neprihlásený Utorok, 18. júna 2024, dnes má meniny Vratislav
Pulzary po navigácii použité aj ako presné hodiny

Značky: vesmírveda a výskumESAmeranie času

DSL.sk, 15.2.2019


Signál z pulzarov, rýchlo rotujúcich neutrónových hviezd, vedci po použití na systém navigácie fungujúci aj vo vesmíre aktuálne testujú aj ako zdroj veľmi presného času.

Robia tak vedci z európskej vesmírnej agentúry ESA spolu s viacerými vedeckými inštitúciami v rámci projektu PulChron.

Pulzary vysielajú lúč intenzívneho elektromagnetického žiarenia, ktorý môže vďaka rotácii zdroja pretínať pozíciu prijímača pravidelne v rádoch milisekúnd. Presnosť tohto signálu je ale vzhľadom na stabilnú rotáciu výrazne vyššia.

PulChron používa ako zdroj signálu päť rádioteleskopov o priemere rádovo sto metrov. Pulzary vysielajú rozličné frekvencie, aké PulChron využíva nie je jasné. Ako zdroj presného času neslúži v každom prípade len tento signál pulzarov, projekt ho kombinuje s atómovými hodinami ktorých výstup riadi podľa signálu z pulzarov.

Najpresnejším zdrojom času sú v súčasnosti hodiny typu atómových hodín, ktoré ako zdroj času využívajú presnú frekvenciu oscilácie atómov respektíve frekvenciu potrebnú na excitáciu atómov.


Hardvér PulChron, kliknite pre zväčšenie (foto: ESA)Signál z pulzarov respektíve kvalita nami zachytávaného signálu nemá vyššiu presnosť, naopak v krátkodobom horizonte sú presnejšie respektíve majú lepšiu stabilitu atómové hodiny. Výhodou signálu pulzarov je ale lepšia dlhodobá stabilita.

PulChron začal fungovať na konci novembra. V informácii ESA o projekte chýbajú bližšie technické informácie o presnosti, podľa oznámenia ale vedci očakávajú za deň nepresnosť pulzarového času respektíve zrejme celého PulChron systému na úrovni 200 triliontín sekundy. Na projekte sa podieľajú najmä britské inštitúcie, presnosť je tak udávaná zrejme s britskými menami čísiel a ide teda o 0.2 miliardtiny sekundy.

Signál z pulzarov sa začína využívať aj na ďalší zaujímavý účel, navigáciu fungujúcu kdekoľvek vo vesmíre na podobnom princípe ako pozemské satelitné navigačné systémy. NASA takúto navigáciu už na ISS testovala pred rokom. Takéto využitie je mimoriadne praktické a dôležité, keď kým atómové hodiny sú k dispozícii aj v dostatočne kompaktnom prevedení a môžu byť použité aj vo vesmírnych misiách, satelitné navigačné systémy si vesmírne misie so sebou samozrejme nemôžu vziať respektíve používať v hlbokom vesmíre.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Hubblov teleskop už funguje iba s jedným gyroskopom, je výrazne menej produktívny
Minimálne v Španielsku pomocou dát z ukradnutých zariadení vydierajú vlastníkov
Debianu 10 končí dlhodobá bezpečnostná podpora
Apple pripravuje okrem výrazne tenšieho iPhonu aj tenší MacBook Pro
Francúzsko chce deťom do 11 rokov úplne zakázať smartfóny, nielen v školách


inzerciaDiskusia:
                               
 

No ludstvo pouzije na navigovanie v hlbokom vesmire pulzary na nejakej sonde ktoru somozrejme najdu BORGOVIA, a v cuku letu sa tu objavi pri zemi niekolkokilometrova kocka, ktora bude pytat od ludstva vypalne za pouzivanie vesmirnej navigacie spätne za niekolko tisic rokov, s tym ze ked nie, tak budeme asimilovani...
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

jak asi? urcite chceme byt milovani :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

...zaslúžime si hýčkanie a opateru!
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

A kelimkovy panak
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A to ja si zasluhujem len počkať, či sa nenajdu priekazne i Borgice.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Kokot
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

trapne
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

7 z 9
Odpovedať Hodnotiť:
 

asimilovani budeme aj tak, aj po zaplateni
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presné hodiny by sa mi zišli, keď kým vstávam do práce...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Babička na rohu má slušný výber stolných pulzarov, má červené, zlatohnedé a aj ružové-pruhované.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"ked kym" to je co pre boha :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Z gramatického hľadiska ide bytím tým priekazne o predbudúcnik priebehový podmieňovací činný.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Blbé je, že v podstate všetky subpriestorové technológie( Alcubierre, Krasnikov tube, EmDrive, bežný teleport... ) poznajú len presný a nepresný čas, takže pre misie v hlbokom vesmíre je i veľmi presný prínosný priekazne presne rovnako ako od buka do buka.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

trapne
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Co nám červené spektrum napovídá o kvasarech?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pokus o vybudovanie presvedcenia, ze sa ich nemozno dotknut, co je v pripade nefinancovania cirkvy zo statnych prostriedkov eventualne celkom priekazne legitimne.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Signal z pulzarov sa ako referencny zdroj presneho casu pouzival uz pred 60 rokmi v USA, ked skumali vlastnosti radiovych pulzarov.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár