neprihlásený Streda, 17. decembra 2025, dnes má meniny Kornélia
Štart NASA k Mesiacu ohrozuje ďalšia búrka

Značky: NASAMesiac

DSL.sk, 8.11.2022


Prvý štart novej výkonnej rakety SLS americkej vesmírnej agentúry NASA opäť ohrozuje ďalšia búrka po tom, ako bol štart v okne v druhej polovici septembra zrušený kvôli hurikánu Ian.

Štart teraz potenciálne ohrozuje subtropická búrka Nicole.

NASA len na konci minulého týždňa raketu presunula z hangáru na štartovaciu plošinu. Zatiaľ podľa oznámenia raketu ponecháva na štartovacej plošine.

Štart je zatiaľ naďalej plánovaný na 14. novembra, podľa skoršieho oznámenia sú záložnými termínmi štartu 16. november a 19. november.

NASA na prelome augusta a septembra už zrušila dva štarty rakety SLS kvôli technickým problémom. V oboch prípadoch unikal pri tankovaní kvapalný vodík. Pri prvom pokuse sa NASA tento problém podarilo vyriešiť znížením rýchlosti tankovania, podľa senzoru sa ale nepodarilo palivom schladiť jeden z motorov na potrebnú nízku teplotu a štart bol tak zrušený. Podľa neskorších zistení bol motor zrejme schladený a problém bol so senzorom.

Pri druhom pokuse sa problém s únikom vodíka nepodarilo odstrániť a dôvodom zrušenia štartu bol tento únik. NASA tak následne uskutočnila opravu tankovacieho systému a zároveň zmenila tankovacie postupy tak, aby sa pomalšie menila teplota a tlak.

V okne v druhej polovici septembra NASA najskôr odložila jeden štart kvôli počasiu a následne raketu kvôli hurikánu Ian stiahla do hangáru.

Hneď pri prvom lete s označením misie Artemis I má SLS vyniesť loď Orion bez posádky na trajektóriu smerom k Mesiacu, pričom Orion má obiehať Mesiac a následne sa vrátiť a pristáť na Zemi. V prípade štartu 14. novembra má loď pristáť 9. decembra.



Najnovšie články:

Telekom sa priblížil 100% pokrytiu 5G, v celej sieti je dostupné natívne 5G
Samsung poprel plán ukončiť výrobu SSD so SATA rozhraním
NASA sa nepodarilo obnoviť kontakt so sondou pri Marse, nevyzerá to s ňou dobre
4ka oznámila zvýšenie pokrytia 5G, priznáva problém pokrývať vidiek
EÚ ruší úplný zákaz predaja áut so spaľovacím motorom od 2035
Druhá séria sci-fi Fallout podľa počítačovej hry začne zajtra
DVB-T frekvencie po odchode Joj budú využité na platenú televíziu 4ky
Majetok Elona Muska sa blíži 700 miliardám
Samsung údajne čoskoro ukončí výrobu SSD so SATA rozhraním
Telekom aplikácia na niektorých Androidoch nefunguje, operátor nevie uviesť presné požiadavky


Diskusia:
                               
 

Mnohých fanúšikov kozmonautiky určite zaujíma, prečo ani najväčšia raketa nemôže štartovať v búrke. Vysvetlenie je veľmi jednoduché: Kebyže majú dosť dlhý rebrík, by sa dal dať navrch dáždnik, takže by nezmokla, ale bez neho by sa priekazne zbehla.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Hlboko sa ma to dotklo. Žiadna menšina si nezaslúži takéto obvinenia, len na základe stereotypov. My máme dosť dlhý a určite sa nezbehla.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Mať tak ich problémy! Mne zrušili telenovelu!!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak to je už na mašľu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hmm a kebyze sa dohodnu s Ruskom zeby startovali z Bajkonuru ? Co tomu brani ? Istotne by to vyslo cenovo lepsie.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

so Sovietským Zväzom nie? lebo Kazachstan je Bajkonur
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne tak nech sa dohodnu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bajkonur už zhrdzavel :D aj platinové sitká v raketách
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo by malo vyjsť cenovo lepšie? Poslať celú raketu cez pol sveta a znovu po preprave prekvalifikovat a otestovať všetky systémy? Nehovoriac o tom že štartovacia plošina musí byť kompatibilná s danou raketou. To nie je iba kus betónu na zemi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skusim ti to prelozit : Trolli .
Odpovedať Hodnotiť:
 

A keď vraj dakedy dávno chodili na mesiac tak vtedy búrky ich neohrozovali ? keď sa im vtedy tak darilo. Či ? Zasa seno pre ovce ?
Treba si uvedomiť že vraj keď štartovali z mesiaca vraj, tak sa návratový modul spojil za DVE hodiny z modulom a dža het domov...
A teraz nevedia pomaly pol roka ani naštartovať !
Na rebríku by som tam už vyšiel !!!
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

nemôžu ani teraz, lebo človek neprežije 100km/h :-)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Zem obieha slnko priemernou rýchlosťou 30 km/s to je 107 000 km/h a žijeme si ako keby sa nechumelilo ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aspon vieme, ze ked nasa planuje start, netreba si planovat pracu v zahrade...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár