neprihlásený Pondelok, 22. apríla 2024, dnes má meniny Slavomír
AMD oznámila cenu a termín dostupnosti Ryzenov 7000X3D s veľkou L3 cache

Značky: AMDZen / RyzenCPU

DSL.sk, 2.2.2023


Spoločnosť AMD po januárových zmätkoch so zverejnením termínu dostupnosti nových desktopových procesorov AMD Ryzen 7000X3D s veľkou L3 cache pamäťou vďaka technológii tzv. 3D V-Cache aktuálne oznámila správne termíny dostupnosti aj cenu týchto procesorov.

Ako sme informovali v tomto článku, po predstavení nových procesorov na začiatku januára následne spoločnosť na svojich webových stránkach uviedla termín dostupnosti 14. februára, potom ho ale stiahla a avizovala, že je nesprávny.

Podľa aktuálne zverejnených informácií vyššie dva modely Ryzen 9 7950X3D a Ryzen 9 7900X3D budú dostupné od 28. februára a najnižší model Ryzen 7 7800X3D od 6. apríla.

Spoločnosť oznámila aj odporúčanú americkú cenu týchto procesorov. Ryzen 7 7800X3D bude mať cenu 449 dolárov, Ryzen 9 7900X3D cenu 599 dolárov a Ryzen 9 7950X3D cenu 699 dolárov.

Vyššie dva modely majú až 128 MB L3 cache a najnižší model 96 MB L3 cache, všetky modely majú TDP 120 Wattov.

Ryzen 9 7950X3D má 16 jadier, základný takt 4.2 GHz a maximálny Boost takt 5.7 GHz. Ryzen 9 7900X3D má 12 jadier, základný takt 4.4 GHz a maximálny Boost takt 5.6 GHz a Ryzen 7 7800X3D má 8 jadier a maximálny Boost takt 5.0 GHz. Základný takt najnižšieho modelu spoločnosť pôvodne nezverejnila, podľa aktuálnych informácií to bude 4.2 GHz.

Pri technológii 3D V-Cache dosahuje AMD výrazne vyššiu kapacitu L3 cache vďaka integrovaniu ďalších pamäťových SRAM čipov do procesora. Podľa tvrdenia AMD sú nové procesory Ryzen 7000X3D najrýchlejšími hernými procesormi.

Nové procesory majú rovnaké základné charakteristiky ako ostatné desktopové modely Ryzen 7000. Postavené sú na nových jadrách Zen 4 vyrábaných 5-nm výrobným procesom TSMC a majú dvojnásobnú kapacitu L2 cache 1 MB na jadro. I/O čip integrovaný v procesore je vyrábaný 6-nm procesom.

Na rozdiel od doterajších generácií výkonných desktopových Ryzenov je v nových procesoroch prvýkrát integrovaná grafika, s architektúrou RDNA 2.

Po viacerých rokoch AMD zmenila päticu a procesory sú určené pre novú päticu AM5, ktorá oproti AM4 zvyšuje počet pinov z 1331 na 1718. Nová pätica okrem iného umožňuje výrazne vyššiu spotrebu procesorov, maximálne TDP 170 Wattov oproti 105 Wattom pri AM4. Nové maximum AMD hneď využíva a najvyššie z prvých uvedených modelov majú TDP 170 Wattov.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Dánsko chce vybudovať minimálne 6 GW veterných elektrární, v mori
Dnes pribudne ďalší vysielač digitálneho rádia
Skylink zvažuje sprístupnenie Live TV pre Linux s nižším rozlíšením
Qualcomm uvedie nový CPU pre notebooky v stredu, bude mať aj nižšiu verziu
Android prešiel na lepší SW dekóder AV1, umožní prehrávať AV1 videá na viac smartfónoch
Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu
NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie


Diskusia:
                               
 

Pjetrooo...
To sú tie, čo teplo žerú?
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Pjetro teplé hltá ... napr. od Demetera z vedľajšej brány.

On má aj tepelné kilowattonewtonmetre v radiátori. Iba semtam, keď má mamka poplatené účty.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A kvôli čomu presne naťahujú L3 a nie L1? Aký zmysel má pre CPU použitie veľkej L cache pamäte?
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

L3 je spoločná pre všetky jadrá. Keby sa mala vyrobiť L1 takej veľkosti tak procesor by asi vyzeral ako platňa do gramofónu
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

No a čo že by netrebalo polkilový chladič, aby pod ním priekazne podchvíľou trotlil?
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Slovo trebalo nie je spisovné. Vzniklo z príslovky treba pridaním prípony -lo zodpovedajúcej prípone slovesného tvaru 3. osoby jednotného čísla minulého času. Ako formálne slovesný tvar by predpokladal slovesný neurčitok trebať, ktorý v slovenčine nejestvuje.


Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Existencia trebať nie je ani zďaleka jediná vec, čo pred nami priekazne taja.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Trebalo je viac ako spisovne... Je efektivne a lubozvucne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nikto nepíše o tak veľkej L1 ale tam má zmysel pridať, napríklad L1 zdvojnásobiť. Hej iste, tak rýchla statická RAM je vraj drahá. Onedlho presunú L3 mimo CPU, či to už inak volajú?
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Šak pri mrte L1 netreba na desktop 16 jadier. Nech spravia 1-2 jadrový pri rovnakých nákladoch a sa uvidí, čo je to priekazne drahá.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Ide o rýchlosť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

napriklad pri matematickych vypoctoch na primegrid com
tam gold xeony valcuju aj najdrahsie cpu od amd, a pretoze ES enginering edicia intel xeon na aliexprese stoji par stovak ,,tak a amd tisice usd a este niesu es verzie,,co je velke minus pre amd lebo je falosne, es verzia je pomalsia o 100-200 mhz co neznamena skor nic,, ale obrovsky rozdiel ze si mozes kupit lacny intel xeon na matematicke vypocty
funguje to tak ze aplikacia genefer sa mesti do tej monolitickej cache cela a pocita sa naraz bez lagov" zatial co amd totalne prepadava lebo ma tie l3 cache uplne k hounu,,a to mam sam 2990WX od vydania.,..som sa popalil je to slow motion ""
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

netrep sprostosti
https://www.primegrid.com/cpu_list.php
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

udaje do tabulky furt nevieme napchat?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tu nie si na zive.cz vole, toto je web stranka v tej najbrutalnejsej forme, cisty text v html, bez grafiky, bez tabuliek, bez zmeny od roku 2000. Admin je zatajeny ako Satoshi Nakamoto, a od novodobych hipsterov, co ani nevedia pochopit pisany text, si nenecha rozkazovat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Toto by mali zarámovať alebo tesať do kameňa.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár