neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Ďalší konkurent v SSD, Micron má svoj vlastný radič

Značky: SSDMicron

DSL.sk, 21.3.2019


Aktuálne prišlo k ďalšiemu zvýšeniu konkurencie na poli flashových SSD, keď spoločnosť Micron uviedla nový modelový rad SSD postavený na prvom vlastnom radiči pre NVMe SSD.

Hoci samozrejme o parametroch SSD diskov rozhoduje aj použitá flash pamäť, parametre rovnakých generácií od rozličných výrobcov sú podobné a veľmi dôležitý vplyv na parametre celého SSD má použitý radič.

Micron doteraz používal radiče od štandardných dodávateľov, ktoré využívajú výrobcovia SSD bez vlastných radičov. Nový vlastný radič je zrejme postavený na technológii spoločnosti Tidal Systems, ktorú Micron odkúpil.

Výrobcovia SSD, ktorí sú zároveň významnými výrobcami samotnej flash pamäte, typicky majú vyvinuté aj vlastné radiče respektíve odkúpili menších nezávislých výrobcov. Micron je samozrejme významným výrobcom flash pamäte a SSD ponúka pod svojou značkou najmä pre enterprise a OEM segment a pre spotrebiteľov tiež pod značkou Crucial.

O novom radiči zatiaľ spoločnosť nezverejnila detailné informácie, parametre a podporované funkčnosti sa dajú odvodiť len z parametrov nového SSD modelu Micron 2200 používajúceho tento radič.

Tento M.2 SSD je určený pre OEM výrobcov, má formát jednostranného M.2 2280 s rozhraním PCI Express 3.0 x4 s podporou protokolu NVMe 1.2.1. Použitá je 64-vrstvová TLC flash a SSD je k dispozícii v kapacitách 256 GB, 512 GB a 1 TB.

Podporované je šifrovanie 256-bitovým AES a štandard Opal 2.0, ochrana proti strate napájania a ochrana RAIN, Redundant Array of Independent NAND.

Nové SSD sú výkonnejšie ako nízka trieda M.2 NVMe SSD, na najvýkonnejší segment ale nedosahujú. Maximálna udávaná sekvenčná rýchlosť pri čítaní je 3 GB/s, pri zápise 1.6 GB/s, výkon pri prístupe k malým blokom na náhodných pozíciách dosahuje 240 tisíc IO/s pri čítaní a 210 tisíc IO/s pri zápise.

Pomerne nízka je životnosť v podobe množstva celkovo zapísateľných dát, ktorá dosahuje iba 75 TBW u 256 GB modelu, 150 TBW u 512 a 300 TBW u 1 TB modelu.

SSD sú už dostupné, Micron ceny tohto produktu pre OEM výrobcov nezverejnil.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii


Diskusia:
                               
 

Ako zistim, ze ssdcko uz dosluhuje a blizi sa trebars k tej svojej datovej hranici ?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Podla mojich skusenosti SSD vacsinou nereportuje chybny sektor, len si ho vnutorne oznaci a prestane pouzivat. V S.M.A.R.T-e som nikdy nenasiel problem, ale badblocks mi nasiel vadny sektor. Naviac SSD mi vzdy odislo tak, ze proste umrelo (prestalo komunikovat, dmesg hlasil kopec I/O error-ov). Neodporucam pouzivat swap na SSD a v pripade linuxu /var presunut do ramdisku...podstatne to predlzi jeho zivotnost.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

/var do ramdisku urcite nie. Nejde o temporary location ako v pripade /tmp. Na toto pozor.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Obavam sa, ze konstantne prepisujuce sa logy su vacsi problem ako /tmp, do ktoreho nieco zapises a menis velmi malo pocas behu systemu. /var v ramdisku a nastaveny sync kazdych x minut...len v pripade problemov s masinou (kernel panic a podobne) potrebujes mat zapisane posledne logy. Jediny problem by sa mohol objavit v pripade, ze mas vo /var databazu, co sa da riesit symlinkom...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nijako, proste skape a vybavené... preto SSD na systém a HDD na dáta
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Kazdy slusny SSD hlasi nejaky SMART status. Napriklad:
09 - Power-On Hours Count
B1 - Wear Leveling count
B4 - Unused reserve NAND blocks
CA - Percent Life Time Used
E1 - Host Writes
E6 - Life Curve Status
E7 - SSD Life Left
E9 - Media Wearout indicator
F1 - Total LBAs Written
F2 - Totla LBAs Read
F6 - Total Host Sector Writes
F9 - Total NAND Writes

Kukni ktore hlasi tvoje. Slusny vyrobca ma k polozkam aj presne popisy.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ked pojdes na stranky vyrobcu, tak pri SSD disku mas vacsinou aplikacou, ktora ti presne poviem, ako je na tom tvoj SSD plus zvykne tam byt aj aplikacia pre update FW v SSD.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Stiahni a nainstaluj CrystalDiskInfo a sleduj.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podla mna kebyze sa raz Ďalší konkurent vypusti, by to ako pri Windows 9 mohlo priekazne viest k dokonalosti.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

otazka do plena.

Automaticke vypnutie HDD po urcitom case necinnosti ovplyvnuje/neovplyvnuje zivotnost hdd ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme zalezi od toho ako je disk pouzivany. Ci je systemovy (a nieco sa cita zapisuje skoro stale) alebo cisto na data. Ci ide 24/7 alebo ho zapinas na par hodin denne. Samozrejme ked das disk spat to 1 minute a kazde 2 minuty sa zapise nejaky log, tak to bude mat na zivotnost vplyv ako svina. Ci ho chces pouzivat az kym sa nepokazi alebo ma urceny cas vymeny.
Ked si toto ujasnis, staci potom pozriet
specifikaciu disku. Slusny vyrobca ti napise spotrebu IDLE aj SLEEP (u beznych diskov rozdiel 2 az 5W) aj pocet LOAD/UNLOAD cyklov (u beznych diskov stotisice).
Ak si to ujasnit nevies, treba pozriet cez SMART, kolko LOAD/UNLOAD cyklov uz ma. Nastavit nejaky cas uspavania a po par tyzdnoch pozriet znova SMART. Na zaklade zmeny hodnot budes vediet urobit projekciu, kedy sa budes blizit k udavanej zivotnosti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Z ineho pohladu: Kazdych udanych 100.000 cyklov pri 30 minutach znamena skoro 6 rokov. Disky mavaju vacsinou nasobky tychto hodnot. Napriklad obycajny WD BLUE ma udanych 300.000 cyklov, co pri zobudzani kazdych 30 minut znamena zivotnost 17 rokov.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár