neprihlásený Utorok, 16. apríla 2024, dnes má meniny Dana, Danica
Torvalds používa na ARM MacBooku Fedoru

Značky: LinuxLinus TorvaldsARMMacBook

DSL.sk, 16.9.2022


Autor prvej verzie linuxového jadra a jeho hlavný správca Linus Torvalds používa aktuálne notebook MacBook Air postavený na ARM procesore Apple M2 s linuxovou distribúciou Fedora.

Torvalds to uviedol pre Zdnet počas Linux Plumbers Conference 2022.

Torvalds používanie tohto nového modelu ARM notebooku od Apple avizoval na prelome júla a augusta pri vydaní verzie jadra 5.19, v oznámení spomínal projekt Asahi Linux.

Projekt Asahi Linux pracuje na podpore Linuxu na Apple ARM počítačoch a zároveň na vlastnej linuxovej distribúcii postavenej na Arch Linuxe s Plasma desktopom.

Podľa aktuálnych informácií ale Torvalds používa na notebooku distribúciu Fedora Workstation 36. Táto posledná verzia Fedory nie je portovaná na nový procesor Apple M2, Torvalds si ju tak portoval sám.

Fedora je jednou z populárnejších linuxových distribúcií, jej vývoj zastrešuje spoločnosť Red Hat. Tento týždeň bola sprístupnená beta verzia novej verzie Fedora 37, ktorej finálna verzia má byť vydaná na konci októbra.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 24.04 LTS
Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple
Zatiaľ posledný Star Trek seriál bude mať ďalšiu sériu, ohlásený aj nový film
Nový Android 15 je k dispozícii v beta verzii
Samsung má spustiť výrobu takmer 300-vrstvovej flash tento mesiac, budúci rok dosiahnuť 430 vrstiev
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát
Apple čoskoro uvedie ďalší sci-fi seriál
Populárna databáza Redis má po zmene licencie ďalší klon, už bol vydaný


Diskusia:
                               
 

To muselo byť peklo ju tam dostať. A hlavne ten pocit, keď človek s nádejou hodí do Googla prapodivnú chybovú hlášku a vrátia sa mu dva odkazy... jeden je zúfalé volanie o pomoc nejakej podobne postihnutej entity a druhé možno tiež, len je to v čínštine, tak to priekazne nie je jasné.
Odpovedať Známka: 3.7 Hodnotiť:
 

To len looser ako ty a tych par volajucich o pomoc si s tym nevie poradit. Bezny clovek, natoz Torvalds to proste fixne a ide dalej.


Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

bežný človek mimo IT bubliny ak pozná Fedora tak jedine Flašíka
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

Toto je tak dobra odpoved... Zasluzi si aj 10 plusiek.
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

A lietajúci strýko Fedor je čo, zabudnutý?
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Torvalds nebude asi lepsi systemak ako bezny Linux admin. Sam tvrdil, ze sa vyzna do kernelu (tipujem, ze na programovanie nema cas), ale ocakavat, ze je top v pouzivani Linux resp. jednotlivych distro by bolo asi neprimerane.

Navyse sam nema rad Debian v dosledku kedysi zlozitejsej instalcie. Preto ta Fedora.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

on je sice skromny, ale je to v podstate genius. Staci pozriet aky pise kod. Realne si poradi s hocicim. No ma svoje nazory.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Genius ci nie, pokial nevies ako nieco spravit, lebo si sa teme nevenoval, jednoducho to nevies. A kedze sa venuje inej oblasti, stojim si za svojim.

Urcite to je sakra sikovny chlap, o tom nepochybujem.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Fedora vyzera byt zaujimava. V Debiane niektore veci trochu zlozitejsie, s Cinnamonom sa da aj na bezne monitory, ale na 4k monitory ako sa zda jedine Plasma. Ubuntu je vyhoda pre zaciatocnikov, kto chce, spravi s tym vsetko, ak sa mu teda Ubuntu nezda prilis mainstreamove. Hotove hi-end ntb Dell robi uz aj s Ubuntu, fajn, konecne! Nemusi nikto riesit OLED regulaciu jasu (ak to nie je uz poriesene) a snad to maju aj odladene, ze neotravuje LibreOffice s recovery, a graf. driver (upd. Bios na open-source drivere a ine, alebo dava niekto propietarne vga drivery? tazko asi, ze?) Kto ma trpezlivost a chut sa ucit nove veci moze porad skusit Debian, ale dedikovana grafika, tlaciaren a alt. java (napr. IcedTea) moze chvilu trvat pogeekovat fungovanie a nastavenie path :) Win ostal offline a zapina sa uz len koli tlaceniu fotiek, ostatny hw, gk, aj nove tlac. domov aj do fy sa bude vyberat uz na linux. Vydody Fedora vs. Debian?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Mal som predstavu, ze pouziva desktop, so šiestimi propojenými monitormi.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Linus Torvalds hovori, ze on sa zaobera kernelom, v udrzbe PC vraj nie je zbehly:
https://dopice.sk/r7z
Linus hovori, ze Debian nepouziva lebo bol prilis tazky nainstalovat. Debian 11 je uz normalny installer, ale Debian 10 si vela ludi nedalo len koli zlozitemu installeru. Debian 11 to ma uz vynikajuco poriesene. Zaujimalo by ma ako u vas dopadol upd. BIOSu VGA, ci islo vsetko hladko, je trochu riziko aj mala pravdepodobnost bricknutia drahej grafiky. Ako ste spokojni s open-source drivermi? Niekedy je vhodny upd BIOSu. Vo FF niektore napr. online chaty alebo vela tabov sposobi zmrznutie systemu a to je s najv. pravdepod. zalezitost driveru, najskor VGA driveru, upd. BIOSu by to mohol riesit. Riesili ste to niekto?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

"Bricknutie" novej grafiky? Nejak neviem čo je to za "výraz", nemáš niečo jednoduchšie a slovenské?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Stehlovať alebo stehelniť?
Debiáne.

Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

zasteniť!
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

spravne to ma byt ZATEHLIT
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

a čo tak zamurovať?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Dobre... A stehelniť VGAčku je teda čo?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

VGAčku? Nejak neviem čo je to za "výraz", nemáš niečo jednoduchšie a slovenské?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Dobre... Čo znameneá "stehelniť" zobrazovaciu počítačovú kartu?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Krátky slovník slovenského jazyka:

stehelniť: dok. premeniť na tehlu: s. počítačovú kartu;

Ludia, naucte sa uz pouzivat ten google...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Nerozumiem už vôbec...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Gogol je čo? Ani prekladať to nevie, je to ako maďar. A vôbec tým dnešným finesom všakovakých típkov a ich "rétorika" nerozumiem, však je toľko kadejakých slengov, výrokov, rečňovačiek, čo ja ani netuším čo je niečo "stehelniť" fakt mi to ani trochu nedochádza... Zuholiť, to by sa dalo pochopiť...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Pocitac po slovensky nevies co presne je?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Miesto bricknutia sa pouziva shitbricks, to je ked ta v Lidli zaskoci 3 EUR ucet.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Aby som, narozdiel od prispievatelov vyssie, aj odpovedal na polozenu otazku: ak prve co ta napadne ked ti mrzne prehliadac je prepisovat firmver najdrahsieho komponentu v pocitaci, tak mas trosku iny problem nez linux.

Na tvojom mieste by som skusil ako prve proprietarne ovladace od GK. Su stale (zial) lepsie. Na kazdej normalnej distribucii je trivialne ich nainstalovat.

Ak mas integrovanu kartu, obzvlat od Intelu, daj pozor ci ti prehliadac nebezi na nej, lebo intelacke ovladace stali vzdy za ...

Moze to byt bug v prehliadaci. Skus zakazat hardverove urychlovanie. Prehliadac to nepotrebuje, a je mozne ze bude aj o fuz bezpecnejsi.

Ak ti mrzne iba prehliadac, skus zakazt skripty, naistalovat adblock, a podobne. Divil by si sa ako toto zrychli browsovanie.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Inštalácia propietárneho ovládača na tom konkr. PC v Debiane sa nikdy nedokončila, vždy ostal len prebiehajúci proces. Ale pre začiatočníka nainštalovať propietárny ovládač rozhodne nie je triviálna vec, na prvý pohľad niekto nemusí pochopiť ani ako inštalovať z tar cez terminal. V Cinnamon bol software installer, cez to začiatočník nainštaloval veci z archívu. V Plasma SW installer nevidím, asi to bude treba cez command, neviem. To zmrznutie je záležitosť ovládača na 99% (vylúčili sme už ostatné veci, skúšali sme veľa aj vyp. HW acc.)
Na nových PC s int. grafikami Intelu chodí všetko 100% (aspoň na nových PC s Intelom a int. GPU beží Ubuntu dlhodoboo úplne bez problémov) Ale ďakujem, skúsim zakázať ešte scripty, pozám len javascript a false vo FF zvladnem :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

No pockaj. Ak s vypnutym urychlovanim browser stale mrzne, tak to bude priekazne niecim inym. A ak nemrzne, moze to byt aj bug v browseri. Na novom PC mas predpokladam aj inu RAM, takze to sa porovnavat neda.

Nikdy som nemusel ovladace instalovat cez prikazovy riadok, a uz vobec nie z tar. Debian nie je pre zaciatocnikov. Ked tak, skus nejake distro zalozene na nom co ma toto vyriesene.

Kedysi som pouzival Kanotix, lepsie udrziavane je v dnesnej dobe tusim MX linux alebo ako sa to vola. Teraz pouzivam Manjaro, a aj tam je to v pohode cez GUI. Stiahni si na kluc, vyskusaj v live prostredi, a uvidis sam ci je to tym.

Ak mas velmi staru kartu od Nvidie, tam bude problem aj s tym ze ich uz nepodporuju. Tam sa moc pomoct neda, jedine prejst na konkurenciu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

všímam si napríklad, že keď prehodím pamäte do single channel, mrzne to menej, takmer vôbec. V dual channel je odozva svižnejšia, ale mrznutie častejšie. Ty si myslíš, že by toto bolo niečim iným ako driverom? Na tejto mašine som testoval aj max. záťaž Win 7 a 100% stabilné. Na Win to prakticky nikdy nezmrzlo, ani pri 50 taboch. A tu otvorím multiple taby, dám niečo sťahovať alebo sa zobrazí nejaký online chat a už svieti červená kontrolka, musím to rýchlo zavrieť. Ako, nestáva sa to často ani každý deň ani každý týždne, ale občas sa to stane. Ak by si mi s tým vedel pomôcť, bolo by to super. Kúpil som nové ram na test (porád do všetkých 4 slotov) a systém ich nevzal, beží to na tých starých. Ale keď Win chodil 100% aj pri max. záťaži, aj toto sa dá odladiť. Ďakujem.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Mňa vždy nasere, keď pokročilé systémy ako Windows 7 dostanú DirectX 12 :), pretože vulkanológia je síce killer fičúra, ale sú aj iné veci na hoňkanie a niekedy ma ide poraziť, keď sú niektoré appky Android/Windows only a ani mackovia :) na skus/Trial(ako je po novom fičúra do x firemných PC zadara) ich nedostanú... :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak zmena pameti to ovplyvnuje, tak driver by som uvazoval az na poslednom mieste. Prve co ma napada - nestabilita pameti, prilis vysoke takty. Pozri ci ti bezia na XMP profile (pretaktovane), a ak tak ich daj na normalny. Ak mas cokolvek pretaktovane, daj to na normal a otestuj.

Zapoj tam iba tie nove, tie stare vyber. Ak su poskodene vysvetlovalo by to vela.

Ze to nepada aj vo windowse je sice divne, ale je mozne ze to iba robi bordel kde to nevidis. Pri pametiach som uz videl aj divnejsie veci. Hra v zatazi v pohode, obycajne browsovanie padalo. Ak mas nestabilne pamete, pocitaj aj s tym ze mas poskodene data na disku. Dufam ze mas zalohovane vsetko.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako by som to povedala: Čo sa dá stihnúť za život, Linus zvládne povedať Developerom, že Apple môže využiť nejaké svoje ARM čipoviny na beh IOT, pretože Fedora takové srandy podporuje priamo, len je otázka, či potom Red Hat nebude robiť vývoj nápadov pre Apple, a tí si to potom zaistia zistením, že IOT nie sú len nejaké chujoviny, čo nikto nechce(a platiť za ne dupľom(alebo ďalším gastrolístkom))...

A aby to neboli len také kidy, tak napríklad IBM notebooky mali dlho také čidlo na úroveň svetla a dostáva sa to postupne nielen do Lenovo PC, ale aj do niektorých monitorov... A to nemusí byť úroveň jasu, ale kľudne ako mali kedysi Apple touch bary, tak to kľudne môže byť na monitore spôsobom, že to nebude klať oči...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Také to čidlo na osvetlenie majú všetky dnešné notebooky... Len to používatelia prelepujú lepiacou páskou... Ktohovie prečo...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Koho zaujíma nejaký Torvalds či čo to je...?
Odpovedať Známka: -7.9 Hodnotiť:
 

Očividne teba keď sem máš potrebu písať maniak
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Linus je influencer zo starej skoly. Ani instáč nepotrebuje, staci mu dsl...
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

To je ten, čo nerobí backup, lebo celý svet si robí kópie jeho projektov.
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Jedna z najpopulárnejších linuxových distribúcií. Kde som to už len počul.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár