet, kde neuspejem. Gramatiku ovladam dost dobre ale stredna vobec nebola o gramatike ale o autoroch a co tym chcel autor povedat, ze obloha je modra kurva.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

presne! zrusit povinnu "slovencinu" ktora je realne iba hlupa literatura...
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Druha vec je ze snad maju prijimacky na technike aj z matiky" Dovol sa mi zasmiat, kde prosim ta v ramci Ceskoslovenska snad s vynimkou CVUT este maju na techniku vobec nejake prijmacky, nie to este z matematiky?

Techniky beru co pride aby vobec prezili v konkurencii vsetkych tych politologii, sociologii, psychologii, enviromentalnych studii,mediamatik a podobnych odborov, ktorych ponukaju nadostac po revolucii pozakladane uzasne dedinske vysoke skoly a ich detasovane pracoviska.

Prirodne zakony nepustia, vsetko ide cestou najmensieho odporu a ked bande deciek niekto da na vyber ci bude 5 rokov realne studovat a trapit sa predmetmi ako matematicka analyza, algebra, statistika, komplexny pocet + tak tri semestre fyziky, alebo bude 5 rokov akoze chodit do skoly a na zaver mu prakticky za ucast daju diplom tak hadaj co si majorita vyberie. A to dokonca aj taky, co by na to mali a technicky smer by ich aj bavil, ale lenivost a pocit "tam to mam iste" je casto silnejsia nez naznaky zdraveho rozumu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a prave preto treba zaviest limity na vysoke skoly, aby nam dany rok neskoncilo 800 socialnych pracovnikov a 2 zubari lebo tych prvych nepotrebujeme, ale aby skoncilo 50 socialnch pracovnikov, 60 zubarov a ti dalsi napriklad ani nemusa chodit vysoku lebo ju aj tak nedokoncia, ale potrebujeme 500 traktoristov! Dnes sa skolstvo neriadi a to je chyba!
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Zase zly postoj, vobec netreba ziadne limity na vysoke skoly. Staci, ked sa prehodnoti financovanie skolstva a nebudu prachy na hlavu, tak ani VS nebudu motitovane k tomu, aby mali kvantum ziakov, kde 80% vyhodia v prvych 2 rocnikoch. Bohuzial aj tak skola musi zaplatit svojich ludi, priestory, energie atd a ked sa prachy ziskavaju na hlavu, tak budu vzdy prijimat maximum co mozu. A uz vobec nam netreba aby stat pchal svoje smradlave paprce a nieco dalsie navyse riadil, ked nevie riadit nic.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

roob, vies kolko toi studium na zubarcinu ? niekde som pocul, ze su to desattisice eur na semester..
inak suhlasim.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ako toto vyriesi povinna maturita z matiky?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ako nič.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Presne tak, matematika je urcite dolezita pre technicke smery, ale aby bola pre ostatnych povinna, je urcite hlupost. Bezne cloveku staci pre zivot matematika zakladnej skoly. Tiez si myslim, ze keby bola povinna pre vsetkych, znizila by sa jej uroven, nakolko by ju stiahli dole ziaci, pre ktorych je nepodstatna, ale nechali by ich prejst, inak by pol rocnika museli vyhodit.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Áno, mojej známej, 60 ročnej krajčírke z povolania naozaj stačí matematika základnej školy. Ľudstvo ale ide dopredu a mne ako 20-25 ročnému človeku (hádajte koľko mám rokov :D) to skrátka v bežnom živote nestačí... teda, pokiaľ chcem otročiť celý život niekde v automobilke a výplaty chodievať "rozbiť" do krčmy alebo do automatu tak v tom prípade áno, stačí.. ale ak chce človek trocha žiť a chápať aj bežné veci z trocha iného hľadiska, vtedy je dobré mať za sebou technickú strednú, príp. vysokú školu.

Ale súhlasím že povinná maturita z matematiky nič nevyrieši, tak ako maturita z angličtiny a slovenčiny nevyriešila problém, že mladí ľudia skrátka nevedia anglicky a už vôbec nie ani len základy slovenského jazyka.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak sa pochváľ akú priemernú čistú mzdu si mal v minulom roku. Snáď by si si to mal vedieť zrátať:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

No tak ale mi povedz, ze je to dolezite, aby nejaky buduci pravnik alebo niekto kto ide na umelecku skolu maturoval z matematiky ked vie, ze sa s tym vobec nechce zaoberat v buducnosti. Akoby nestacilo, ze si tymi predmetmi presiel, musi este aj maturovat navyse, co je dalsia otravna formalita. Potrebujeme viac specializovanych ludi, nie vseobecne vzdelanych.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Maturitu z matematiky by mal vratit aj ten typek co chcel preplavat atlantik s autonomnou plachetnicou. Zjavne niektore veci nevedel vyratat.
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Atlantik sa pise s velkym A. Prosim vratit maturitu zo slovenciny.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

A v tvojej vete je viac ako 10 chyb, kde su dlzne a makcene??? Poprosim vratit maturitu zo SJ na adresu Matice Slovenskej, KO BOX 154, Martin
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

To nie su gramaticke chyby, ale problem pouzitej znakovej sady. Takze poprosim vratit maturitu z informatiky.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Tak urcite, keby to bol problem znakovej sady tak mas v slovach kopu cisel a znakov.
Aspon bud uprimny ze si lenivy pisat s diakritokov(napr ja som).
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

"diakritikov..." serte na to
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

diakritikou
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja napriklad lenivy nie som. Len mam vsade defualt EN klavesnicu :). A vlastne som lenivy, nechce sa mi to prepinat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aj na anglickej klávesnici sa dá písať s diakritikou, takže si iba lenivý :)
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Podla mna by skusat na SS aj VS mali diskuteri z DSL.sk. Nikto nikde by nikdy nepresiel.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Máš to za 4. Doučiť slovenčinu a naspamäť sa naučiť vetné členy, ich definície a ku každému druhu/kategórii 5 príkladov. Je to síce zbytočné a nikto (vrátane mňa) to neovláda, ale napísal si "Nikto nikde by nikdy".
A keď skončíš s vetnými členmi, vrhni sa na literárne diela z povojnovej literatúry - prečítať povinnú literatúru - vedieť obsah, všetko o autorovi a keď sa spýtam, vedieť mi povedať čo si asi myslím, že tým chcel autor povedať. Ja si zatiaľ idem zaprotestovať za zvýšenie platu, lebo vzdelávanie mládeže, ešte tak tupej aká si ty a tvoja trieda je veľmi náročná vec a tá minimálna mzda je neadekvátna mojim super schopnostiam. A ozaj, so zborovňou sme z dotácií išli na dovolenky, takže nezabudni si doniesť prefotené (celé!) tie 100 stranové učebnice a cvičebnice, aby som ti mohla dať nejaké domáce úlohy. A spravíš z tých vetných členov projekt a prezentáciu a odprezentuješ to pred celou triedou. Mám tam nejaké časopisy, ktoré si chcem dočítať, takže si to priprav tak na dve vyučovacie hodiny.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

citujem: "Dôležité je nielen rozšíriť hodinovú výmeru matematiky, ale aj zmeniť spôsob výučby. Je potrebné viac vysvetľovať jej praktické využitie. Upraviť príklady tak, aby boli bližšie témam súčasného života, a tiež využívať súčasné technické možnosti"

Ešte niekto má skúsenosť, že presne o tom ste sa bavili so spolužiakmi už na základnej škole cca 5-6 ročník? Ale počúval niekto? Nie, lebo ako všetci vieme študenti sú hlúpi a nemajú ani právo na vlastný názor a paradoxne ani žiadny dosah na samotné vzdelanie.

Osobne by som zaviedol spôsob, ktorým môžu študenti vedome a bez strachu komunikovať zo školami. Nejakú študentskú radu, ale nie takú, čo sa tak len volá a rieši aká bude nástenka v triede. Takú, čo sa môže aktívnym spôsobom podieľať na plánovaní výučby. Samozrejme s limitovanými možnosťami, ale aspoň by mali hlas.
Možno nepopulárny názor, ale podľa mňa progresívny.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Fakt, že niekto urobí maturitu z matematiky neznamená, že matematiku ovláda a rozumie jej. Jednoducho sa nabifľuje, čo sa nabifľovať má. To je slovenská maturita. Náš školský systém sa musí zmeniť, nie povinné trápne skúšky z hovadín.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Plne s tebou suhlasim, ale povinna maturita z mat. tomu aspon trocha napomoze, stredoskolaci nevedia co je pre nich dolezite a verim tomu ze nemale percento ktore sa to aj nasilu nabifli, tak v buducnu im to niekedy pride vhod a ono je to pyramida, veci nadvazuju na seba. Ved stredoskolak aj tak nema nic co na praci, dnes je malo deti, su rozmaznane, cele dni len za kompom, nech aspon trocha zamakaju, ublizit im to neublizi. A ten kto je sikovny uz ako stredoskolak a ma aj ine kreativne aktivity, tak nema vacsinou problem naucit sa primitivne zaklady z matematiky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"V roku 2016 maturovalo z matematiky len 13.5% maturantov."
Co viac dodat? Vsak to je uplne trapne.
A este by ma zaujimalo, ake male percento z toho bolo matika A...

Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Skoda ze ti Experti z univerzity neprisli na nieco prospenejsie pre nas napriklad s novou teoriou:
Fajcenie vtakov znizuje riziko rakoviny prsnika o 24%
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vysvetli mi niekto na kiebo boha treba vediet pocitat zlomky ked kazdy kkt ma dnes mobil ? Jako je super ze si viem za 20 min pocitania na papieriku zistik kolko je 1/5126445641 -9165/25 lenze na pocitaci to ma hned a nestravim u toho rok a pravdepodobne aj ked tie technicke univerzity dokoncia budu pracovat s pocitacom sak im staci vediet ze si najdu spolocny menovatel a dako to ponasobia hore basta ziadne zvysne kraviny

To sa podme ucit aj bibliu ako moralny precedens sak co ak sa zide
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

pozor, ja mam mobil, aj tri, ale zasadne sa snazim pouzivat mozog na pocitanie, az pri overovani idem pre mobil.
takto ma malokedy niekto odrbe na vymennom menovom kurze, alebo ked pocita peniaze, alebo rozmer cohokolvek. podrzi ta to v obchode, ked pocitas odhadom na 2-3 centy cenu za 1kg, pri obaloch 95gramoych, ci 144gramovych.
nezavrhoval by som ju, ale to le nan urovni "nauc sa lovit, nie jest"

skor mam matamticku otazku, mam snuru, je to dajme tomu priamka/usecka, cize dlzka nehra rolu. rolu hra len to, ze tuto priakmu potrebujem pod uhlom 45stupnov ohnut, aby isla o 18cm nizsie od povodnej vysky a nasledne aby isla zas do rovnakeho smeru.
cize urobit nieco taketo:
usecka -----------
a
-
x\-----
nova usecka (x je prazdnu priestor)
otazka je, ako dlha ma byt snura, ktora pod 45st.uhlom posunie priamku nizsie o 18cm.
su na to rovnice, ktore ked clovek pozna, ulahci mu to zivot, no ak ich nepozna, tak nech sa paci, kto da riesenie?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ja mám inú, na ktorú neviem nájsť vzorce: aký priemer musí mať šnúra, aby sa už nevošla matematikovi do riti.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

minimlane 55.78 (78 je periodickych)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Staci 14,9116882...

Natiahnuta snura bude prepona noveho pravouhleho trojuholnika (ohnutie pod uhlom 45, tam odkial posuval 90 stupnov, posledny uhol teda 180-90-45=45). Strany bude mat teda 18 (posun dole), 18 (povodna dlzka, ktora sa posunie) => sqrt(18^2 + 18^2) =~ 25,45. Krat dva, lebo aj na druhej strane =~ 50,91.

No ale preddlzujeme, nenahrazame. Teda musime odpocitat povodnych 18 (krat dva, lebo obe strany), t.j. 51,91 - 36 = 14,91.
Odpovedať Hodnotiť:
 

25.45 bola spravna odpoved, mohol som poslat vizualny obrazok.
http://dopice.sk/inV
ta sikmina

ked sa tak nad tym zamyslim, matematika je v tomto super, cloveku usetri kopec casu ako oproti pokus omyl...

vlastne to bola otazka, ak ohnem priamku o 45 stupnov, tak o aku vzdialenost ju mam znovu ohnut o 45 stupnov, aby som dosiahol to, co je na obrazku...
Odpovedať Hodnotiť:
 

preto by mala byť povinná maturita z informatiky, nie z matematiky.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

to je pekné, že vieš používať kalkulačku ale telefón ti nepovie aký vzorec potrebuješ na vyriešenie svojho problému. Najbežnejším príkladom je štatistika a pravdepodobnosti. Jasné, môžeš si na všetky možné matematické problémy posťahovať aplikácie. Ale to by si musel vopred vedieť, že na ne natrafíš. A pri programovaní, komu sa chce stále googliť ako násobiť matice a somariny. Proste je to oveľa efektívnejšie to vedieť, cvičíš si abstraktné myslenie čo priamo bude ovplyvňovať aj tvoje životné rozhodnutia. Matematika je jeden z tých predmetov, ktorý má priamy efekt na tvoje zmýšľanie a rýchlosť rozhodovania...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Problem je v osnovach, vyucuje sa aj to, co vobec nie je treba pre ludi, ktori sa nechcu dalej venovat technickemu smeru. Pre takych je maturita z matematiky samozrejme hlupost. Staci ze si presli tymi predmetmi, realne pre zivot staci matematika zakladnej skoly, aj ked pravdupovediac netusim, ako sa zmenil obsah vyucby od cias, co som ja bol na zakladnej skole.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nemyslim to v zlom, ale zaujima ma, aky prakticky scenar by si dal na tu pravdepodobnost, kde as to v realnom zivote da vyuzit..
(je toho nesmierne vela, len ma zaujima nazor cudzieho cloveka :) )
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jeden človek z 2000 má rakovinu. Dáš si urobiť test, ktorého spoľahlivosť je 95%. Aká je pravdepodobnosť, že máš rakovinu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

1 k 2000
a kazdy dvadsiaty test mi moze ukazat zly vysledok, no zaroven aj dva testy za sebou by mozu ukazal zly vysledok, lebo sanca 1 k 400 nie je az tak malo pravdepodobna.. mozno z pri stvrtom teste 1.05^4 j 1/(0.05^4) = 160 000 alebo inak 20^4 = 160 000 by uz dalo ako taku zaruku, ze vysledok testu je hodnoverny ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

> Vysvetli mi niekto na kiebo boha treba vediet
> pocitat zlomky ked kazdy kkt ma dnes mobil ?

Zrovna dnes som počul o študentoch gymnázia vo veku 17 rokov, ktorí:
- nevedia zrátať, koľko rožkov po 7 centov možno kúpiť, za 3,30€.
- nevedia zrátať, koľko môžu z mobilu telefonovať, ak majú kredit 5€, prvá minúta stojí 15 centov a každá ďalšia stojí 4 centy.

Napriek tomu, že každý z nich ten mobil má.

^ Toto je stav matematiky v našich školách.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

330/7
70=10
takze 280=40
50/7=7
47ks a 1 cent mi zostane..
toto nemoze trvat viac, ako 7 sekund z hlavy..
ale ano, bezkontaktne je to jednoduchie, vsakze...

druhy priklad je variabilny, operator moze umelo prerusit hovor a/alebo stanovit limit.. tam sa to ani neoplati pocitat :D

ale aj tak, co za IT to pracuju vo firefoxe, ked mi hlta cele jadro na 100% ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemislim ze to je dobry napad podla mna to nezlepsi nic vsetko zostane tak ako bolo predtym
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

"Nemislim"
Viac si nemusel pisat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vysvetlene... :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Asi fakt 18-rocni dnes hovno vedia...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Njn, Marcel98 - 98 bude rocnik narodenia...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja si myslim ze by sa to dalo urobit zavedenim dalsieho predmetu - "informatika" - kde by okrem zakladov programovania bolo mozne primiesat aj matematiku. Takto by nenapadne decka dostavali zaklady LOGICKEHO myslenia a prilis by neodporovali...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

No lebo naše školstvo je plné učiteľov schopných také niečo realizovať...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To už by ale informatika nebola tak obľúbená. Rovnako ako má niekto "hlavu na jazyky", treba mať vlohy aj na matematiku. A väčšina ľudí fakt matematiku nemá rado, rovnako ako z každého programátor nebude.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

> treba mať vlohy aj na matematiku

... ak chceš riešiť Riemanovu hypotézu.

Na stredoškolskú matematiku treba akurát tak ceruzku, papier a disciplínu.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Neviem ako ti to vysvetlit. Na strednej som poznal asi 2 ludi co mali pozitivny vztah k matematike, tej stredoskolskej. Kamarati z inych skol aj z inych oborov tvrdili to iste. Ty asi zijes niekde inde.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

On hovori, ze staci papier, ceruzka a disciplina. Nikde nehovori o vztahu k matematike, ten netreba.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Cize nemas rad matematiku ale staci ti papier, ceruzka a disciplina. Hmmm. Takze napriklad k programovaniu ti staci klavesnica, monitor a disciplina. Ouu, kazdy druhy je celosvetovo programator..

Odpovedať Hodnotiť:
 

Nakoľko ju mám za sebou, je mi to úplne jedno. Som ale rád, že sa mi matematika vyhla a vyhýbam sa jej úspešne aj v pracovnom živote.
Odpovedať Hodnotiť:
 

lol, a to som len minuly tyzden cital serioznu vedecku pracicku, ktora dokazovala to, ze matematika a ostatne prirodne vedy su sexisticke.
totizto si vyzaduju 'dokazy', 'fakty' a 'systemovy pristup', cize veci, ktore zeny (a mensiny) nedokazu pochopit a aplikovat.
preto, v ramci politickej korektnosti, treba vyhodit z prirodnych vied tieto problematicke elementy, prehodnotit dokazovanie a dbat vikac na 'osobne skusenosti' ako chlapske vymysli, cize 'statistiku' a 'daten, fakten, zahlen' a ine...

tl/dr:
novodoba matematika:
- "kolko je 2+2?"
+ "svrbi ma picka!"
- "vyborne, slecna! excellentne! super! A!"
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Akože to je síce pekné, ale každý má mať možnosť si vybrať z čoho bude maturovať. Akože keď tú matiku z gymnázia absolútne pre svoju Ďalšiu kariéru nepotrebujem, tak načo by som sa mal trápiť najviac s ňou, aby som zmaturoval, keďže som sa venoval viac iným predmetom. Takto ľudí nedonútia ísť na techniku. Aj tak tam pôjde ten kto na to má a kto chce. Radšej nech skvalitnia výučbu celkovo a nie buzerovať študentov. Matiku som nepotreboval, nematuroval som z nej a je mi tak dobre. Až veľmi dobre :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ja som na gympli maturoval z deskriptívnej geometrie a bola to pecka, pretože s výnimkou mojej učiteľky nik netušil čo točíme.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Neviem, ci si to uvedomujes, ale skvalitnenie vyucby je buzeracia studentov. Ked po tebe niekto bude nieco chciet, aby si sa ucil a nezaj*baval sa na facebookoch, tak to vzdy budes vnimat ako buzeraciu, ze si nemozes robit co chces a musis robit nieco, co po tebe chcu ini.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Gymko = vseobecny prehlad !
Nechces matiku ? Bolo treba ist na iny typ strednej skoly.

Inak, boli casy, ked sa pred mnohymi dekadami povinne na gymkach ucila napr. aj latina. Vtedy maturita na gymnaziu mala inu vahu.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

No tvoja verzia je trošku pomýlená, prípadne aj značne konzervatívna, keďže vnímaš formu gymnázií ako danú či ideálnu. Každý by si mohol vybrať zameranie gymnázia aspoň sčasti, tak ako existujú gymnáziá zo zameraním na jazyky, či matematiku. Mal som si vybrať niečo iné ako gymnázium? No to asi ťažko, keďže stredné školstvo je po prvé úplne v dezolátnom stave a po druhé, keď sa venuješ humanitným vedám, môžeš ísť jedine na gymnázium :)


Odpovedať Hodnotiť:
 

Mňa zaráža, že ako slovák sa učím slovenskí jazik intenzívnejšie ňež pomali DVA CUDZIE!!!
Kebi sa zrušilo "tvrdé i" a zostalo bi LEN "mekké y"! Tak bi sme ňemuseli plitvať vzďelávaňím na "ipsylon"! Stačilo bi písať mekčeňe tam, kďe sa aj vislovujú! Zo slovenčini bi sa pre slovákov stal odpočinkoví predmet! Zostalo bi viac času na vzďelávaňie v prírodních vedách!
K čomu je dobré:
Ďiktát, aĽe, aĽebo, Ľes, ĽenŤilki, ĎeĽi, gramaŤika, maŤemaŤika....
??? Veď sa úplňe ignoruje ZÁKLADNÉ pravidlo "ĎEŤEŇEĽEĎIŤIŇIĽI"!!! Veď SLOVENČINÁRI vlastňe aňi ňedokážu nadiktovať po SLOVENSKI diktát!!! (Sú to vlastňe MAĎARI!) Ale tento DIKTÁT, musí biť napísaní po SLOVENSKI! Napriek tomu, že SLOVENČINU v podstaťe kompletňe ignoruje!
Kebi sa používali mekčeňe tam, kďe aj naozaj sú! Tak bi viac čítaňia prispievalo k lepšej spisovnej sloveňčiňe!!!
A že bi to veľa stálo je hlúposť! Ak bi sa použilo prechodné obdobie, kedi bi plaťil aj starí pravopis! Tak bi to bolo ZADARMO!!&#65279;
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Prestahuj sa do Slovinska, tam ypsilon nemaju. Dokonca ani ch.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ono vseobecne rozdelovat I a Y je poriadna hlupost. Nema to ziaden zmysel.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

nahodou ma to aj srandovnu stranku,hlavne ak sa ti priezvisko konci na i/y a diktujes niekomu meno a pride otazka :" s tvrdym?" povacsine odpoviem,:"od narodenia" )))
btw vsimol som si/ze castejsie sa takto opytaju zeny ako muzi,neviem,cim to bude ))
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Keď môžu mať v Slovinsku ROZUM!
To znamená, že na Slovensku, už rozum mať ňemusíme?!?!
Používať "tvrdé i" je rovnako ROZUMNÉ, ako kebi sme v matematike používali LEN RÍMSKE číslice!!!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

V slovencine su I a Y rozlicne pismena. Jedno je makke a druhe tvrde. Mozno sa ti to tazko chape, pretoze oba sa podobaju na latinske I, ale to je iba preto, ze v jazykoch, ktore latinsku abecedu povodne pouzivali, ten druhy zvuk nie je a abeceda je optimalizovana na ich jazyky.

Este by sme mohli prejst na cyriliku, kde &#1080; a &#1099; su tiez rozlicne pismena a je optimalizovana na slovanske jazyky. Aspon ta nebude mylit latinka ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aháaaa...
Tak preto sa píše: "Duktát" a ňie "Ďiktát" !!!
A to preto si k tím DVOM rozlišńím písmenám musel použiť ešťe DVE rozličné SLOVÁ!!! (tvrdé a mekké)
Ešťe bi sme sa mohli učiť ako sa ďelia rímske číslice!
Napríklad koľko je:
CDL ďeleno XLV
alebo
DCCCLXX ďeleno LXXXVII
CCLXX ďeleno XXVII
!!!!
Vísledok je IKS lebo na to slaboduchí prosťe ňepristúpia, lebo to ich "í" majú NAPOZERANÉ!
A ako bi to bolo RIBA s "mekkim y"! Veď bi to určiťe muselo chuťiť ako leguán!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Možno sa Ťi tažko CHÁPE! Ale to čo počuješ je MEKČEŇ, ktorí si LEŇIVÍ napísať!
Odpovedať Hodnotiť:
 

I ma makcene? Odkedy?

Mozno sa tebe tazko chape, ze diakritika je hack, aby bolo mozne pouzivat abecedu s jazykom, ku ktoremu sa nehodi. Ale keby si daval v skole pozor, mozno by si to vedel ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Potvrdzujem nevzdelanosť. Práve som prišiel do Brna na vysokú a fráza "Opakovanie zo strednej školy" sa tu aplikuje na veci ktoré by som na mojej bývalej strednej zaradil do sci-fi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

klasicky priklad, po kolko ks sa ti zatupi sustruznicky noz, ked obraba nejaky valec.
prva otazka, aky tvar ten noz obehne po obvode? zeby kruznicu? ako sa vyrata obvod kruznice? do pice 1x
druha - jaku drahu obehne ak sa na otacku posune o vzdialenost x?
zeby nejaka trigonometria? ako vyratame preponu ak mame x a obvod? pice 2x
tretia - ak mam vzdialenost a, kolko krokov s posunom x budem potrebovat na to, aby som dosiel na koniec? delenie? pice 3x
stvrta - kolko noc nabeha na celom diele? nasobenie? pice 4x
piata - ak na diel nabeha xxx metrov, po kolkych dieloch nabeha xxxx metrov? delenie? pice 5x
siesta - ako sa mi zmeni rozmer? scitavanie? pice 6x

priemerny pocet studentov schopnych vyratat zadanie?
maximalne jeden z triedy, cca tridsat ludi.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

a potom prislo druhe kolo...
zrobis z 10 cm valceka 9 cm. dlzka je cca pol metra.
kolko materialu zoberies? zeby objem valca? piceeee
kolko z toho bude bordelu, ak sa ti objem zvacsi 30x? piceeeeeee
kolko 5 litrovych vedier budes musiet odjebat? nieeeeeeeee, piceeeeee
a perlicka na zaver - ak stlacis bordel na 1/3 velkosti, kolko vedier bordelu usetris? totalne mrte piceeeeeeee

ps: este byval zabijak - ak chlapik vynesie vedro za 5 minut, kolko usetris na jeho vyplate ak berie 6 eur na hodinu? a toto, pani, je trojclenka, najvacsi nepriatel studenta...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Haha, pekne priklady.

Doteraz moj oblubeny bol: Si veduci prevadzky Tesco. Mas tam X pokladni, vies casy, kedy je najvacsi natresk, mas dane otvaracie hodiny (napr. 16 hodin denne), mas ludi na fulltime (8 hodin, po 4 hodinach povinna neplatena 30 min pauza, musis im platit nejaku sumu), mozes mat brigadnikov na 4 hodiny, ale su drahsi ako ti na fulltime. Ako navrhnes pracovny harmonogram svojim ludom, aby si platil co najmenej na vyplatach, v spicke fungovali vsetky pokladne a mimo spicky tam vzdy niekoho mal?

Na rozdiel od tvojich prikladov, toto je linearne programovanie. Neda to vacsina vysokoskolakov...

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ked uz moje nedavali druhaci/tretiaci na technike, o tom Tvojom nemam vobec ziadnych pochyb.

PS: a to som ani nespomenul ten plac a skripanie zubov, ked si clovek dovolil co i len trochu zmenit zadanie prikladu a uz nan nepasovala presna sablona (a opisany tahak) zo skript.
Alebo, ked clovek napisal do prikladu co i len jednu hodnotu naviac.
Alebo, ked boli v priklade pouzite rozne jednotky, milimetre vs centimetre, napr...
Alebo, ked sa vazne pozadovala nejaka zakladna znalost trigonometrie.
Ked sa tak zamyslim, ak su toto ti technicky zdatni, ktori studuju na vysokej skole, od ktorej sa uz v zaklade ocakava nejaka ta zakladna matematicka a fyzikalna zdatnost, aku urovnen vzdelania maju potom studenti humanitnych smerov?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ziadnu, vzdy chcu titul len kvoli zamestnaniu (o opaku ma nikdo nepresvedci, je to tak v 90% pripadov, zvysnych 10% nedokonci ani "skoly" tohto typu)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nie som matematik, ale keby som bol, bol by som vdacny za zmenu zadania, aj za jazdy...
obcas lutujem, ze som matematiku nebral vaznejsie (tak ako napr nemcinu, tiez som flakal), zislo by sa.. teraz sice nepouzivam, no keby som matik, tak by som mal zaujimavejsi zivot (povolanie) a uz by som ju vyuzival...
len.. ako zly tudent, jedine co mi vadilo na skole bolo toto:
kolektivne kaslanie na serioznu pracu (studium), pisem o strednej.. a nemal ma kto motivovat, aby som sa matiku ucil. keby dojde nejaky borec, da mi realny priklad, potrapi ma, da riesenie, je to ine - takeho sme mali raz, jeden rok, dobry bol, ale len suploval a potom odisiel. Volal sa Krisko, potom co som pocul manazoval Tesco v centre BA. Na toho teda nezabudnem.. daval prakticke ulohy atd.. ale nechcem krivdit inym...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Reagujem asi na xty tvoj prispevok, ale vypichnem jednu tvoju cast: " keby dojde nejaky borec, da mi realny priklad, potrapi ma, da riesenie, je to ine - takeho sme mali raz, jeden rok, dobry bol, ale len suploval a potom odisiel"
A takych borcov by bolo viac, keby bolo povolanie ucitel adekvatne ohodnotene a patrilo by medzi spicku v zamestnaniach - a to aj platovo. Vtedy by sa na pedagogiku hlasili ti najschopnejsi a sito by sa robilo z najlepsich, nie z priemeru a podpriemeru. Druha rovnako dolezita kapitola je system, ktory je jednoducho zly a treba ho zmenit. Ale ti co o tom rozpravaju dostavaju odpoved od plebsu: robite hovno, mate 2mesiace prazdnin, a chcete len zvysenie platu.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

plat je priamo umerny kvalite vystupu.
za nekvalitny odpad ti malokto rad zaplati.

plebs tiez hodnoti len to, co vidi:
ked vidi, aki studenti su dalej na vyske,
ked musi decku priplacat jazykovky a doucovania, lebo v skole to odflakli,
ked vidi, aki ludia su na skolach - zoberu kazdeho, pedagogicke minimum si spravi za jazdy...

mi povedz, na zaklade coho ma ucitelov pozitivne hodnotit?

ps: a najma ak ucitel robi 21 hodin tyzdenne a ma plat rovnaky, ak nie vyssi ako on, ktoremu stale niekto striehne a ktory, ak pusti defektny kus, tak mu to strhnu z platu?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Akurat, ze vstupy nemas rovnake - neda sa porovnat vstupny matros, kde robi robos a maximalne nieco dojebe a zodpovednost je prakticky nulova a porovnavat to s rozvijanim intelektu na zaklade predispozicii a prostredia s mnozstvom vonkajsich parametrov a povahovych vlastnosti. Skola a ucitel mozu dieta neskutocne motivovat, alebo naopak absolutne demotivovat. Ja som v skolstve zazil demotivacie viac nez treba a prial by som si, aby ti co su tam teraz, nezazili co ja (na druhej strane ma mozno prave to formovalo). Aleto je to - skolstvo nei je pre vladu prioritna tema, lebo ako som pisal vyssie - ak by sa okamzite zvysili platy na dvojnasobok a zabezpecil by sa pre nastup 1500€ v cistom, prve vysledky sa dostavia az o 16-20 rokov. Urychli to len zmena systemu skolstva a to sa nikomu nechce.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ucitel ma zodpovednost za buducnost ludi, ktorych uci.
otazka: co sa stane, ak zodpovednost odflakne?
zaplati potom skola z vlastneho vrecka jazykovy kurz dietatu, ktore chce ist studovat jazyky a jazyky ho bavia, ale uroven pedagoga je "hellou, mi naame iz..."?

a dalsia vec - ak ty zvysis plat na 1500, co ti garantuje, ze ucitelov postoj sa zmeni? ze jeho pristup k praci magicky bude uzasny? ak to dovcil flakal?
resp. zaklade coho si zasluzi vyssi plat? ma nejake relevantne vysledky, na zaklade ktorych je, vdaka jeho praci, vzdelanostna uroven absolventa ss vyssia ako pred cca 5-10 rokmi? posunul sa vzdelanostne vyssie napr. spravil si PhD.?

ak chces niekomu financne pomoct, musis mat v rukach padne argumenty preco... nemozes len tak mir nichts dir nichts zlepsit vsetkym - bo ti, co si to nezasluzili, kokot budu robit nadalej; a ked to ti, co si to zasluzili, zbadaju, tak sa na to cele vyseru, lebo naco sa snazit, ked staci len nahlas fnukat a ma to lepsi vysledok.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ak zvysis plat, nemas ziadnu garanciu, ze sa nieco zmeni. Ak ho nezvysis mas 100% istotu, ze sa urcite nic nezmeni. Co uz vieme teraz, ak sa situacia nezmeni, bude este horsie - malo by byt teda prioritou, aby sa to otocilo.
Padne argumenty som uz napisal vyssie - ak sa zvysi plat, zatraktivni sa toto povolanie pre skupinu ludi, ktori su schopnejsi, ale vzhladom k sucasnym podmienkam a ovladaniu matematiky zakladnej skoly, si spocitaju, ze ist za ucitela sa vobec neoplati. Cim atraktivnejsia "istota" v plate, tym vecsi zaujem => vybera sa medzi kvalitnejsimi uchadzacmi => predpoklad schopnejsich vysledkov v buducnosti.
Ci si ucitel urobi dalsi titul je len proforma a uplna zbytocnost. A naopak, nesmie ostat len pri zvyseni platov, ale v kompletnej zmene systemu, aby sa nestalo to, co vtvojom prvom odstavci a zaroven eliminovalo to co pises v poslednom.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

zaujem? kvalita? a ako ju odkontrolujes? na zaklade akych kriterii ju preveris? podla kvalifikacie? nejakeho vysvedcenia? podla studentov, co ti prejdu cez ruky?

plat nic nezmeni, dokial nie je podlozeny nalezitou zodpovednostou. a ta musi byt niekde na papieri, nie len niekde v mysliach par ludi, co hlasaju, ze "ucitel je zodpovedny, lebo je ucitel".
a ta zodpovednost, resp. kvalita vystupu, musi byt nejako monitorovatelna a vztiahnutelna na konkretneho cloveka.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Demotivovaný, nevajdruj sa. Je to iba Tvoj osobný a len jeden ojedinelý názor.

Však nech učia ľudia bez akéhokoľvek vzdelania. Potom celkom určite nebude toľko demotivovaných...
Aspoň sa najedz, kým začneš písať.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

nepicuj, maniak!
clovek by rad ucitelom pomohol, ale, naraza tu na jeden problem. vsimni si hore:

Q: "na zaklade coho sa da ucitel pozitivne hodnotit?"
A: bla, bla, bla... fnukanie... vyhovorky

Q: "aka je garancia zlepsenia stavu?"
A: bla, bla, bla... vyhovorky... ziadna

Q: "co sa stane, ked ucitel zlyha?"
A: bla, bla... nic...

Q: "co spravil pre vyssi plat?"
A: bla, bla, nic... ale ti po nom asi spravia

Q: "kontrola stavu? ako teda vies, ze je stav lepsi?"
A: ...

vie sa, ze nieco je zle
teda, nevie sa, co presne je zle, preco presne je zle, ako to napravit a ako to skontrolovat.
nevie sa kto to spravi, ako to spravi a kto to po nom skontroluje.
nevie sa ake kriteria budu pouzivane, ake boli porusene, a kolko jednotiek kriteria treba na dosiahnutie ok stavu.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

asi preto tam kupuju samoobluszne pokladne, kedze to manageri nevedia vypocitat..

podla mna, otazne je kedy je tam natresk, ak otvarame o 7 a zatvarame o 23, natresk je medzi 7-8 a potom 16-17, tak to bude dost blbe, lebo aj keby das polovicu ludi na rano, polovicu na vecer - nikdy tam vlastne nebude viac ako 50% pracovnikov.. jednoduchsie sa to riesi, ked je natresk medzi 7-8 a potom 13-14, nie ? neviem, len tak, rozmyslam :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

PS vedro
dam mu druhe vedro, aby bol vyvazeny..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

velmi zaujimave..
este by ma zaujimalo, ako sa v praxi lisi opotrebovanie noza.. tj, mam 100 nozov.. kazdy sa pouzije na maximum (proste opotrebuje na nulu), ake bude rozpatie, alebo aka je hodnota jednej smerodajnej odchylky.. a cim to bude.. alebo bude to tak extremne presne, ze dajme tomu rozdiel bude tak 1/1000 ? aj ked, asi zalezi aky valec a ako sa obrana, bol by vacsi rozdiel, ak da dole 1mm z valca maleho, ako 2cm z valca velkeho..
Odpovedať Hodnotiť:
 

v praxi? zalezi od toho, ci mas stastie, alebo nie. su rezne kliny, co odisli po druhom kuse (vyrobna chyba), su take, co planovanu zivotnost prezili (namiesto 800 ks zrobili 1100, potom bolo treba prebrusit). ak clovek ide na doraz, ale to sa neoplaca. vacsinou mas garantovanu zivotnost od vyrobcu a po uplynuti si automaticky noz menis. plus si preventivne diely merias, ci sa neopotrebil skor.

a to, kolko ti noz tabulkovo vydrzi sa da vyratat.
technicky Ti noz dojebe bud teplo, mechanika (tlaky), chemia (difuzia) alebo oter. tieto veci su zavisle na reznej rychlosti, posuve a hlbke rezu, materiali noza a obrobku.

trvanlivost [min] = ct (technologicka konstanta, 10-13 nul) ku rychlosti^material * hlbka rezu^xt * posuv^yt
ilustracne, napr. karbid vs ocel: m=3, xt=0.3 a yt=1

teda, ak chces vela a rychlo zrobit, najlepsie ti je
vykurit hlbku, co ti dovoli nastroj,
potom posuv, co ti dovoli akost povrchu,
a az nakoniec reznu rychlost.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

resp. este to funguje ako

rezna rychlost vct (co ti vravi za aky cas t ti nastroj prestane plnit dane poziadavky a treba ho menit) = cvt (konstanta) / hlbka rezu ap^xv * posuv f^yv
xv a yv funguju analogicky jako hore

a holt, tvoja uloha je, nastavit vsetko tak, aby si robil aj rychlo aj dobre.

pokrocile ulohy su na temu: mas 20 nastrojov v cnc masine - ako ich nastavis tak, aby ti odisli vsetky naraz a aby si ih vymenil jednym vrzom, bo inak riskujes dlhe prestoje.
ale toto pise zivot a nie studenti na skuskach
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tu robite z matiky nieco silno magicke a bozske... Ani einstein jej poriadne nerozumel, sam to priznal a to teoretizoval a riesil ine veci nez tie vase silno dolezite kokotinky.
Odpovedať Známka: -8.8 Hodnotiť:
 

Jop, mame stat plny einsteinov, co nerozumeju nielen matematike, ale ani dalsim zalezitostiam.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Ako ty.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

jednoznacne
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Slovami klasika, archanjela Gabriela:
https://m.youtube.com/watch?v=nbZ-s2CxXGs
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si fajn kokot, samozrejme v dobrom.
https://goo.gl/vSvsm
Odpovedať Hodnotiť:
 

To co je za dementna argumentacia? Ked niekto nerozumie matike nemusim ani ja. To ze Einstein nerozumel matike moze povedat iba clovek co nevie kto bol Einstein.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Nikto nic take nepovedal, to len tvoja primitvna logika sa snazi reagovat na nieco, comu nerozumie. IQ tipujem max 100.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Až budeš Einstein, tak budeš mať povolené nerozumieť matike.

Dovtedy:
"Anyone who cannot cope with mathematics is not fully human. At best, he is a tolerable subhuman who has learned to wear his shoes, bathe, and not make messes in the house." - Robert A. Heinlein
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Zas nejaky citat od nejakeho posahanca, ze subhuman. Casto ti extra matematici su podivni nepouzitelni nieco
Odpovedať Hodnotiť:
 

To ti hovoril sused pri pive alebo mas osobnu skusenost?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Osobná skúsenosť chlapče, osobná.
Odpovedať Hodnotiť:
 

4+4 = sufurky
Odpovedať Hodnotiť:
 

Množina funkcií si len tak leží na pláži. Zrazu pribehne derivácia : - "Ktorá z vás neutečie tak ju zderivujem!" Všetky funkcie až na jednu ušli. - "A ty čo? Ty sa ma nebojíš?" -"Nebojím, ja som totižto e^x." Na to sa derivácia potmehúdsky usmeje a povie: - "Ale je som derivácia podľa y!"
Odpovedať Hodnotiť:
 

Po prevrate bolo treba vytvorit priestor, ze vsetko komunisticke je zle, aby sa tzv. tiez komunistom lepsia rozkradala republika. Dnes, ked uz nie je z coho kradnut, tak znova sa vraciame k tomu co uz davno dobre fungovalo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

inak, poviem vam, gymnazium, 33 ludi, co si pamatam, na matematiku isiel neviem ci len 1 student(ka), alebo az 3ja..
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ty si bol v ktorej polovici :-D
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

A) primitivita 99,9% beznej populacnej masy pozostava v tom, ze si nedokazu uvedomit rozdiel medzi ontogenetickou potrebou a fylogenetickou potrebou napr. aj ovladania matematiky, zemepisu, slovenciny ... to je jedno a argumentuju infantilnymi kratkozrakymi tvrdeniami: "sak mne to je uplne na hovno" - ved to je jasne ze takemu jedincovi je to na hovno. Otazka je, ci je to na hovno celemu ludstvu ako druhu. Ak nie, musi sa to do istej miery niekde na skolach drvit, aby zo statistickeho hladiska z tejto populacnej masy prislo tych 0,1% vedcov a 99,9% odpadu co to z ontogenetickeho hladiska potrebovat nebudu.

B) pekna predstava, ale v dnesnom totalne roz**banom skolstve asi nerealna. Studenti su neskutocne sproste tupelá a bude to este horsie. Sak na 2/3 vysok/univerzit a 2/3 studijnch odborov nie su prijimacky. A IDU SA RUSIT STATNICE VAZENI !!!!!!!!!!! Bude iba obhajoba diplomovky, takze nejaky ten VŠ titul uz nebude mat kazdy blb, ale kazdy retadovany .........
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Zase ale budme uprimni - statnice robis z toho z coho si uz raz, casto aj 2 alebo dokonca 3 x uz urobil skusku. Ak sa bude robit slusny doraz na kvalitnu pracu vidim vecsi prinos. Ale samozrejme prasa nesmie pozostavat z vynachadzania teplej vody. Inu na VS ma zase vytacali zakomplexovani doktorandi. zvecsa ti najarogantnejsi boli aj najtupsi. Spominam si na jedneho experta - Aki sme sprosti, hovno vieme a sme len obycajni kokoti. Potom pri merackach odpalil motor. Odvtedy bol tak kludny, ze bye si mu 5 korun dal - kreten. Dalsi macher struhal frajera az ho dostruhal, ked som sa pred 2 tyzdnami dozvedel, ze ma PhD a robi v ABB za 700 hrubeho. Pobavilo ma to. Problem skolstva prehlbuje vlada a ministerstvo - nasledne to pada az uplne k poslednemu clanku.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ak sa bude robit slusny doraz na kvalitnu pracu ... AKO NEVHODNY A CIERNY VTIP DOBRE ....
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A) Odpoveď je jednoducho stanoviteľná vykonaním rozdielu hodnôt informácie a jej absencie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A - myslis rovnako, ako si reagoval k clanku o ssd? tebe na hovno, ostatnym musi byt tiez?

B - "podla seba sudim teba", alebo ako to mame chapat? vsetci vieme, ze si neschopny spravit si ani PhD, a preto hejtujes vsetko vzdelanie, ale pochop - za tvoj skurveny zivot vs nemoze, za ten si mozes sam.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A) moje prispevky o SSD si ocividne absolutne nepochopil - dokonca tak tupe nepochopenie snad ani nemoze existovat - ja som tvrdil ze pokles parametrov/vykonu SSD o 20% mozu byt BFU u riti, ponivac napr. IOPSy su radovo 1000-nasobok v porovnani s HDD (no a ked to bude iba 800-nasobok, moze to byt BFU uuuplne u riti)

B) asi si v kome - za dekadu bude na Slovesnku PhD taka nadavka ako tiez-tzv-titul "Ing."
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nehnevajte sa na mňa, ale anketa len potvrdzuje, že návštevníci su zakomplexovaní ITckari bez bab s popolníkmi veriaci v matrix. Miliskujte. To je jedine co dokážete luzri :)
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Navstevnici mozu byt aj rodicia malych deti a mozu byt sokovani poklesom urovne skolstva za poslednych 20 rokov, o ktorom si predstavovali, ze ich dietatu da do zivota viac ako pripravu na povolanie, kde najviac spominana veta bude "date si k tomu aj hranolky?". Myslis, ze je to take nerealne ocakavanie?

Takze ty si urcite kuul, bez popolnikov... a bez vedomosti a bez buducnosti. Gratulujem.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Si frajer. Internetový bojovník a hrdina. Naložil si mi. Chod si teraz víťazoslávne pomasturbovať a ďalej zi ten úbohý život skrz monitor.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kvoli tebe som zahlasoval dva krat... ak si to vies spocitat!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nehnevajte sa na mňa, ale nadpis len potvrdzuje výsledok ankety.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Technicke, ekonomicke + IT skoly nech si radsej daju podmienku maturity z matematiky na prijimackach. Naco je povinna maturita z matematiky napr. studentom VSMU ci mediciny?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Lekár bude čítať štúdie o nových liečebných postupoch. Tie štúdie sú založené na štatistike. QED

Som ochotný pripustiť, že študent VŠMU matematiku k svojmu povolaniu potrebovať nebude. A preto všetkým piatim absolventom VŠMU, ktorí sa uchytia ako umelci, navrhujem maturitu z matematiky odpustiť.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Jednou z povinností rodičov voči deťom je v školskom systéme SR je, do ukončenia k samostatnému hodnoteniu potrebného vzdelania samotnými žiakmi, i zabezpečovanie hodnotenia relevancie učiteľmi poskytovaných hodnotení, čo k podstate návrhu určitým spôsobom pridáva implicitne nevyslovené ALE.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Som lekar, studie citam, dovolim si povedat, ze im aj rozumiem, prednasam aj na zahranicnych kongresoch. Okrem ineho mam aj maturitu z informatiky. Z matematiky nie, naozaj nevidim jej prinos pre svoju prax. Lepsie znalosti zo statistiky potrebuje lekar, ktory robi vedeckovyskumnu cinnost, publikuje ...no aj ten vacsinou statistike nerozumie a bez problemov spolupracuje zo statistikom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mam kamarata lekara, ktory nedavno havaroval - nastastie bez ujmy na zdravi.
Dovolim si tvrdit, ze ak by respektoval fyzikalne zakony (v tomto pripade zotrvacne ucinky a optiku) tak sa tomu mohol vyhnut.
Matematika kvantifikuje fyziku. Ergo, pomaha Ti aj pri soferovani (staci ked si prepocitas aku drahu prejdes pri urcitej rychlosti, alebo aku drahu potrebujes pri brzdeni aby si vyrovnal rychlost svojho vozidla s rychlostou vozidla pred Tebou iducim).
Netvrdim ze Ti matika musi pomahat priamo v Tvojom odbore, ale dobre je, ked zakladom rozumies. To dokazes na maturite.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Pri soferovani si staci uvedomovat, ze rozbehnut sa nie je problem, problem moze byt zastavit.

Napriklad zaciatkom tohto roka, trocha nasnezilo a na Lazaretskej v BA, chlapik na silnom aute, sekal frajera a rozbehol sa, ved s xdrive to ide dobre aj na snehu - a ked mal dat prednost na krizovatke so Spitalskou, tak zistil, ze akosi to nejde a skoncil az za kolajnicami pre elektricku. Nastastie pre neho nic neslo ani jednym smerom, takze iba rozdychaval.

Na to, aby si to uvedomil, ani nepotrebuje matematiku, staci zdravy rozum.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Zdravy rozum" trenujes na hodinach fyziky a vo fyzike sa bez matiky nepohnes.
Netvrdim, ze pocas soferovania pocitas matiku.
Tvrdim, ze ak mas z detstva nieco napocitane z hodin fyziky a v kritickej situacii si vybavis suvislost, moze Ti to kludne zachranit zivot.
Inak, ak si tymto myslel v skratke "Zdravy rozum" tak s Tebou suhlasim.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aby sme sa rozumeli>
Tvoj "zdravy rozum" = moje "respekvovanie fyziky"
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jo, nieco take. S fyzikou/realitou nevybabres ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pretoze aj hudba je o matematike? Hudobna skladba je kompletne plna matematiky - priemernemu hracovi na nastroj to sice az tak nepride, ale pri tvorbe a kompozocii sa bez nej nepohne - rytmus, melodia atd. Medicinu ti vysvetlil kolega.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Debilkovia zabrzdeni, mi ukazte tych PHd z matiky hudobnych skladatelov, metalistov, dnb techno producentov... Vsade sami matematici. Aj ked som dnes rano sral, peevadzal som mrte vypoctov a fyzikalnych simulacii. Ach, mentosaci, furt tu argumentujete ze vsetkom je matika, len vo vasich nabiflenych hlavickach kockatych akosi chyba.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hovori sa tomu vseobecne vzdelanie.
Lekar nemoze byt idiot.

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Blbecek, neni lekar ako lekar, a to ze je niekto lekar neznamena, ze je mudry. Skusenosti z praxe.
Odpovedať Hodnotiť:
 

daj si deco sava pred sranim, vyriesia sa ti tym vsetky problemy.

ps: taky lekar toho musi mat nastudovaneho omnoho viac ako, dajme tomu, webmd ti napise. ale to ti na modrom koniku nenapisu, ty, osobna skusenost.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Hoci je vyššia matematika samozrejme vysoko teoretickým predmetom," pobavilo, zaujimava premisa. Zaujimalo by ma, cim ju autor vie podlozit.
Dimenzovanie rozmerov - matika.
Volba materialu - matika (vypocet max prevadzkovych zatazeni podla noriem).
Frekvencna analyza - matika.
Atd. :-) ze vysoko teoreticky predmet.
Ale vazne, povinna matika na maturite a zrusenie externeho studia na technickych vysokych skolach (nie formale premenovanim na "kombinovane" a vsetko ostava po starom ale realne zrusenie) - to by mali razne riesit.
Na strojarine som raz zazil studentku ktora nevedela pochopit rozmer < 1 mm lebo zo strednej skoly bola kadernicka. Ale ze sa tlacila na strojarinu. Ked chcela formalne vysoku, mohla ist na kombinaciu etika/estetika na iny typ skoly. To ze nevedela vyberat pred zatvorku ani riesit nebudem. Rad by som ju videl ako sa snazi pochopit matematicke dokazy co i len v Pruznosti a pevnosti.
Takto produkujeme pseudo inzinierov na Slovensku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Môžem potvrdiť že po prechode z priemyslovky na vysokú som mal veľký problém stíhať matiku. Ale tak na Ečka som nejak preliezol tie prve dva roky (posielam kvety Žembérymu). Potom som už nikdy integrály ani ďaľšie haluze nepotreboval. Stačí mi vzorec do ktorého dosadím, prípadne si ho upravím a nie odvodzovačky ako sa niekto k tomu vzorcu dopracoval. Naozaj mi to prišlo ako mrhanie pozornosťou a talentom :D . Ale verím že na matematickejších smeroch to musí byť riadne jemné sito.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pointa je, ze ked nieco z toho budes nahodou (v praci) potrebovat, vies co hladat a kde hladat. Plus spravne aplikovat, samozrejme.
Bez absolvovania ani by si nevedel co potrebujes hladat.
Je jedno ze si mal Ecka.
Cisti Ackari maju casto problem s praktickym prepojenim vedomosti. Netvrdim ze vsetci.
Dolezita je kombinacia vzdelanie + prax.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Celé naše školstvo smeruje k emerickému:
http://goo.gl/7kwGgE
Kďe ďetská po skončeňí strednej pomali ňedkokážu čitať a písať!
Písmo je LEN bránou k vedomosťiam!
Preto treba zjednodušiť pravopis, tak abi sme ňeštudovali bránu k vedomosťiam, ALE samotné vedomosťi!

Lebo dopadňeme tak, že za štúdiu sa buďe plaťiť, a buďe LEN pre vivolenćh!
https://goo.gl/1v457k
Jednoduch zvíšia školné = zisk buďe rovnakí = ekonomika sa posilňí..
Tipická kapitalistická LOGIKA...
ZA TOTO SŤE ŠTRNGALI KLÚČAMI?!?!?
Odpovedať Hodnotiť:
 

na záver len dodám, že som rád, že sa táto diskusia rozviedla do takýchto rozmerov...značí to jedno, že to ľudom nie je jedno...malá nádej pre tento hlúpy národ
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podľa mňa sa už oplatí pridať ešte zopár komentárov pre otestovanie, či ich počet ku jednému článku nie je limitovaný 8-bitovým integerom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prečo je základnou podmienkou prijatia na vašu školu len úspešné absolvovanie strednej školy maturitnou skúškou a nepožadujete ani maturitu z matematiky? (http://www.svf.stuba.sk/sk/uchadzacov/ bakalarske-studium.html?page_id=1702)
Prečo namiesto toho, aby ste prijali len takých uchádzačov, ktorí Vám vyhovujú chcete prikázať maturitu z matematiky každému?
Prečo naši najlepší absolventi si vás ani len nevšimnú a idú do zahraničia?
Ako hovorí klasik, plačete dobre, ale na nesprávnom hrobe...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podľa mňa je problém systém výučby predmetu a učitelia. Ok, na strednej škole sme mali dostatok hodín počtu matematiky a k tomu niektoré jej časti sme mali rozhodené do iných predmetov (elektrotechnická priemyslovke). Vďaka úžasným učiteľkám matematiky som mal problém prechádzať predmetom lebo spôsob výučby má priam nútil na to srať. A to som na základnej bol v matematickej triede a chodil na matematické súťaže. Jedného roku na strednej som z matematiky prepadol a musel ísť na reparát. Čuduj sa svete keď som sa do toho sám pozrel zrazu mi všetko šlo, začali ma to baviť a doviedlo má to až k tomu že som si dobrovoľne zvolil maturitu z matematiky. Týmto chcem povedať že v školstve sú učitelia ktorí nevedia motivovať žiakov, vysvetliť riadne a v prípade mojej strednej školy sa dokonca tešili keď mohli rozdávať zlé známky. Samozrejme treba aj pripojiť snahu žiakov ale o tom potom, tí ktorí sa snažia si nájdu cestu všade. Zbytok demotivuje už na začiatku zle nastavený systém
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je absolutne jedno, ci bude matematika povinna, alebo nie. Ked sa volila pravicova vlada, pozostavajuc z Dzurindu, Miklosa, Schmögnerovej (a FICA!!! v SDL), ktora potom rozkradla a rozpredala stat za facku, resp za jeden rocny zisk, tak my, alebo hocikdo v tom case v skole este nemohol volit. Cize ludie, kery volili, boli este vzdelany tym "kvalitnym" socialistickym skolstvom s matematikou a kadecim povinnym. Aj tak skocili na ten bullshit. Tak komu to pomoze, ze sa teraz chcu k tomu vracit? Ja by som zaviedol povinny predmet RussiaToday, to by ludiem dalo viac sa branit proci propagande.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

pozri, ak chces vladu zlozenu z odbornikov, zakaz zenam volit. vymalovane. lenze to by si bol sexisticke spiatocnicke hovado.

tak si teraz musis uzivat velke mdz politicke akcie, vianocne politicke akcie s repete, a mrte vela inych politickych reklam, kde sa slubuju istoty.
chlap istoty nepotrebuje - ma dve zdrave ruky, a ked mu nieco chyba, spravi si.
zena potrebuje financne istoty, barak, a mat o seba postarane, aby mohla robit to, co chce - preto si hlada niekoho s istotami, alebo aspon niekoho, kto jej nejaku tu istotu slubi.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár