neprihlásený Štvrtok, 29. februára 2024, dnes má meniny Radomír
Aj Thunderbolt zrýchli na 120 Gbps

Značky: IntelThunderbolt

DSL.sk, 21.10.2022


Rovnako ako štandard USB aj štandard Thunderbolt zrýchli v ďalšej verzii až na maximálnu rýchlosť 120 Gbps a symetrickú rýchlosť 80 Gbps.

Tento týždeň o tom informovala spoločnosť Intel stojaca za štandardom, pričom spoločnosť novú generáciu aj demonštrovala.

Nová generácia Thunderboltu bude podľa oznámenia postavená na špecifikácii novej pripravovanej generácie USB4 2.0 a aké podstatnejšie rozdiely budú medzi týmito dvomi technológiami nie je jasné.

Intel v oznámení avizuje funkčnosť s existujúcimi pasívnymi káblami do dĺžky 1 metra, či cez takéto káble bude možné využívať aj najvyššie rýchlosti ale jasne neuvádza. Nedávne oznámenie o vydaní špecifikácie USB4 2.0 naznačuje v prípade tejto technológie použitie pasívnych káblov iba s maximálnou rýchlosťou 40 Gbps, tiež to ale jasne neuvádza.

Doteraz posledná generácia Thunderbolt 4 tiež využíva rovnakú technológiu ako zatiaľ posledná dostupná verzia USB, keď verzia USB4 bola postavená na technológii Thunderboltu uvoľnenej Intelom. Na jednom kábli tak poskytuje dva kanály s rýchlosťou 20 Gbps, ktoré je možné využívať ako jeden logický kanál s rýchlosť 40 Gbps. Kanály sú obojsmerné a takáto rýchlosť je dostupná v oboch smeroch.

Nová generácia Thunderboltu zrýchli na dvojnásobnú rýchlosť 40 Gbps na linku a teda na 80 Gbps v jednom smere. Používať sa bude dať rovnako ako USB4 2.0 aj asymetricky s tromi linkami jedným smerom s rýchlosťou 120 Gbps a jednou linkou druhým smerom s rýchlosťou 40 Gbps.

Bližšie detaily o ďalšej generácii zverejní Intel v budúcom roku. Kedy by ďalšia generácia mala prísť na trh nie je jasné.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Spustená výroba rýchlejšej rýchlej HBM pamäte
Orange má výpadok 4G siete, zákazníci bez 5G sú tak odkázaní na 2G
Telekom má zrejme problém s 1000 GB balíčkom, užívateľom účtuje aj denný balíček - aktualizácia 1
Windows 11 sa bude aktualizovať bez potreby reštartu
Apple zrušila vývoj samojazdiaceho elektromobilu


inzerciaDiskusia:
                               
 

120 GIGA bips pánečku... :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Každý tradičný ITčkár by sa mal hrdiť pasívnym káblom do 1 metra!

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

take pasivne kable ani v afrike niesa :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ach boze tieto cinky binky percenticka. USB1/2/3 bol vsetko aspon 1000 percentny narast rychlosti, v tomto sa ani diva svina nebude vyznat aku rychlost mam po vpichu cakat
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zalezi, ci je jej manzel okolo. Ak hej, cakaj vysoku rychlost.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ano, bolo ako pises, realita ale bola vzdy podstatne nizsia, ako sa uvadzalo. z mojich skusenosti usb 2.0 kluce a disky sli max asi 35 MBps v reale (vacsinou aj iba 25-30) pricom mali mat az 480 Mbps(co je asi pri pomere 1MByte=8Mbit plus 1 stop bit asi 67 MBps)
obdobne to bolo aj s usb 3, design je USB 3.0. Gen 1 (5 Gbit/s co je asi 555 MBps), a v reale mi kluce a disky dosahovali max okolo 100 az 130MBps, nebolo vynimka, ked dokonca prenosova rychlost klesla na 70MBps alebo na 45-50 MBps, co uz je aj pod maximom urovne USB 2.0
pokrok kazdopadne vidiet je, od cias usb 1.0 je to citelny narast aj tak.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ja mám niečo revolučnejšie: Vacuum engine processor - skrátene VAEP, ktorý dokáže používať energiu vákua, pri tom ako sa anihilujú virtuálne páry častíc a antičastíc. Prototyp dáva 1700W, ale ak mi zoženiete kondík (z trafostanice) s dostatočne veľkým dielektrikom a germániové trúbky, tak spolu vyrobíme VAEP ktorý bude generovať energiu v rádok 100viek megawattov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

..malo by to mat ale tvar presypacich hodin, nie toroidu,
hej, tvar a forma typu presypacie hodiny sa tu hodia lepsie..
(..na tie zrazky imanentnych, kvasi-virtual. anti-/castiic)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takže bežný používatelia budú cvakať za porty ako najatý, len aby si niekto mohol pripojiť tým istým káblom SAN-ko v serverovni i mobil k nabíjačke, lebo inak mu vychádza jeden priekazne naviac.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nemozete styma rychlostama uz prestat¿ sak teraz som si nepriekazne kupil len usb 3.0 kluc a citlivo vnimam ze rychlost sa priekazne zvysila komfotrne... a to uz staci.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A je to aspoň Kensington?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár