neprihlásený Nedeľa, 5. februára 2023, dnes má meniny Agáta
Príklepové vŕtanie zafungovalo, Curiosity na Marse opäť vyvŕtalo vzorku

Značky: MarsCuriosityNASAvesmír

DSL.sk, 24.5.2018


Nový spôsob vŕtania robotickým vozidlom Curiosity na Marse, ktorý NASA naprogramovala po pokazení časti mechanizmu, nakoniec cez víkend zafungoval a po viac ako roku a pol vozidlo prvýkrát vyvŕtalo vzorku skaly.

K úspešnému vŕtaniu prišlo v nedeľu 20. mája, posledné predchádzajúce úspešné vŕtanie bolo uskutočnené ešte v októbri 2016, informuje NASA.

Curiosity má svoj vŕtací mechanizmus upevnený na konci ramena. Pri vŕtaní sa pre stabilizáciu oprel dvomi podperami o vŕtanú skalu a motor následne vysúval a tlačil vrták do vŕtaného materiálu.

Po vyvŕtaní sa materiál analyzuje, umožňuje zistiť zloženie skál a vzhľadom na analýzu skál v rozličných vrstvách kráteru Gale aj historický vývoj podmienok na Marse. Vozidlo od pristátia v lete 2012 uskutočnilo pätnásť vŕtaní, na konci 2016 sa ale vŕtací mechanizmus pokazil. Konkrétne prestal fungovať motor vysúvajúci a tlačiaci vrták, samotný vrták sa naďalej otáča.


V nedeľu úspešne vyvŕtaná diera o hĺbke 5.1 cm, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / JPL-Caltech / MSSS)NASA tak prišla s alternatívnym spôsobom vŕtania, na ktoré nebolo vozidlo pôvodne skonštruované. Napriek pokazenému motoru bola ešte po mesiacoch úsilia schopná vrták vysunúť na koniec svojej polohy ďaleko za stabilizátory, tie tak teraz nezavadzajú pri priblížení k materiálu.

Vŕtanie sa po novom uskutočňuje pohybom celého veľkého ramena Curiosity, ktoré postupne pritláča vrták na vŕtaný materiál. Algoritmus vŕtania sa musel prispôsobiť ale chýbajúcim stabilizátorom a musí byť viac obozretný proti zaseknutiu vrtáku. Pre detekciu potrebného tlaku sa používa senzor na ramene pôvodne určený na zastavenie jeho pohybu v prípade narazenia na prekážku.


Vysvetlenie doterajšieho a nového spôsobu vŕtania na kópii Curiosity na Zemi, ešte bez doplneného príklepového princípu (video: NASA)O vyvinutí nového spôsobu NASA informovala na prelome februára a marca, minulý týždeň ale NASA avizovala že hoci technika vyvŕtala dieru do hĺbky centimeter nakoniec nebola plne úspešná a dostatočná pre odobratie vzorky. Dôvody NASA detailne nerozoberala, v každom prípade vŕtanie doplnila o príklepovú technológiu.

Teraz avizuje, že v nedeľu vyvŕtala dieru do hĺbky 5.1 cm s priemerom 1.6 cm a k dispozícii je použiteľná vzorka. NASA musí zmeniť ale aj spôsob ako vzorku dostane do prístrojov pre analýzu, keď doterajší štandardný mechanizmus s inštrumentom CHIMRA vyžadoval zasunutie vrtáku a v súčasnosti nie je použiteľný.

Nový spôsob presunutia materiálu plánuje NASA otestovať zajtra.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Pre sneženie a vietor boli bez elektriny opäť desiatky tisíc domácností
Objavených 12 nových mesiacov Jupitera, znovu predbehol Saturn
Výrobca pracovných staníc kritizuje spoľahlivosť Samsung SSD, prešiel na inú značku
Polícia prezradila emailové adresy viac ako dvesto ľudí, zle poslaným emailom
Helikoptéra na Marse uskutočnila po dlhom čase prieskumný let


inzerciaDiskusia:
                               
 

este tam len chvilu posobi ludstvo, a uz sa zasuva :)
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Hilti či Narex-ka to bola?

Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

BOSCHka, preto sa do*ebala uz po 15tich pouzitiach.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

z nejakej lidl akcie pre kutilov
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nenavazajte sa fo lidla, mam odtial 2 priklepky, a ficia denne uz 5 rokov
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

ked ti to staci, pouzivaj si. Nikto ti nebrani. Ale nesir tu osvetu, ze lidl produkty su kvalitne a vydrzia. Nieje to pravda.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

a ty netrep sprostosti, on hovorí len vlastnú skúsenosť. ty si kto, že chceš poučovať, čo má kto hovoriť???
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ja som ja a hovorim to preto, ze to, co povedal, je klamstvo. Potvrdi to hocikto, kto kedy drzal v ruke znackove naradie urcene na pracu na stavbe a hobby naradie, urcene na fidlikanie v byte.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

zasa len trepeš nezmysly a dokonca hlúpo osočuješ z klamstva. plno tzv. značkového náradia sa vyrába v Číne a odchádza rovnako úspešne, ako neznačkové. Mne napríklad odišla uhlová brúska Makita a pásová brúska Parkside. Iné Makity aj Parkside čo mám držia v pohode.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chlapi dostali ultimatum, ked to neopravia maju padaka. Povedali sefovi ze je to hotove a vyvrtali dieru vedla do maksieho materialu :-) Na prvej fotke bol material sedy a tu je krasne hnedy...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Šedý bol z 1cm červený už z 5,1cm. Na prvej fotke mohol byť použitý iný filter s ktorým sa fotilo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vzorka je hnedá preto, lebo asi vŕtali do poddajnejšieho materiálu :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ze keby pani z NASA nechodili snorit do diskusii na DSL tak by boli bez prace a stali by frontu na teplu polievku..
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Tak príklepové vŕtanie je s nami už dlho. Príklep dokonca poznajú aj tam, kde nie je elektrina. A vždy si spomeniem na toto video:
http://dopice.sk/priklep
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

normálka, bežný plne integrovaný imigrant-inžinier v Nemecku
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár