neprihlásený Utorok, 18. júna 2024, dnes má meniny Vratislav
Dropbox vstúpi na burzu v piatok, zvýšil očakávanú cenu akcií

Značky: ITbiznisDropbox

DSL.sk, 22.3.2018


Populárna služba cloudového úložiska Dropbox zrejme pre záujem investorov zaplatiť v počiatočnej ponuke akcií viac zvýšila zatiaľ definitívne nestanovenú cenu akcií v tejto ponuke z očakávaného rozsahu 16 až 18 dolárov na 18 až 20 dolárov.

Hodnotu celej spoločnosti zahŕňajúc aj opcie to pri najvyššej cene z tohto rozsahu zvyšuje podľa dostupných informácií zo 7.6 na 8.75 miliárd dolárov, hodnotu počítajúc všetky akcie na 7.8 miliárd. Pri privátnej investícii v roku 2014 bol Dropbox oceňovaný na 10 miliárd.

Dropbox sa začne na burze NASDAQ obchodovať v piatok so symbolom DBX.

V IPO sa predáva 36 miliónov akcií, 26.8 miliónov spoločnosťou a ďalších 9.2 miliónov jej akcionármi. Zároveň za rovnakú cenu predá akcie za 100 miliónov dolárov novému partnerovi, spoločnosti Salesforce. Okrem toho spoločnosti asistujúce pri uvedení na burzu majú právo odkúpiť 5.4 miliónov akcií.

Dropbox uvedený v roku 2008 bol prvou populárnou službou cloudového úložiska súborov ponúkajúcou automatickú sychronizáciu súborov na PC s cloudovým účtom a tým aj navzájom medzi zariadeniami, pričom túto funkčnosť ponúkal od svojho spustenia a v začiatkoch išlo o jeho kľúčovú výhodu. V súčasnosti mu konkuruje množstvo služieb vrátane služieb od troch gigantov spotrebiteľského IT Google, Microsoft a Apple.

Podľa podania má služba viac ako 500 miliónov registrovaných užívateľov, pričom 100 miliónov pridala od začiatku 2017.

Veľmi veľká väčšina užívateľov využíva služby zadarmo a platiacich užívateľov mala služba na konci roku 2017 len 11 miliónov. Tento počet sa v posledných rokoch ale rýchlo zvyšoval, v 2016 to bolo ešte 8.8 a v 2015 6.5 miliónov. Ročné výnosy z jedného platiaceho užívateľa sú pomerne stabilné a dosahujú tesne nad 110 dolárov.

Spoločnosť je zatiaľ stále stratová, v poslednom roku sa jej výsledky ale výrazne zlepšili. V 2017 pri príjmoch 1.1 miliardy dolárov dosiahla čistú stratu 111.7 miliónov, predtým 2016 pri 844.8 miliónoch dosiahla stratu 210.2 miliónov a v 2015 pri príjmoch 603.8 miliónov stratu 325.9 miliónov.

Najväčším individuálnym akcionárom je s podielom 25.3% spoluzakladateľ Drew Houston, druhý spoluzakladateľ Arash Ferdowsi má 10.3%. Investičná spoločnosť Sequoia Capital vlastní 23.2%.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Hubblov teleskop už funguje iba s jedným gyroskopom, je výrazne menej produktívny
Minimálne v Španielsku pomocou dát z ukradnutých zariadení vydierajú vlastníkov
Debianu 10 končí dlhodobá bezpečnostná podpora
Apple pripravuje okrem výrazne tenšieho iPhonu aj tenší MacBook Pro
Francúzsko chce deťom do 11 rokov úplne zakázať smartfóny, nielen v školách
Po vyradení ČT Sportu majú operátori blokovať aj ČT 2
Western Digital ohlásil 256 GB čip flash pamäte
NASA po poškodení pamäte obnovila kompletnú funkčnosť sondy Voyager 1
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť veľkú odstávku služieb, netypicky cez deň
Hodnota Raspberry Pi po vstupe na burzu prekročila miliardu


Diskusia:
                               
 

Svet se v prdel obraci
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

mna by zaujimalo ako to v reale funguje, ked ma clovek stratovu spolocnost, akoze kazdy rok som v strate a stale v pohode idem dalej, nemate niekto nejaky link, najlepsie nestratovy?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Musia mať nejaký zdroj financií (investorov), ktorí celý beh spoločnosti platia - resp. dali do firmy peniaze, z ktorých ona teraz môže existovať.
napr:
https://www.entrepreneur.com/article/252676
Odpovedať Hodnotiť:
 

priklad na tesle:
https://youtu.be/BHS0H5AwGjU?t=9s
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár