neprihlásený Utorok, 31. januára 2023, dnes má meniny Emil
Helikoptéra na Marse letela doteraz v najväčšej výške

Značky: MarsNASA

DSL.sk, 7.12.2022


Dron Ingenuity Mars Helicopter americkej vesmírnej agentúry NASA uskutočnil v sobotu 3. decembra podľa plánu svoj 35. let na Marse, ktorý bol zaujímavý maximálnou dosiahnutou výškou.

Pri tomto lete totiž dron letel v doteraz rekordnej výške 14 metrov. Pri troch letoch v minulom roku letel dron vo výške 12 metrov, vo väčšine ostatných letov v maximálnej výške 10 metrov.

Dron mal pôvodne obmedzenie lietať v najväčšej výške 15 metrov, od prvého polroku je na drone aktualizácia umožňujúca mu letieť aj vo väčšej výške ako 15 metrov. Zatiaľ takáto možnosť ale nebola využitá.

Ingenuity pri sobotňajšom lete preletel 15 metrov, letel najväčšou rýchlosťou 3 m/s a let trval 52 sekúnd. Podľa skorších informácií mala byť cieľom letu zmena pozície dronu, za akým účelom nie je jasné.

Na dron bola v uplynulých týždňoch nasadená nová veľká aktualizácia softvéru. Ako sme informovali v tomto článku, aktualizácia dronu priniesla dve veľké novinky. Nový softvér umožňuje dronu letieť bezpečne aj nad strmým terénom s využitím výškovej mapy terénu a pri pristávaní si vie automaticky vybrať v blízkosti plánovaného miesta pristátia miesto bez prekážok v podobe skál a pristáť na tomto mieste.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Všetci zákazníci O2 paušálov musia čoskoro prejsť na nové paušály
Aj WD predstavil HDD s dvomi ramenami
Perseverance dokončilo ukladanie skúmaviek so vzorkami na povrch Marsu
Údajne až 75% samospráv vyplo verejné osvetlenie na protest proti neriešeniu cien energií
Samsung na sťažnosti na životnosť drahého SSD odkazuje, že si stojí za kvalitou


inzerciaDiskusia:
                               
 

Keby pozerali film Martan, ktory bol podla skutocnej udalosti, tak by vedeli, ze kludne moze lietat aj 200 metrov nad zemou.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Nad zemou v pohode, tu sa ale riesi kolko nad marsom.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Píše nad zemou, Nie nad Zemou. A ak je naša pôda na Zemi Zem, na Marse bude tamojšia pôda mars?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

...na Zemi zem...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vážne? Dvojvoľbová demagógia? Šak to je ešte smutnejšie ako uchyľovanie sak dejovým zvratom, keď je sujet priekazne v koncoch.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

táto konverzácia mi pripomína vtip o policajtoch, mrtvole pred gymnaziom, ktorú mali odtiahnuť pred poštu (pretože nevedeli ake i sa píšv v slove gymnázium)...

takže navrhujem používať "povrch".
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nakolko vyska v ktorej letela sa meria standardne, ako na kazdej cudzej planete, od jeho pozicie k najbizsiemu povrchu planety, je mozne ze letela vo vyske 12m ale akurat prelietavala nad 2m hlbokou jamou a je tu senzacia, pokrok, treba tam liat este viac financii, viac dotacii a grantov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mohli radsej uviest nadmorsku vysku
Odpovedať Hodnotiť:
 

Netreba požiadavky hneď hnať do extrémov. Najskôr si počkajme, kým sa vyjasní, či je to vlastne dron alebo helikoptéra, aby v tom potom nebol od začiatku priekazne zmätok.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Je to fejk!!!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár