neprihlásený Pondelok, 25. septembra 2023, dnes má meniny Vladislav
Google rozšíril dostupnosť pripojenia s rýchlosťou 2 gigabity

Značky: Googlepripojenieoptika

DSL.sk, 27.10.2021


Spoločnosť Google rozšírila dostupnosť jej optického pripojenia k Internetu Google Fiber s vyššou rýchlosťou dva gigabity za sekundu, keď ho začala poskytovať aj v meste San Antonio.

Spoločnosť o tom informuje v tomto oznámení.

Zrýchlenie z pôvodného gigabitu na dva gigabity služba avizovala minulý rok v septembri, testovanie začalo v októbri a v decembri spoločnosť oznámila dostupnosť novej vyššej rýchlosti v dvoch prvých lokalitách, Nashville a Huntsville.

Spoločnosť avizovala, že pripojenie k Internetu nie je nikdy dostatočne rýchle a to má platiť špeciálne teraz keď časť ľudí žije a pracuje takmer kompletne online. Nová rýchlosť tak má byť vhodná pre domácnosti využívajúce Internet intenzívne a potrebujúce viac ako gigabit.

V januári a februári oznámila dostupnosť dvojgigabitovej rýchlosti v ďalších šiestich lokalitách, Provo, Salt Lake City, Atlanta, Austin, Irvine a Raleigh-Durham. Neskôr ho začala poskytovať aj v Charlotte a Kansas City.

Google začal v USA optické pripojenie s rýchlosťou gigabit za sekundu testovať v roku 2010 a od roku 2012 poskytovať pod označením Google Fiber.

Spoločnosť ho neposkytovala a neposkytuje masovo, ako jeden z prvých operátorov s gigabitovým pripojením ale zrejme prispela k podnieteniu konkurencie a rýchlejšiemu rozšíreniu aj takýchto rýchlostí. Spoločnosť službu poskytuje približne v dvadsiatich lokalitách vrátane miest pôvodne pokrytých odkúpenou službu Webpass.

K pripojeniu sa dodáva WiFi router s podporou WiFi 6, mesh extender a jeho cena je 100 dolárov mesačne. Pripojenie s rýchlosťou gigabit za sekundu stojí 70 dolárov mesačne.

Gigabitové pripojenie od Google je symetrické a rýchlosť uploadu je gigabit za sekundu, pripojenie s rýchlosťou dva gigabity za sekundu má tiež rýchlosť uploadu jeden gigabit za sekundu.

Na Slovensku v súčasnosti poskytuje gigabitové pripojenie viacero operátorov vrátane všetkých najväčších operátorov Telekom, Orange, Swan a UPC, vo všetkých štyroch prípadoch ale nejde o symetrické pripojenie a upload má výrazne nižšiu rýchlosť. Symetrické gigabitové pripojenie poskytujú napríklad Antik a Satro.

Antik začal v septembri poskytovať aj symetrické pripojenie až o rýchlosti 10 Gbps / 10 Gbps. Poskytované je zatiaľ v troch lokalitách, Košice - mestská časť Pereš, Stropkov a Čierna nad Tisou, s pokrytím 5 tisíc domácností. Podľa informácií operátora pre DSL.sk je v ďalšej etape rozširovania pripravené pokrytie približne ďalších 20 tisíc domácností.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Tretí blok Mochoviec už beží na plný výkon, spúšťanie ale ešte neskončilo
Intel uvedie 7-nm Meteor Lake CPU aj pre desktopy, budúci rok
Vzorka z asteroidu úspešne pristála, NASA ju transportovala do clean room
Sonda už uvoľnila kapsulu so vzorkou z asteroidu, prenos z pristávania
Intel demonštroval funkčný CPU novší až o štyri generácie
Nvidia sa stala najväčším výrobcom čipov bez vlastných tovární
Skylink bude mať anglickú ligu ďalšie tri roky
Predstavené WiFi 7 mesh routery, stoja tisíce
Nový iPhone 15 má niekoľko vylepšení batérie
Vývoj 5G modemov v Apple je zatiaľ veľkým zlyhaním, tvrdia noviny


Diskusia:
                               
 

2000 terabitov tyzdenne, pozemstan.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Mimozemšťan tu reklamu máte fakt debilnú, ten malý zelený adolf hitler mi fakt lezie na nervy, preto som prestal sledovať Slovenské TV a rádiá.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preto ja strávim dôchodok v Austrálii na ranči, tam budem mať 100Gigabitý internet. S3r3m na Vás slovensko. Aj do Dubaja budem mať lepšie spojenie.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A to zas ja sa si predstaviť dôchodok bez replikátora už ani nesnažím a tam sú bitové prenosy priekazne k ničomu.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

si spoteny
Odpovedať Hodnotiť:
 

V Australii určite nie, tu je ešte horší net než na Slovensku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak dochodok tak urcite nie australia. Uz len rano vstat o 10 min skor, aby som vybuchal topanky ci tam nie je nieco jedovate ozaj nepotrebujem.
Vsetci mafiani ci zlatokopky zmiznu von a ked sa minu peniaze radi sa vratia. Ci suvajdova,belohorcova, kollar alebo misenka z venezuely.
Treba sa zamysliet preco Gruberova cely zivot fungovala vo viedni a aj posledny koncert chcela v kosiciach. Ked tu svoju sancu budu vidiet aj talenty dobre bude. Ked ale hocaky dezolat dokaze vypudit ludi ako krcmery, tak to zas tak pozitivne nevidim.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To už nie je ďaleko od nás. Dá sa predpokladať, že onedlho budú ponúkať služby aj u nás.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cha cha cha
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veru, človeka hneď naserie, že do Svätého Antona potiahnu gúgláci 2/1Gb internety á 100$, keď je tam už isto nanominovaný Antik s 10/10Gb za 17e ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ved google moze brat od Antiku. Rozdeli medzi 5 domacnosti a moze ryzovat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vie niekto, ako sa da dana rychlost od antiku vyuzit? Ma prenos 10gpbs moznost vyuzit jeden antik zakaznik ku druhemu? Napriklad windows update by sa mozno mohol takto stiahnut od suseda, alebo torenty s ubuntu obrazmi by sa sirili rychlejsie... Idealne test od nejakych citatelov, tunajsich odbornikov, by som si rad precital ako prelicku z vychodu...
Dakujem.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jeden antikár k druhému aj tak nestiahne Windows apdejty 10Gb/s, pretože obaja majú isto 1Gb karty, takže 1Gb je max. Detto torenty a výmena somarín medzi zariadeniami.

Ale pre biznismenov je tu využitie: Kúpiš službu za 17e 10Gb/s; potiahneš v paneláku štruktúrku 1Gb/s do každého bytu a každého skasíruješ po 15e. Pri cca. 24 bytoch to máš čistú ryžu 343/mes resp. 4116/rok. A všetci vrnia blahom. ;)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Mňam dpč...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked si niekto kupi 10Gbit internet, nebude doma mat 1Gbit sietovku v PC...
nedava to zmysel.

K povodnej otazke, minimalne v ramci jedneho switcha/lokality by to asi mozne bolo, pochybujem ze obmedzuju aj na L2 vrstve. Hlavne by ma zaujimalo, ako maju robene uplinky z tych switchov do ich core, ci tiez len 10Gbit, alebo nieco viac.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj my mame v suranoch symetrický gigabit uz viac ako rok
Suranynet
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár