neprihlásený Nedeľa, 21. apríla 2024, dnes má meniny Ervín
Vydaný Android 13

Značky: Android

DSL.sk, 15.8.2022


Spoločnosť Google aktuálne oznámila vydanie novej hlavnej verzie jej mobilného operačného systému Android 13.

Spoločnosť zverejnila zdrojové kódy novej verzie cez projekt AOSP a zároveň sprístupnila novú verziu pre jej zariadenia Pixel.

Android 13 podporuje nastavenie iných jazykov pre aplikácie ako je nastavený jazyk pre užívateľské rozhranie samotného operačného systému.

V novej verzii sa podľa oznámenia má zlepšiť výkon a efektivita aplikácií vďaka aktualizáciám runtimu ART, presnú celkovú mieru zlepšenia oznámenie neuvádza. Zlepšenie má byť aktualizáciou cez Google Play sprístupnené aj pre zariadenia s Androidom 12.

V Androide 13 pribudli aj novinky pre zariadenia s väčšími displejmi, ktoré spoločnosť pridala vo verzii Android 12L vydanej až po štandardnej verzii Android 12 a určenej pre zariadenia s väčšími displejmi. Táto verzia podporuje okrem iného dvojstĺpcový dizajn pre notifikácie a rýchle nastavenia a novú systémovú lištu s ikonami obľúbených aplikácií. Zlepšený bol multitasking a okrem iného v multitasking režime môžu byť používané všetky aplikácie.

V Androide 13 si aplikácie musia vypýtať a dostať povolenie od užívateľa aj na zobrazovanie notifikácií. V súčasnosti aplikácie na Androide štandardne môžu zobrazovať notifikácie bez predchádzajúceho povolenia užívateľa, užívateľ ich môže pre jednotlivé aplikácie ale zakázať v nastaveniach. Zmena by mohla viesť k celkovo nižšiemu počtu zobrazovaných notifikácií.

V novej verzii sú detailnejšie oprávnenia, ktoré umožňujú aplikáciám prístup len k niektorým typom mediálnych súborov a nie ku všetkým mediálnym súborom.

V Androide 13 tiež majú aplikácie možnosť zrušiť predtým získané oprávnenie udelené užívateľom, ak ho aplikácia už nepotrebuje. Funkčnosť umožní aplikáciám mať iba povolenia, ktoré aktuálne potrebujú, a tým potenciálne lepšie chrániť súkromie užívateľa.

Pribudla podpora Bluetooth LE Audio, štandardu pre bezdrôtové audio s nízkou spotrebou.

Pre vývojárov je napríklad podporovaná OpenJDK 11, aktualizované sú knižnice a pribudla podpora noviniek jazyka z Javy 11.

Cez Google Play budú aktualizované ďalšie komponenty operačného systému, napríklad moduly pre Bluetooth a UWB bezdrôtovú komunikáciu.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu
NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia


Diskusia:
                               
 

Nevynechali 13? V boot animacii by mohla este prebehnut cierna macka...
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

ted sa product mnzerovi prihodi *Rad Nestastnych Prihod (nahod)

btw.ja som raz, na 1 cyklovylete, na trase Trencin--> Frastaak (ajz do Serede..), nasiel 3 mrtve kocky, vsetky cca ~15 km od seba :o

Re: Nie su povercivi, ale ja by som ted potreboval, k istym effektom za bez-medacnej noci, a potom pri Super-Moon, 3 cerne kocky, 3 biile kocky, 3 kohutov, 3dcl.krvi panny.. nech sa aj ja mozem vyvalit na balkone v mezonete, v BA, a v totyych veeeeelkyyych kancloch, a Vysokyych Zamkoch, a 3 ~ 6 exoticka dovca, liitanii, po celem svete..
..nejen Thundersterm, z Bircu, (pred 2~3 rokmi este jen casnicka-barmanka, /chyzna, /recepcna, /sekretarka, pomocnica v kuchini, /vo vyrobe..
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Tak ty si sa riadne opustil
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Ľudia bežne pod poverou rozumejú neopodstatnené obavy z nejakých náhodných udalostí (napríklad keď prebehne čierna mačka cez cestu, alebo keď padne dátum 13. na piatok), alebo nejaké naivné úkony, ktorými sa človek chráni pred nešťastím či zlými silami. Neveriaci zase nerozlišujú veľmi medzi vierou a poverou, lebo pre nich viera v nadprirodzené sily alebo bytosti je niečo naivné a nerozumné a veria iba tomu, čo môžu zmyslami vnímať a čo je podložené prírodnými vednými odbormi. Pre nás kresťanov je však podstatné rozlíšenie medzi vierou v nadprirodzené osobné bytosti, nad ktorými stojí Boh (ktorý všetko nielen nekonečne prevyšuje, ale najmä nekonečne miluje), a vierou v akési neosobné nadprirodzené sily či energie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Táto verzia Androidu sa rozchytá ako teplé pečivo. Užívatelia si ju budú húfne inštalovať.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Ano, ma skutocne potencial dosiahnut uspech cucoriedkoveho jogurtu.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

čučoriedkový jogurt som mal na raňajky, mal úspech :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

V odborných kruhoch sa už o tom dlhšie šuškalo. Dokonca sa začali objavovať i určité šumy, ale ich šíriteľom bolo jasne vysvetlené, že sú kokoti, lebo určitý šum je už signál a priekazne nie šum.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

A dokonca aj vrabce o tom čvirikali. Tiež by im to mali vysvetliť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vrabce čvirikajú len kde sa im ujde z toho, čo sa sliepkam sype, takže je to priekazne poriešené.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Už android 12 je hnusný, zbytočné a nepotrebné animované taľafatky.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Vráť Elektru ty trenčiansky zmrd!
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

tak si ju vezmi, je tvoja.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

budem hadat, zlepseny manazment zatvarania aplikacii a vacsi casovy rozostup background pristupovania appiek na wifi priekazne predlzuje baterku, vdaka comu je tento android o trosicku lepsi ako android 1 bez multitaskingu.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Prečo miznú z novších fónov s Androidom tlačítka? To musím v nejakom zaostalom programe vymýšľať nejaké hókus pókus pičoviny namiesto toho, aby som napríklad stlačila jedno tlačidlo na príjem telefonátu do 0.5 sekundy...
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Pretoze development sa riadi z barbershopov a veganskych restik. Tlacitka su out na vsetko mas zvlast appku, ved z coho by starups zili? Zaco si kupit olej na bradu, elektricku kolobezku, macbook pro, zaco zrepasovat dedov bicykel? Ked zrusis tlacitka, porty a na vsetko musis mat alebo appku, alebo nejaky extra HW.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Pretoze development sa riadi z barbershopov a veganskych restik. Tlacitka su out na vsetko mas zvlast appku, ved z coho by starups zili? Zaco si kupit olej na bradu, elektricku kolobezku, macbook pro, zaco zrepasovat dedov bicykel? Ked zrusis tlacitka, porty a na vsetko musis mat alebo appku, alebo nejaky extra HW.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Netrvalo to ani deň, a už je tu 13-ka.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

13tka hovoris?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Problém s čítaním alebo chápaním?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skor ho to cislo 13 zaujalo, kedze je farar.
Odpovedať Hodnotiť:
 

On asi sotva. Skôr má nejakú inú úchylku, keď absolútne neodôvodnene v téme Android má potrebu kopnúť do farárov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uplne by mi stacilo keby sa dalo nastavit aby tlacidla hlasitosti nastavovali standardne hlasitost zvonenia a iba ked ide video tak hlasitost medii. Vec co predtym perfektne fungovala ale zrusili ju lebo deti uz telefon nepouzivaju na telefonovanie.
Ale nechapem preco riesenie nemohlo byt ze by si pouzivatel zvolil aku hlasitost chce menit.
Vsetky ostatne funkcie v poslednych 4 verziach su uplne zbytocnosti.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Uplne by stacilo, keby telefon pri pozerani youtube alebo pocuvani hudby pri prichadzajucom hovore bud vibroval. Pripadne by si si mohol nastavit presmerovanie hovoru do odkazovej schranky ak pocuvas hudbu alebo sledujes film. Fakt radost, byt vonku, pocuvat hudbu a v tom ti prerusi skladbu a reve ti do usi zvonenie. Aby som tomu predisla, kupila som si mp3 prehravac.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

na to tu máme režim nerušiť
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na telefóne mám klávenicu swiftkey(v súčasnosti už vlastnenú microsoftom). Všetky povolenia vypnuté, v nastaveniach aplikácie vypnutá telemetria, ale na fortigate aj tak vidím, ako sa pripája na telemetrický server microsoftu. Rád vidím, že pridávajú ďalšie povolenia, ktoré tak úžasne fungujú (mrk mrk).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár