neprihlásený Utorok, 18. júna 2024, dnes má meniny Vratislav
Jediná továreň na 3D XPoint končí

Značky: 3D XPointMicronIntel

DSL.sk, 1.7.2021


V súčasnosti jediná továreň na výrobu pamätí pomerne novej pamäťovej technológie 3D XPoint s výrazne lepšími vlastnosťami ako flash pamäť čoskoro skončí, budúcnosť tejto pamäte je tak otázna.

Továreň v americkom Utahu vlastní Micron, ktorý ju podľa aktuálneho oznámenia predáva spoločnosti Texas Instruments. Tá v nej podľa svojho oznámenia bude ale vyrábať svoje procesory a nie 3D XPoint pamäť.

Predaj má byť dokončený do konca tohto roka. Micron za továreň získa od Texas Instruments 900 miliónov dolárov, jej ďalšie vybavenie zrejme nepredávané spoločnosti Texas Instruments má hodnotu ďalších 600 miliónov.

3D XPoint pamäť využíva v produktoch v súčasnosti len spolutvorca technológie Intel, ako si spoločnosť bude zabezpečovať jej výrobu v súčasnosti nie je známe.

3D XPoint je pomerne nový typ pamäte trvalo uchovávajúci informácie v podobe zmeneného odporu pamäťovej bunky. V porovnaní s flash pamäťou má najmä výrazne lepšiu latenciu a výrazne vyššiu životnosť v podobe množstva prepisov, pričom adresovať sa dajú jednotlivé bunky a pamäť sa dá priamo prepisovať bez potreby vymazávania blokov.

Vďaka týmto vlastnostiam poskytuje oproti flashovým SSD vysoký výkon aj pri jednom vlákne I/O požiadaviek, vysoký výkon čítania malých blokov z náhodných pozícií, dlhodobo udržateľný výkon aj pri zaplnenom disku a vyššiu životnosť pri danej kapacite.

3D XPoint vyvinuli spolu Intel a Micron, po vyvinutí druhej generácie ale spoluprácu ukončili a spoločnú továreň v Utahu získal Micron.

Intel uviedol postupne pomerne veľký počet produktov postavených na 3D XPoint a na konci minulého roka uviedol druhú generáciu tejto pamäte, v tomto roku ale oznámil ukončenie ponuky vysokokapacitných SSD postavených na 3D XPoint pre klientský segment. Intel, ktorý predáva výrobu flash pamäte a svojich flashových SSD juhokórejskému výrobcovi SK hynix, ale ďalej ponúka SSD s 3D XPoint pre serverový segment.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Prvé notebooky s novým výkonným ARM procesorom sú oddnes dostupné
Japonci vyvinuli oveľa lepšie batérie s pevným elektrolytom, majú nahradiť gombíkové batérie
Starlink čoskoro začne ponúkať výrazne menšiu a lacnejšiu satelitnú anténu
Hubblov teleskop už funguje iba s jedným gyroskopom, je výrazne menej produktívny
Minimálne v Španielsku pomocou dát z ukradnutých zariadení vydierajú vlastníkov
Debianu 10 končí dlhodobá bezpečnostná podpora
Apple pripravuje okrem výrazne tenšieho iPhonu aj tenší MacBook Pro
Francúzsko chce deťom do 11 rokov úplne zakázať smartfóny, nielen v školách
Po vyradení ČT Sportu majú operátori blokovať aj ČT 2
Western Digital ohlásil 256 GB čip flash pamäte


Diskusia:
                               
 

Logo Texas Instruments je tvar amerického štátu Texas s malý "i" v strede.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Toto je velmi nedoceneny koment
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Logo Texas Instruments je tvar amerického štátu Texas s malým "t" v strede a až potom malé "i".
Odpovedať Hodnotiť:
 

Už aj kvôli takýmto
príspevkom dsl.sk sa oplatí byť trošku dlhšie hore.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Presne presne, dsl.sk nikdy nespí.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Technologia lepsia vo vsetkych parametroch a american to zareze?
Toto by mi vyzeralo ze sa slovensky podnikatelsky duch dostal az za ocean.

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

keby sa to dobre predávalo, tak by to neskončilo
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Keby sa nesnažli technológie pre workstationy tlačiť od začiatku ako exkluzivitu do serverového segmentu, tak by netrebalo riešiť predaj.
Len keď zistili, že serveri sa až tak nereštartujú, aby Non-Volatile k čomusi bolo, vysoký výkon pri jednom vlákne I/O na serveri srali muchy a latencia sa stráca v latencii pripojenia, tak to aspoň tak progresívne domotali high-end závislosťami na serverové licencie appiek, čo 3D XPoint vedia využiť, že im na to priekazne zas dlabú i workstationisti.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Intel to zarezal business modelom.
Optane bol idealne budget riesenie pre starsie DB servery, tam nikto nebude kupovat za 4000 enterprise SSD.
A tie nemaju u.2 rozhranie, a mnohe frcia na PCI-e 2.0 a tam 4-lane PCI-e Optane stracal.
V m.2 nikdy nemali nic relevantne - 16/32GB nedostatocne kapacitne aj rychlostne ako cache, Optane 905p v m.2 drahy a stale s nedostatocnymi kapacitami pre ntb workstation.

V case ked to mali tlacit ako naozaj relevantnu technologiu to proste zarezali a nenasli market, a dnes uz to vysumelo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skôr je problém práve v tom USA. Tam ľudia chcú za prácu aj relevantné peniaze a takéto veci sa potom predražujú a nie sú konkurencie schopné. Keby sa presunula výroba do jednej nemenovanej východnej krajiny, kde sa podarilo úspešne skĺbiť socializmus s kapitalizmom a z vlastných ľudí si spravili otrokov, čo robia na celý svet, podobných fabrík by tam vyrástlo ako huby po daždi a tá pamäť by bola navyše 10 krát lacnejšia. Veď črevá drtivej väčšiny elektroniky sa vyrába práve tam, prípadne hneď za plotom u susedov.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Skôr je problém práve v tom USA. Tam ľudia chcú za prácu aj relevantné peniaze a takéto veci sa potom predražujú a nie sú konkurencie schopné. Keby sa presunula výroba do jednej nemenovanej východnej krajiny, kde sa podarilo úspešne skĺbiť socializmus s kapitalizmom a z vlastných ľudí si spravili otrokov, čo robia na celý svet, podobných fabrík by tam vyrástlo ako huby po daždi a tá pamäť by bola navyše 10 krát lacnejšia. Veď črevá drtivej väčšiny elektroniky sa vyrába práve tam, prípadne hneď za plotom u susedov.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Murica Dream v realite, už dávno neplatí že lepší ide! možno zabudli na nejaké tie kvóty v menežmente či kľakať pred negrami či buzerantami či bidetom a tak pa-páááá biznis...
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Skoda. Trochu som sa uz zacal tesit az raz vymenim ramky a ssd za jeden modul. Teraz budeme musiet cakat az tuto technologiu "objavi" Apple aby sa vsetci zblaznili a zacali to pouzivat.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

*sfunkční
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

zrejme narazili na hranicu moznosti technologie (resp. iny probl. ktory nezverejnili), inak by od toho neodchadzali... ak je vsetko take "lepsie .... lepsie ...lepsie" tak by z toho chceli vyrizovat co sa da a teda aj investovat do dalsieho "vylepsovania". Pripomina mi to pamat ktoru pripravovali v HP v tych casoch (memristor ?), napokon z nej nebolo nic ak si dobre pamatam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skôr to pri vyššej cene v podstate nemá vyššiu pridanú hodnotu, ako DRAM+SSD. Hlavná výhoda je zachovanie obsahu po vypnutí napájania, ale bez toho vieme žiť aj dnes, kto má notebook, stačí sleep, ktorý má len minimálnu spotrebu a po spustení tiež nabehne hneď. Na desktope stačí takisto, málokedy sa stane že vypadne prúd.
Odpovedať Hodnotiť:
 

islamskí negri, a arabskí ropní šejkovia ju držia v trezoroch, všetky tie nové super pamate, - jako aj tie super next-gen baterie, pamate, a cells -baterky
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:

Pridať komentár