neprihlásený Štvrtok, 29. septembra 2022, dnes má meniny Michal, Michaela
Vypustený satelit, ktorý bude laserom na Zem merať výšku ľadu

Značky: NASAZem

DSL.sk, 17.9.2018


Americká vesmírna agentúra NASA v sobotu úspešne vypustila nový satelit ICESat-2, ktorého misiou bude veľmi presne merať výšku ľadu v Antarktíde, Grónsku, ľadu v oceánoch, vodnej hladiny, pevniny aj napríklad výšku pralesov a zástavby.

Satelit vyniesla raketa Delta II spoločnosti United Launch Alliance v sobotu o 15:02 nášho času zo základne amerického letectva v Kalifornii, pričom 75 minút po štarte signál úspešne prijali pozemné stanice.

ICESat-2, Ice, Cloud, and land Elevation Satellite 2, bude výšku ľadu a ďalších typov povrchu zisťovať laserovým výškomerom, vyžarujúcim laser a merajúcim čas, za ktorý sa tento po odraze od povrchu vráti.

Konkrétne bude využívať laser vo viditeľnom svetelnom spektre, so zelenou farbou a vlnovou dĺžkou 532 nm. Laser bude rozdelený na šesť lúčov, tri dvojice vzdialené od seba cca 3 km. Medzi dvojicou laserov bude 90 metrov. Laser bude vysielaný v podobe až 10 tisíc pulzov za sekundu.


Sobotný štart rakety Delta II s ICESat-2, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / Bill Ingalls)Do teleskopu na satelite letiacom vo výške 496 km sa vrátia odrazené z každého pulzu len desiatky fotónov a dĺžka ich letu bude meraná s presnosťou na miliardtinu sekundy.


Prezentácia projektu ICESat-2 (video: NASA / Ryan Fitzgibbons)Presná poloha satelitu bude zisťovaná z GPS a presných snímok oblohy, výška povrchu bude v jednotlivých meraniach zisťovaná s presnosťou 3 cm a celkovo bude možné monitorovať zmenu výšky povrchu s presnosťou na "zlomok centimetra" za rok, aktuálne NASA informuje o presnosti do 4 mm.

Hlavným cieľom misie bude monitorovať výšku ľadu na pevnine v Antarktíde a Grónsku a jej zmenu kvôli roztápaniu ľadu, ktorá následne prispieva k zvyšovaniu hladiny oceánov. Aktuálne v júni rozsiahla štúdia IMBIE financovaná NASA a ESA prišla so závermi, podľa ktorých sa tempo roztápania ľadu a zvyšovania hladín oceánov zvyšuje a len Antarktída prispieva k zvyšovaniu o 0.6 mm ročne.

Štúdia tak robila z meraní doterajších menej presných satelitov za dlhšie obdobie, ICESat-2 s presnejšími meraniami umožní vyhodnocovať zmeny rýchlejšie. Okrem vyššej presnosti satelit uskutoční výrazne viac meraní ako predchádzajúce. Vďaka pulzovej frekvencii laseru bude schopný merať výšku v danom páse laseru každých 70 metrov, pričom nad danú lokalitu sa vracia každých 91 dní a bude tak schopný vyhodnocovať výšku každé ročné obdobie.

Výsledky z ICESat-2 budú kombinované s výsledkami z ďalších nových satelitov GRACE-FO, ktoré boli vypustené v máji a fungujú na úplne inom princípe. Výšku povrchu totiž odvádzajú z meraní úrovne gravitácie v danej lokalite, ktorú dvojica za sebou letiacich satelitov zisťuje na základe veľmi miernej zmeny vzdialenosti medzi satelitmi kvôli zmene úrovne gravitácie pod nimi.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

microSD karty dosiahli kapacitu 2 TB
JPEG má 30 rokov
Doterajšími eID sa bude dať podpisovať aj po 2022, ale iba pri vybraných úkonoch
Ceny flash produktov majú v tomto polroku výrazne klesnúť
Google testuje 20 Gbps pripojenie, do budúcnosti avizuje symetrické 100 Gbps pripojenie
Skylink výrazne zdražuje
SpaceX vyrobila už milión antén pre Starlink
NASA stiahla raketu SLS zo štartovacej plošiny, v tomto okne už neodštartuje
NASA v noci narazí do asteroidu a skúsi ho odkloniť
Nové Android smartfóny budú povinne podporovať transparentné aktualizácie v pozadí


Diskusia:
                               
 

Ufff... esteze len ladu, takze sledovania sa, presne ako v osobaku pri mytnych branach, obavat priekazne netreba.
Odpovedať Známka: -2.6 Hodnotiť:
 

nikto nikoho nesleduje, to by som si vsimol a to pozeram skoro vsade
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zaujímavé by bolo zistiť ako bude mať roztopený ľad vpliv na rotáciu zeme...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

A aký bude mať vpliv natopený ľad pred krčmou na rotáciu deža.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Mna by zaujimalo aky vplIv bude mat vasa gramatika na inteligenciu vasho dietata.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

..pravda .. uslo mi :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak. Navrhovanie riešenia zmien v posúvaní času bez dôkladnej analýzy hlbších súvislostí by, keby Zem v skutočnosti nebola plochá, bolo priekazne nezodpovedné.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a koho to zaujima? vsak podla "jebe mu nacisto 3x" su rozdiely v jeho jeblinovom modeli plackozeme a realitou take velke, ze jedine vysvetlenie je, ze na tej kopuli (pod ktorou zijeme) su 8K TV panely nadnarodnych korporacii a cele dianie na oblohe je iba CGI animacia podporujuca divny svetonazor o gulatej Zemi a 150 milionov km vzdialenom slnku a vsetkom ostatnom - a teda akekolvek pozorovania oblohy su uuuplne bezpredmetne a smiesne, rovnako aj akekolvek spravy o starte nejakych satelitov ... za kopulou je riadiace stredisko Truman Show II
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Kedy si si naposledy zasunul?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

na debilnu otazku odpovedam este debilnejsou: a tvoja matka kedy?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ani prd som ti nerozumel. Ale citat sa mi to znova nechce.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ano, tie prispevky v clanku o odrazenom signale z mesiaca su strasne dlhe ... dnesna mladez take kvantum textu neprecita ani za 10 rokov
Odpovedať Hodnotiť:
 

pietro sa dal na alternativne vedy, o plochozemi vie uz skoro vsetko ... skoda ho
Odpovedať Hodnotiť:
 

niekto spominal ze zacal obchodovat s toluenom a je z neho kral nejakej oblasti zapadneho Slovenska :/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Satelit je parada, ale ze cina vypustila prvy vlak na vodik je este vacsia parada.
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslis tento v nemecku ?

18. sep 2018 o 9:32 TASR

BREMERVORDE. Nemecko predstavilo v pondelok celosvetovo prvý vlak na vodíkový pohon, signalizujúc začiatok úsilia o ekologickejšiu, hoci drahšiu konkurenciu voči dieselovým súpravám.

Dva svetlomodré vlaky typu Coradia iLint, ktoré skonštruovala francúzska spoločnosť Alstom, začali jazdiť na 100-kilometrovej trati medzi mestami Cuxhaven, Bremerhaven, Bremervörde a Buxtehude na severe krajiny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vodik je len dalsi produkt ropakov... Vyroba vodika je velmi energicky narocna (najcastejsie z plynu alebo ropy) a zas premena na elektrinu je neefektivna..
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://notebookblog.cz/ostatni/auta/ nastup-elektroaut-je-vubec- realny-pozor-dlouhy-clanek/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Po 9 rokoch, uf tak to budú mať poriadny skok v grafe
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár